توضیحات اشرف بروجردی درباره آبگرفتگی اسناد کشور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
توضیحات اشرف بروجردی درباره آبگرفتگی اسناد کشور

توضیحات اشرف بروجردی درباره آبگرفتگی اسناد کشور

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی توضیحاتی درباره آبگرفتگی در این سازمان و خسارت به بخشی از اسناد کشور توضیحاتی را ارائه داد.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با حضور معاونین این سازمان در کتابخانه ملی برگزار شد. بروجردی در ابتدای این نشست به برنامه‌های این سازمان در هفته کتاب اشاره کرد و گفت: توسعه فرهنگ کتاب و کتاب خوانی رسالت و جزو مسئولیت ما نیست، سازمان اسناد و کتابخانه ملی بیشتر در حوزه سیاست‌گذاری در این زمینه فعال است. البته امسال برای هفته کتاب به دنبال اجرا و برگزاری برنامه‌هایی بودیم که خریدار داشته باشد و در گام دوم، برنامه‌ها منحصر به هفته کتاب نباشد.

وی با بیان اینکه «کتاب برای همه» عنوان سیاست کلی سازمان اسناد و کتابخانه ملی بوده تا مردم از فیزیک و محتوای کتاب بهره‌مند شوند، افزود: امسال در ۲۲ منطقه تهران مکان‌هایی را برای مبادله کتاب در نظر گرفته‌ایم که کتابخانه یکی از این مراکز است. افرادی که دیگر کتابی را نمی‌خوانند، می‌توانند تحویل دهند و به رایگان کتاب مورد نظر خود را دریافت کنند. همچنین ۱۰ فرهنگسرا نیز در این طرح همکاری می‌کنند.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ادامه داد: توجه به مناطق محروم از دیگر برنامه‌های اصلی این سازمان بوده که با همکاری نهادهای مختلف برگزار می‌شود.

بروجردی در ادامه به برنامه‌های درازمدت این کتابخانه برای توسعه کتابخوانی اشاره و اضافه کرد: معرفی کتاب‌های پرمخاطب از جمله این برنامه‌هاست که به صورت هفتگی برگزار پی‌شود. قرار است در گام نخست رضا امیرخانی و در هفته آینده با حضور عادل فردوسی‌پور برگزار شود. «این فصل را با من بخوان» عنوان برنامه دیگری است که در کتابخانه ملی با حضور علاقه‌مندان برگزار می‌شود.

چهره‌خوانی کتاب برنامه دیگری است که با حضور شخصیت‌های نامدار برگزار می‌شود؛ افرادی مانند فروتن، محمد صالح علا، مجتبی جباری و … نسبت به حضور در این برنامه اعلام آمادگی کرده‌اند.

به گفته بروجردی؛ در هفته جاری نیز برنامه‌های متناسب با هفته کتاب از جمله حضور در دانشگاه الزهرا و گفت‌وگو با دانشجویان، برگزاری برنامه هویت ایرانی و … برگزار می‌شود. در روز سه‌شنبه نیز سامانه پردازش خودکار رونمایی می‌شود. این سامانه کمک می‌کند تا منابع فهرست‌نگاری شود.

وی همچنین از راه‌اندازی «پنجره واحد» با مشارکت وزارت ارشاد و خانه کتاب خبر داد و گفت: چاپ کتاب پروسه‌ای می‌طلبد و دردسرآفرین است، این برنامه چاپ کتاب را تسهیل می‌کند. جلسات متعددی از پیش تشکیل شده بود و به این نتیجه رسیدیم که رسیدگی به این درخواست‌ها در سه مکان متفاوت با سرعت بیشتری انجام شود. این برنامه در هفته جاری راه‌اندازی می‌شود و مرجع آن ارشاد است.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی همچنین در ادامه به برخی از شایعات ایجاد شده درباره آب‌گرفتگی اسناد پاسخ داد. وی در این زمینه گفت: ساختمان آرشیو محل نگهداری اسناد است. در زمان ساخت این ساختمان به نظر می‌رسد که دقت کافی در این رابطه صورت نگرفته است. از سوی دیگر آب‌های منطقه نیز در آنجا تجمیع می‌شود. وقتی هم که قرار بود مترو حقانی حفر شود، خبری مبنی بر آب‌گرفتگی منتشر شد؛ نمی‌دانم جهت‌گیری کانال‌های آب به سمت ساختمان آرشیو تغییر کرده یا خیر. به هر صورت، در زیر شهر تهران منبع وسیعی از آب وجود دارد. با وجود این مسائل، ساختمان آرشیو ملی در ۱۶ طبقه راه‌اندازی شد که پنج طبقه آن در زیر زمین است. در این ساختمان و در طبقات زیرین احتمال نفوذ آب وجود دارد و این مخاطره در ادوار گذشته هم وجود داشت. به همین دلیل ما همیشه نسبت به اسناد به خصوص اسناد آرشیوی حساس باشیم و اجازه ندهیم که در طبقات پایین باشد و طبقاتی که از این مخاطرات مصون است، برای نگهداری اسناد انتخاب شده است. ما اسناد ملی و آرشیوی را در طبقه منفی پنج نگهداری نمی‌کنیم، بلکه در این طبقه اسناد و اوراق امحایی نگهداری می‌شود.

وی ادامه داد: مخازن در حال پر شدن است؛ لذا بخشی از این دست از اسناد امحایی از آنجا تخلیه و به کتابخانه منتقل شده تا طبقه منفی پنج ریل‌گذاری شود. این انتقال با بالا آمدن آب همزمان شد. البته آسیبی که ممکن است در این زمینه ایجاد شود، افزایش رطوبت است که با به کارگیری فن و با گردش هوا تلاش داریم تا به میزان استاندارد بازگردد.

بخش دیگر این نشست به توضیحات بروجردی نسبت به انتشار مجموعه تاریخ شفاهی اختصاص داشت. بروجردی در این‌باره گفت: تاریخ شفاهی پروژه‌ای وسیع است که در آن با ۷۰۰ شخصیت گفت‌وگو شده است. چهار جلد از تاریخ شفاهی در دوران ریاست سابق کتابخانه منتشر شد و سه جلد دیگر نیز اخیرا منتشر شده است. چاپ این مجموعه هم نیاز به زمان دارد و هم به گفت‌وگو. توقف در انتشار به معنای تعطیلی این پروژه نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما4 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر