فقر سینما به‌معنی فقر ادبیات است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
فقر سینما به‌معنی فقر ادبیات است

فقر سینما به‌معنی فقر ادبیات است

مهرخبرگزاری مهر |
کاظم اخوان در نشست نقدوبررسی رمان «آهنگی برای چهارشنبه‌ها» ضمن اشاره به‌ این‌که رمان مذکور هم به ادبیات نزدیک است و هم سینما، گفت: فقر سینما به معنی فقر ادبیات است.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست نقد و بررسی کتاب «آهنگی برای چهارشنبه‌ها» نوشته فرهاد حسن‌زاده، دیروز جمعه ۲۴ آبان با حضور کاظم اخوان، محسن هجری و نویسنده اثر در خانه کتاب پیدایش برگزار شد.

حسن‌زاده در ابتدای این‌نشست درباره کتاب گفت: کتاب «آهنگی برای چهارشنبه‌ها» داستان زندگی عدنان عفراویان است که سال‌ها پیش در مجله سروش با او گفت‌وگویی کرده بودند. عدنان در گفته بود که در ساخت فیلم «باشو غریبه کوچک» چه خشونت‌هایی علیه او اعمال شده است؛ نه از طرف بهرام بیضایی بلکه از طرف تهیه‌کننده فیلم. همین موضوع دست‌مایه‌ای شد برای نوشتن این کتاب. این کتاب را قبل از «زیبا صدایم کن»، «عقرب‌های کشتی بمبک» و «حیاط خلوت» نوشتم.

در بخش بعدی این‌نشست، محسن هجری درباره بازنویسی این اثر گفت: وقتی نویسنده‌ای تقریبا ۲۰ سال بعد از نوشتن یک کتاب، ‌ دوباره به آن برمی‌گردد و آن را بازنویسی و دوباره منتشر می‌کند؛ حاکی از آن است که اعتمادبه‌نفس و اعتماد به اثر دارد و تصور می‌کند در اثرش نکاتی است که می‌تواند برای مخاطب مفید باشد. «آهنگی برای چهارشنبه‌ها» قابل مقایسه با کارهای دیگر آقای حسن‌زاده نیست و ویژگی‌های خودش را دارد. می‌توان ویژگی‌های مشترکی بین این کار و «هستی» یا «عقربه‌های کشتی بمبک» یافت اما ویژگی‌های خاص خودش را دارد.

این نویسنده درباره گروه سنی مخاطب کتاب موردنظر هم گفت: گروه سنی نوجوان تعریفی است که در مورد آن وحدت نظر وجود ندارد. مثلا از دیدگاه پیمان‌نامه حقوق کودک تا سن ۱۸سالگی کودک محسوب می‌شود؛ از دید قواعد و قوانین قضایی خودمان هم به همین‌صورت. اساسا تعریفی به‌عنوان نوجوان ارائه نشده و این از ظلم‌هایی است که به نوجوان شده است. اما به نظرم نوجوانی تا زمانی ادامه دارد که ویژگی‌هایش تداوم دارد. ممکن است فردی ۳۰ساله؛ نوجوان باشد! یعنی با هنجارها درگیر ‌شود و احساسات بر وی غلبه داشته باشد.

اخوان نیز به‌عنوان دیگر منتقد این‌جلسه گفت: فارغ از این‌که این کار چه زمانی نوشته یا بازنویسی شده، من از این کار، بیشتر از کارهای دیگر آقای حسن‌زاده خوشم آمد، چون به‌نظرم شسته‌رفته‌تر و جمع و جورتر و درست‌تر است. همه چیز این‌کتاب به‌قاعده بود؛ تاثیرگذارتر و عمیق‌تر. گاهی رمان در سطح حرکت می‌کند؛ به‌خصوص در رمان نوجوان که با حادثه و در سطح پیش می‌رود. داستان‌ها کمتر به عمق می‌روند و کمتر آن لایه‌های عمیق و غنی را به‌عنوان هنر دارند. اما این رمان خیلی به ادبیات نزدیک است و به نوعی هم به سینما. این کتاب آمیزه‌ای از ادبیات و سینماست. نگاه خاص نویسنده ما را به درک عمیق‌تر حوادثی که اتفاق می‌افتد وادار می‌کند و ذهن و عین را با هم همراه می‌کند.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

این‌منتقد با اشاره به این‌که در سینمای دنیا، ۹۰ درصد فیلم‌ها مبتنی بر ادبیات هستند، گفت: فقر سینما، به معنی فقر ادبیات است و به نظرم این رمان اتفاق خوبی است. چون گویا با یک فیلمنامه مواجه‌ایم و درعین‌حال یک داستان. در این داستان بحث خشونت و خشونت جنگ را می‌بینیم که زیر پوست شهر اتفاق می‌افتد.

معصومه انصاریان از نویسندگان مدعو این جلسه بود نیز در ادامه نشست گفت: در این کتاب از تلفیق سینما و ادبیات و موسیقی و کمی نقاشی، خیلی لذت بردم چراکه خیلی‌خوب کنار هم قرار گرفته بودند. همه سر جای خودشان بودند و خواننده نوعی زندگی هنری را حس می‌کرد. من نقدی ندارم و تبریک می‌گویم. من تلخی جنگ را با این کتاب؛ چندین برابر حس کردم. دلم برای فرهان سوخت که پدری مثل جابر دارد.

مینا حدادیان هم از دیگر نویسنده‌های حاضر در جلسه درباره کتاب گفت: من این کتاب را از کارهای دیگر آقای حسن‌زاده بیشتر دوست داشتم. اگر کار نویسنده و هنرمند برانگیختن حس مخاطب باشد، این کار به شدت احساسات من را برانگیخت. من از وقتی کتاب را بستم به مصادیق خشونت فکر می‌کنم. در هر دوره‌ای مصادیقی به‌عنوان ارزش مطرح می‌شود. درحالی‌که ممکن است آن ارزش‌ها مقطعی باشند. مثلا در این دوره، دیده‌شدن یک ارزش است. در حالی که این موضوع باعث می‌شود آدم‌ها برای دیده‌شدن به خودشان فشار بیاورند و جامعه به آن‌ها خشونت اعمال کند. در این کتاب هم از نظر پدر و از نظر عوامل فیلم؛ ‌دیده‌شدن یک ارزش است درحالی که خود فرهان دیده‌شدن را دوست ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تبهکار ترسناک آمریکا را بشناسید / چارلز منسن کیست؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
«چارلز منسن» رهبر یک گروه بی‌رحم بود که نیم قرن پیش شوک بزرگی به مردم آمریکا وارد کرد. او نام این فرد را هم برد؛ «چارلز منسن». دستگیری «چارلز منسن» و برخی اعضای گروه او، آمریکا را بهت‌زده کرد. در فیلم تارانتینو حرکت دسته سه نفری قاتلان به خانه هالیوودی‌ها بازسازی شده. «چارلز منسن» تا زمان مرگش در سال ۲۰۱۷ در زندان ماند و با وجود درخواست‌های مکرری که برای عفو داده بود، نتوانست حبس ابد خود را بشکند.

رویداد توسعه فناوری ایرانی در صنعت گاز

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیرویداد توسعه فناوری ایرانی در صنعت گازنخستین رویداد توسعه فناوری ویژه اقلام پرمصرف گاز با حضور وزیر نفت، معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.

تقدیر از پژوهشگران دانشگاه آزاد

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما51 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ آقای دکتر سید احمد معتمدی در جلسه مشترک سازمان ایمیدرو با دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این سازمان بودجه خوبی برای تحقیقات دارد که دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و محققان می‌توانند با تدوین طرح‌های تحقیقاتی مؤثر از این بودجه استفاده کنند. وی با اشاره به آغاز همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سازمان ایمیدرو افزود: باید برنامه ریزی صورت گیرد تا این دانشگاه و سازمان ایمیدرو طرح‌های تحقیقاتی مشترک و اثرگذار با یکدیگر داشته باشند. رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این دانشگاه براساس قراردادی که با اتاق بازرگانی تهران دارد در حال پیگیری طرح‌های مختلف از جمله طرح‌های معدنی است. آقای دکتر معتمدی ادامه داد: قرارداد این دانشگاه با اتاق بازرگانی تهران یک فعالیت بلند مدت و مستمر خواهد بود.
مهرمهر1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد، پیرو اعلام نتایج آزمون تعیین سطح آبان ماه، ثبت نام کلاس‌های آمادگی زبان انگلیسی از امروز سه شنبه ۱۹ آذر آغاز شد. بر این اساس داوطلبانی که نمره آزمون تعیین سطح آنها تا ۳۹۰ شده لازم است در کلاسهای سطح یک ثبت نام کنند. -داوطلبانی که نمره آزمون تعیین سطح آنها بین ۴۰۰ تا ۵۹۰ شده لازم است در کلاسهای سطح دو ثبت نام کنند و داوطلبانی که نمره آزمون تعیین سطح آنها ۶۰۰ و یا بالاتر شده لازم است در کلاسهای سطح سه ثبت نام کنند. -نمره حد نصاب قبولی در هر سطح ۵۰ است که در صورت کسب میانگین حداقل نمره ۵۰ از هر سه سطح، نمره مذکور جایگزین نمره EPT خواهد شد. - برگزاری کلاس‌های هر سه سطح در هر ترم به مدت یک ماه و نیم و ۹ ساعت در هفته خواهد بود.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
آقای ابوالفضل همراه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره آخرین وضعیت سلامتی آقای رضا ایرانمنش گفت: این بازیگر سینما و تلویزیون دو شب پیش بر اثر حملات ناشی از عوارض شیمیایی شدن در بیمارستان بعثت بستری شد. وی ادامه داد: این هنرمند اکنون بستری است و مراحل درمان را طی می‌کند. از مردم عزیز می‌خواهم برای سلامتی این هنرمند دعا کنند. آقای رضا ایرانمنش ۱۹ شهریور ۱۳۴۶ در جیرفت کرمان متولد شد. وی در ده‌ها فیلم سینمایی و مجموعه تلویزیونی حضور داشته است.

نظرها

اخبار بیشتر