اهرم‌های جدید تنظیم بازار
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی
اهرم‌های جدید تنظیم بازار

اهرم‌های جدید تنظیم بازار

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : به دنبال اعلام افزایش قیمت بنزین، جزئیات جلسه اخیر تنظیم بازار حکایت از لغو تمام مصوبات افزایش قیمت کالاها دارد. سیاست اتخاذشده حتی کالاهایی را که براساس مصوبه دولت شامل افزایش قیمت می‌شوند نیز دربرمی‌گیرد. همچنین افزایش نظارت بر عرضه کالا و خدمات توسط سازمان‌های نظارتی نیز در دستور کار قرار گرفته است. علاوه بر این، سیاست‌گذار از تکافوی ذخایر استراتژیک و مناسب کالاهای اساسی خبر داده و اعلام کرده است که تا ۶ ماه الی یک سال آینده، اقلام مورد نیاز مردم در انبارها موجود است.

جزئیات مصوبات و تصمیمات جلسه فوق‌العاده ستاد تنظیم بازار کشور که به‌دنبال تصمیم قیمتی دولت برای بنزین برگزار شد از سوی متولیان وزارت صمت اعلام شد. در محور اول، سیاست‌گذار از وضعیت مطلوب ذخایر استراتژیک و مناسب کالاهای اساسی خبر داد و اعلام کرد که برای ۶ تا یک سال آینده اقلام موردنیاز مردم در انبارها ذخیره شده که برآورد موجودی آن بیش از ۱۰میلیون تن کالا است، به گفته متولیان بسیاری از تولیدکنندگان تولیدات خود را با هدف عرضه آسان در بازار ارائه می‌کنند، بنابراین مشکلی از منظر تامین کالاها وجود ندارد. مسوولان ستاد تنظیم بازار در تصمیم دیگر خود تاکید کرده‌اند که فعلا تمامی مصوبات مربوط به افزایش قیمت کالاها لغو می‌شود، این سیاست حتی شامل کالاهایی خواهد شد که از مصوبه دولت برای افزایش قیمت برخوردار هستند. بررسی مصوبات دولت نشان می‌دهد که دولت در هفته‌ها و ماه‌های گذشته مجوزی برای افزایش قیمت کالاهای اساسی صادر نکرده و تنها مصوبه مربوط به افزایش قیمت نان بوده است. از سوی دیگر، فاز سوم از برنامه‌های جدید تنظیم بازار، به تشدید اقدامات نظارتی در حوزه عرضه کالا و خدمات برمی‌گردد. در این راستا، مقرر شده است که رصد و کنترل بازار به‌صورت چند لایه صورت گیرد. دستگاه‌های نظارتی از جمله سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان، بازرسی اصناف و تعزیرات حکومتی مکلف شده‌اند در چند بخش مختلف به‌صورت ویژه در سطح بازار، قیمت‌ها را رصد و گزارش‌های آن را به مردم ارائه دهند. در بخش دیگر از طرح مذکور، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرده است که تمامی تولیدکنندگان و واردکنندگان مکلف به اعلام موجودی خود در سامانه «جامع انبارها» و سامانه «اعلام موجودی کالا» هستند و عدم ثبت اطلاعات در این سامانه‌ها به معنای احتکار، اختفا، قاچاق و عرضه خارج از شبکه است.

در مجموع نکته مشترک در اظهارات تصمیم‌سازان این است که افزایش قیمت بنزین تاثیری بر افزایش نرخ کالاها و خدمات عمومی ندارد، چرا که اصلاح قیمتی صرفا برای بنزین صورت گرفته و تغییری در قیمت گازوئیل رخ نداده است. در عین حال، این اصلاح قیمتی در شرایطی در دستور کار قرار گرفته است که به گفته مسوولان دولتی، ‌ در حال حاضر شاهد پایداری نرخ ارز و ثبات نسبی در شاخص‌های اقتصادی هستیم و حتی شرایط برای عرضه کالاها با تخفیف‌های مناسب در فروشگاه‌های زنجیره‌ای وجود دارد. همچنین بخشی از این نظارت مطابق آنچه پیش از این اعلام شده بود، از طریق سامانه اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات (۱۲۴) انجام می‌شود. سامانه‌ای که وضعیت قیمتی ۱۰۰ کالای اساسی و ۱۷۲ نوع از خدمات عمومی به‌صورت آنلاین، در آن درج شده تا به این وسیله مصرف‌کنندگان شکاف‌های قیمتی را که بین نرخ‌های مصوب و نرخ‌های بازار مشاهده می‌کنند به دولت گزارش دهند.

در واقع بررسی رفتار سیاست‌گذار در فاز تازه‌ از برنامه‌های تنظیم بازاری خود مشابهت‌های زیادی با سیاست‌های قبلی دارد. رویکرد دولت برای کنترل بازار عمدتا متمرکز بر استفاده از سیستم‌های نظارتی و تعیین نرخ‌های دستوری برای اقلام مختلف است. سیاستی که به اعتقاد کارشناسان نمی‌تواند از کارآیی لازم برخوردار باشد، چرا که عملا نظارت لحظه‌ای قیمت‌ها حتی برای یک کالا امکان‌پذیر نیست و مکانیزم کنترل سطح عرضه اثری در کاهش نرخ تورم نخواهد داشت.

به گزارش شاتا، رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه کالاهای اساسی برای ۶ ماه تا یک‌سال در کشور ذخیره شده است و از این بابت کشور با مشکل خاصی مواجه نیست، توضیح داد: تغییر نرخ بنزین کمترین اثر ممکن را روی قیمت تمام شده کالاهای تولیدی دارد و در بخش حمل و نقل کالا نیز با توجه به عدم تغییر نرخ گازوئیل در این بخش مشکلی نخواهیم داشت، در حوزه حمل‌ونقل مسافر سهمیه لازم تعریف شده و تمهیدات مربوطه اتخاذ شده است. به گفته وزیر صمت، ذخایر کالاهای اساسی و ضروری موردنیاز کشور در بهترین حالت ممکن طی چند سال اخیر است و هیچ‌گونه نگرانی برای تامین اقلام مورد نیاز مردم وجود ندارد. در تعداد کثیری از کالاهای صنعتی مورد نیاز کشور، برای بیش از دو سال و در بسیاری از کالاهای اساسی و ضروری نیز بین ۶ ماه تا یک سال ذخایر قابل قبول در کشور وجود دارد. وزیر صمت گفت: بازرسی اصناف و واحد نظارت اتحادیه‌های صنفی، بخش اول کنترل قیمت در سطح بازار است و انتظار می‌رود با همراهی اصناف با کمترین مشکل مواجه شویم. بر این اساس، مقرر شده است که اتاق اصناف کشور با صنوف مختلف جلسات کارشناسی لازم را داشته باشند و ضمن کنترل موارد، مانع بروز هر نوع تخلف و تخطی در تامین کالای مورد نیاز مردم و قیمت آنها شوند.

در وبسایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

همچنین عباس تابش، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: با توجه به سیاست‌های دولت مبنی بر افزایش نرخ و سهمیه‌بندی بنزین، برای کنترل بازار و جلوگیری از تخلفات صنفی به‌ویژه درخصوص گران‌فروشی طرح تشدید نظارتی به اجرا خواهیم گذاشت. بر این اساس هیچ‌گونه افزایش قیمت در عرضه کالا و خدمات قابل قبول نیست و با متخلفان برخورد لازم صورت می‌گیرد. وی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر افزود: سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به دقت رفتار تولیدکنندگان و واردکنندگان در عرضه کالاها را رصد خواهد کرد و بر این اساس تمامی تولیدکنندگان و واردکنندگان مکلف به اعلام موجودی خود در سامانه «جامع انبارها» و «اعلام موجودی کالا» هستند. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بر این اساس تمامی افرادی که کالا در اختیار دارند و مازاد بر مصرف، این کالاها را نگهداری کرده‌اند، باید اطلاعات خود را در دو سامانه مذکور به ثبت برسانند؛ چراکه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز وارد عمل شده و هر کالایی را که اعلام موجودی آن در سامانه صورت نگرفته باشد به معنای احتکار، اختفا، عرضه خارج از شبکه و قاچاق در نظر خواهد گرفت.

دبیر کارگروه تنظیم بازار نیز با تاکید بر اینکه افزایش قیمت بنزین تاثیری بر حمل کالاها نخواهد داشت، گفت: کارگروه تنظیم بازار فعلا با هیچ افزایش قیمتی موافقت نخواهد کرد. عباس قبادی با اشاره به جلسه دست‌اندرکاران تنظیم بازار با اصناف و سازمان تعزیرات گفت: کالا به وفور در کشور وجود دارد و به لحاظ تامین کالاها هیچ‌گونه مشکلی وجود ندارد، این در شرایطی است که بسیاری از تولیدکنندگان هم‌اکنون تولیدات خود را به منظور عرضه به‌صورت روان در بازار ارائه می‌کنند و تا‌کنون مشکلی به لحاظ تامین کالا گزارش نشده است. دبیر ستاد تنظیم بازار افزود: افزایش قیمت بنزین تاثیری بر حمل بار کالا در کشور ندارد، بنابراین ستاد تنظیم بازار با هیچ افزایش قیمتی موافقت نخواهد کرد. وی تصریح کرد: بازرسان در گشت‌های مشترک میان سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با سازمان تعزیرات حکومتی، بازار را رصد و کنترل خواهند کرد و اجازه هیچ‌گونه گران‌فروشی و احتکار را نمی‌دهند.

از سوی دیگر حسین مدرس‌خیابانی، قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی، اعلام کرده است که اصلاح قیمت بنزین هیچ بهانه‌ای برای افزایش قیمت کالاها نیست و نظارت بر اصناف و بازار تشدید شده است. مدرس‌خیابانی در این خصوص گفت: اصلاح قیمت صرفا درباره بنزین صورت گرفته است و دولت کاملا متوجه بوده که قیمت گازوئیل را تغییر ندهد. اتفاقی که اثر اندکی بر قیمت‌ها خواهد داشت. وی افزود: اصناف باید مراقبت کنند که کسی از این فضا سوءاستفاده نکند و سازمان‌های حمایت حقوق مصرف‌کنندگان و تعزیرات حکومتی با جدیت مراقب هستند که تخلفی صورت نگیرد. قائم‌مقام وزیر صنعت افزود: براساس مطالعات، اصلاح قیمت بنزین حداکثر ۴ درصد بر نرخ کالاها اثر می‌گذارد و دولت کاملا مراقب بوده است که در این تصمیمات خود به قیمت گازوئیل دست نزند. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز اظهار کرد: ستادهای تنظیم بازار کشور مکلف شده‌اند که به‌صورت ویژه رصد و پایش روزانه بازار را در دستور کار خود قرار دهند. محمدرضا کلامی اعلام کرد که هم‌اکنون بیش از ۱۰ میلیون تن کالا در انبار‌های مراکز ذخیره‌سازی کشور موجود است و هیچ کمبودی در این حوزه نداریم و از هفته گذشته برنامه‌ریزی لازم برای توزیع هدفمند کالاهای ذخیره‌سازی شده انجام شده است. کلامی افزود: در چارچوب این برنامه تصمیم گرفته شده تا گوشت و برنج به میزان کافی و به‌صورت هدفمند و سهمیه‌بندی شده بین مردم توزیع شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم هواپیمای آمریکایی منهدم شده در افغانستان +جزئیات حادثه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به نوشته خبرگزاری فرانسه، «بت ریوردان» سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه غرب آسیا (سنتکام) با اعلام آغاز تحقیقات در مورد این حادثه، گفت هنوز هویت هواپیمای حادثه‌دیده در منطقه «غزنی» واقع در مرکز افغانستان، مشخص نیست. صبح امروز گزارش شد که یک فروند هواپیما در منطقه غزنی سقوط کرده است. پس از آن اداره هوانوردی افغانستان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیچگونه مشکلی برای پروازهای مسافربری در این کشور پیش نیامده و سقوط هواپیمای مسافربری را تکذیب کرد. در همین حال برخی گمانه‌زنی‌ها درباره پرواز این هواپیما از هرات به دهلی نو نیز قوت گرفت. قطعه‌ای گمشده که ممکن است به تکمیل پازل سقوط هواپیما در غزنی کمک کند.

مجری طرح پنبه: افزایش ۴۰ درصدی تولید پنبه

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
او در پاسخ به این پرسش که چرا سطح زیر کشت پنبه در ۱۷ سال اخیر کاهش یافته است؟ گفت: پنبه یکی از محصولات راهبردی است که مورد استفاده صنعت نساجی قرار می‌گیرد. در سال‌های دورتر شاهد رونق پنبه و نساجی بودیم اما به علل مختلفی از جمله واردات، مزیت اقتصادی کشت پنبه کاهش و هزینه‌های آن افزایش یافت بنابراین سال‌های پررونق کشت پنبه کم شد. وی درباره برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی برای پنبه کاران با اشاره به اینکه امسال سال پررونقی در تولید پنبه بود، گفت: قیمت تضمینی پنبه در سال‌های گذشته استفاده می‌شد اما در دو سال اخیر با توجه به رونق بازار و خرید پنبه به قیمت مناسب و حتی بیشتر از قیمت تضمینی از کشاورزان, دولت در قیمت گذاری, ورود نمی‌کند. آقای هزارجریبی با بیان اینکه دولت قیمت تضمینی گندم را حدود سه هزار و ۶۰۰ تومان اعلام کرد، افزود: این قیمت کف بازار است، امسال با توجه به رونق محصول پنبه، قمیت‌های بازار خیلی بیشتر از قیمت تضمینی آن است و کشاورزان از این بابت خوشحال هستند. مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تولید پنبه از ۱۸۰ هزار تن در سال ۱۳۹۶ به ۱۶۵ هزار تن در سال ۱۳۹۷ کاهش یافت، گفت: پارسال پر آفت بود و به مزارع پنبه خسارت زد اما امسال با توجه به برنامه‌های اجرا شده، خسارات ناشی از آفات کاهش یافت و پررونق بود.

ویدیویی تاثیرگذار از قرنطینه شدن مردم چین

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین10 ساعت قبل
مردم شهر ووهان چین، که به دلیل شیوع ویروس کرونا در خانه‌هایشان قرنطینه هستند، به بالکن خانه‌ها آمده و یکدیگر را به مقاومت و پایداری تشویق کردند.

ویدئو / خروج هواپیما از باند فرودگاه ماهشهر

ایسناایسنا1 روز قبل
یک فروند هواپیمای بوئینگ MD، صبح امروز (دوشنبه) از باند فرودگاه ماهشهر خارج شد. تمام ۱۳۵ مسافر این هواپیما در سلامت کامل هستند و این سانحه هیچ قربانی و مصدومی نداشته است. این هواپیمای متعلق به شرکت کاسپین از تهران به ماهشهر رفته بود که پس از فرود در فرودگاه مقصد از باند خارج شد. سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفته هنوز هیچ علتی برای این حادثه نمی‌توان ارائه کرد.

تمامی اتباع خارجی حاضر در همدان از نظر ابتلا به کرونا کنترل شدند

ایرناایرنا11 ساعت قبل
منوچهر کرمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: پیرو شرایط جهان مبنی بر انتشار ویروس جدید کرونا در آسیای جنوب شرقی و برگزاری جشنواره ملی «ایران باشکوه» در همدان، اقداماتی برای کنترل گروه‌های خاصی که با هماهنگی قبلی وارد استان همدان شدند، توسط علوم پزشکی همدان صورت گرفت. وی اضافه کرد: در گام نخست تمامی بیمارستان‌ها و اتاق‌های ایزوله تنفسی به حال آماده باش درآمدند و مکاتباتی با واحدهای بهداشتی و مراکز تابعه درباره حساسیت این موضوع، ضرورت آموزش و اطلاع رسانی صورت گرفت. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: به دنبال رایزنی با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان، تمامی گردشگران خارجی ساکن در هتل‌های استان معاینه شدند و هیچکدام مشکلی نداشتند. کرمی افزود: به بانک‌های ملی و دیگر بانک هایی که اقدام به فروش ارز مسافرتی می‌کنند نیز حساسیت این موضوع اطلاع رسانی شده است. وی ادامه داد: شهروندان در صورت داشتن علائم خاص و شدید مثل تب بالا، لرز شدید بدن، خلط خونی، تنگی نفس و مشکل ریوی می‌توانند به مراکز زیر نظر علوم پزشکی همدان مراجعه کنند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین11 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، آندرا شاخص‌ترین چهره سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود. وی مسئول عملیات‌های سیا علیه عراق، ‌ ایران و افغانستان بوده است. گروه طالبان روز دوشنبه در بیانیه‌ای به‌طور رسمی اعلام کرد که یک فروند هواپیمای آمریکایی را در ولایت غزنی افغانستان سرنگون کرده است، ویدیویی را از لاشه این هواپیما پس از سرنگونی منتشر کرد. نیویورک تایمز در مقاله‌ای به تاریخ ژوئن سال ۲۰۱۷، (۱۲ خرداد ۱۳۹۶) از «مایکل دی آندریا» اسم به میان آورد. بعدازظهر دوشنبه در پی سقوط یک فروند هواپیما در ولایت غزنی افغانستان، «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان با انتشار بیانیه‌ای خاطرنشان کرد که بعدازظهر امروز در منطقه «سدوخیل» شهرستان «ده‌یک» ولایت غزنی یک فروند هواپیمای آمریکایی که مأموریت اطلاعاتی داشت ساقط شده است.

نظرها

اخبار بیشتر