یک زن عضو داعش در فرودگاه فرانکفورت آلمان دستگیر شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
یک زن عضو داعش در فرودگاه فرانکفورت آلمان دستگیر شد

یک زن عضو داعش در فرودگاه فرانکفورت آلمان دستگیر شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
نهادهای امنیتی آلمان یک زن عضو داعش که از ترکیه اخراج شده بود را در فرودگاه فرانکفورت دستگیر کردند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از هفته نامه «اشپیگل»، نهادهای امنیتی آلمان یکی از دو طرفدار داعشی که جمعه شب از ترکیه اخراج شده بودند را در فرودگاه فرانکفورت دستگیر کرد.

فرد دستگیر شده که یک زن با نام «نسیم آ» از هسن آلمان است که قرار است امروز به کارلسروهه منتقل شده و در آنجا محاکمه شود.

این دو زن جمعه شب به فرودگاه فرانکفورت وارد شدند و در آنجا از طرف نیروهای پلیس مورد بازجویی قرار گرفتند. این دو زن اخراج شده از ترکیه در حال پرواز توسط پلیس جنایی فدرال آلمان مشایعت می‌شدند.

یکی از این زنان که «هایده. ار» نام داشت بعد از اینکه پلیس از وی اثر انگشت و آزمایش «دی ان ای» گرفت آزاد شد. این زن گفته بود که مدتهاست از سازمان تروریستی داعش جدا شده است. وی که اصالت سومالیایی داشت در سال ۲۰۱۴ به عنوان یک نوجوان از آلمان به سوریه رفته بود و بر اساس تحقیقات انجام شده در اواخر سال ۲۰۱۵ در آنجا ازدواج کرد.

این دو زن عضو داعش ابتدا در عراق زندگی می‌کردند و از داعش دستمزد می‌گرفتند. آن‌ها همواره مسلح بودند. بعدها «نسیم. آ» با همسرش به سوریه رفته و در آنجا در جبهه داعش مبارزه می‌کرد. این زن در سال ۲۰۱۹ توسط نیروهای امنیتی کرد دستگیر شده و به کمپی منتقل شد و بعد از فرار هم توسط نیروهای امنیتی ترکیه دستگیر شد.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان اخیرا اعلام کرده است که نهادهای آلمانی تضمین می‌کنند که از طرف طرفداران داعشی که از ترکیه اخراج می‌شوند هیچ خطری متوجه آلمان نیست.

وی روز جمعه در سخنانی گفت که فعالیت‌های این افراد به هر حال از جانب نیروهای امنیتی رصد خواهد شد. پلیس می‌تواند در این گونه موارد در باره زندگی و ارتباط‌های افراد تحقیق کند و حتی «اقدامات پیشگیرانه» انجام دهد.

دستگاه‌های امنیتی آلمان تخمین زده‌اند که در مجموع ۱۳۰ جنگجو یا هوادار داعشی که آلمان را ترک کرده‌اند، در ترکیه، سوریه یا عراق به‌سر می‌برند. حدود ۹۵ تن از آنها تابعیت آلمان را دارند.

بر اساس قوانین آلمان، این کشور موظف است که تبعه داعشی خود را بپذیرد.

دولت ترکیه روز دوشنبه ۲۰ آبان اعلام کرده بود که بازگرداندن جنگجویان داعشی و هواداران این سازمان تروریستی به اروپا را آغاز می‌کند. در این روز یک آلمانی و یک دانمارکی به کشورهای‌شان بازگردانده شدند.

روز پنجشنبه نیز یک خانواده هفت‌ نفره عراقی که در ترکیه زندانی بودند وارد برلین، پایتخت آلمان شدند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نظرها

اخبار بیشتر