توقف همکاری بسیاری از شرکت‌های خارجی با ایران به دلیل فشارهای دولت آمریکا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. اقتصادی
توقف همکاری بسیاری از شرکت‌های خارجی با ایران به دلیل فشارهای دولت آمریکا

توقف همکاری بسیاری از شرکت‌های خارجی با ایران به دلیل فشارهای دولت آمریکا

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: رئیس سازمان غذا و دارو در واکنش به چرایی عدم تولید پانسمان حیاتی بیماران ای‌بی در کشور گفت: تولید برخی از داروها برای ما صرفه اقتصادی ندارد؛ یعنی تولید آنها با توجه به میزان تقاضایشان در بازار و هزینه‌‌های مورد نیاز، از لحاظ اقتصادی غیرمنطقی است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، «محمدرضا شانه‌ساز» رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به این سوال که آیا امکان تولید پانسمان میپلکس در کشور وجود دارد؟ گفت: کلیتی که باید به آن اشاره ‌کنم، دانش بالای دانشمندان ایرانی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی است. ما در این حوزه‌ها از پشتوانه علمی بسیار بالائی برخوردار هستیم و این پشتوانه به ما امکان می‌دهد، هر دارو و تجهیزات مورد نیاز را ظرف دو سال تولید کنیم.

تولید برخی داروها با توجه به تقاضای کم آنها منطقی نیست

شانه‌ساز در پاسخ به این پرسش که با توجه به دانش بالای دانشمندان ایرانی چرا برای تولید این پانسمان‌ها اقدام نمی‌شود؟ بیان کرد: اگر ما به تولید برخی داروها یا تجهیزات پزشکی اقدام نمی‌کنیم، دلایل مشخصی دارد. برخی داروها جدید هستند و مطالعه و تولید این دسته از داروها نیازمند زمان است و نکته دیگر اینکه تولید برخی از داروها برای ما صرفه اقتصادی ندارد؛ یعنی تولید آنها با توجه به میزان تقاضایشان در بازار و هزینه‌ای که لازم است، از لحاظ اقتصادی غیرمنطقی است.

شانه‌ساز گفت: الحمدلله بعد از پیروزی انقلاب، پشتوانه‌های بسیار ارزشمندی در حوزه علوم پزشکی در کشور به دست آمد. آنچه در دوران دانشجوئی ما آرزو بود، امروز به تولیدات روزمره جوانان ما تبدیل شده است و از این بابت ما به هیچ‌وجه نگران نیستیم.

تامین نقدینگی شرکت‌های داروسازی چالشی جدی است

شانه‌ساز در ارتباط با انتقاد برخی از بیماران خاص درباره وجود سوء مدیریت در توزیع داروهای تولید داخل در کشور گفت: بحث تامین نقدینگی شرکت‌های داروسازی و توزیع دارو یک چالش جدی است. باید به این مورد توجه بیشتری شود. ما مدت‌ها است که اعلام کرده‌ایم، اگر نقدینگی به شرکت‌های داروئی نرسد، توان آنها برای تامین نیاز بازار محدود است و این واقعیتی است که وجود دارد. البته برنامه‌هایی در راستای رفع مشکلات اجرا شده است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | اخبار درباره سلامت

وی در ادامه افزود: امروز وزارت بهداشت، بیش از تهیه ارز برای داروهای خارجی، اهتمام می‌ورزد تا نقدینگی شرکت‌های داروسازی تامین شود. البته باید سازمان‌های بیمه‌ای نیز در این راستا همکاری کنند.

فشارهای آمریکا باعث توقف همکاری بسیاری از شرکت‌های خارجی با ایران شده است

شانه‌ساز در ارتباط با تحریم‌ها دولت آمریکا و با تاکید بر دروغگویی مقامات آمریکائی درباره عدم تحریم‌های دارویی گفت: این تحریم‌ نشانه رفتار غیرانسانی، زشت و ناپسند مقامات آمریکائی است. بسیاری از شرکت‌ها که سال‌ها با ما در حوزه پزشکی کار می‌کردند، به دلیل فشارهای دولت آمریکا همکاری خود را با ما متوقف کرده‌اند.

رئیس سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه ما دارو و تجهیزات مورد نیاز کشور را تامین می‌کنیم، گفت: تمام برنامه‌ریزی‌ها صورت گرفته است و برای هر کمبودی جایگزین مناسب تهیه شده است.

وی در واکنش به خبر فوت ۱۵ بیمار ای‌بی به علت تحریم پانسمان میپلکس که هفته گذشته مدیر عامل خانه ای‌بی از آن خبر داده بود، اظهار کرد: اینکه می‌گویند چند بیمار فوت کرده‌اند، از نظر ما اطلاعات درستی نیست. ما نمی‌توانیم چنین گزارشی را تایید کنیم. باید از خود ایشان پرسید که از چه منبعی این اطلاعات را ارائه کرده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چگونه از سرایت آنفولاآنزا در خانه پیشگیری کنیم (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

ویروسی که قرن‌هاست «جان» می‌گیرد + فیلم

ایسناایسنا1 روز قبل
مهم‌ترین علائم آنفلوآنزاصالحی با اشاره به مهم‌ترین علائم بیماری آنفلوآنزا، اظهار کرد: آنفلوآنزا طیفی از علائم را شامل می‌شود. طول دوره بیماری آنفلوآنزا سه تا پنج روز است و فرد باید استراحت کند. در عین حال اگر به این بیماری مبتلا شدند به مراکز درمانی مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرند. البته اگر بیمار دچار علائم تنفسی شده باشد، بیمار به اورژانس می‌آید و تحت مراقبت قرار می‌گیرد. اما اگر بیماری علائم تنفسی داشته و به درمان‌های خاص نیاز داشته باشد، تحت نظر قرار می‌گیرند.

راهکار‌های فعالان اقتصادی برای رونق تولید

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
او گفت: بدخواهان کشور می‌خواهند ما را منزوی کنند، اما کشور ما در عین حالی که قدرت خود را در تولید بالا می‌برد تعامل خود را با دنیا گسترش می‌دهد و تولیدات خود را به بازار‌هایی صادرات می‌کند. زکایی ادامه داد: در بسیاری مواقع تصمیم گیری‌های عجولانه و قوانین اداری سخت و بروکراسی‌ها، شرایط را برای ما پیچیده‌تر کرده و ناخواسته ما را همسو با محدودیت‌ها و تحریم‌ها قرار می‌دهد. سیروس تالاری تولیدکننده تجهیزات صنعت نفت دیگر میهمان برنامه با بیان اینکه در کشورما منابع خدادادی عظیمی از نفت و گاز وجود دارد گفت: دولت با بهره برداری از ان‌ها و تبدیل به فراورده‌های اقتصاد ملی باید بتواند برای مردم رفاه ایجاد کند. او گفت: تبدیل این موارد به منافع اقتصادی نیاز به ابزار‌هایی دارد که نیاز ملی است و این یکی از مهمترین زیست بوم‌ها به شمار می‌آید. او افزود: در همین زمینه ظرفیت عظیمی از منابع انسانی هم به وجود امده که این نیرو نیز در همین کشور متخصص شده‌اند و ظرفیت ملی در صنایع نفت و گاز کشور را تولید می‌کنند. تالاری ادامه داد: ما صاحب هر دو زیست بوم مورد نیاز برای اعتلای کشور هستیم که باید از این مواهب به طور مناسبی بهره گیری کنیم.

الزامی شدن رمز دوم پویا از ابتدای دی ماه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بانک مرکزی: الزامی شدن رمز دوم پویا از ابتدای دی ماهاز اول دی ماه برای کارت به کارت کردن از طریق نرم افزارهای موبایلی، پرداخت آنلاین قبوض، خرید شارژ و پرداخت با تلفن بانک‌ها و خریدهای اینترنتی باید رمز دوم پویا دریافت شود.

فیلم | چگونه رمز دوم کارت بانکی را فعال کنیم؟

همشهریهمشهری1 روز قبل

آمار و ارقام لایحه بودجه سال آینده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رقم کل بودجه سال آینده حدود ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومان برآورد شده است که این عدد شامل ۴۸۴ هزار میلیارد تومان منابع عمومی بودجه و حدود ۱۴۸۳ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی است. برای تامین منابع عمومی بودجه، قرار است از فروش نفت برای سال آینده حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان، و از واگذاری دارایی‌های دولت حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان تامین شود. همچنین برای درآمد‌های گمرکی و مالیاتی هم حدود ۲۶۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است و انتشار اوراق هم ۱۲۴ هزار میلیارد تومان را تامین خواهد کرد. افزایش حقوق کارمندان برای سال آینده ۱۵ درصد خواهد بود و سقف معافیت مالیاتی برای حقوق بگیران با افزایش به عدد ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است. سقف وام ازدواج ۳۰ میلیون تومان و عوارض خروج از کشور ۲۶۴ هزار تومان برای سفر اول، از اعداد بودجه سال ۹۹ است. نرخ ارز برای کالا‌های اساسی و دارو هم همان ۴۲۰۰ تومان خواهد بود. از منابع هدفمندی یارانه‌ها ۷۴ هزار میلیارد تومان به صورت نقدی به خانواده‌ها پرداخت می‌شود. بودجه سال آینده در منابع با رشد ۲۴ درصدی بسته شده است و به گفته رئیس جمهور باید منتظر رشد اقتصادی مثبت در سال ۹۹ باشیم.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

دیوان کیفری بین‌المللی به زودی درباره شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی نظر می‌دهد

ایسنا10 ساعت قبل

مطالبات جاری مراکز طرف قرارداد درحال پرداخت است/ برای پرداخت مطالبات معوق برنامه‌ریزی شده است

ایلنا14 ساعت قبل

ویدیو؛ تیزر باشگاه اینتر برای جدال با بارسلونا در لیگ قهرمانان اروپا (۲۰۱۹/۲۰)

طرفداری9 ساعت قبل

محاکمه عموی «بشار اسد» فردا در پاریس آغاز می‌شود

اعتمادآنلاین1 روز قبل

کاهش ۱۰۰۰ میلیاردی اعتبار «فرهنگ» در بودجه ۹۹/نباید در حوزه فرهنگ جرم‌سازی کنیم

ایسنا11 ساعت قبل

اجرای طرح هادی در ۱۳ روستای شهرستان اردل

مهر9 ساعت قبل

هر روز ۱۵ مورد تغییر اراضی کشاورزی در البرز اتفاق می‌افتد

ایسنا1 روز قبل

جزئیات بودجه۹۹| عوارض خروج از کشور ثابت ماند/ زائران اربعین معاف هستند

تسنیم1 روز قبل

تسهیل نقل و انتقال پول کلید گسترش تجارت ایران و عمان است

تسنیم1 روز قبل

مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

اقتصادنیوز5 ساعت قبل