۷ نکته درباره سراشیبی ورشکستگی عربستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. بین‌المللی
۷ نکته درباره سراشیبی ورشکستگی عربستان

۷ نکته درباره سراشیبی ورشکستگی عربستان

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
سخنان پترائوس در گفتگو با شبکه "سی ان بی سی" آمریکا درباره تلاش عربستان برای پذیره نویسی شرکت آرامکو به منظور جذب سرمایه گذاری‌های خارجی و با هدف جبران "پول از دست رفته"، و نیز کاهش صندوق ثروت ملی به کمتر از ۵۰۰ میلیارد دلار در حال حاضر، مساله تازه‌ای نیست؛

به گزارش افکارنیوز،

سخنان پترائوس در گفتگو با شبکه «سی ان بی سی» آمریکا درباره تلاش عربستان برای پذیره نویسی شرکت آرامکو به منظور جذب سرمایه گذاری‌های خارجی و با هدف جبران «پول از دست رفته»، و نیز کاهش صندوق ثروت ملی به کمتر از ۵۰۰ میلیارد دلار در حال حاضر، مساله تازه‌ای نیست؛

اخبار بین الملل- زیرا مراکز پژوهشی و خبرگزاری‌ها ازمدت‌ها پیش با ارائه آمار و ارقام نشان دادند که سیاست بی پروای بن سلمان ولیعهد عربستان کشور را قطعا به سمت ورشکستگی خواهد کشاند.

در این باره ۷ نکته حائز اهمیت است:

۱-قرار است که آرامکو فردا یکشنبه ۱۷ نوامبر، ۰٫۵ ٪ از سهام خود را بفروشد و در حالی که ولیعهد عربستان گمان می‌کرد که قیمت آن به دو تریلیون دلار خواهد رسید؛ اما گزارش‌ها حاکی از آن است که قیمت واقعی آن فقط ۱٫۵ تریلیون است و به گفته خبرگزاری بلومبرگ، این امر سبب شد تا بن سلمان بالاخره با پیشنهاد اخیر با قیمتی بسیار کمتر از آنچه که انتظار داشت، موافقت کند.

۲-مجله فوربز امریکا سرمایه گذاری در آرامکو را با خطرات بسیار همراه می‌داند، و این امر سبب شد تا برخی کشورها و شرکت‌ها از سرمایه گذاری منصرف شوند بویژه پس از آنکه آرامکو در ماه سپتامبر گذشته در معرض یک حمله هوایی توسط نیروهای یمنی قرار گرفت و نیمی از تولیدات نفتی عربستان را متوقف کرد و فضای لازم و امن برای سرمایه گذاری را از دست داد؛ به این دلیل موسسه رتبه بندی فیچ با در نظر گرفتن تنش‌های روزافزون ژئوپولتیک در منطقه و نیز ادامه کسری بودجه در کشور، رتبه اعتباری شرکت آرامکو را از A مثبت به A کاهش داد.

۳-علاوه بر این، مجله فوربز بر این باور است که پس از اقدام ولیعهد سعودی در بازداشت ده‌ها نفر از شخصیت‌های میلیاردر سعودی بدون هیچ دلیل و مدرک قانونی و گرفتن ۱۰۰ میلیارد دلار از آن‌ها بدون تدابیر قانونی، باعث شد تا سرمایه گذاری خارجی در این کشور با مشکل مواجه شود و فضای امن برای سرمایه گذاری در این کشور از میان برود؛ زیرا سرمایه گذاران به این نتیجه می‌رسند که در این کشور قانون از آن‌ها حمایتی نمی‌کند.

۴-علاوه بر این، گزارش صندوق بین المللی پول در باره ناامیدی اقتصاد جهانی از عملکرد اقتصاد عربستان که یک شبکه امریکایی منتشر کرد، نشانه دیگری از شکست طرح تحول اقتصادی عربستان موسوم به چشم انداز ۲۰۳۰ می‌باشد. شبکه بلومبرگ به نقل از گزارشی که صندوق بین المللی پول نقل کرده، آورده است که رشد اقتصادی عربستان در سال ۲۰۱۹ برای ۵ بار طی مدت کوتاهی کاهش یافته است و این امر سبب شد تا به یکی از بدترین کشورهای بزرگ جهان در عرصه رشد اقتصادی تبدیل شود.

۵-حقیقتا عربستان به سمت ورشکستگی پیش می‌رود. حتی محمد جدعان وزیر دارایی عربستان نیز به این امر اذعان کرد؛ وی پیش بینی کرده بود که «رشد اقتصادی در عربستان کاهش یابد و کشور پیش از پایان سال جاری، برای جبران کسری بودجه به وام گرفتن روی خواهد آورد». در آگوست گذشته نیز شرکت آرامکو درآمدهای خود را برای اولین بار اعلام کرد و به کاهش این درآمدها تا ۴۶٫۹ میلیارد دلار در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ اشاره کرد.

۶-پس از آنکه بانک مرکزی، عربستان را از حیث سهولت در انجام فعالیت‌های تجاری از مجموع ۱۹۰ کشور در رتبه ۹۲ قرار داد، بر تیرگی و نابسامانی اوضاع اقتصادی عربستان افزوده شد؛ این درحالی است که گزارش‌ها حاکی از آن است که شاخص رشد اقتصادی عربستان از ۱٫۹ درصد به حدود ۰٫۲ درصد خواهد رسید. موسسه رتبه بندی مودیز نیز رشد اقتصادی عربستان برای سال جاری را از ۱٫۵ درصد به ۰٫۳ درصد رساند.

۷-حال به نظر می‌رسد حرکت سریع عربستان به سمت ورشکستگی را دیگر از آن گریزی نیست؛ حتی اگر عربستان سهام آرامکو را با قیمت بسیار پایین به فروش بگذارد، و حتی اگر بن سلمان به سیاست‌های نامتوازن و بی پروای خود در عرصه داخلی و خارجی خواه سیاسی و یا اقتصادی ادامه دهد و یا تجاوزگری علیه ملت یمن و سیاست فرمانبرداری مطلق در برابر امریکا را متوقف کند؛ و این علاوه بر ماجراجویی‌های بن سلمان در صادر کردن تروریسم تکفیری به نقاط مختلف جهان که در راستای تامین منافع صهیونیسم جهانی است و تاکنون هزینه گزافی برای خزانه عربستان به بارآورده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| آتش‌سوزی مهیب در «دهلی نو»، دستکم ۴۳ کشته برجای گذاشت

فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌‌الملل خبرگزاری فارس، در آتش‌سوزی مهیب در ساختمان کارخانه‌ای در «دهلی نو»، دستکم ۴۳ نفر جان خود را از دست دادند. بنا به گزارش شبکه روسی «راشاتودی»، در حادثه آتش‌سوزی در ساختمان یک کارخانه در پایتخت هند، دهها کارگر به دام افتادند و جان خود را از دست دادند. حادثه‌ آتش‌سوزی در اوایل ساعات امروز (یکشنبه) در حدود ساعت ۰۵:۳۰ به وقت محلی به وقوع پیوست و به سرعت تمامی ساختمان را فراگرفت. در زمان وقوع حادثه، دهها کارگر درون ساختمان کارخانه در «آناج ماندی» در نزدیکی مرکز شهر دهلی نو در خواب بودند. روزنامه «تایمز آو ایندیا» به نقل از معاون رئیس اداره آتش‌نشانی دهلی نو نوشت: «آتش‌سوزی در زمینی به مسافت ۶۰۰ فوت مربع به وقوع پیوست. داخل ساختمان بسیار تاریک است.
الفالف19 ساعت قبل
براساس اطلاعات به دست آمده، نیروهای ائتلاف در روزهای اخیر چندین مرتبه حملاتی را علیه نیروهای یمنی در حومه شرقی منطقه «الفازه» در غرب استان الحدیده انجام دادند اما با واکنش متقابل مواجه شدند. اگر رزمندگان یمنی منطقه مهم «الفازه» را به کنترل دربیاورند، ارتباط نیروهای ائتلاف از محور شمال غرب استان تعز و غرب استان الحدیده با همرزمانشان در جنوب شهر الحدیده مسدود می‌شود. خبرها از شهر محاصره شده «الدریهمی» در غرب استان الحدیده حاکیست، حملات خمپاره‌ای نیروهای ائتلاف به مناطق مسکونی ادامه دارد؛ در این حملات ۵ کودک در منطقه «المنقم» به شهادت رسیدند. براساس آخرین آمارهای به دست آمده، صدها تن از شهروندان مظلوم در جریان حملات هوایی، خمپاره‌ای و زمینی نیروهای ائتلاف به مناطق مسکونی شهر محاصره شده الدریهمی شهید و زخمی شدند. به گزارش گروه بین الملل الف، سازمان ملل و نهادهای مدعی حقوق بشر در ۱۶ ماه گذشته اقدامی را برای نجات ۷ هزار شهروند محاصره شده انجام نداده‌اند و در قبال جنایت ائتلاف غربی - عربی در شهر الدریهمی سکوت کرده‌اند.
نامه‌نیورنامه‌نیور21 ساعت قبل
مهرمهر15 ساعت قبل
المنار آورده است: دخالت امارات در یمن و اهداف سلطه گرانه آن در این کشور هم بر کسی پوشیده نیست. مشخص نیست که چه طرفی از این سلاح بهره می‌برد و اینکه اقلیم کردستان عراق از آن استفاده خواهد کرد یا نیروهای قسد. این منابع بیان کردند: ارسال سلاح به اقلیم کردستان عراق به مثابه دخالت امارات در پرونده کردی-عراقی است ارسال سلاح به اقلیم کردستان عراق بدون آگاهی بغداد، به مثابه دخالت امارات در پروندی کردی-عراقی است. اگر سلاح برای اقلیم کردستان عراق است چرا بدون اطلاع بغداد رخ داده است؟ این همه سلاح برای چیست؟ آیا به منظور زمینه سازی مرحله‌ای از برخورد و جنگ است؟». چند روز قبل هم سه هواپیمای حامل سلاح در فرودگاه اربیل از امارات به زمین نشستند و این پس از سفر مقامات اقلیم کردستان عراق به امارات بود.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز15 ساعت قبل
اخیرا حضور آقای گورباچوف در یکی از آگهی‌های تبلیغاتی شرکت پیتزا هات دوباره مورد توجه قرار گرفته بود. بدون شک برای همه ما هیجان انگیز است که رهبر سابق یک کشور ابرقدرت را در حال تبلیغ پیتزا ببینیم. آقای گورباچوف در واقع ستاره اصلی این آگهی تبلیغاتی نیست. بنیاد آقای گورباچوف نیز در وضعیت بدی قرار داشت. آقای گورباچوف امیدوار بود که بتواند در دوران بازنشستگی کشور خود را به سمت آزادی و دموکراسی بیشتر هدایت کند.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 روز قبل
عضو شورای عالی سیاسی یمن به متجاوزان سعودی-اماراتی هشدار داد هرچه سریع‌تر حملاتشان را متوقف کنند. به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، به نقل از پایگاه خبری اسپوتنیک، محمدعلی الحوثی، عضو شورای عالی سیاسی یمن تاکید کرد: عربستان و امارات در صورت متوقف نکردن تجاوزاتشان متحمل ضربات سختی خواهند شد. محمدعلی الحوثی در پی اظهارات اخیر عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان، از امارات و عربستان خواست به جنگ و محاصره یمن پایان دهند، چرا که در غیر این صورت ملت یمن با تکیه بر توان موشکی و پهپادی خود می‌تواند به آنان ضربات سختی وارد کند. وی در مراسم افتتاحیه مرکز طبی ویژه مجروحان در صنعا تصریح کرد: ملت یمن ثابت کرد تبلیغات رسانه‌ای که درباره سلاح‌های آمریکا صورت می‌گیرد واقعیت ندارد و بی‌فایده است و سامانه موشکی تاد و دیگر سامانه‌های ضد هوایی برای سعودی‌ها فایده‌ای نخواهد داشت. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در سلسله عملیات‌های خود تاکنون ضربات سنگینی به جبهه دشمن وارد کرده و موفقیت و توان بالای خود در رویارویی با دشمنان را به رخ متجاوزان کشیده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر