یادداشت| پشت‌پرده تسلیم عناصر داعش به دولت افغانستان؛ پرچم‌های سیاه از کجا سر در می‌آورند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
یادداشت| پشت‌پرده تسلیم عناصر داعش به دولت افغانستان؛ پرچم‌های سیاه از کجا سر در می‌آورند؟

یادداشت| پشت‌پرده تسلیم عناصر داعش به دولت افغانستان؛ پرچم‌های سیاه از کجا سر در می‌آورند؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
چند روزی است که رسانه‌ها با هیاهوی زیاد از تسلیم شدم تعدادی از عناصر داعش به دولت افغانستان خبر می‌دهند اما این ماجرا پشت‌پرده‌ای دارد که باید به آن توجه شود.

- اخبار بین الملل -

گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سید حسام رضوی، چند روزی است رسانه‌های افغانستان و برخی رسانه‌های بین‌المللی، خبر حملات گسترده نظامیان افغان به ولایت ننگرهار در جنوب افغانستان و تسلیم شدن بیش از ۵۵۰ نفر از افراد و فرماندهان گروه تروریستی داعش به نیروهای امنیتی این کشور را در دستور کار خود قرار داده، از آن به عنوان یک پیروزی بزرگ در مقابل این گروه تروریستی نام می‌برند.

برای افرادی که با مسائل افغانستان آشنایی زیادی ندارند، این هیاهوی رسانه‌ای جالب است و آن‌ها وجود داعش در این کشور و مبارزه دولت افغانستان با تروریسم را می‌بینند و برخی اوقات با آب‌وتاب به بازنشر و تحلیل دست‌اولی از آن می‌پردازند، البته این موضوع تا سطح صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران هم ادامه دارد و گاهی تصمیم‌سازان را نیز دچار اشتباه محاسباتی کرده است.

اما کارشناسانی که مسائل افغانستان را دنبال می‌کنند، شاید برایشان انتشار این خبر جالب‌توجه نبوده و برعکس پشت‌پرده آن و تصمیم بازیگردانان داعش در افغانستان از اهمیت بسزایی برخوردار بوده است.

اصل ماجرا چیست؟

از زمان اعلام حضور داعش در افغانستان (جدای از چگونگی حضور و تأمین مالی و تسلیحاتی این گروه) همواره درگیری‌های شدیدی میان آن‌ها و گروه طالبان در مناطق مختلف افغانستان به وقوع پیوسته است.

طالبان به لحاظ ایدئولوژیک، اقتصادی و حیثیت شبه‌نظامی‌گری خود هرگز به یک گروه ثانویه اجازه عرض اندام در افغانستان نخواهد داد که مبارزه جدی با داعش را نیز از همین مناظر می‌توان به بررسی نشست که در گذشته بارها در باب آن نوشته شده و در این نوشتار فرصت بررسی مجدد آن نیست.

چیزی که مهم است و باید به آن اشاره شود کمک نیروهای خارجی و دولتی افغانستان به جنگجویان داعش در صحنه مبارزه با طالبان است.

طالبان تاکنون در جنوب‌شرق، شرق، شمال و غرب افغانستان درگیری‌های جدی با داعش داشته و در هر مرحله و آن‌جایی که طالبان به پیروزی در برابر این گروه نزدیک شده ورق به ناگاه برگشته است که در زیر به برخی از این دست اشاره می‌کنیم:

طالبان در درگیری با ملاننگیالی در ولایات غربی افغانستان ماه‌ها به مبارزه ادامه داد اما آنچه منابع میدانی طالبان می‌گویند قابل توجه است.

افراد ملاصمد فرمانده طالبان در مبارزه با داعش در غرب افغانستان می‌گویند بارها تا شکست کامل ملاننگیالی و افرادش و پایان عمر داعش در غرب افغانستان پیش رفتیم و اما هر بار که کار به مرحله نهایی می‌رسید ملاننگیالی و افرادش به وسیله بالگردهای آمریکایی و دولت افغانستان از مهلکه فراری داده شده و به مناطق امن برده می‌شدند.

فرماندهان میدانی طالبان می‌گویند ننگیالی بارها با تجهیزات و ادوات سنگین دولتی به میدان نبرد بازگشت اما نتوانست موفق باشد. آن‌ها همچنین می‌گویند نیروهای خارجی امکان استفاده از تجهیزات و ادوات نظامی دولتی را برای ننگیالی فراهم کرده بودند.

در مورد دیگر و از زمان حضور داعش در ولایت ننگرهار در جنوب شرق افغانستان، طالبان تصمیم گرفته بود تا این گروه را در همین ولایت زمین‌گیر و فعالیتش را متوقف کند.

همین اتفاق افتاد و جبهه طالبان در برابر داعش شکل گرفت اما این‌بار نیز ورق معادلات به گونه دیگری برگشت.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان بارها اعلام کرد که با نزدیک شدن به آغاز عملیات علیه داعش، جنگنده‌های نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا و در برخی موارد جنگنده‌های ارتش ملی افغانستان مواضع طالبان را به شدت بمباران کرده و باعث تضعیف این گروه در برابر داعش می‌شدند.

درگیری میان طالبان و افراد گروه داعش در شمال افغانستان به رهبری «مولوی حبیب‌الرحمان» از دیگر نزاع‌های جدی میان این دو گروه بود که با دخالت مستقیم نیروهای آمریکایی و دولت افغانستان معادلات آن شکل دیگری به خود گرفت.

این درگیری میان نیروهای «مخدوم» فرمانده نظامی طالبان در شمال افغانستان و نیروهای مولوی حبیب‌الرحمان درگرفت و چند ماه به طول انجامید. نیروهای مخدوم می‌گویند که عرصه بر حبیب‌الرحمان و افراد تنگ شده بود که ناگاه بالگردهای ارتش افغانستان وارد میدان جنگ شده و حبیب‌الرحمان و افرادش را از معرکه بیرون کشیدند و بعدها اعلام کردند که او پیشمان شده و خود را تسلیم دولت افغانستان کرده است.

در همین عملیات طالبان، تعدادی از فرماندهان خارجی داعش به اسارت گروه طالبان در آمدند که پس از ۵ ماه فعالیت اطلاعاتی آمریکا، در نهایت در یک عملیات هلی‌برن، نیروهای ویژه آمریکا به زندان طالبان حمله و فرماندهان داعش را با خود به مکانی امن که به احتمال زیاد پایگاه بگرام است منتقل کردند.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

پشت‌پرده ماجراهای نجات داعش توسط دولت افغانستان و آمریکا

اکنون در چند روز گذشته دوباره نیز اخبار مشابهی از تسلیم شدن افراد داعش به نیروهای امنیتی افغانستان در رسانه‌های مختلف این کشور و رسانه‌های همسو با غرب در جهان در حال انتشار است.

در همین حال پیامی مشابه از سوی سخنگوی طالبان منتشر شده است که هم‌زمان با عملیات گسترده طالبان علیه داعش بار دیگر دولت افغانستان و نیروهای خارجی به رهبری آمریکا به کمک افراد این گروه تروریستی شتافته و آن‌ها را به مکانی امن منتقل کرده‌اند.

آنچه از موضوع این حوادث و همچنین بررسی اخبار چگونگی شکل‌گیری داعش در افغانستان برمی‌آید این است که بی‌شک آمریکا و بخشی از بدنه حکومتی در افغانستان که در شکل‌گیری داعش در این کشور نقش داشتند اکنون همچنان بر حمایت از این گروه و تقویت آن اصرار داشته و تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند تا هر چه سد راه عملکرد آن است را از سر راه بردارند.

در موضوع اخیر و در مورد تسلیم شدن فرماندهان و افراد گروه تروریستی داعش به نیروهای امنیتی افغانستان نیز دو مساله مهم و قابل‌توجه و بررسی وجود دارد:

۱- گروه طالبان از چندی پیش تصمیم به انجام عملیات گسترده علیه گروه تروریستی داعش در ولایت ننگرهار گرفتند و این عملیات نیز آغاز شد. اکنون به نظر می‌رسد حلقه محاصره و فشار علیه داعش تنگ شده است و حامیان داعش مانند همه موارد پیش از این به دنبال نجات فرماندهان و افراد این گروه هستند و این بار نیز مانند گذشته از سناریوی تسلیم افراد داعش به دولت افغانستان استفاده کردند. باید این سوال را پرسید که افراد داعش چرا تاکنون به دولت تسلیم نشده و اکنون و به یک باره و بدون اینکه عملیاتی از سوی دولت بر علیه آن‌ها انجام شود تصمیم دسته‌جمعی برای تسلیم گرفته‌اند. این بار نیز فرماندهان داعش که بیم آن را داشتند که در عملیات طالبان از بین رفته و مولودی برای از بین رفتن تمام فعالیت داعش در افغانستان باشد، توسط نیروهای امنیتی افغانستان و با همکاری نیروهای بین‌المللی از معرکه خلاص و به مکانی امن منتقل شدند. اگر منتقدی در این زمینه وجود دارد باید پاسخگوی این سوال جدی باشد که فرماندهان داعش که در سال‌ها و ماه‌های قبل تسلیم دولت شده و یا به قول خودشان به اسارت دولت افغانستان درآمدند کجا هستند و به چه سرنوشتی دچار شدند؟ آن‌ها همچنین باید پاسخگوی این سوال جدی باشند که اسرای خارجی داعش که هر کدام به عنوان تروریست بین‌المللی شناخته شده بودند و توسط آمریکا از زندان طالبان فراری داده شدند به چه سرنوشتی دچار شده و اکنون کجا به سر می‌برند.

۲- موضوع مهم دیگر درباره تسلیم شده سران و فرماندهان داعش به دولت افغانستان، این است که بسیاری از کارشناسان بیم این دارند که حامیان داعش با این کار در واقع پروژه جدیدی را آغاز کرده‌اند. به زعم آن‌ها این پروژه انتقال امن سران و فرماندهان داعش از ولایت ننگرهار به ولایات شمالی و غربی افغانستان است که این کار در قالب پروژه تسلیم‌سازی فرماندهان داعش آغاز شد. در فاز بعد و در سکوت خبری این موضوع به فراموشی سپرده شده و در همین سکوت خبری، پروژه انتقال امن آنها صورت خواهد گرفت و در نهایت شاهد برافراشته شدن پرچم‌های سیاه در غرب و شمال افغانستان خواهیم بود. این موضوع زیاد دور از ذهن نیست زیرا در همان ابتدای آغاز فعالیت داعش این کار صورت گرفت و بسیاری از افراد این گروه ترویستی توسط بالگردهای آمریکایی به شمال افغانستان منتقل شدند که البته با مخالفت برخی والیان ولایات جنوبی افغانستان و مردم این مناطق روبرو شد. اکنون پروژه جدید با هدف انتقال امن آن‌ها و در عین حال فریب افکار عمومی از طریق عملیات رسانه‌ای در دستور کار حامیان پشت‌پرده داعش افغانستان قرار گرفته است.

شمال و غرب افغانستان بی‌شک مناطق مورد علاقه آمریکا برای افزایش ناامنی‌ است و این مناطق در آینده نزدیک آبستن حوادث جدی خواهند بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | رئیس جمهور: قدرت نقد نشود احتمال انحراف دارد

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
در نزدیکی و در فاصله‌ی حدود ۴۰ متری از شهرستان شهرکرد، شهری قرار دارد که کوه‌های استان، آن را احاطه کرده‌اند. نام این شهر جونقاه است. در این شهر جاذبه تاریخی وجود دارد که بسیار حائز اهمیت است. قلعه جونقان یکی از بناهای تاریخی استان چهارمحال و بختیاری است که در شهر کوچک جونقان قرار دارد و در بخش ایرانگردی امروز قصد داریم این قلعه را که نقش مهمی در تاریخ سرزمینمان داشته، به شما معرفی کنیم، پس همراهمان باشید.

وصول هزار میلیارد تومان مالیات شناسایی شده تا پایان آبان

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه این سازمان، امسال تا پایان آبان، ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات شناسایی نشده را شناسایی و معرفی کرده است، گفت: سازمان امور مالیاتی هم برای این مالیات‌ها، برگ تشخیص صادر کرده که حدود هزار میلیارد تومان از این مبلغ وصول شده است. وی اضافه کرد: یکی از اولویت‌ها و رویکرد‌های مهم سازمان بازرسی کشور‏، پیگیری و شناسایی بستر‌های فسادزا و اصلاح آن است که بخش قابل توجهی از این بستر‌ها باید توسط قوه مجریه‏، اصلاح شود. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان گفت: بخشی از این بستر‌ها هم ناشی از قوانین و مقررات است که باید اصلاح شود. وی تاکید کرد: فساد، خط قرمز سازمان بازرسی و دستگاه قضایی است و بدون هیچ اغماضی با آن برخورد می‌کنیم. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان ادامه داد: در سازمان بازرسی کل کشور هم تخلفی انجام شود حتما برخورد می‌کنیم.

فیلم | نطق جنجالی پروانه سلحشوری که به درگیری ختم شد | جز اقلیتی برخوردار مابقی مردم را رها کرده‌ایم

همشهریهمشهری19 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین، در آغاز این جنجال نمایندگان اصولگرا، ابتدا حاجی دلیگانی و علیرضا سلیمی شروع به انتقاد کردند بعد سامری از مجمع نماینگان خوزستان هم شروع به فریاد زدن کرد و خواستار خاموش شدن میکروفون سلحشوری شد. گزارش این جنجال را هم از اینجا بخوانید. فیلم کامل نطق پروانه سلحشوری را ببینید:
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ساعت قبل
اصولگرایان می‌گویند آرای قشر مذهبی تماما متعلق به آنهاست و قشر غیرمذهبی متعلق به اصلاح‌طلبان! اصولگرایان می‌گویند آرای قشر فرودست جامعه متعلق به آنهاست و آرای قشر ثروتمند - یا به تعبیر آن‌ها اشراف‌زاده و مرفهین بی‌درد - متعلق به اصلاح‌طلبان. در ثانی اگر چنانچه گفته شد او در تشخیص خود در مورد پایگاه و بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان اشتباه بوده باشد، در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت که آن بخش از بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان که در طبقه مذهبی و حاشیه‌نشین قرار می‌گیرند، رای خود را از اصلاح‌طلبان دریغ خواهند کرد. ماجرا فقط این نیست؛ افزایش قیمت بنزین غالب بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان را از این جریان ناامید خواهد کرد؛ چراکه دست‌کم این نوع اجرای طرح بنزینی و نیز در تقابل با وعده‌های اصلاح‌طلبان در مورد شفافیت است. از طرفی، بنزین فقط یکی از دلایل نارضایتی بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان از عملکرد این جریان است.

فیلم/ تغییر طرح بنزینی دولت در مجلس آینده

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز21 ساعت قبل
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- اعداد و ارقام مهم لایحه بودجه ۹۹ در قالب یک اینفوگرافیک منتشر شده است. به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، روز گذشته (یکشنبه) حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران لایحه بودجه سال ۹۹ را به مجلس تقدیم کرد. اما اعداد کلیدی و مهم بودجه کدام هستند؟ در اینفوگرافیک زیر مهمترین اطلاعات بودجه ۹۹ را مشاهده کنید. بیشتر بخوانید: همه آنچه باید از بودجه ۹۹ بدانیدمنبع: ایرناانتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر