بازگشت به گذشته ممکن نیست/ رفتار ارتش با معترضان قابل تمجید است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. بین‌المللی
بازگشت به گذشته ممکن نیست/ رفتار ارتش با معترضان قابل تمجید است

بازگشت به گذشته ممکن نیست/ رفتار ارتش با معترضان قابل تمجید است

مهرخبرگزاری مهر |
یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری الجزایر اعلام کرد: تحرکاتی برای نسخه برداری از رژیم سابق در الجزایر در جریان است. ممکن نیست که اوضاع به قبل بازگردد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، علی بن فلیس از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری الجزایر اعلام کرد: تحرکاتی برای نسخه برداری از رژیم سابق در الجزایر در جریان است. ممکن نیست که اوضاع به قبل بازگردد.

بن فلیس از عملکرد ارتش الجزایر که از اعتراضات مردمی حمایت کرده و یک تیر هم به سوی آنها شلیک نکرده است، تمجید کرد.

وی افزود: هیچ راهی برای برون رفت از بحرانی که هم اکنون الجزایر با آن دست و پنجه نرم می‌کند غیر از حرکت به سوی انتخابات و تحقق دموکراسی وجود ندارد.

یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری الجزایر اعلام کرد: الجزایر در آستانه فروپاشی است و از بحران اقتصادی و اجتماعی رنج می‌برد.

این در حالی است که هزاران الجزایری روز جمعه باوجود شرایط نامساعد جوی به خیابانها آمدند و در مخالفت با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ۱۲ دسامبر آینده شعار سر دادند.

تظاهرات کنندگان شعار می‌دادند: دولت مدنی می‌خواهیم نه نظامی.

در این اعتراضات روزنامه نگارانی که به محدودیت‌های رسانه‌ای اعتراض داشتند هم حضور داشتند و شعار می‌دادند: ما رسانه آزاد می‌خواهیم. آنها محدودیت‌ها علیه خود را محکوم کردند و خواستار فراهم شدن شرایط آزادانه فعالیت شدند.

در شهرهای بسکره، البلیده، وهران، خنشله و عنابه و نیز شهر البویره نیز تظاهرات برگزار شد و تظاهرات کنندگان خواستار کنار رفتن شخصیت‌های وابسته به نظام سابق و آزادی فعالان و بازداشت شدگان شدند.

این تظاهرات در فاصله کمتر از یکماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری این کشور برگزار شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، طبق نتایج جدیدترین نظرسنجی اگرچه حزب جانسون همچنان پیروز انتخابات خواهد بود اما آرای کمتری بدست می‌آورد. این نظرسنجی که توسط موسسه «یوگاو» انجام شده است، نشان می‌دهد برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی، حزب حاکم محافظه‌کار به رهبری «بوریس جانسون» باوجود پیروزی در انتخابات موفق به کسب اکثریت قدرتمند نخواهد شد. بر همین اساس حزب کارگر به رهبری «جرمی کوربین» نیز با وجود آنکه پیروزانتخابات نخواهد بود اما اقلیت قوی‌تری را تشکیل خواهد داد. دوهفته پیش یوگاو پیش‌بینی کرده بود حزب محافظه کار موفق به تصاحب ۳۵۹ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس می‌شود که اکثریت قابل قبولی بود ولی طبق پیش‌بینی جدید حزب محافظه‌کار۳۳۹ کرسی نماینگی کسب خواهد کرد که اکثریتی شکننده خواهد بود. پس از اعلام این خبر «لیره استرلینگ» واحد پول انگلیس که در ۷ ماه‌ اخیر روند رو به رشدی در برابر دلار آمریکا داشته با کاهش روبرو شده است.
ایسناایسنا12 ساعت قبل
دادگاهی در پاکستان امروز (چهارشنبه) برای رئیس جمهوری سابق این کشور قرار وثیقه به دلایل پزشکی صادر کرد. پیشتر، بیلاوال بوتو، پسر آصف علی زرداری و از روسای حزب گفته بود که پزشکان گزارش پزشکی درباره پدرش آماده کرده‌اند که چهارشنبه به دادگاه ارائه می‌شود تا قرار وثیقه صادر شود. پسر زرداری دستگیری رهبران اپوزیسیون را تاکتیک فشار از سوی دولت برای خاموش کردن آنها توصیف کرده است. یکی از روسای حزب مردم پاکستان روز دوشنبه به رسانه‌ها گفت: ما امیدواریم که گزارش پزشکی روز چهارشنبه به دادگاه ارائه شود و درخواست وثیقه زرداری تایید شود. پس از ارائه این ادله پزشکی و صدور قرار وثیقه، زرداری به بیمارستانی در کراچی منتقل می‌شود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز19 ساعت قبل
سردار مرتضی قربانی گفته بود «به فرمان رهبری، دستمان روی ماشه است» وزیر اطلاع رسانی لبنان به اظهارات مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران واکنش نشان داد. مشاور فرمانده سپاه اخیرا گفته بود: رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود. براساس عرب نیوز، جمال الجراح، وزیر اطلاع رسانی لبنان در واکنش به اظهارات مرتضی قربانی، مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران گفت: این سخنان غیرقابل قبول است. ایران می‌تواند به هر شیوه‌ای که مایل است از خود دفاع کند اما لبنان نه میدانی باز برای استفاده دیگر کشورها است و نه صندوق پستی سپاه پاسداران ایران است. رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود، از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود.
ایلناایلنا23 ساعت قبل
«بوریس جانسون» نخست‌وزیر بریتانیا، با مطرح کردن ایده انتخابات دست به قمار بزرگی زده است تا بتواند بالاخره آن مجلسی را که حقیقتا می‌خواهد در دست گیرد. آخرین نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که محافظه‌کاران با ۱۴ درصد امتیاز از حزب کارگر پیشی گرفته‌اند. بر اساس این نظرسنجی، میزان حمایت از حزب جانسون به ۴۵ درصد رسیده و میزان حمایت از حزب کارگر با دو امتیاز سقوط به ۳۱ درصد رسیده است. از سوی دیگر، حزب کارگر نیز تمرکز خود را بر مذاکره مجدد بر سر برگزیت گذاشته است و خواستار برگزاری همه‌پرسی پس از گذشت شش ماه است. خب در مقایسه برنامه جانسون برای افزایش بدهی‌های بریتانیا در جهت سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها، حزب کارگر حرف‌های بیشتری برای گفتن دارد.

فیلم/ اشک‌های عکاس شهید در تشییع شهدا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر