رونمائی از «پنجره واحد کتاب»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

رونمائی از «پنجره واحد کتاب»

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
طرح «پنجره واحد کتاب» با هدف تسهیل شرایط چاپ و نشر، این هفته رونمایی می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در نشست خبری هفته کتاب افزود: این طرح با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کلید می‌خورد. با اجرای طرح پنجره واحد کتاب، ناشران از این پس، برای انتشار کتاب‌های خود به صورت مجزا به خانه کتاب، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و کتابخانه ملی مراجعه نمی‌کنند، بلکه از پنجره‌ای واحد اقدام می‌کنند.

خانم اشرف بروجردی گفت: مرجع این طرح وزارت ارشاد است. این طرح موجب می‌شود روند اداری مجوز کتاب‌ها تسهیل شود.

وی با اشاره به این که در هفته کتاب بسیاری از افراد کتاب را در سبد خانوار می‌بینند افزود: برنامه‌های کتابخانه ملی در هفته کتاب انجام می‌شود، ولی ما سعی کرده‌ایم در این هفته کاری کنیم که این برنامه‌ها به هفته کتاب منحصر نباشد.

رئیس سازمان و اسناد کتابخانه ملی تصریح کرد: ما در این هفته، عنوان کلی «کتاب برای همه» را در نظر گرفته‌ایم تا همه از کتاب برخوردار شوند.

خانم بروجردی افزود: ما امسال در ۲۲ منطقه شهر تهران، طرح تبادل کتاب را اجرا می‌کنیم. کتابخانه ملی و ده فرهنگسرا هم پایگاه‌های دریافت کتاب هستند. هدف از این طرح، اهدای کتاب به مناطق محروم است.

وی گفت:: برنامه بعدی که در هفته کتاب کلید می‌خورد و از برنامه‌های دراز مدت ماست این است که در این هفته «پر مخاطب‌ترین کتاب‌های سال» را به اطلاع عموم می‌رسانیم. برای نمونه در این هفته آقای رضا امیرخانی با کتاب رهش و عادل فردوسی پور کتاب‌های خود را معرفی می‌کنند.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت:: یکی دیگر از برنامه‌ها «این فصل را با من بخوان» است که در آن رامبد جوان و سروش صحت به کتابخوانی وجلسات نقد و بررسی کتاب می‌پردازند.

وی افزود: «چهره خوانی کتاب» از دیگر برنامه‌های ماست که در آن افراد معروف کتاب‌هایی را که خوانده‌اند معرفی می‌کنند که از آن جمله می‌توان به حضور آقایان محمد صالح علا و مجتبی جباری اشاره کرد.

خانم بروجردی درخصوص برنامه‌های هفته کتاب که با موضوع حفظ هویت ایرانی دنبال می‌شود گفت:: برنامه دیگر ما حفظ هویت ایرانی است که در کنارش از آقای ظریف به عنوان حامی کتاب و فرهنگ ایرانی تجلیل خواهد شد.

رئیس سازمان و اسناد کتابخانه ملی افزود: در روز‌های پایانی هفته، ویژه برنامه انجمن کتابداری و کتابخوانی برگزار می‌شود.

وی گفت:: سامانه پردازش خودکار در روز‌های پایانی هفته رونمایی می‌شود. مهم‌ترین حسن این سامانه این است که سرعت عمل را زیاد می‌کند و کتاب‌ها بعد از بارگذاری در سامانه به سرعت فهرست نویسی می‌شود.

هفته کتاب از ۲۳ آبان آغاز شده است و تا ۳۰ آبان ماه ادامه دارد.

کتابخانه ملی قدمتی هشتاد ساله دارد. ساختمان نخست این کتاب خانه در خیابان سی تیر تهران بود و هم اکنون در تپه‌های عباس آباد قرار دارد که قرار است در هفته کتاب امسال محلی برای مسابقه‌های مردمی کتابخوانی و مبادله کتاب باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فارسفارس16 ساعت قبل
مجله قدیمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، با هدف احیا و بهره‌مندی از اندیشه فرهیختگان گذشته بازنشر شد. به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، مجله قدیمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، با هدف احیا و بهره‌مندی از اندیشه فرهیختگان گذشته بازنشر شد. *۱۴۶ مجله اسکن شده در سایت دانشکده قرار گرفتمجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی، از سال ۱۳۳۲ انتشار یافته و در بین نشریات دانشگاهی قدمت بالایی دارد. بی‌گمان بهره‌مند شدن از این نشریات قدیمی باعث آشنایی بیشتر با افکار و قلم استادان برجسته علوم انسانی در یکصد سال اخیر می‌شود. بر این اساس، تعداد ۱۴۶ مجله اسکن شده در سایت دانشکده قرار گرفته است که قدیمی‌ترین و اولین مجله اسکن شده جلد یک شماره یک در سال ۱۳۳۲ شمسی و جدیدترین مجله اسکن شده مربوط به سال ۱۳۸۹ شمسی است.

قلعه‌ای ۶۰۰۰ ساله خفته در خاک بی توجهی/تبدیل یالدور به زباله گاه

مهرمهر20 ساعت قبل
شهرستان مرند دارای قلعه باستانی «یالدور» با ۶ هزار سال قدمت و پیر خموش و آثار و ابنیه ‌های بیش از ۴ هزار ساله در روستاها و مناطق تاریخی از داشتن هتل و موزه محروم و هر روز شاهد تخریب و غارت میراث فرهنگی هستیم. کم‌ توجهی متولیان میراث فرهنگی در حفظ آثار تاریخی و کهن، موجب از بین رفتن کتیبه ‌ای با قدمت ۹ هزار ساله و قله باستانی «یالدور» با قدمت ۶ هزار ساله شده است. قلعه باستانی مرند ساماندهی می‌شودمسئول نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان مرند، در گفتگو با خبرنگار مهر، ابراز می‌دارد: این قلعه تاریخی در سال ۱۳۴۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. امیر جدایی می‌افزاید: با توجه به محدودیت اعتبارات و اولویت بندی سایر پروژه‌ها، بر روی ساماندهی این تپه باستانی در سال جاری و سال بعد، تمرکز خواهیم کرد. بسیاری از اهالی و همسایگان قلعه یالدور نیز از زباله دانی شدن این محل به شدت انتقاد کردند.

مسابقه تا یلدا بخوانیم

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
دبیر اجرایی دوازدهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل احمد» با اعلام این خبر گفت: اعضای هیات داوران بخش رمان و داستان بلند جایزه «جلال» در جریان بررسی آثار این بخش، کتاب «پس از بیست سال» نوشته «سلمان کدیور» را به خاطر کوشش موثر در زمینه دراماتیک کردن تاریخ و وقایع دینی و هویتی، شایسته تحسین دانسته و پیشنهاد تجلیل از این نویسنده و اثر ادبی او را به دبیرخانه این جایزه ارائه دادند. رمان «پس از بیست سال» روایتی است تاریخی در صدر اسلام که از دوران امام علی (ع) آغاز و به پس از حادثه عاشورا ختم می‌شود. مراسم پایانی دوازدهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل احمد» ساعت ۱۵ شنبه، ۲۳ آذرماه در تالار قلم کتابخانه ملی ایران با معرفی برگزیدگان این دوره برگزار خواهد شد.
تسنیمتسنیم22 ساعت قبل
خبرگزاری تسنیم-محمدخاجی: به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مستند «مهدی عراقی را بکش» ساخته «عبدالرضا نعمت اللهی» یکی از مهمترین مستندهایی بود که شب گذشته در نخستین روز سیزدهمین جشنواره بین‌االمللی سینما حقیقت به نمایش درآمد و تنور سرد جشنواره را به گرمی بدل کرد. «مهدی عراقی را بکش» از آن دست مستندهایی است که باید به تماشای آن نشست؛ این مستند خصوصا برای آنها که به تماشای مصور تاریخ سیاسی معاصر علاقه‌مندند، تجربه‌ای جذاب و کشاننده خواهد بود. شیوه طراحی پرسشها در فواصل گوناگون مستند و ترکیب متنوع مصاحبه‌شوندگانی که برای وارسی سوژه مستند از سوی سازندگان انتخاب شده‌اند، حاکی از آن است که فاز تحقیق و پژوهش مجدانه مورد توجه و اهتمام سازندگان «مهدی عراقی را بکش» قرار گرفته است. «مهدی عراقی را بکش» اگرچه در ترسیم و ارائه تصویری جامع و مانع از سال‌های پیش از شهادت شهید عراقی منسجم و یکنواخت عمل می‌کند، با این وجود چندان به تبیین و واکاوی انگیزه‌های گروهک تروریستی فرقان نسبت به ترور شهید مهدی عراقی نمی‌پردازد و بدین ترتیب عطش مخاطبان برای آگاهی از این وجه مکتوم شهادت شهید عراقی را بی‌پاسخ باقی می‌گذارد. در تحلیل نهایی باید گفت که مستند «مهدی عراقی را بکش» یکی از مستندهای خوش ساخت و امیدبخش جشنواره سینما حقیقت امسال است که تماشای آن می‌تواند برای هر مخاطبی با هر نوع ذائقه، جهت‌گیری، خط‌مشی فکری و تعلقات حزبی و جناحی خالی از لطف نباشد.

نظرها

اخبار بیشتر