فرمول گیاهی برای محافظت از قلب
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سلامت

فرمول گیاهی برای محافظت از قلب

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
بروکلی، گل کلم، کلم، و دیگر سبزیجات چلیپایی معمولا به واسطه خواص ضد سرطان خود شناخته شده هستند، اما آنها برای سلامت قلب نیز مفید محسوب می شوند.

عصر ایران: بی تردید، سبزیجات به لطف محتوای مواد مغذی خود، مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف، از جمله بهترین مواد غذایی برای حفظ و تقویت سلامت کلی انسان هستند.

به نقل از «ایزی هلث اپشنز»، قلب یکی از اندام‌های کلیدی بدن انسان است و محتوای مواد مغذی برخی سبزیجات و میوه‌ها به طور خاص آنها را به گزینه‌ای عالی و دوستدار سلامت این اندام تبدیل می‌کند.

فرمول گیاهی برای محافظت از قلب - 3

انتخاب سبزیجات سرشار از نیترات

نیترات غذایی که در بسیاری از سبزیجات مانند چغندر، لوبیا سبز، آراگولا، برگ گشنیز، ریواس، ریحان، برگ چغندر سوئیسی، و کاهوی برگ بلوطی یافت می‌شود، منبعی برای تولید اکسید نیتریک (که در بدن رخ می‌دهد) است. اکسید نیتریک مولکولی است که برخی نقش‌های مهم را در محافظت از سلامت قلب ایفا می‌کند. به عنوان مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- کمک به شل شدن و باز شدن رگ‌های خونی که جریان و گردش خون را افزایش می‌دهد.

- از عملکرد عادی اندوتلیال پشتیبانی می‌کند. سلول‌های اندوتلیال مسئولیت تنظیم انتقال مواد گلبول‌های سفید به درون و بیرون جریان خون را بر عهده دارند.

- از میتوکندری‌ها محافظت می‌کند که اندامک هایی درون سلول‌های بدن هستند.

- مسئولیت تولید انرژی را بر عده دارد.

مشخص شده است سبزیجاتی که به تولید اکسید نیتریک کمک می‌کنند می‌توانند خطر بیماری عروقی آترواسکلروز (تصلب شرایین) مرتبط با افزایش سن و مرگ ناشی از تمام دلایل دیگر را کاهش دهند. برخی پژوهش‌ها نشان داده‌اند که مصرف زیاد سبزیجات می‌تواند به پیشگیری و درمان پیش‌پرفشاری خون و پرفشاری خون کمک کند، در شرایطی که در برابر حملات قلبی نیز از انسان محافظت می‌کند.

… و یک میوه فوق العاده

افزون بر سبزیجاتی که در قسمت قبل به آنها اشاره شد، یک میوه شگفت انگیز نیز می‌تواند به تولید اکسید نیتریک در بدن کمک کند و آن هندوانه است. این میوه تابستانی محبوب حاوی اسید آمینه‌ای به نام ال-سیترولین است که آغاز روند تولید اکسید نیتریک را موجب می‌شود. همچنین، هندوانه منبع خوبی برای آنتی اکسیدانی به نام لیکوپن است که می‌تواند خطر سکته مغزی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

به عنوان مثال، یک مطالعه شرایط مردانی که در اواسط دهه چهارم تا اواسط دهه پنجم زندگی خود قرار داشتند را برای بیش از ۱۲ سال دنبال کرد تا اثر لیکوپن بر خطر سکته مغزی را بررسی کند. پژوهشگران دریافتند، شرکت کنندگانی که بیشترین سطوح لیکوپن را در بدن خود داشتند، در مقایسه با آنهایی که کمترین سطوح این ماده مغذی را در بدن خود داشتند، ۵۵ درصد احتمال کمتری داشت یک سکته مغزی را تجربه کنند.

سبزیجات چلیپایی برای سلامت سرخرگ‌ها

بروکلی، گل کلم، کلم، و دیگر سبزیجات چلیپایی معمولا به واسطه خواص ضد سرطان خود شناخته شده هستند، اما آنها برای سلامت قلب نیز مفید محسوب می‌شوند. به عنوان مثال، نتایج یک مطالعه نشان داد افرادی که بیشترین میزان سبزیجات چلیپایی (حداقل سه وعده در روز) را مصرف می‌کردند، دارای سرخرگ‌های کاروتید سالم‌تری نسبت به افرادی بودند که کمترین میزان مصرف سبزیجات چلیپایی را داشتند.

به طور خاص، دیواره‌های سرخرگ کاروتید در افرادی که بیشترین میزان مصرف سبزیجات چلیپایی را داشتند تقریبا ۰٫۰۵ میلیمتر نازک‌تر از آنهایی بود کمترین میزان مصرف این سبزیجات را داشتند. از آنجایی که هر ۰٫۱ میلیمتر کاهش در ضخامت با ۱۰ تا ۱۸ درصد کاهش خطر سکته مغزی و حمله قلبی مرتبط است، مصرف این سبزیجات به نظر می‌رسد اثر چشمگیری به همراه خواهد داشت.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار پزشکی امروز

مصرف سبزیجات چلیپایی دوزی سالم از فیبر غذایی، کلسیم، پتاسیم و ویتامین K را در اختیار بدن قرار می‌دهد که تمام این مواد مغذی می‌توانند به تقویت سلامت قلب کمک کنند.

افزودن سبزیجات تخمیر شده به رژیم غذایی

کلم ترش یکی از محبوب‌ترین سبزیجات تخمیر شده محسوب می‌شود که فیبر و باکتری‌های سالم (پروبیوتیک‌ها) زیادی که سلامت قلب را بهبود می‌بخشند، ارائه می‌کند. به عنوان مثال، کلم ترش به واسطه محتوای پروبیوتیکی خود می‌تواند التهاب را کاهش دهد، فشار خون بالا را بهبود ببخشد، سطوح‌تری گلیسیرید را کاهش دهد، سطوح سالم کلسترول را حفظ کند، و از سلامت روده پشتیبانی کند. کلم تخمیر شده معمولا حاوی لاکتوباسیلوس پلانتاروم است که این باکتری با تقویت فعالیت آنتی اکسیدان‌های قوی مرتبط است و در نهایت به سمزدایی کمک می‌کند.

از دیگر خوراکی‌های تخمیر شده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- ماست

- کفیر

- میسو

- تمپه

- کیمچی

- کامبوچا

- هر سبزی ترشی شده

سبزیجات سرشار از منیزیم برای شل شدن سرخرگ‌ها

ماده معدنی منیزیم در تولید بیش از ۳۰۰ آنزیم مختلف که در فرآیندهای بیوشیمیایی بسیاری نقش دارند، درگیر است. یکی از این فرآیندها تولید آدنوزین تر‌ی‌فسفات است که مولکول هایی مسئول تولید انرژی و همچنین شل شدن رگ‌های خونی و عضلات، از جمله عضله قلب هستند.

مصرف مواد غذایی حاوی منیزیم به میزان کافی گامی مهم در جهت پشتیبانی و حفظ سلامت قلب است. از جمله منابع غذایی خوب برای این ماده مغذی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- سبزیجات برگ سبز تیره، مانند اسفناج، اراگولا، کیل، برگ‌های کولارد، برگ‌های خردل، و برگ‌های چغندر سوئیسی

- کاهوی رومی

- بوک چوی

- بروکلی

- آووکادو

- مغزدانه‌ها

- کدو مسما

- توت‌ها

- ماهی سالمون وحشی

- گشنیز، تره، و جعفری

اگر از رژیم غذایی خود به میزان کافی منیزیم دریافت نمی‌کنید، ممکن است به مصرف مکمل نیاز داشته باشید.

انتخاب مواد غذایی سرشار از کوئرستین

پیاز یکی از سبزیجات سرشار از کوئرستین است. کوئرستین یکی ماده مغذی گیاهی است که توانایی خود در مبارزه با التهاب و تقویت عملکرد سیستم ایمنی را نشان داده است. مصرف کوئرستین نشان داده است که توانایی بهود دیابت نوع ۲، اختلال در گردش خون، چاقی و همچنین کاهش خطر آترواسکلروز (تصلب شرایین) را دارد.

باور بر این است که پیاز هرچه تندتر باشد، فواید سلامت بیشتری را ارائه خواهد کرد. از جمله این فواید می‌توان به پیشگیری و کاهش بیماری‌های قلبی‌عروقی، تنظیم سطوح‌تری گلیسیرید و کلسترول و خواص ضد لخته شدن خون اشاره کرد.

از سبزیجات و میوه‌های دیگر حاوی کوئرستین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- سیب

- میوه‌های خانواده مرکبات

- فلفل‌ها

- گیلاس

- چای سیاه و سبز

- گوجه فرنگی

به طور کلی، افزودن سبزیجات بیشتر و متنوع به رژیم غذایی روش خوبی برای تقویت سلامت قلب است. سالادها، سبزیجات بخارپز، اسموتی‌ها و سوپ‌های سبزیجات گزینه‌های خوبی برای افزایش مصرف سبزیجات هستند. در مقابل، سرخ کردن یا افزودن سس‌های چرب می‌تواند فواید سبزیجات را خنثی کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چگونه از سرایت آنفولاآنزا در خانه پیشگیری کنیم (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

ویروسی که قرن‌هاست «جان» می‌گیرد + فیلم

ایسناایسنا1 روز قبل
مهم‌ترین علائم آنفلوآنزاصالحی با اشاره به مهم‌ترین علائم بیماری آنفلوآنزا، اظهار کرد: آنفلوآنزا طیفی از علائم را شامل می‌شود. طول دوره بیماری آنفلوآنزا سه تا پنج روز است و فرد باید استراحت کند. در عین حال اگر به این بیماری مبتلا شدند به مراکز درمانی مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرند. البته اگر بیمار دچار علائم تنفسی شده باشد، بیمار به اورژانس می‌آید و تحت مراقبت قرار می‌گیرد. اما اگر بیماری علائم تنفسی داشته و به درمان‌های خاص نیاز داشته باشد، تحت نظر قرار می‌گیرند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴-رسیدن به لاغری و کاهش وزن کار مشکلی نیست اگر کمی در غذاهایی که مصرف می‌کنید رعایت کنید، برای کاهش وزن از این ۱۰ مورد غذایی حتما دوری کنید. ۱- سیب زمینی سرخ شدهسیب زمینی یک غذای سالم و غنی است اما سیب زمینی سرخ شده و چیپس اینگونه نیستند. ۴- با مصرف آب نبات به لاغری نخواهید رسیدآب نبات‌ها بسیار ناسالم هستند، آنها سرشار از شکر و روغن‌های اضافی هستند. ۱۰- غذاهایی با شکر افزوده شدهشکر افزوده شده، احتمالا بدترین چیز در رژیم مدرن هستند و مقدار زیاد آن باعث ایجاد بسیاری از بیماری‌های جدی میشود. غذاهایی با شکر اضافه، معمولا کالری زیادی دارند، اما پر کننده نیستند نمونه هایی از آنها میتواند، غلات صبحانه شیرین، یا ماست‌های کم چرب باشد.
رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، محققان با بررسی وضعیت سلامتی بالغ بر ۴۶۷۰۹ زن آمریکایی در بازه سنی ۳۵ تا ۷۴ ساله برای مدت ۸ سال، دریافتند شانس ابتلاء به سرطان سینه در زنانی که به صورت مرتب از «رنگ مو» استفاده می‌کردند نسبت به سایرین ۹ درصد بیشتر است. همچنین آنهایی که به صورت مستمر از «صاف‌کننده‌های» مو استفاده می‌کردند نیز تا ۱۸ درصد بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلاء به این سرطان قرار داشتند؛ این خطر در زنانی که هر ۵ تا ۸ هفته اقدام به صاف کردن موهای خود می‌کردند تا ۳۰ درصد بالا می‌رود. اما به لحاظ بیولوژیکی هم امکان آنکه محصولات رنگ مو باعث ایجاد سرطان در بدن زنان شوند کاملا محتمل است؛ این محصولات حاوی ۵ هزار ماده شیمیایی مختلف هستند که برخی از آنها به خودی خود سرطان زا هستند. البته اشاره کنیم که خطر ابتلای یک فرد به سرطان تحت تاثیر فاکتورهای مختلف دیگری از جمله وراثت است؛ برای مثال در پژوهش تازه دیگری مشخص شد زنان سیاه پوستی که هر ۵ تا ۸ هفته یکبار موهای سر خود را رنگ می‌کنند تا ۶۰ درصد نسبت به سایر دیگر زنان بیشتر در معرض ابتلاء به سرطان سینه قرار دارند. «الکساندر وایت»، رئیس گروه «انستیتو ملی بهداشت» آمریکا در این خصوص گفت: «محققان مدتهاست که پیوند احتمالی بین رنگ مو و سرطان را بررسی می‌کنند، اما نتایج متناقض نبوده است؛ ما خطر ابتلاء به سرطان سینه در اثر استفاده از رنگ مو را بیشتر می‌بینیم؛ این اثر در زنان آمریکایی آفریقایی تبار، به ویژه در افرادی که مکرر استفاده می‌کنند، قوی‌تر است.» نتایج این پژوهش سه شنبه هفته گذشته در نشریه بین‌المللی «سرطان» منتشر شد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
ایسناایسنا1 روز قبل
بررسی‌های آزمایشگاهی از سوی گروهی از متخصصان علوم پزشکی در آمریکا نشان می‌دهد که میزان ترکیب شیمیایی «بیسفنول آ» (BPA) در بدن انسان بیش از مقداری است که در گذشته برآورد شده‌ است. به گزارش ایسنا، این محققان با بیان اینکه میزان ترکیب بیسفنول آ در بدن افراد بیش از مقداری است که در گذشته تصور می‌شد، اظهار داشتند: برای اندازه‌گیری مقدار این ترکیب در بدن به روش دقیق‌تری دست پیدا کرده‌ایم. ترکیب پرمصرف بیسفنول آ در بسیاری از محصولات پلاستیکی از جمله بسته‌بندی مواد غذایی و نوشیدنی‌ها مورد استفاده دارد و بررسی روی نمونه‌های حیوانی نشان می‌دهد که این ترکیب می‌تواند عملکرد هورمون‌های بدن را مختل سازد. همچنین قرار گرفتن جنین در معرض این ترکیب با بروز مشکلاتی در فرایند رشد و سوخت و ساز و همچنین خطر ابتلا به سرطان مرتبط است. به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، محققان آمریکایی اظهار داشتند: یافته‌های بدست آمده نشان‌دهنده ضرورت دقت هر چه بیشتر در مورد میزان خطرناک بودن این ترکیب شیمیایی است.
انتخابانتخاب1 روز قبل
دستگاه لیزر نوری را تولید می‌کند که شبیه نور خورشید است، ولی در طول موج مخصوصی و این نور با یک فیبر نوری ظریف به داخل دیسک هدایت می‌شود. هسته دیسک مقدار قابل توجهی آب دارد که در اثر تابش نور تبخیر می‌شود و نتیجه کار جمع شدن قسمت داخلی دیسک و به داخل رفتن قسمت بیرون‌زده دیسک است. نکته مهم در انجام عمل دیسک با لیزر وارد کردن این فیبر نوری به داخل قسمت میانی دیسک است آن هم با دقت چند میلی‌متر. عمل دیسک با لیزر در اتاق عمل کلینیک درد که مجهز به دستگاه فلورسکوپ برای تصویر‌برداری است انجام می‌شود. در کمتر از ۲۰ دقیقه با شروع به کار دستگاه لیزر هسته دیسک تبخیر شده و با خارج کردن سوزن عمل به پایان می‌رسد.

نظرها

اخبار بیشتر