یادداشت| مجامع بین‌المللی و پالس‌های مثبت اورآسیا به ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
یادداشت| مجامع بین‌المللی و پالس‌های مثبت اورآسیا به ایران

یادداشت| مجامع بین‌المللی و پالس‌های مثبت اورآسیا به ایران

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
رای منفی ۸ کشور و غیبت ۲ کشور اوراسیایی همزمان با صدور قطعنامه حقوق بشری ضدایرانی کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد نشانگر پالس‌های مثبت این منطقه و ضرورت تقویت نگاه به شرق با محوریت اوراسیا از سوی ایران است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، شکل‌گیری پایه‌های اولیه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در نخستین سال‌های پس از انقلاب اسلامی و در بحبوحه جنگ سرد شکل گرفت. در این دوره، بنا بر ضرورت‌های ساختار دوقطبی نظام بین‌الملل، شعار اصولی «نه شرق، نه غربی» سرلوحه دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. در خلال دوره جنگ تحمیلی و دفاع مقدس نیز ضرورت پایبندی به چنین دیدگاهی و تثبیت آن با حمایت دو ابرقدرت جهانی از رژیم صدام حسین، مبرهن گشت. با‌این‌حال، از سال ۱۹۹۱ متعاقب تجزیه اتحاد شوروی و به تبع آن، فروپاشی بلوک شرق تمرکز سیاست خارجی ایران بر مقابله با غرب و درحقیقت ضد استکبار، سرمایه‌داری و سلطه‌طلبی به رهبری آمریکا قرار گرفت.

با این حال یک مورد چالش‌برانگیز طی سال‌های پس از فروپاشی شوروی ضرورت توسعه مناسبات با شرق جغرافیایی (در مقابل شرق سیاسی و ایدئولوژیک) بود. اگرچه دیگر هیچ اثری از کمونیسم و ایدئولوژی چپ‌گرای شرقی وجود نداشت، اما هنوز زمینه برای توسعه روابط با کشورهای برجای مانده از اتحاد جماهیر شوروی آماده نبود. تلاش‌هایی هم اگرچه در قبال کشورهای آسیای مرکزی مبتنی بر اشتراکات فرهنگی صورت گرفت، اما پایدار نماند.

با این وجود نمی‌توان ملاحظات ساختاری که موجب نزدیکی ایران و اوراسیا (به عنوان بخشی از شرق جغرافیایی) شد را نادیده گرفت. بحران سوریه مهم‌ترین تحول بین‌المللی در این زمینه بود. همکاری‌های سازنده ایران و روسیه در سوریه برای مقابله با طرح‌های خونین و فتنه‌برانگیز جبهه غربی-عربی در این کشورها یکی از زمینه‌های این روند بود. علاوه بر این، نگاه بدبینانه به غرب و ضرورت درون‌گرایی و جدایی از ساختارهای تحمیلی بین‌المللی غربی، یکی از ویژگی‌های دیگری بود که موجب نزدیکی ایران و اوراسیا گردید.

پس از مساله سوریه، مهم‌ترین وجهه این توسعه روابط را می‌توان در توافق ۳ ساله ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، به عنوان یک بلوک اقتصادی غیرغربی در نظر گرفت. توافق تجارت آزاد ایران با این کشورها، تعرفه‌های ترجیحی تجارت در بیش از ۸۰۰ قلم کالا را برای دو طرف فراهم می‌آورد. در کنار این موضوع توسعه مناسبت‌های اقتصادی دوجانبه نیز در دستور کار قرار گرفته است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

همچنین طرح‌های ترانزیتی با اتکاء به ژئواکونومیک ایران و اوراسیا نیز در قالب دو پروژه بزرگ مورد توجه است. طرح کریدور بین‌المللی شمال- جنوب، با محوریت هند، و طرح ابتکار کمربند و جاده با محوریت چین دو الگویی است که ایران برای پیوند بیشتر ژئواکونومیک خود با اوراسیا در نظر دارد. در کنار این زمینه، طرح‌های کوچکتر چندجانبه همچون کریدور ترانزیتی ازبکستان-ترکمنستان- ایران- عمان و یا کریدور ریلی ایران- ترکمنستان- قزاقستان و موارد مشابه دیگر نیز انجام شده است.

این توسعه مناسبات در حوزه اقتصادی اگرچه در مجموع مثبت بوده است، اما بسیار کند و تک‌بعدی پیگیری شده‌اند. مساله کلیدی در توسعه روابط ایران با اوراسیا، تقویت پیوندها و افزایش مناسبات سیاسی است. باید توجه داشت که پالس‌های مثبت زیادی در این مدت از سوی کشورهای اوراسیایی دریافت شده است. بی‌پاسخ ماندن برخی از این سیگنال‌ها موجب کاهش سطح روابط کشورمان در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی با این گردیده است.

در آخرین نمونه از این دست، شاهد اقدام جالب توجه کشورهای اوراسیایی در رای منفی به قطعنامه ضدایرانی حقوق بشری در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد بودیم.

نکته جالب توجه در این موضوع رای منفی کشورهای اوراسیایی است. در این فرایند رای‌گیری کشورهای ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان به قطعنامه مذکور رای منفی دادند. در همین حال کشورهای اوراسیایی دیگر نظیر آذربایجان و گرجستان نیز در فرایند رای‌گیری غائب بودند

نکته جالب توجه دیگر آن است که در قطعنامه پیشین حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی ایران که در چهلمین جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در آوریل ۲۰۱۹ صورت گرفته بود نیز هیچ کشور اوراسیایی حضور نداشت.

نویسنده: محمدعلی یونسی، کارشناس مسائل آسیای مرکزی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، پنهان‌کاری دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران از آمریکا در جریان حمله به پایگاه عین‌الاسد واکنش کاربران فضای مجازی را به همراه داشته است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا و سایر مقام‌های دولت این کشور در روزهای گذشته بارها مدعی شده بودند ضربه موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد هیچ تلفات یا زخمی نداشته است. @philosopherki۱۹ توئیت دونالد ترامپ، ساعاتی بعد از حمله موشکی ایران را یادآوری کرده است. وقتی به نقاط اثر حمله ایران به پایگاه هوایی [عین] الاسد نگاه می‌کنم، حمله نمادین با هدف اجتناب از تلفات که بعضی‌ها می‌گویند، ندیدم. اظهارات تازه رئیس‌جمهور آمریکا علیه سردار سپهبد شهید سلیمانی بعد از آن مطرح شده که واشنگتن به رغم کتمان اولیه، اندک‌اندک در حال پذیرفتن تلفات انتقام موشکی ایران است.
ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/فارس رئیس کل دادگستری استان فارس اعلام کرد که ۳۴ پرونده فساد اقتصادی در این استان تشکیل شده و در دست رسیدگی است. حجت الاسلام سید کاظم موسوی در نشست قضایی استان با حضور رییس سازمان بازرسی کشور با اشاره به این که سالانه بیش از ۴۰۰ هزار پرونده به مجموعه قضایی استان وارد می‌شود، گفت: طی چند مدت اخیر اقدامات زیادی به منظور کاهش ورودی پرونده‌های قضایی در سطح استان انجام شده است. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی دادگستری استان فارس، وی با اشاره به این که در دوران تحول قوه قضاییه مبارزه با فساد اقتصادی به جد در دستور کار است، بیان کرد: طی یک سال گذشته ۱۱ پرونده مربوط به اخلال در نظام اقتصادی و بازار ارز در شعبه ویژه جرایم اقتصادی استان رسیدگی شده که مرتکبین آن به حبس‌های طولانی محکوم شده‌اند. رئیس کل دادگستری استان فارس از تشکیل ۴۳ پرونده مفاسد کلان و غیر کلان اقتصادی خبرداد و بیان کرد: این پرونده‌ها مربوط به شهرستان‌های استان از جمله مرودشت، زرقان، ارسنجان و … است. رئیس کل دادگستری فارس در عین حال خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۵۰ زندانی مهریه در سطح زندان‌های استان است.

تولید گاز بی‎ وقفه ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
مشکین فام از سکوی ۱۴ D به عنوان آخرین سکوی فاز ۱۴ برای نصب و بهره برداری یاد کرد و گفت: این سکو هم اکنون به محل استقرارحمل شده است و منتظر بهبود شرایط جوی هستیم تا این سکو نیز در موقعیت نصب شود تا بر این اساس کل ۴ سکوی فاز ۱۴ وارد مدار تولید و بخش دریایی این فاز تکمیل شود. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه نزدیک به ۷۰ درصد گاز مصرفی کشور در پارس جنوبی تولید می‌شود، افزود: همکاران ما در شرکت نفت و گاز پارس شبانه روز تلاش می‌کنند که در این فرایند وقفه‌ای ایجاد نشود. وی به مصرف بسیار بالای گاز کشور در بخش خانگی اشاره کرد و گفت: هر سکوی پارس جنوبی تقریبا گاز یک استان را در کشور تأمین می‌کند؛ به طور مثال گاز مصرفی استان مازندران برابر با ۳۵ میلیون متر مکعب در روز است و سکویی که ۲۸ میلیون متر مکعب در روز تولید دارد، بخش عمده‌ای از مصرف استان را پوشش می‌دهد و از این منظر برای ما حیاتی است که هیچ یک از سکو‌ها از مدار تولید خارج نشوند و در صورت توقف تولید به دلیل شرایط عملیاتی، این آمادگی وجود دارد که در اسرع وقت مجددا سکو را وارد مدار تولید کنیم. مشکین فام از شکسته شدن رکورد مصرف گاز در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: باید در نظر داشته باشیم که منابع هیدروکربونی ما محدود است و اینکه هرچه تولید می‌کنیم مصرف شود، خوب نیست، بنابراین باید مکانیسمی به منظور کنترل این رویه داشته باشیم. وی افزود: هم اکنون تولید روزانه ما از میدان مشترک پارس جنوبی برابر با نصف مصرف روزانه گاز در اروپاست، اگر بنا باشد به این ترتیب پیش برویم و هرچه تولید می‌کنیم، مصرف شود، قطعا در سال‌های آینده با چالش مواجه خواهیم شد؛ بنابراین ضمن دعوت از عموم مردم و هموطنان عزیز برای مصرف بهینه گاز، امیدواریم تدبیری اتخاذ شود تا این مصرف با یک مکانیسم ویژه کنترل شود تا در آینده این رویه مشکلی ایجاد نکند.
مازن آنلاینمازن آنلاین21 ساعت قبل
همچنین سکه تمام‌‌بهار آزادی در بازار تهران امروز ۴ میلیون و ۸۳۰ هزار تومان معامله شد. امروز در بازار آزاد قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۸۳۰ هزار تومان و قیمت سکه بهار آزادی طرح قدیم ۴ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان است. در بازار آزاد قیمت نیم‌سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۴۴۵ هزار تومان، قیمت ربع‌سکه یک‌میلیون و ۴۵۳ هزار تومان و قیمت سکه گرمی ۹۲۸ هزار تومان فروخته می‌شود. قیمت طلای ۱۸عیار هم ۴۹۲ هزار و ۴۰۰ تومان ارزش‌گذاری شده است، ضمن آنکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت ۱۵۵۷٫۴ دلار معامله می‌شود. همچنین در بازار سبزه‌میدان، قیمت طلای ۲۴عیار ۶۵۶ هزار و ۶۰۰ تومان و قیمت هر مثقال طلا ۲ میلیون و ۱۳۴ هزار تومان تعیین شده است.

باور توان داخلی و ساخت تجهیزات نفتی

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، باور به توان داخلی و فشار تحریم‌ها باعث شده است که با اتکا به خلاقیت متخصصان داخلی، محصولی به مراتب بهتر از نمونه خارجی تولید شود.

مسابقات معاملات الگوریتمی

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

قتل هولناک اعضای یک خانواده در بناب با سلاح گرم

آفتاب‌نیوز5 دقیقه قبل

برقراری ۴۰۸ تماس با مرکز ۱۲۵ همدان/۳۴۲ مزاحمت تلفنی ثبت شد

مهر5 دقیقه قبل

اعتراض مجلس به محرومیت ایران از میزبانی مسابقات آسیایی/ حمایت از انصراف تیم‌های ایرانی

فارس5 دقیقه قبل

خودروهای کم مصرف و هیبریدی از مالیات و عوارض معاف شدند

خانه ملت6 دقیقه قبل

یادداشت/ راستی‌آزمایی ژست‌های اخلاقی سخنگوی دولت در مدرسهٔ اخلاق حرفه‌ای

فارس6 دقیقه قبل

صلح افغانستان محور سفر «آلیس ولز» به اسلام‌آباد

فارس7 دقیقه قبل

این مرد دختر ۹ ساله‌اش را به مرد متاهل فروخت / در مشهد فاش شد

ساعت ۲۴7 دقیقه قبل