آشوب طلبان بر تجمعات مسالمت آمیز مردم بنزین ریختند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
آشوب طلبان بر تجمعات مسالمت آمیز مردم بنزین ریختند

آشوب طلبان بر تجمعات مسالمت آمیز مردم بنزین ریختند

مهرخبرگزاری مهر |
امشب آشوب طلبان با اقدامات غیرقانونی و مخربانه خود مسیر اعتراض مسالمت‌آمیز مردمی به گرانی بنزین را با چالش جدی مواجه کردند و آتشی افروختند که دود آن به چشم عموم شهروندان ایرانی خواهد رفت.

به گزارش خبرنگار مهر، در حالی که قریب به ۴۸ ساعت از اعلام یکباره و بی مقدمه خبر اصلاح قیمت بنزین می‌گذرد، مردم ایران هنوز در شوک ناشی از این افزایش هستند.

از صبح امروز شنبه و با آغاز اولین روز کاری پس از اعلام خبر اصلاح قیمت بنزین، در حالی که بخش‌های از شمال و مرکز ایران با بارش برف سفیدپوش شده بودند، برخی مناطق دیگر شاهد تجمعات پراکنده مردمی بود که به نرخ جدید بنزین و نحوه اعلام و اعمال آن معترض بودند و در مواردی، این اعتراض را با بستن خیابان‌ها و ایجاد راه بندان ابراز کردند. نیروهای انتظامی هم سعی در مدیریت این اعتراضات مسالمت آمیز داشتند.

با این وجود با رو به تاریکی نهادن آسمان، به مرور اعتراضات مردمی جای خود را به اغتشاش و آشوب داد و در برخی مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها به اماکن و نهادهای دولتی حمله شد و اموال عمومی از جمله بانک‌ها، ایستگاه‌های اتوبوس، اموال عمومی و … مورد تخریب قرار گرفته یا به آتش کشیده شدند. غارت فروشگاه‌ها و به آتش کشیدن خودروهای شهروندان از دیگر اتفاقات تلخ چند ساعت گذشته در چند نقطه ایران است.

بر اساس گزارش خبرنگاران مهر از استانها، در حالی که تعداد زیادی از ۵۰۰ شهرستان کشور، شب پاییزی آرامی را سپری می‌کنند، آشوب طلبان آسایش مردم در برخی شهرها را به چالش کشیده و مطالبه طبیعی مردم را به انحراف کشاندند.

برپایه همین اخبار از غروب امروز، برخی مناطق شهرهای کرمانشاه، خرم آباد، اهواز، شیراز، یزد، مشهد، اصفهان، کرج و تبریز با ناآرامی مواجه بوده و در مواردی به خشونت و درگیری شدید با ماموران انتظامی کشیده شده است.

بهبهان، قائمشهر، کازرون، اسلامشهر و شهریار دیگر شهرستانهایی هستند که گزارش‌ها حکایت از انحراف اعتراضات مردمی به سمت خشونت و تخریب اموال عمومی یا آسیب رساندن به اموال شهروندان دارد.

همچنین برخی مناطق کلانشهر تهران هم که از صبح امروز با ترافیک‌های سنگین ناشی از بارش برف قفل شده بود، از غروب امروز به صحنه درگیری و آتش افروزی فرصت طلبان کشیده شد.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

در همین زمینه هیچ منبع رسمی و موثقی اخبار کشته یا زخمی شدن افراد در جریان این اغتشاشات را اعلام یا تایید نکرده است.

با این وجود شبکه‌های فارسی زبان خارج نشین تلاش زیادی برای ضریب دادن به این ناآرامی‌ها و گسترده نشان دادن آنها کردند. به عنوان نمونه شبکه سلطنتی بی بی سی با انتشار نقشه‌ای سعی کرد تمامی مراکز استانها و بسیاری از شهرستان‌های ایران را صحنه اعتراضات خشن مردمی تصویر کند در حالی که اخبار میدانی خبرنگاران مهر حکایت از وضعیت کاملا عادی در شهرهای مورد ادعای این رسانه لندنی از جمله شهرهای اراک، زاهدان، ساری، گرگان، قمصر، قزوین و … دارد.

در این میان فقدان اطلاع رسانی دقیق دولتی‌ها از ابعاد مختلف طرح اصلاح قیمت بنزین و نیز طرح اعطای حمایت‌های معیشتی کاملا محسوس است و به نظر می‌رسد خلاء آن در مقطع کنونی تنها با مواجه مستقیم رئیس جمهور و به میدان آمدن وی قابل جبران است.

در مجموع به نظر می‌رسد در حالی که امروز با موضع گیری انتقادی برخی مراجع عظام، اظهارنظر تعدادی از نمایندگان مجلس و اعلام بررسی ۲ و ۳ فوریتی طرح توقف اصلاح قیمت بنزین در جلسه فردا یکشنبه و نیز انتشار دیدگاه‌های کارشناسی فعالان اقتصادی و اجتماعی، در کنار اعتراضات آرام و هوشمندانه مردمی، زمینه برای بهبود تصمیم دولت در اصلاح قیمت بنزین و رفع نواقص و تکمیل آن فراهم شده بود، آشوب گران و فرصت طلبان که در صفوف آنها برخی مردم فریب خورده هم دیده می‌شود با اقدامات غیرقانونی، غیرعاقلانه و مخربانه خود این مسیر را با چالش جدی مواجه کردند و در ماجرای گرانی بنزین آتشی افروختند که دود آن بیش از همه به چشم عموم شهروندان ایرانی خواهد رفت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.

فیلم| شمخانی خطاب به خانواده قربانیان اعتراضات بنزینی: نگران نباشید/ ما از جنس شما و خادم مردم هستیم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

کاهش قیمت گوجه فرنگی در میدان مرکزی میوه و تره بار

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: با افزایش کشت گوجه فرنگی در جنوب کشور امروز شاهد کاهش قیمت این محصول در میدان مرکزی هستیم. مصطفی دارایی نژاد افزود: امروز قیمت هر کیلو گوجه فرنگی در میدان مرکزی بین ۲ تا ۵ هزار تومان است. وی گفت: محصول گوجه کشاورزان بوشهری این روز‌ها برداشت می‌شود و در سراسر کشور در حال توزیع است. دارایی نژاد افزود: از حالا به بعد شاهد کاهش روزانه قیمت گوجه فرنگی هستیم و این روند تا پایان سال ادامه دار است. وی گفت: کشور عراق واردات ۱۷ قلم میوه و تره بار را از ایران ممنوع کرده که گوجه فرنگی هم جزء آن است و به این ترتیب گوجه فرنگی زیادی در کشور دپو خواهد شد. دارایی نژاد افزود: این روز‌ها دولت باید به فکر صادرات و تبدیل گوجه فرنگی باشد تا کشاورزان دچار ضرر و زیان نشوند.

تکذیب معافیت مالیاتی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این ستاد از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و همه مالیات‌های خود را وفق قانون پرداخت کرده است. سید مصطفی سیدهاشمی با بیان اینکه این روز‌ها بحث معافیت مالیاتی در رسانه‌ها و مجلس شورای اسلامی داغ شده است افزود: به همین دلیل برخی رسانه‌ها چه در داخل و چه در خارج از کشور به دنبال این هستند که اثبات کنند ستاد اجرایی معاف از مالیات است و مالیاتی پرداخت نمی‌کند. وی با اشاره به تأکید رئیس ستاد اجرایی فرمان امام مبنی بر پرداخت همه مالیات‌های قانونی گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و در زمینه مالیات برعملکرد سود و زیان، مالیات بر حقوق و مزایای کارکنان، مالیات بر نقل و انتقال و املاک، مالیات بر ارزش افزوده و همچنین تمامی مالیات‌هایی که در قانون مالیات مستقیم به آن‌ها اشاره شده، ستاد اجرای فرمان حضرت امام جزو نهاد‌هایی است که هم به موقع و هم دقیق و کامل مالیات خودش را پرداخت کرده است. سیدهاشمی با تأکید بر اینکه رئیس سازمان امور مالیاتی نیز بار‌ها ستاد اجرایی فرمان امام را جزو مؤدیان خوش حساب کشور معرفی کرده است افزود: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی درخصوص معافیت مالیات‌ها، ستاد می‌توانست آن بخش از هزینه‌هایی که در رابطه با دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز فرهنگی، کمک به درمان بیماران صعب العلاج، کتابخانه‌های عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی انجام می‌دهد، جزء هزینه‌های دستگاه مربوطه خود محاسبه و از شمول مالیات خارج کند، اما ستاد از این قانون تاکنون استفاده نکرده است. وی با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تاکنون از معافیت‌های قانونی نیز استفاده نکرده است گفت: تاکنون ستاد هزار و ۷۰۶ مدرسه و ۱۲ بیمارستان هزار و صد تختخوابی، ۲۱۰ مرکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور ساخته و همه هزینه‌های بیماران صعب العلاج را تقبل کرده با این حال مالیات اینگونه فعالیت‌ها نیز تمام و کمال پرداخت شده است.

نظرها

اخبار بیشتر