قیمت انواع کالاهای مایحتاج عمومی/ شب‌های سرد را با شب‌نشینی و شب‌چره گرم نگاه داریم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
قیمت انواع کالاهای مایحتاج عمومی/ شب‌های سرد را با شب‌نشینی و شب‌چره گرم نگاه داریم

قیمت انواع کالاهای مایحتاج عمومی/ شب‌های سرد را با شب‌نشینی و شب‌چره گرم نگاه داریم

فارسخبرگزاری فارس |
با فرارسیدن شب‌های فصل سرد، آداب و سنن مردم قزوین هم یادآوری می‌شود، مردمی که در سبک زندگی خود عادت به شب نشینی و خوردن شب‌چره داشتند. در گزارش بازار این هفته با رویکرد بررسی هزینه‌های این دورهمی، قیمت‌ها را مرور کردیم.

به گزارش خبرگزاری فارس در قزوین، قیمت کالاهای گوناگون در بازار قزوین طی هفته‌ای که گذشت تغییر چندانی نکرده بود و تنها برخی از کالاها مانند گوجه‌فرنگی به‌دلیل سرمای هوا تا حدودی با تغییر قیمت مواجه بودند. در این گزارش به مرور قیمت کالاهای موردنیاز فصل می‌پردازیم.

قیمت انواع شب چره‌های فصل سرما

در سالیان نه چندان دور که رفت‌وآمد بین اقوام و آشنایان بیشتر بود، عموما به این‌صورت بود که در شب‌های بلند فصول سرد مانند پاییز و زمستان خانواده‌ها دور هم جمع می‌شدند و علاوه بر صلهٔ رحم و شب‌نشینی، به خوردن انواع شب‌چره و خوراکی‌های مناسب فصل سرما مانند نخود، کشمش یا تخمه و انواع آجیل‌های مرسوم در قدیم مشغول می‌شدند. دورهمی و خوردن شب‌چره از آداب سنتی مردم قزوین در شب‌های فصل سرد است. متأسفانه فضای جامعهٔ امروز به‌گونه‌ای شده است که علاوه بر کم شدن رفت‌وآمدها، افزایش قیمت کالاها و هجوم تجملات به زندگی‌های مدرن نیز مزید بر علت شده و بسیاری از مردم حضور مداوم در فضای مجازی را به حضور حقیقی در کنار یکدیگر ترجیح می‌دهند.

می‌توانیم شب‌های بلند پاییز و زمستان را کمی از فضای مجازی فاصله بگیریم و با شب‌نشینی در کنار عزیزان و خوردن خوراکی‌هایی از قبیل تخمه و نخود و کشمش، لبو یا حتی بلال سرخ شده خوش بگذرانیم. تخمهٔ آفتابگردان در بازار قزوین قیمتی بین ۲۳ الی ۳۰ هزار تومان دارد. هم‌چنین کشمش با قیمت ۲۳ الی ۲۶ هزار تومان و نخود با قیمت‌های ۱۴ الی ۲۰ تومان در بازار قزوین عرضه می‌شود. قیمت هر کیلو بادام‌زمینی نیز با توجه به نوع و کیفیت آن ۲۰ الی ۵۰ هزار تومان، سویا خوراکی ۱۴ الی ۱۵ هزار تومان، انجیر خشک ۳۵ الی ۶۰ هزار تومان و توت خشک ۳۰ الی ۳۵ هزار تومان است. بلال نیز هر کیلو ۲ هزار و ۵۰۰ الی ۳ هزار تومان است. بسیاری از بانوان باسلیقه و کدبانو در فصل گرم به خشک کردن انگور برای کشمش، خشک کردن زالزالک، خشک کردن آلبالو یا گیلاس، سرخ کردن تخمه‌های هندوانه، خشک انواع میوه‌ها، درست کردن لواشک و یا فریز کردن برخی میوه‌ها مانند آلبالو و زغال‌اخته روی آورده‌اند که در این فصل می‌توانند بدون دردسر از آن‌ها استفاده کنند و لذت ببرند.

قیمت صیفی‌جات در بازار قزوین

با سرد شدن هوا قیمت برخی کالاها نظیر گوجه‌فرنگی در بازار قزوین افزایش یافته است. گوجه‌فرنگی که تا یک ماه پیش با قیمت هر کیلو هزار تومان در بازار قزوین عرضه می‌شد و همین مسئله باعث متضرر شدن کشاورزان گشت، این روزها قیمت آن تا ۷ هزار تومان نیز پیش رفته است. البته شروع قیمت این کالا ۲ هزار و ۵۰۰ تومان است. قیمت خیار نیز ماه‌هاست که در بازار قزوین گران و بین ۴ الی ۶ هزار تومان است. هم‌چنین قیمت برخی صیفی‌جات نیز در بازار قزوین به شرح زیر است: هر کیلو پیاز ۲ الی ۴ تومان، سیب‌زمینی ۲ هزار و ۵۰۰ الی ۳ هزار و ۵۰۰ تومان، هویج و بادمجان ۲ هزار تومان، کدو خورشتی ۲ هزار و ۵۰۰ تومان، شلغم ۲ الی ۳ هزار تومان، چغندر ۳ هزار تومان، گل‌گلم ۲ الی ۳ هزار تومان و ترب ۲ الی ۲ هزار و ۵۰۰ تومان.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

نرخ انواع میوه در بازار قزوین با خودنمایی شاه‌‌میوه‌

قیمت انواع میوه‌ها در بازار قزوین نسبتا ثابت و مناسب است و تنها میوه‌ای که قیمت آن بالا است، گلابی است که از قدیم کسبه از آن تحت‌عنوان شاه‌میوه یاد می‌کردند. قیمت گلابی در بازار قزوین ۱۰ الی ۱۶ هزار تومان و قیمت موز ۹ الی ۱۱ هزار تومان است. قیمت میوه‌های دیگر در بازار قزوین تقریبا متعادل و به این قرار است: هر کیلو نارنگی ۲ هزار و ۵۰۰ الی ۵ هزار و ۵۰۰ تومان، خرمالو ۴ الی ۷ هزار تومان، لیموشیرین و سیب ۳ الی ۶ هزار تومان، انار ۳ الی ۶ هزار و ۵۰۰ تومان، کیوی ۳ الی ۸ هزار تومان، پرتقال ۳ الی ۵ هزار تومان.

قیمت انواع کالاهای مایحتاج عمومی/ شب‌های سرد را با شب‌نشینی و شب‌چره گرم نگاه داریم - 10

انواع حبوبات که از پرمصرف‌های فصول سرد هستند

مردم معمولا در فصول سرد حبوبات بیشتری استفاده می‌کنند، زیرا همهٔ حبوبات به‌جز عدس و ماش طبع گرمی دارند. اما باید توجه داشت که تمامی حبوبات نفاخ هستند و جهت جلوگیری از نفخ و دل‌پیچه لازم است قبل از مصرف خیسانده شوند. هرکیلو لوبیا قرمز ۱۲ الی ۱۳ هزار تومان، لوبیا چیتی ۱۴ الی ۱۶ هزار تومان، لوبیا چشم‌بلبلی ۱۷ هزار تومان، لوبیا کشاورزی ۱۹ هزار تومان، عدس ۷ هزار و ۵۰۰ الی ۹ هزار و ۵۰۰ تومان، ماش ۱۴ الی ۱۵ هزار تومان، نخود آبگوشتی ۷ هزار و ۵۰۰ الی ۹ هزار تومان و هر کیلو لپه در بازار قزوین ۱۱ الی ۱۲ هزار تومان است.

به گزارش خبرگزاری فارس در قزوین، اکنون قیمت کالاها در بازار قزوین تا حدودی متعادل است اما انتظار می‌رود مسؤولین با مدیریت بازار تدابیری بیندیشند که قیمت انواع کالاهای روزمره و مایحتاج عمومی مردم به‌دلیل سرما و هم چنین مشکلات اقتصادی کشور با سیر صعودی مواجه نشود.

گزارش از معصومه امینی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پیش بینی نشدن میزان تولید، علت واردات بی رویه پنبه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: اواخر سال گذشته، به علت آنکه میزان تولید پنبه در کشور پیش بینی نشده بود برای برطرف کردن نیاز صنعت نساجی، مقدار زیادی نخ و پنبه وارد شد. آقای عباس کشاورز افزود: تولید پنبه با نظارت یک تعاونی انجام می‌شود و دارای یک تشکل ملی است که بازار و تولید این محصول را مدیریت می‌کند و امسال هم تولید پنبه در مقایسه با سال گذشته حدود ۱۲ درصد افزایش داشته است. وی اضافه کرد: در بهمن و اسفند سال گذشته پیش بینی درستی از میزان کاشت پنبه در بهار امسال نشد و برای اینکه برای صنعت نساجی مشکلی پیش نیاید واردات انجام شد، منتها این واردات به دلیل میزان کاشت بالای این محصول، نسبت به تولید داخلی متعادل نبود. سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: مدتی است که با وزارت صمت و صنایع نساجی هماهنگی انجام شده است که میزان واردات متعادل شود و تولیدکننده داخلی از بابت واردات متضرر نشود. کشاورز تاکید کرد: در حال حاضر بازار پنبه نامناسب نیست، کشاورزان نگران نباشند و اگر کشاورزان به هر دلیلی، مشکل فروش پنبه داشته باشند وزارت جهاد کشاورزی با خرید تضمینی ورود می‌کند و حتی اگر برای کشاورزان قیمت خرید تضمینی به صرفه نباشد خرید توافقی می‌کنیم.

رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​کلاهبرداری‌های اینترنتی در یک سال گذشته افزایش ۲ برابری داشته است و حالا برای جلوگیری از این کلاهبرداری‌ها، از ابتدای دی رمز دوم ایستا غیر فعال می‌شود و برای تراکنش‌های اینترنتی ناگزیر باید رمز دوم یکبار مصرف از بانک مورد نظر دریافت کرد. استفاده از رمز دوم پویا فقط برای خرید‌های اینترنتی است و پایانه‌های خرید فروشگاهی و یا عابربانک‌ها نیازی به رمز دوم یکبار مصرف ندارند. افرادی هم که از گوشی‌های هوشمند استفاده نمی‌کنند می‌توانند رمز دوم پویای خود را از طریق پیامک دریافت کنند. بر اساس آمار بانک مرکزی روزانه حدود ۳۰ میلیون تراکنش بدون کارت بانکی انجام می‌شود که این تعداد بالا، لزوم افزایش زمینه‌های امنیتی را بسیار بیشتر می‌کند.

مروری بر پرونده‌های مفاسد اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
از پرونده ابربدهکار بانکی، سلطان سکه، متهمان بانک سرمایه، تخلفات پتروشیمی‌ها و موسسات مالی غیرمجاز تا اخلال در بازار دارو که در یکسال اخیر اتفاق افتاده را، بررسی می‌کنیم. آنطور که سخنگوی دستگاه قضا اعلام کرده تا مرداد سال ۹۸ برای بیش از ۹۰۰ پرونده در تهران و شهرستان‌ها، حکم صادر شده است. پرونده تخلفات پتروشیمی‌ها هم از دیگر پرونده‌های مهمی است که با تشکیل جلسات دادرسی متعدد، رسیدگی‌ها همچنان ادامه دارد. رسیدگی به تخلفات موسسات مالی غیرمجاز، پرونده پرسرو صدای شاندیز و پیگیری اخلال ارزی از دیگر پرونده‌های یکسال اخیر است. در ماه‌های گذشته هم اخلال در بازار گوشت و دارو رسیدگی شد که هنوز در پرونده شبنم نعمت زاده با تخلفات دارویی، حکمی صادر نشده است.

کاهش قیمت گوجه فرنگی در میدان مرکزی میوه و تره بار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: با افزایش کشت گوجه فرنگی در جنوب کشور امروز شاهد کاهش قیمت این محصول در میدان مرکزی هستیم. مصطفی دارایی نژاد افزود: امروز قیمت هر کیلو گوجه فرنگی در میدان مرکزی بین ۲ تا ۵ هزار تومان است. وی گفت: محصول گوجه کشاورزان بوشهری این روز‌ها برداشت می‌شود و در سراسر کشور در حال توزیع است. دارایی نژاد افزود: از حالا به بعد شاهد کاهش روزانه قیمت گوجه فرنگی هستیم و این روند تا پایان سال ادامه دار است. وی گفت: کشور عراق واردات ۱۷ قلم میوه و تره بار را از ایران ممنوع کرده که گوجه فرنگی هم جزء آن است و به این ترتیب گوجه فرنگی زیادی در کشور دپو خواهد شد. دارایی نژاد افزود: این روز‌ها دولت باید به فکر صادرات و تبدیل گوجه فرنگی باشد تا کشاورزان دچار ضرر و زیان نشوند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، نجفی ۱۰ روز قبل و بعد از اخذ رضایت از خانواده استاد، به دلیل نقض حکم صادره در دیوان‌عالی کشور در شعبه ۹ دادگاه کیفری استان تهران یک‌بار دیگر پای میز محاکمه رفت. قضات شعبه ۹ روز گذشته نتیجه شور خود را انشا کردند. این رأی با نظر اقلیت نیز همراه بوده که به صورت جداگانه نوشته شده است. گفته می‌شود نجفی به ٧/۵ حبس محکوم شده است که ۶ سال قابل اجرا است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل
این مرد ادامه داد: صورت هیچ کسی را نمی‌دیدم و چند روزی به همین حالت بودم. این متهم ادعا کرد: وقتی به خانه این پیرمرد رفتم او با یک لیوان آب میوه از من پذیرایی کرد که بعد از خوردن آن بیهوش شدم. آن‌ها وقتی فهمیدند که از سوی پیرمرد هدف تجاوز قرار گرفته‌ام پیشنهاد دادند از او انتقام بگیرم. وی افزود: در این نقشه تصمیم گرفتم اموال و سرمایه پیرمرد تنها را بالا بکشم. بنا به این گزارش، تجسس‌های پلیسی برای دستگیری دو همدست مرد انتقام جو ادامه دارد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

ایران ایر در صدر بیشترین پروازهای تاخیردار مهر ۹۸

تسنیم9 ساعت قبل

رئیس کل بانک‌ مرکزی: ثبات را به بازار ارز باز می‌گردانیم / در تلاشند به ارزش پول ملی ضربه بزنند‌

الف11 ساعت قبل

واقعیت تاثیر افزایش قیمت بنزین در بازار کرمان؛ افزایش قیمت‌ها در بعضی از کالاها

تسنیم9 ساعت قبل

خواص شگفت‌انگیز موز

سلامت نیوز1 روز قبل

موافقت فدراسیون جهانی ژیمناستیک با حضور بانوان محجبه ایرانی در رقابت‌های بین‌المللی آکروباتیک

تسنیم8 ساعت قبل

تصویری اشتباه و ناقص از وضعیت راخین ارائه شده است

ایلنا1 روز قبل

شغل باکتری‌ها در فضا چیست؟

خبر فوری17 ساعت قبل

(ویدئو) پیدا شدن مار کبرای دوسر و احیای باورهای اساطیری

فرارو13 ساعت قبل

گریزمان: برای قهرمانی در لیگ قهرمانان اتلتیکو را ترک نکردم؛ می‌خواستم که سبک جدیدی از فوتبال را تجربه کنم

طرفداری15 ساعت قبل

دولت از شعار نظارت بر قیمت‌ها به برنامه‌ریزی حداکثری برسد

فارس1 روز قبل