توجیه چندهمسری با اسلام، کاریکاتوری از چهره دین
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
توجیه چندهمسری با اسلام، کاریکاتوری از چهره دین

توجیه چندهمسری با اسلام، کاریکاتوری از چهره دین

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
این‌طور مطرح کردن مسایل و وصل کردن آن به دین، ترسیم چهره‌ای کاریکاتوری از دین اسلام است.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، طرح موضوع چندهمسری و جواز دینی آن، چندی است که نقل محافل شده و طیفی از واکنش‌ها را از موافق تا مخالف تشکیل داده است. طاهره سادات طباطبایی؛ فرزند استاد اخلاق مرحوم آیت‌الله سیدمهدی طباطبایی یکی از منتقدان طرح این مباحث در جامعه طی یادداشتی که در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار داده به بررسی تأثیرات منفی طرح این مسئله در خانواده‌ها، رسانه‌ها پرداخته و معتقد است موضوع چندهمسرداری جایی در چهره‌واقعی دین ندارد و نسبت دادن آن به دین، کاریکاتوریزه کردن چهره دین است. در ادامه این یادداشت را می‌خوانید:

یکی از مسایلی که امروزه در زیر پوست شهر به طور جدی دیده و باعث به‌هم ریختگی بسیاری از خانواده‌ها می‌شود، مسئله چندهمسری است؛ مسئله‌ای که حتی اگر دوستان خیلی صمیمی در حلقه‌های متعددی دور هم جمع بشوند گاهی با افتخار در موردش حرف می‌زنند و بعض آقایان برای خودشان افتخار می‌دانند که در جمع دوستانشان مطرح کنند که ما غیر از همسر شرعی و قانونی خودمان، همسران دیگری را به‌طور موقت یا مخفی اختیار کرده‌ایم؛ اما اینکه به صورت علنی در رسانه‌ها و فضای مجازی و از دهان افراد سرشناسی شنیده بشود، می‌تواند به عنوان آسیب دوم و جدی‌تری در جامعه دیده بشود.

اینک می‌خواهم در مورد موضوع مذکور از این زاویه که در خانواده‌ای مذهبی، دینی و روحانی بزرگ شده‌ام و شاهد موارد مختلف مراجعه به پدرم در این موضوع بودم، بنویسم.

پیوند و استحکام کانون خانواده و در کنارهم بودن اعضای آن وابسته به محبت است؛ زن و شوهر باید مایه آرامش هم باشند، بنابراین مطرح کردن این مسائل در خانواده‌ها و رسانه‌ها باعث استرس، اضطراب و نگرانی در خانواده می‌شود؛ خانواده‌هایی که ممکن است با مشکلات و گرفتاری‌هایی از جمله مشکلات اقتصادی به هر روشی خودشان را با مهر و محبت کنار هم نگه‌داشته‌اند. همچنین بیان این مباحث باعث تشویش و تشنج اذهان عمومی خانم‌ها می‌شود.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

شرح و بست موضوع چند همسری در حوزه دین و اینکه بگوییم دین ما می‌گوید که می‌توان چند همسر داشت، آسیب‌زدن به دین و دینداری افراد است و در ناخودآگاه و ضمیر انسان‌ها به‌خصوص بانوان نگرانی‌هایی را نسبت به دین ایجاد و باعث توقف محبت به دین اسلام می‌شود.

نگرانی دیگری که از مطرح کردن این بحث‌ها به‌وجود می‌آید جسور شدن افراد، توجیه کردن اشتباهات و انداختن آنها به گردن دین اسلام است. اسلام عمیقا با شهوت‌رانی مخالف است و نسبت به آن تذکراتی داده است که دسترسی آسانی به احادیث بزرگان دین در این خصوص وجود دارد؛ اما معتقدم که پرداختن به این مسایل به نوعی سرگرم کردن جامعه و خطر است. این مدل بحث‌ها نشان‌دادن وجه‌ای از اسلام به‌صورت کاریکاتور است؛ هرآنچه که در صورت انسان هست در کاریکاتور هم هست اما خیلی بزرگتر و طنز آمیز، مثلا بینی بزرگتر و نوع چشم و دهان از اندازه خودش بزرگتر و متفاوت‌تر است.

این‌طور مطرح کردن مسایل و وصل کردن آن به دین، ترسیم چهره‌ای کاریکاتوری از دین اسلام است. این افراد به جای اینکه مسایل دین را صریح و شفاف مطرح و خود را قربانی دین کنند و از آبروی خود برای انتشار دین بگذرند، دین را دست‌آویز آبرو بخشی و و جاهت و قربانی شهوات نفسانی خود می‌کنند.

با تمام این اوصاف امیدوارم که هرچه زودتر این مسایل از سطح خانواده‌ها پاک بشود و آرامش به خانواده‌ها برگردد. همه بدانند که امام زمان (عج) محافظ دین است، پس کاری نکنیم که در تقابل با ایشان باشیم!

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نمایشگاه جوان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
مهرمهر20 ساعت قبل
رئیس آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: استان کرمان زیرساخت اقتصادی قوی دارد، استانی که سالانه پنج هزار میلیارد تومان آورده دارد و صنایع بزرگش در ایران زبانزد است، باید جهشی به بحث مهارت فکر کند. وی با بیان این که اگر توجه کنیم استعداد در درون همه ما مانند یک خزانه‌ای نهفته است، ادامه داد: بر پایه سند مهارت استان کرمان و با عزم ملی می‌توان به سمت تغییر گام برداشت، همه توجه ما نباید به مدرک باشد زیرا این برای جامعه حقارت آفرین است. رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور ابراز داشت: ارزش برای مهارت را نتوانستیم در جامعه وزن دهیم سند مهارت را باید در جامعه ببینیم و خودباوری، خودابتکاری، خودشناسی و همه چیز تحت عنوان استخدام در حکومت انباشته نشود که این انباشت خود باعث بدبینی از دولت می‌شود. اوسط هاشمی گفت: حدود ۳۰۰ هزار تعبه افغانستانی در استان کرمان حضور دارند که عملا ۳۰۰ هزار فرصت شغلی را در دست دارند. اوسط هاشمی گفت: همه شرکت‌های بزرگ می‌توانند در تجهیز کارگاه‌های ما مشارکت داشته باشند تا نیروهای آنان را تحت آموزش مهارت قرار دهیم.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
سلول‌های سرطانی به طور معمول دارای الگوی رشد مهار گسیخته و تمایل به جدا شدن از منشا اصلی و متاستاز هستند. با استفاده از این سیستم می‌توان در احجام خیلی کم نمونه خون، جداسازی سلول‌های هدف را انجام داد. سلول‌های هدف می‌تواند سلول‌های سرطانی در گردش خون یا هر سلولی که جداسازی و شناخت آن حائز اهمیت است مثل سلول‌های بنیادی را در برگیرد. سلول‌های هدف در این مطالعه سلول‌های سرطانی هستند که جداسازی آن‌ها حائز اهمیت است. وی ادامه داد: استفاده از این سیستم تحولی شگرف در زمینه تشخیص سرطان محسوب می‌شود.
افکارنیوزافکارنیوز15 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشمحمد صابری در برنامه امروز «سلام صبح بخیر» که روی آنتن شبکه سه می‌رود، میزبان محسن علی‌اکبری، تهیه‌کننده سینما و تلویزیون بود. من با یکی از عزیزان تماس گرفتم و گفت من ۱۰۰ هزار دلار می‌خواهم، قرارداد هم امضا نمی‌کنم! بازیگری داشته‌ایم که برای ۴ جلسه، یک میلیارد دستمزد گرفته است!.» این تهیه‌کننده تاکید کرد: «علت این‌که قرارداد تیپ تصویب نمی‌شود، بازیگران هستند. ما هم آرزوی‌مان هست در مجموعه تولید آثار نمایشی، قرارداد واحد وجود داشته باشد که همه جا قابل استناد باشد. بین هنرمند و یک مهندس معدن و کارگر شرکت نفت هیچ فرقی وجود ندارد و همه شهروند هستند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
«دل» مجموعهٔ نمایشی به کارگردانی منوچهر هادی و به تهیه کنندگی جواد فرحانی، محصول سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ در شبکه نمایش خانگی است. این سریال در ۲۸ قسمت به قلم بابک کایدان و میثم کایدان نگاشته شده‌است. نمایی از این سریال را مشاهده می‌کنید.
مهرمهر22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اینتستینگ انجینیرینگ، در سال‌های اخیر سرعت ذوب شدن یخچال‌های مناطق گرمسیری که مابین کوه‌های هیمالیا و آندز قرار دارند افزایش یافته و بر اساس پیش بینی پژوهشگران آخرین قطعات باقی مانده این یخچال‌ها ظرف یک دهه آینده آب می‌شوند. پدیده ال نینو نوعی الگوی آب و هوایی است که باعث گرم‌تر شدن آب اقیانوس‌ها در مناطق گرمسیری و همین طور دمای جو کره زمین می‌شود. آخرین بار وقوع این پدیده طی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ هم سرعت ذوب یخچال‌های طبیعی را به شدت افزایش داد. ذوب شدن یخچال‌های طبیعی مناطق گرمسیری از ۱۵۰ سال قبل با سرعتی اندک شروع شده، اما از سال ۲۰۱۰ به این سو شدت گرفته است. بر اساس برآوردهای انجام شده ۷۵ درصد از این یخچال‌ها بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ ذوب شده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر