۷ نکته درباره سراشیبی ورشکستگی که عربستان در آن افتاد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. اقتصادی
۷ نکته درباره سراشیبی ورشکستگی که عربستان در آن افتاد

۷ نکته درباره سراشیبی ورشکستگی که عربستان در آن افتاد

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
دیوید پترائوس مدیر سابق اطلاعات مرکزی آمریکا گفت: عربستان با طرح پذیره‌نویسی شرکت نفتی غول‌پیکر آرامکو رو به ورشکستگی است.

به گزارش مشرق، سخنان پترائوس در گفتگو با شبکه «سی ان بی سی» آمریکا درباره تلاش عربستان برای پذیره نویسی شرکت آرامکو به منظور جذب سرمایه گذاری‌های خارجی و با هدف جبران «پول از دست رفته»، و نیز کاهش صندوق ثروت ملی به کمتر از ۵۰۰ میلیارد دلار در حال حاضر، مساله تازه‌ای نیست؛ زیرا مراکز پژوهشی و خبرگزاری‌ها ازمدت‌ها پیش با ارائه آمار و ارقام نشان دادند که سیاست بی پروای بن سلمان ولیعهد عربستان کشور را قطعا به سمت ورشکستگی خواهد کشاند.

در این باره ۷ نکته حائز اهمیت است:

۱-قرار است که آرامکو فردا یکشنبه ۱۷ نوامبر، ۰٫۵ ٪ از سهام خود را بفروشد و در حالی که ولیعهد عربستان گمان می‌کرد که قیمت آن به دو تریلیون دلار خواهد رسید؛ اما گزارش‌ها حاکی از آن است که قیمت واقعی آن فقط ۱٫۵ تریلیون است و به گفته خبرگزاری بلومبرگ، این امر سبب شد تا بن سلمان بالاخره با پیشنهاد اخیر با قیمتی بسیار کمتر از آنچه که انتظار داشت، موافقت کند.

۲-مجله فوربز امریکا سرمایه گذاری در آرامکو را با خطرات بسیار همراه می‌داند، و این امر سبب شد تا برخی کشورها و شرکت‌ها از سرمایه گذاری منصرف شوند بویژه پس از آنکه آرامکو در ماه سپتامبر گذشته در معرض یک حمله هوایی توسط نیروهای یمنی قرار گرفت و نیمی از تولیدات نفتی عربستان را متوقف کرد و فضای لازم و امن برای سرمایه گذاری را از دست داد؛ به این دلیل موسسه رتبه بندی فیچ با در نظر گرفتن تنش‌های روزافزون ژئوپولتیک در منطقه و نیز ادامه کسری بودجه در کشور، رتبه اعتباری شرکت آرامکو را از A مثبت به A کاهش داد.

۳-علاوه بر این، مجله فوربز بر این باور است که پس از اقدام ولیعهد سعودی در بازداشت ده‌ها نفر از شخصیت‌های میلیاردر سعودی بدون هیچ دلیل و مدرک قانونی و گرفتن ۱۰۰ میلیارد دلار از آن‌ها بدون تدابیر قانونی، باعث شد تا سرمایه گذاری خارجی در این کشور با مشکل مواجه شود و فضای امن برای سرمایه گذاری در این کشور از میان برود؛ زیرا سرمایه گذاران به این نتیجه می‌رسند که در این کشور قانون از آن‌ها حمایتی نمی‌کند.

۴-علاوه بر این، گزارش صندوق بین المللی پول در باره ناامیدی اقتصاد جهانی از عملکرد اقتصاد عربستان که یک شبکه امریکایی منتشر کرد، نشانه دیگری از شکست طرح تحول اقتصادی عربستان موسوم به چشم انداز ۲۰۳۰ می‌باشد. شبکه بلومبرگ به نقل از گزارشی که صندوق بین المللی پول نقل کرده، آورده است که رشد اقتصادی عربستان در سال ۲۰۱۹ برای ۵ بار طی مدت کوتاهی کاهش یافته است و این امر سبب شد تا به یکی از بدترین کشورهای بزرگ جهان در عرصه رشد اقتصادی تبدیل شود.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

۵-حقیقتا عربستان به سمت ورشکستگی پیش می‌رود. حتی محمد جدعان وزیر دارایی عربستان نیز به این امر اذعان کرد؛ وی پیش بینی کرده بود که «رشد اقتصادی در عربستان کاهش یابد و کشور پیش از پایان سال جاری، برای جبران کسری بودجه به وام گرفتن روی خواهد آورد». در آگوست گذشته نیز شرکت آرامکو درآمدهای خود را برای اولین بار اعلام کرد و به کاهش این درآمدها تا ۴۶٫۹ میلیارد دلار در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ اشاره کرد.

۶-پس از آنکه بانک مرکزی، عربستان را از حیث سهولت در انجام فعالیت‌های تجاری از مجموع ۱۹۰ کشور در رتبه ۹۲ قرار داد، بر تیرگی و نابسامانی اوضاع اقتصادی عربستان افزوده شد؛ این درحالی است که گزارش‌ها حاکی از آن است که شاخص رشد اقتصادی عربستان از ۱٫۹ درصد به حدود ۰٫۲ درصد خواهد رسید. موسسه رتبه بندی مودیز نیز رشد اقتصادی عربستان برای سال جاری را از ۱٫۵ درصد به ۰٫۳ درصد رساند.

۷-حال به نظر می‌رسد حرکت سریع عربستان به سمت ورشکستگی را دیگر از آن گریزی نیست؛ حتی اگر عربستان سهام آرامکو را با قیمت بسیار پایین به فروش بگذارد، و حتی اگر بن سلمان به سیاست‌های نامتوازن و بی پروای خود در عرصه داخلی و خارجی خواه سیاسی و یا اقتصادی ادامه دهد و یا تجاوزگری علیه ملت یمن و سیاست فرمانبرداری مطلق در برابر امریکا را متوقف کند؛ و این علاوه بر ماجراجویی‌های بن سلمان در صادر کردن تروریسم تکفیری به نقاط مختلف جهان که در راستای تامین منافع صهیونیسم جهانی است و تاکنون هزینه گزافی برای خزانه عربستان به بارآورده است.منبع: العالم

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، انتشار یک گزارش قضایی در آمریکا روز دوشنبه از روابط مخفی میان یک مأمور آژانس اطلاعاتی انگلیس (ام‌آی۶) و «ایوانکا ترامپ» دختر رئیس‌جمهور آمریکا پرده برداشته است. تیم ترامپ مدعی است که تحقیقات اف‌بی‌آی در آن سال خلاف قوانین بوده و در حکم جاسوسی از اوست. دولت ترامپ در واکنش به اظهارات استیل، مدعی شده است که این جاسوس سابق انگلیسی علیه خانواده ترامپ غرض و خصومت دارد. بازپرس دادگستری آمریکا ادعای خصومت استیل با خانواده ترامپ را «مضحک» توصیف کرده است. ترامپ پیش از این بارها به استیل تاخته و او را «جاسوسی شکست‌خورده» خوانده و مدعی شده است که اظهارات وی در مورد تلاش روسیه برای اثرگذاری بر ترامپ «ساختگی» است.
تسنیمتسنیم12 ساعت قبل
قرارداد صادرات گاز ایران به این کشور در سال ۱۹۹۶ به امضای دو طرف رسید و بر طبق این قرارداد ایران تا سال ۲۰۲۶ باید روزانه ۲۷ میلیون متر مکعب گاز به این کشور صادر کند. در بخش LNG نیز قطر، الجزایر و آمریکا مهم‌ترین صادرکنندگان گاز به کشور ترکیه طی چند سال گذشته بوده‌اند. صادرات گاز ایران به ترکیه همواره با مشکلات عدیده ­ای روبه­ رو بوده؛ قیمت و کیفیت گاز وارداتی بارها مورد مناقشه طرفین بوده است. اما با وجود همه این مسائل و فشار‌های آمریکا درطول مدت تحریم، هیچ­گاه گاز صادراتی ایران به ترکیه قطع نشده و همواره صادرات گاز ایران به ترکیه ادامه داشته است. به طوری که در مقاطعی که صادرات نفت کشور با چالش‌های جدی مواجه بوده است صادرات گاز ایران اما درآمدی پایدار و تحریم ناپذیر برای کشور تامین نموده است.
عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
فروش محدود و نقدی ام وی ام ایکس ۵۵ در نمایندگی‌های مجاز مدیران خودرو آغاز شد. به گزارش خبرنگار عصر ایران فروش ام وی ام ایکس۵۵ در شبکه نمایندگی‌های مدیران خودرو آغاز شده است. مدیران خودرو، ام وی ام ایکس۵۵ را در دو تیپ و با قیمت ۳۶۵ میلیون ۵۰۰، و ۳۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به صورت نقدی عرضه می‌کند. زمان تحویل این خودرو در طرح فروش نقدی مدیران خودرو ۴۵ روز اعلام شده است. این همچنین این خودرو دارای گیربکس اتوماتیک (۶ سرعته دوکلاچه)، مانیتور ۹ اینچی لمسی، سیستم‌های پایداری ESP، TCS، HHC، ایربگ‌های (جلو-جانبی (دوربین ۳۶۰، سیستم GPSمی باشد) _________________بیشتر بخوانید: ________________
مهرمهر10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، طبق نتایج جدیدترین نظرسنجی اگرچه حزب جانسون همچنان پیروز انتخابات خواهد بود اما آرای کمتری بدست می‌آورد. این نظرسنجی که توسط موسسه «یوگاو» انجام شده است، نشان می‌دهد برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی، حزب حاکم محافظه‌کار به رهبری «بوریس جانسون» باوجود پیروزی در انتخابات موفق به کسب اکثریت قدرتمند نخواهد شد. بر همین اساس حزب کارگر به رهبری «جرمی کوربین» نیز با وجود آنکه پیروزانتخابات نخواهد بود اما اقلیت قوی‌تری را تشکیل خواهد داد. دوهفته پیش یوگاو پیش‌بینی کرده بود حزب محافظه کار موفق به تصاحب ۳۵۹ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس می‌شود که اکثریت قابل قبولی بود ولی طبق پیش‌بینی جدید حزب محافظه‌کار۳۳۹ کرسی نماینگی کسب خواهد کرد که اکثریتی شکننده خواهد بود. پس از اعلام این خبر «لیره استرلینگ» واحد پول انگلیس که در ۷ ماه‌ اخیر روند رو به رشدی در برابر دلار آمریکا داشته با کاهش روبرو شده است.
رکنارکنا12 ساعت قبل
به گزارش رکنا، رئیس اداره تعزیرات حکومتی گناوه اظهار داشت: درپی کشف ۷۷ دستگاه ماینر، ۱۹۷ دستگاه منبع تغذیه بیت کویین و چندین کارتن کابل از این ۲ قاچاقچی که پلیس آگاهی از منزل مسکونی آنان در شهرستان کشف و ضبط کرده بود، پرونده در شعبه اول ویژه رسیدگی به قاچاق کالا و ارز تعزیرات حکومتی تشکیل شد. رضا آریافر افزود: پس از رسیدگی به پرونده و انجام تحقیقات و استعلام‌های صورت گرفته، متهمان به جریمه نقدی و ضبط کالاهای کشف شده محکوم شدند. وی گفت: حکم صادره توسط شعبه اجرای احکام تعزیرات اجرا و پرونده مختومه شد. رئیس اداره تعزیرات حکومتی گناوه از زحمات و تلاش نیروهای انتظامی، پلیس آگاهی و دایره مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کشف دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال تقدیر کرد. شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر قرار دارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ساعت قبل
وی اضافه کرد: بانک مرکزی در بازار حضور محکم داشته و توانایی و ذخایر ارزی و اسکناسی کافی دارد. رئیس کل بانک مرکزی درباره تاخیر در راه‌اندازی بازار متشکل ارزی گفت: تست گرم این بازار در حال انجام است. رئیس کل بانک مرکزی درباره استفاده سایت‌های قمار و شرط‌بندی از درگاه‌های بانکی گفت: برنامه‌ریزی جدی در معاونت فناوری اطلاعات بانک مرکزی در این باره داریم. ابزارها و شرکت‌هایی تحت نظارت بانک مرکزی در حال رصد این فعالیت‌ها هستند. رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: با اجرای این طرح میزان فیشینگ به صفر نخواهد رسید اما تا ۹۰ درصد کاهش خواهد یافت.

نظرها

اخبار بیشتر