برگزاری ۳۱۳ ویژه برنامه در کتابخانه‌های عمومی کردستان همزمان با هفته کتاب
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور
  4. فرهنگ
برگزاری ۳۱۳ ویژه برنامه در کتابخانه‌های عمومی کردستان همزمان با هفته کتاب

برگزاری ۳۱۳ ویژه برنامه در کتابخانه‌های عمومی کردستان همزمان با هفته کتاب

محمد عبدالملکی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان در نشست خبری به مناسبت بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، به تشریح برنامه های هفته کتاب در این استان پرداخت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان، محمد عبدالملکی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان روز پنج شنبه، ۲۳ آبان ماه در نشست خبری به مناسبت بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، ضمن اشاره به شعار هفته کتاب سال جاری با عنوان «حال خوش خواندن»، اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده در هفته کتاب سال جاری بالغ بر ۳۱۳ برنامه متنوع در تمام کتابخانه‌های عمومی استان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌های هفته کتاب از ۱۸ آبان در کتابخانه‌های عمومی استان آغاز شده است و تا ۳۰ آبان ادامه دارد، افزود: کتابخانه‌های عمومی در این ایام با مشارکت نهادهای مختلف و اقشار مختلف مردم برنامه‌های ویژه‌ای برگزار می‌کنند. برگزاری ۸۸ نشست کتاب خوان، ۶ نقد و بررسی کتاب، ۶ رونمایی از کتاب، ۱۸ مسابقه کتابخوانی، ۳۰ نمایشگاه کتاب و ۲۰۱ برنامه مشاوره، قصه گویی و کتابخوانی از جمله فعالیت‌های هفته کتاب در استان کردستان است.

وی با اشاره به اینکه عضویت در کتابخانه‌های استان در روز ۲۵ آبان رایگان است، افزود: عضویت برای خبرنگاران استان در طول سال رایگان است و خبرنگاران با ارائه کارت خبرنگاری می‌توانند به صورت رایگان در کتابخانه موردنظر خود عضو شوند.

عبدالملکی یادآور شد: به مناسبت هفته کتاب از ۲۳ تا ۳۰ آبان ماه جرایم تمام کسانی که در بازگشت کتاب دیرکرد داشتند، با بازگرداندن کتاب به کتابخانه مربوطه بخشیده می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان، افتتاح بخش کودک کتابخانه شهید بهشتی دیواندره، افتتاح نخستین کتابخانه سیار مشارکتی ایران در قروه، افتتاح بخش کتاب خطی، سنگی و سربی در کتابخانه شهید برهان عالی شهرک بهاران سنندج، بازگشایی کتابخانه ماموستا هژار سنندج و افتتاح کتابخانه در روستای تنگیسر، غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدا و برگزاری جشن ویژه تقدیر از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی در روز ۲۹ آبان را از دیگر برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی استان در بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران دانست.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان در ادامه با اشاره به اهمیت توسعه زیرساخت‌های کتابخانه‌ای استان، خواستار همکاری نهادها و سازمان‌های مختلف برای تبدیل ساختمان‌های بلااستفاده دولتی به کتابخانه عمومی شد. وی گفت: طبق دستور نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای توسعه زیرساخت‌های کتابخانه‌ای در روستاها و شهرهای فاقد کتابخانه، می‌توان از ظرفیت ساختمان‌های بدون استفاده دولت بهره گرفت.

وی اظهار داشت: استان کردستان در حوزه فرهنگ ظرفیت‌های قابل توجهی دارد که باید معرفی و از آن بهره گرفته شود.

خبری: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

عبدالملکی با بیان اینکه خبرنگاران می‌توانند بازوان توانمندی برای ترویج و توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی باشند، عنوان کرد: با کمک اصحاب رسانه می‌توان جامعه را به سمت مطالعه پیش برد و گامی مثبت در جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی و بالا بردن سرانه مطالعه برداشت.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان، خواستار همکاری خیرین در کتابخانه سازی و توسعه زیرساخت‌های کتابخانه‌ای شد و افزود: کتابخانه‌های عمومی با تمامی افراد در سنین مختلف سروکار دارند و تاثیرگذاری آن‌ها از مدارس هم می‌تواند بیشتر باشد.

وی تعداد کتابخانه‌های استان را ۸۰ باب اعلام کرد و افزود: از این تعداد ۵۰ باب به صورت نهادی و ۳۰ باب مشارکتی است. ۳۰ باب از این کتابخانه‌ها در سطح روستاهای استان فعالیت می‌کنند.

عبدالملکی تعداد اعضای کتابخانه‌های عمومی استان در سال ۹۷ را ۱۱ هزار و ۷۲۷ نفر اعلام کرد و افزود: این آمار در هفت ماهه اول امسال به ۱۳ هزار و ۵۳۰ نفر رسیده است که رشد ۱۵ درصدی را نشان می‌دهد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان به میزان امانت کتاب نیز اشاره کرد و ضمن اعلام اینکه ۲۷۶ هزار و ۴۸۵ جلد کتاب در سال ۹۷ به امانت رفته است، ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۵۹ هزار و ۷۳۱ جلد کتاب به امانت رفته است که با توجه به بازه زمانی مورد اشاره، رشد ۳۰ درصدی را نشان می‌دهد.

وی همچنین با بیان اینکه تعداد نسخ منابع کتابخانه‌ای استان در سال گذشته ۷۵۳ هزار و ۷۰۱ جلد بود، اعلام کرد: در حال حاضر این آمار به ۷۹۲ هزار و ۸۰۲ جلد رسیده است.

به گفته عبدالملکی، در حال حاضر بالغ بر ۵۰ هزار نفر عضو کتابخانه‌های عمومی استان هستند که نشان دهنده رشد ۱۳ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته است.

وی از برگزاری ۹۸۵ برنامه فرهنگی در کتابخانه‌های استان در یک سال گذشته خبر داد و اضافه کرد: این برنامه‌ها شامل جلسات نقد و بررسی کتاب، جلسات قصه‌گویی، جمع‌خوانی، بلندخوانی، رونمایی از کتاب بوده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان با بیان اینکه ۱۹۷ نابینا، عضو کتابخانه نابینایان استان هستند، اضافه کرد: با پیگیری‌های انجام شده در آینده نزدیک شاهد افتتاح بخش ناشنوایان در یکی از کتابخانه‌های عمومی استان خواهیم بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تقدیر از پژوهشگران دانشگاه آزاد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فراروفرارو1 روز قبل
تصاویری جدید از گریم حسام منظور در فیلم «مست عشق» ببینید. به گزارش خبرآنلاین، حسام منظور در نقش حسام‌الدین چلبی، همنشین و شاگرد مولانا ایفای نقش خواهد کرد. شهاب حسینی، پارسا پیروزفر، ابراهیم چلیکول، هانده ارچل، سلما ارگچ، بنسو سورال، بوراک توزکوپاران و بوران کوزوم سایر بازیگران «مست عشق» هستند. داستان فیلم «مست عشق» همزمان با دوران زندگی مولانا و شمس تبریزی اتفاق می‌افتد. صفحه اینستاگرام فیلم «مست عشق» این تصاویر را به مناسبت تولد حسام منظور که مخاطبان تلویزیون او را با سریال «بانوی عمارت» و «برادرجان» می‌شناسند، منتشر کرد.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
آقای ابوالفضل همراه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره آخرین وضعیت سلامتی آقای رضا ایرانمنش گفت: این بازیگر سینما و تلویزیون دو شب پیش بر اثر حملات ناشی از عوارض شیمیایی شدن در بیمارستان بعثت بستری شد. وی ادامه داد: این هنرمند اکنون بستری است و مراحل درمان را طی می‌کند. از مردم عزیز می‌خواهم برای سلامتی این هنرمند دعا کنند. آقای رضا ایرانمنش ۱۹ شهریور ۱۳۴۶ در جیرفت کرمان متولد شد. وی در ده‌ها فیلم سینمایی و مجموعه تلویزیونی حضور داشته است.
خبرآنلاینخبرآنلاین13 ساعت قبل
دبیر اجرایی دوازدهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل احمد» با اعلام این خبر گفت: اعضای هیات داوران بخش رمان و داستان بلند جایزه «جلال» در جریان بررسی آثار این بخش، کتاب «پس از بیست سال» نوشته «سلمان کدیور» را به خاطر کوشش موثر در زمینه دراماتیک کردن تاریخ و وقایع دینی و هویتی، شایسته تحسین دانسته و پیشنهاد تجلیل از این نویسنده و اثر ادبی او را به دبیرخانه این جایزه ارائه دادند. رمان «پس از بیست سال» روایتی است تاریخی در صدر اسلام که از دوران امام علی (ع) آغاز و به پس از حادثه عاشورا ختم می‌شود. مراسم پایانی دوازدهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل احمد» ساعت ۱۵ شنبه، ۲۳ آذرماه در تالار قلم کتابخانه ملی ایران با معرفی برگزیدگان این دوره برگزار خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما به نقل از روابط عمومی ایده بازار امیرکبیر؛ پیرو برگزاری دومین رویداد ملی ایده‌بازار فراورده‌های بهداشتی، آرایشی، شوینده و سلولزی، پیش نشست این رویداد با حضور آقایان دکتر عبدالعظیم بهفر (مدیرکل امور فراورده‌های آرایشی سازمان غذا و دارو)، دکتر عبدالحسین قاسم‌زاده (معاون برنامه‌ریزی اداره کل فراورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو) و دکتر شهرام شعیبی (مشاور مدیرکل امور فراورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو) برگزار شد تا درباره چالش‌ها و فرصت‌های این صنعت و نیز تبیین اهداف و چشم‌انداز دومین رویداد ملی ایده‌بازار فراورده‌های بهداشتی، آرایشی، شوینده و سلولزی پرداخت. آقای عبدالعظیم بهفر، عضو هیأت علمی سازمان غذا و دارو در خصوص اهمیت این رویداد گفت: با تشکیل سازمان غذا و دارو در سال ۹۰ و با توجه به اهمیت حوزه فراورده‌های آرایشی و بهداشتی، اداره‌کل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی را تشکیل دادیم. آقای عبدالعظیم بهفر با اشاره اهدافی که در دومین رویداد ملی ایده‌بازار فراورده‌های بهداشتی، آرایشی، شوینده و سلولزی دنبال می‌شود گفت: این فراورده‌ها را از دو منظر می‌توان نگاه کرد. اول بازار داخلی کشور: طبیعی است که در داخل کشور نیاز‌هایی در این زمینه داریم. در بخش فراورده‌های آرایشی و بهداشتی به راحتی می‌توان ایده‌ای را مطرح کرد که اثبات این ادعای این ایده نسبت به فرآورده‌های دارویی آسان‌تر است.
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ آقای دکتر سید احمد معتمدی در جلسه مشترک سازمان ایمیدرو با دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این سازمان بودجه خوبی برای تحقیقات دارد که دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و محققان می‌توانند با تدوین طرح‌های تحقیقاتی مؤثر از این بودجه استفاده کنند. وی با اشاره به آغاز همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سازمان ایمیدرو افزود: باید برنامه ریزی صورت گیرد تا این دانشگاه و سازمان ایمیدرو طرح‌های تحقیقاتی مشترک و اثرگذار با یکدیگر داشته باشند. رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این دانشگاه براساس قراردادی که با اتاق بازرگانی تهران دارد در حال پیگیری طرح‌های مختلف از جمله طرح‌های معدنی است. آقای دکتر معتمدی ادامه داد: قرارداد این دانشگاه با اتاق بازرگانی تهران یک فعالیت بلند مدت و مستمر خواهد بود.

نظرها

اخبار بیشتر