لزوم اقدام به موقع والدین برای خرید سمعک؛ کم شنوایی یکی از رایج‌ترین اختلالات بعد از تولد است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. طرفداری
  4. ورزشی
لزوم اقدام به موقع والدین برای خرید سمعک؛ کم شنوایی یکی از رایج‌ترین اختلالات بعد از تولد است

لزوم اقدام به موقع والدین برای خرید سمعک؛ کم شنوایی یکی از رایج‌ترین اختلالات بعد از تولد است

طرفداریخبرگزاری طرفداری |
کم شنوایی یکی از رایج ترین اختلالات بعد از تولد است. چرا که اگر نوزاد از بدو تولد دچار مشکل کم شنوایی باشد، به دنبال آن مشکلات گفتاری، تاخیر تکلم، مشکلات اجتماعی و شناختی پیش می آید.

طرفداری- سن طلایی تشخیص کم شنوایی در نوزادان قبل از یک ماهگی است که باید تا قبل از ۳ ماهگی نوع و شدت کم شنوایی تشخیص داده شود و ما بتوانیم در ۶ ماهگی درمان را آغاز کنیم.

امروزه شیوع کم شنوایی نوزادان ۱ تا ۲ درصد می‌باشد. که با وجود تلاش هایی که انجام می‌شود، باز هم نوزادانی هستند که تا سن ۳ یا ۴ سالگی تشخیص داده نمی‌شوند.

کارشناسان ما در کلینیک سمعک برتر تلاش می‌کنند تا پروسه تشخیص را به موقع انجام دهند. چرا که اگر تا ۶ ماهگی درمان صورت گیرد، کودک شما به راحتی می‌تواند وارد مهدکودک و مدارس عادی شود.

تجهیزات موجود در کلینیک سمعک برتر شامل موارد زیر است:

Audiometery/ Tympanometery/ TEOAE/ DPOAE/ ABR/ ASSR/ ECOGHI/ VEMP/REM

تست شنوایی TEOAE نوزادان، بلافاصله بعد از تولد در بیمارستان انجام می‌شود. TEOAE تست غربالگری شنوایی است که اگر نوزاد در این تست قبول نشود اصلا جای نگرانی نیست. معمولا به علت مایعات گوش نوزاد و سروصدای محیط این تست با شکست مواجه می‌شود. در هر صورت بدون توجه به جواب تست اولیه، شما باید نوزادتان را قبل از یک ماهگی برای بررسی بیشتر به مراکز شنوایی سنجی مجهز به تست نوزاد بیاورید. در این مرحله تست مجدد TEOAE و DPOAE انجام می‌شود.

آزمون OAE

تست OAE با اسم کامل OTO ACOUSTIC EMISSION محرک صوتی را در فرکانس و شدت‌های مختلف توسط یک پروب کوچک به مجرای گوش نوزاد می‌فرستد و عکس العمل حلزون و حرکت سلول‌های مویی را بررسی می‌کند. تست TEOAE به بررسی فرکانس‌های پایین و میانی و تست DPOAE، فرکانس‌های بالا و میانی می‌پردازد. به همین علت در کلینیک سمعک برتر توصیه میکنیم هردو روش تست OAE برای نوزاد انجام شود.

یکی دیگر از مزیت‌های دستگاه‌های کلینیک شنوایی سنجی سمعک برتر، تمپانومتری با فرکانس ۱۰۰۰ است که می‌توانیم از همان یک ماهگی بررسی گوش میانی، استخوانچه‌های گوش، میزان مایعات گوش و حرکت پرده گوش را انجام دهیم. حال اگر نوزاد در آزمون‌های انجام شده تا یک ماهگی، قبول شود یعنی سیستم حلزون و گوش میانی سالم است و شنوایی نرمال می‌باشد.

در ۳ ماهگی تست شنوایی ABR با نام کامل Auditory Brainsteam Response را برای آن دسته از نوزادانی که جواب قابل قبولی را در مرحله قبل کسب نکردند یا دارای highrisk هستند، توصیه می‌کنیم.

نوزادان دارای HighRisk

دلیل کم شنوایی و ناشنوایی نوزادان تا حد بسیاری نامشخص است، ولی برخی از رایج‌ترین دلایل شامل موارد زیر است:بالا بودن بیلی روبین (زردی)داروهایی که برای گوش سمی هستند (برای مثال برخی داروها که به منظور مقابله با عفونت‌های شدید در نوزادان تجویز می‌شود ممکن است عوارض جانبی داشته و به سیستم شنوایی آسیب برساند)استفاده از دستگاه‌های ونتیلاتور بصورت طولانی مدتنمره آپگار پایینتولد زود هنگام (نوزاد نارس)مننژیتوزن کم در هنگام تولدناهنجاری در ساختار گوش خارجی و میانیبیماریهای ویروسی در حین بارداری نظیر سرخجه و سیتومگالوویروس می‌تواند به نوزاد منتقل شده و در نتیجه منجر به افت شنوایی گردد.انتقال ژن‌های معیوب از والدین به نوزادجهش ژنتیکی در دوران تکامل جنین در رحم مادر

لزوم اقدام به موقع والدین برای خرید سمعک؛ کم شنوایی یکی از رایج‌ترین اختلالات بعد از تولد است - 13

Caption

آزمون ABR

تست ABR به بررسی مسیر عصب از گوش داخلی تا ساقه مغز می‌پردازد. این آزمون توسط الکترودهایی که روی پیشانی و گوش نوزاد متصل می‌شود، پاسخ ساقه مغز را ارزیابی کرده و یکپارچگی سیستم شنوایی از گوش تا ساقه مغز را مورد بررسی قرار می‌دهد. این آزمون غیرتهاجمی بوده و کودک به راحتی دراز کشید، و انجام آن مانند تست شنوایی سنجی ساده است و کودک دردی احساس نمی‌کند و عوارض جانبی ندارد.

هم چنینABR، تست بسیار معتبری است که علاوه بر تشخیص و میزان کم شنوایی، برای تشخیص تومور‌های گوش هم به کار میرود و ما برای کودکان یا بزرگسالانی که همکاری لازم را ندارند هم، توصیه می‌کنیم.

یکی از دغدغه هایی که والدین برای تست ABR دارند، استفاده از داروی بیهوشی است که برای خواباندن کودک تجویز می‌شود، اما کارشناسان ما توسط دستگاه‌های پیشرفته موجود در کلینیک سمعک برتر می‌توانند در حالت خواب معمولی کودک (یا داروی خواب آور ضعیف مانند پرومتازین) یا در حالت شیر خوردن هم آزمون ABR را انجام دهند. دستگاه‌های بررسی شنوایی نوزادان، در کلینیک تخصصی سمعک برتر جدیدترین و مجهزترین دستگاه‌های موجود در دنیای ادیولوژی است.

در این مرحله، چنانچه پاسخ آزمون ABR نرمال باشد، یعنی کل سیستم گوش و شنوایی سالم است. اما با توجه به اینکه برخی از بیماری‌های گوش اکتسابی هستند، توصیه می‌کنیم تا ۲ سال ابتدایی زندگی، چکاپ‌های دوره‌ای شنوایی را انجام دهید.

آزمون‌های گفته شده وجود نقص شنوایی زمان تولد را بررسی می‌کنند. این نقص ممکن است به دلیل مشکلات بارداری یا ژنتیک باشد. به هرحال موفقیت آمیز بودن تست شنوایی نوزادان به این معنی نیست که کودک در آینده مشکل شنوایی نخواهد داشت. آسیب به سر، گوش دادن مداوم به موزیک بلند و عفونت‌های گوش همگی خطرناک بوده و ممکن است باعث ایجاد نقص‌های شنوایی شوند.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار ورزشی ایران،اروپا و سراسر نقاط دنیا

شما می‌توانید در کلینیک سمعک برتر چکاپ‌های شنوایی نوزادتان به طور منظم با دستگاه‌های پیشرفته انجام دهید. در مورد نوزادانی که در تست شنوایی بدوتولد، یک ماهگی و ۳ ماهگی (با تست ABR) رد شدند، به صورت قطعی وجود کم شنوایی را تشخیص می‌دهیم. در مورد این کودکان حتما درمان توانبخشی، سمعک و یا کاشت حلزون تا قبل از ۶ ماهگی باید انجام شود.

همچنین برای تکمیل پروسه تشخیصی در ۳ ماهگی، تست تمپانومتری برای بررسی گوش میانی، تست ASSR برای تشخیص میزان افت شنوایی در هر فرکانس و تست ECOGHI برای تشخیص محل ضایعه انجام می‌شود. اگر میزان کم شنوایی در حد عمیق باشد، کودک کاندید کاشت حلزون می‌شود اما قبل از آن حتما باید یک دوره از سمعک استفاده کند تا میزان کارایی آن مشخص شود. برای آن دسته از نوزادان دارای افت شنوایی در حد خفیف تا شدید، ما در کلینیک سمعک برتر مشاوره استفاده از سمعک را به والدین می‌دهیم. با استفاده به موقع از سمعک، انتخاب صحیح سمعک می‌توانیم از مشکلات گفتاری، اجتماعی و تکلم کودک پیشگیری کنیم. و در نهایت بعد از انتخاب و تنظیم صحیح سمعک با دستگاه REM کودک جهت تربیت شنوایی و گفتاردرمانی به مراکز معتبر ارجاع داده می‌شود. سمعک هایی که برای این سن استفاده می‌شود، حتما باید به صورت پشت گوشی باشد چون با رشد کودک سایز مجرای گوش هم تغییر میکند و ما نهایتا سالانه قالب سمعک را تعویض میکنیم.

لزوم اقدام به موقع والدین برای خرید سمعک؛ کم شنوایی یکی از رایج‌ترین اختلالات بعد از تولد است - 24

Caption

چه سمعکی برای کودک من مناسب است؟

کارشناسان ما در کلینیک سمعک برتر تلاششان را می‌کنند تا بهترین مشاوره را به والدین گرامی بدهند. سمعکی مناسب این سن است که بتواند صدای با کیفیت را به گوش کودک برساند. کودک تا این لحظه تجربه شنیداری خوبی را نداشته، پس نباید با کیفیت پایین سمعک لذت شنیدن را از کودکمان بگیریم.

سمعکهای مجهز به سیستم وایرلس برای درک شنوایی بسیار موثر هستند. خصوصا در سن مدرسه که در یادگیریشان تاثیر بسزایی دارد. همچنین سیستم وایرلس ۱۰ تا ۱۵ درصد درک شنیداری را افزایش می‌دهد.

سیستم FM موجود در مدل‌های بالای سمعک این قابلیت را دارند که در کلاس، صدای معلم را مستقیم به سمعک برساند. در نتیجه مفهوم بودن صدا باز هم افزایش پیدا می‌کند.

سیستم نوزریداکشن سمعک باید قوی باشد تا صداهای اضافی را کم کند باتوجه به اینکه محیط کودک اغلب شلوغ است. هرچه تعداد کانال‌های سمعک بیشتر شود سیستم کاهش نویز و همهمه قوی‌تر عمل می‌نماید.

میکروفن همه جهته سمعک کمک میکند تا کودک صداهارا از همه جهات به صورت یکسان بشنود. و در برخی مدل‌ها به جای یک میکروفن، دو میکروفن در هر طرف قرار دارد. چرخشی بودن میکروفن‌ها در مدل‌های بالا به شنیدن واضح صدا از پشت سر و پهلوها بسیار کمک می‌کند و قدرت میکروفن را به چهار برابر می‌رساند.

سیستم OVP در سمعکهای جدید این توانایی را دارد تا صدای اکو و پیچش صدای خود کودک را از بین ببرد. هر چه مدل سمعک بالاتر رود، شخص کمتر صدای خود را به صورت اکو میشنود به طوریکه در آخرین مدل سمعکهای زیمنس تا ۹۸درصد رضایت بیمار تامین می‌شود. سیستم OVP تنها در یک برند و آن هم مدل‌های لاکچری سمعکهای زیمنس به نام SIGNIA می‌باشد.

با نصب سیستم تاچ کنترل روی گوش موبایل که در اکثر سمعکهای هوشمند موجود است، والدین میتوانند مقداری از تنظیمات مانند تغییر ولوم یا برنامه‌های سمعک را از طریق موبایلشان انجام دهند.

نکته‌ای که حائز اهمیت است، سنجش شنوایی و تنظیم دوره‌ای سمعک می‌باشد. حتما به صورت ۶ ماه یکبار باید شنوایی سنجی مجدد انجام شود تا اگر تغییری در میزان شنوایی مشاهده کردیم، تنظیم سمعک را هم مطابق با آن تغییر دهیم.

کارشناسان ما در کلینیک سمعک برتر، سمعک را با استفاده از دستگاه REM تنظیم می‌کنند. البته در اکثر مراکز همکاران ما فقط تنظیم با هایپرو دارند که توصیه نمیشود به ویژه برای کودکان. به علت کوچک بودن مجرای گوش و رزونانس گوش ممکن است تقویت بیش از حد انجام شود. همچنین همکاری کودکان در زمینه بالا بودن یا کم بودن صدا بسیار کم است. و زمانیکه سمعک را با REM تنظیم میکنیم مشخصات آکوستیکی گوش، حجم مجرای گوش و … ارزیابی می‌شود و دیگر تقویت بیش از حد یا کمتر از حد معمول صورت نمی‌گیرد. زیرا وقتی که صدای کمتر یا بیشتر از حد طبیعی به گوش برسد باعث آسیب به سلول‌های مویی گوش می‌شود.

کلینیک تخصصی سمعک برتر (بررسی و درمان وزوز، بررسی سرگیجه،تجویز سمعک)(نماینده فروش سمعکSIEMENS)آدرس: خیابان شریعتی بالاتر از ظفر روبروی بیمارستان ایرانمهر کوچه مرشدی پلاک 17 واحد یکتلفن: 02122909216 - 09125403032                      پذیرش با هماهنگی قبلی- صبح و عصرآدرس وبسایت کلینیک سمعک برتر (کلیک کنید)

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدیو؛ پلی به گذشته - گل دیدنی محمد صلاح به لیورپول از تمام زاویه‌ها (۲۰۱۷)

طرفداریطرفداری1 روز قبل
طرفداری- سال ۲۰۱۷ در چنین روزی، محمد صلاح در دیدار تیم‌های لیورپول و اورتون این گل دیدنی را به ثمر رساند. او تاکنون در ۱۲۶ بازی با پیراهن لیورپول، ۸۲ گل به ثمر رسانده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز14 ساعت قبل
به گزارش مشرق، یورگن کلوپ بابت واکنش تندش به اشتباه مترجم نشست خبری پیش از بازی شب گذشته (سه‌شنبه) تیم فوتبال لیورپول مقابل سالزبورگ در اتریش، ابراز تأسف کرد. ماجرا از این قرار بود که در نشست خبری پیش از بازی که روز دوشنبه برگزار شد، کلوپ به همراه کاپیتان تیمش جردن هندرسون شرکت کردند تا به سؤالات خبرنگاران پاسخ دهند. سرمربی آلمانی لیورپول هم متوجه اشتباه مترجم شد و بابت آن تذکری جدی به او داد. کلوپ با لحنی عصبانی گفت: «خیلی افتضاح است که کنار مترجم یک مربی نشسته باشد که به زبان آلمانی صحبت می‌کند.» او سپس خطاب به این مترجم گفت: «یا خوب به حرف‌ها گوش کن یا خودم ترجمه می‌کنم». بیشتر بخوانید: غلبه لیورپول بر سالزبورگ و صعود با صدرنشینیکلوپ که بابت واکنش تندش به این مترجم عذاب وجدان گرفته بود، شب گذشته پس از پیروزی ۲ بر صفر لیورپول مقابل میزبان اتریشی گفت: قبل از اینکه شروع کنم، می‌خواهم بابت رفتار روز گذشته‌ام عذرخواهی کنم.

سهم معلولان از ورزش همگانی

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
نداشتن تحرک، برای معلولان هشداری جدی است، با فراهم کردن شرایط مناسب برای ورزش همگانی می‌توان از بروز مشکلات جدی برای آن‌ها جلوگیری کرد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، نداشتن تحرک، برای معلولان هشداری جدی است، با فراهم کردن شرایط مناسب برای ورزش همگانی می‌توان از بروز مشکلات جدی برای آن‌ها جلوگیری کرد.

ویدیو؛ پلی به گذشته - گل تماشایی روبرتو کارلوس به پورتو (۱۹۹۷)

طرفداریطرفداری1 روز قبل
طرفداری- سال ۱۹۹۷ در چنین روزی، روبرتو کارلوس در روز پیروزی ۴ بر ۰ رئال مادرید مقابل پورتو این گل تماشایی را به ثمر رساند. او در ۵۲۷ بازی با پیراهن رئال مادرید، ۶۹ گل به ثمر رساند.
جام نیوزجام نیوز18 ساعت قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش سرویس ورزشی جام نیوز، در حالی که چند روز پیش استقلالی‌ها در شوک ناگهانی جدایی استراماچونی قرار گرفتند، حالا اخباری خوش به گوش هوداران آبی می‌رسد. شروط مدنظر سرمربی شامل کاهش قرارداد استراماچونی به ۶ ماه تا ژوئن (پایان این فصل از فوتبال ایران) و دریافت دستمزد تا آن زمان است. خلیل زاده سرپرست باشگاه استقلال نیز خبر داده که امروز خبرهای خوب برای استقلالی‌ها منتشر خواهد کرد. کامران منزوی نیز در مصاحبه‌ای از پذیرش شروط مدنظر استراماچونی خبر داده تا هر چه سریعتر این سرمربی کارش را با استقلال از سر بگیرد. در مجموع آنچه از شواهد برمی آید توافق مجدد استقلالی‌ها با استراماچونی است که احتمالا تا ساعاتی خبر نهایی شدن آن منتشر خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر