معنای سیاسی گام چهارم ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. بین‌المللی
معنای سیاسی گام چهارم ایران

معنای سیاسی گام چهارم ایران

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای‌اقتصاد : دکتر رحمان قهرمان‌پور، کارشناس مسائل خلع‌سلاح در گفت‌وگویی به تشریح گام چهارم ایران پرداخت و گفت که گام چهارم از نظر سیاسی از اهمیت زیادی برخوردار است اما از نظر فنی، اقدامات ایران تا رسیدن به خط قرمز اروپا فاصله دارد. وی ادامه داد: «اقدامات فنی ایران تا به امروز این است که بدون افزایش درجه غلظت اورانیوم، میزان ذخایر اورانیوم غنی شده خود را افزایش می‌دهد.» قهرمان‌پور در گفت‌وگو با «ایرنا» توضیح داد: «میزان تولید اورانیوم تا پیش از اقدامات ایران در کاهش تعهداتش در برجام، ۳۵ کیلوگرم در ماه با درجه غنی‌سازی ۶۷/ ۳ درصد بود که هم‌اکنون با اقدامات انجام‌شده، این میزان به ۱۰۰ کیلوگرم در ماه رسیده است یعنی میزان تولید اورانیوم غنی‌شده ایران ۵/ ۲ برابر شده اما درجه غلظت غنی‌سازی آنها زیر ۵ درصد است.»

واکنش اروپا به غنی‌سازی

این کارشناس ارشد مسائل هسته‌ای با بیان اینکه اتحادیه اروپا تاکنون واکنش تندی به کاهش تعهدات ایران نشان نداده است، گفت: «در بیانیه‌های اتحادیه اروپا درخصوص کاهش تعهدات هسته‌ای ایران مسائلی همچون تلاش اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای و ابراز نگرانی از اقدامات تهران مطرح و از ایران خواسته می‌شود که کاهش تعهداتش را متوقف کند. من فکر می‌کنم تا زمانی که ایران درجه غنی‌سازی‌اش را تا ۲۰درصد نرساند، اروپایی‌ها هم واکنش تندی نشان ندهند و از آن به بعد، به سمت استفاده از مکانیزم ماشه حرکت کنند.» قهرمان‌پور افزود: «با توجه به شرایط اقتصادی و نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی، دولت هم علاقه‌ای ندارد مساله هسته‌ای به تنش جدی برای کشور و سیاست خارجی تبدیل شود.»

لزوم اجرای پروتکل الحاقی

در ادامه قهرمان‌پور درباره لزوم اجرای پروتکل الحاقی گفت: «عدم اجرای پروتکل الحاقی برگ برنده‌ای برای ایران نیست، بلکه تصویب آن مهم‌تر و برگ برنده‌ ایران در مقابل تلاش‌های آمریکا است.»

وی در پاسخ به این سوال که چهار گام پیشین ایران فنی بوده است، آیا احتمال دارد گام بعدی ایران اقدامی سیاسی مانند عدم اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی باشد، یادآور شد: «اجرای پروتکل الحاقی هم اقدامی فنی و در چارچوب برجام است. با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، وضعیت تصویب نهایی این پروتکل در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است زیرا براساس برجام قرار بود در سال هشتم و همزمان با لغو تمامی تحریم‌ها از سوی آمریکا، ایران عضویتش در پروتکل الحاقی را هم دائمی کند.»

این کارشناس با تاکید بر اینکه پروتکل الحاقی آنچنان که در کشور نشان داده می‌شود نیست، گفت: «کاری که براساس پروتکل الحاقی می‌توان انجام داد، همان کار را آژانس می‌تواند با پادمان هم انجام دهد. من فکر نمی‌کنم عدم اجرای پروتکل الحاقی برگ برنده‌ای برای ایران باشد بلکه تصویب آن مهم‌تر و برگ برنده‌ای از سوی ایران در مقابل تلاش‌های آمریکا علیه ایران است.»

وی درباره طرح خروج از معاهده منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای (NPT) از سوی ایران نیز توضیح داد: «خروج از ان‌پی‌تی با ۲۰ سال قبل متفاوت است. ما با تجربه کره‌شمالی در خروج از این معاهده روبه‌رو هستیم که شرایط را به سود آن کشور رقم نزد. از سوی دیگر، براساس ماده ۱۰ ان‌پی‌تی، هر کشور عضوی می‌تواند از این معاهده خارج شود اما شورای امنیت مرجع رسیدگی به موافقت با خروج یا عدم خروج از ان‌پی‌تی است.»

ماده ۷۶ پادمان تفاوت چندانی با پروتکل الحاقی ندارد

این کارشناس ادامه داد: «البته ظریف در یکی، دو سفر آخر خود به نیویورک این پیشنهاد را به آمریکا داد که در قبال لغو تحریم‌ها، ایران روند عضویت دائمی‌اش در پروتکل الحاقی را زودتر طی کند.»

قهرمان‌پور با بیان اینکه عدم اجرای پروتکل الحاقی چاره‌ای از کار را باز نمی‌کند، عنوان کرد: «آژانس با کشورها یکسری ترتیبات امنیتی ناشی از سیستم بازرسی و تایید را در قالب توافقی به نام پادمان به امضا رسانده که ایران هم از جمله همین کشورها است. براساس ماده ۷۶ توافق پادمان، آژانس می‌تواند از درخواست بیشتری برای بازرسی و نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای‌اش داشته باشد که تفاوت چندانی با پروتکل الحاقی ندارد.»

طرح خروج از ان‌پی‌تی هشدار به اروپاست

این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی با اشاره به خروج کره‌شمالی از ان‌پی‌تی تصریح کرد: «براساس تفسیری که وجود دارد، از آنجایی که منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای ارتباط مستقیمی با صلح و امنیت بین‌المللی دارد، شورای امنیت با خروج کشورها از ان‌پی‌تی موافقت نمی‌کند کماآنکه شورای امنیت با خروج کره‌شمالی از معاهده عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای موافقت نکرد پس خروج از ان‌پی‌تی، چندان به دلخواه، سیستمی و خودکار نیست.»

قهرمان‌پور اضافه کرد: «من فکر می‌کنم طرح این مساله بیشتر یک هشدار به اروپا است که هرگونه کم‌کاری برای تامین منافع ایران می‌تواند منجر به بازنگری در دکترین هسته‌ای و دفاعی ایران شود.»

احتمال نزدیکی اروپا به آمریکا

این کارشناس درباره احتمال نزدیکی اروپا به آمریکا در پی کاهش تعهدات هسته‌ای ایران هم تصریح کرد: «اروپا در وضعیت سخت و دشواری قرار دارد و میان زمین و هوا معلق مانده است. شکافی که میان اتحادیه اروپا و آمریکا در زمان ترامپ به وجود آمده، از شکاف فراآتلانتیکی ایجاد شده در زمان جورج بوش پسر هم بیشتر است.»

این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی اضافه کرد: «اروپا و آمریکا درباره ناتو، توافق آب و هوایی پاریس، مساله مهاجران، اعمال تعرفه تجاری بر کالاهای اروپایی، سوریه و برجام و … اختلاف‌نظرهای شدیدی دارند و این اختلافات شکاف شدیدی میان طرفین ایجاد کرده است.»

نگرانی اروپا

قهرمان‌پور با بیان اینکه اختلافات اروپا و آمریکا چنان شکاف‌ها و گسل‌هایی را در روابط طرفین ایجاد کرده که نمی‌توان انتظار نزدیکی اروپا و آمریکا را داشت، تاکید کرد: «در بیانیه‌ای که هفته گذشته توسط فدریکا موگرینی قرائت شد، به اهمیت امنیتی برجام اشاره شد. حقیقت آن است که اروپا به دلیل نزدیکی جغرافیایی به خاورمیانه به شدت نگران وضعیت امنیتی غرب آسیا است و براساس ارزیابی آنها، فروپاشی برجام موجب تشدید تنش‌ها، درگیری و ناامنی در این منطقه می‌شود.»

وی با تاکید بر اینکه اروپایی‌ها هراس آن را دارند که در پی افزایش تنش و ناامنی در غرب آسیا، مجددا شاهد موج دیگری از آوارگان و پناه‌جویان باشند، اعلام کرد: آنها در وضعیت کنونی، توان مقابله با موج جدید آوارگان را ندارند. به همین خاطر، آنها دست به عصا راه می‌روند تا از یک طرف برجام فرونپاشد تا خاورمیانه بی‌ثبات نشود و هم از طرفی، نمی‌خواهند با آمریکای ترامپ موضوع جدیدی برای سرشاخ شدن پیدا شود.

تاثیر انتخابات ۲۰۲۰ بر برجام

این پژوهشگر مسائل بین‌الملل در پاسخ به این سوال که اروپا تا چه اندازه منتظر نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ برای تصمیم‌گیری نهایی است، بیان کرد: «هر چند این مساله، خود یک فرضیه است اما من موافق آن نیستم زیرا شرایط در آمریکا به‌گونه‌ای است که اگر ترامپ هم در انتخابات آتی شکست بخورد، ایالات‌متحده بلافاصله نمی‌تواند به برجام برگردد.»

مطرح شدن تورقوزآباد بی‌ارتباط با اقدامات ایران نیست

وی درباره طرح ادعای کشف مواد هسته‌ای در تورقوزآباد و احتمال بازگشایی مجدد پرونده موسوم به پی‌ام‌دی نیز گفت: «داستان پرونده پی‌ام‌دی با ماجرای تورقوزآباد متفاوت است. آنچه تا به امروز از سوی آژانس درباره تورقوزآباد مطرح شده، مبنی بر پیدا شدن کشف ذراتی از اورانیوم معلق است. جزئیات بیشتری هم در این باره مطرح نشده است. برخی از گمانه‌زنی‌ها هم مبنی بر نگهداری رادیوایزوتوپ‌ها از سوی ایران در این منطقه است و بحثی مبنی بر وجود تجهیزات و تاسیسات در این منطقه نیست.»

این کارشناس ارشد مسائل خلع‌سلاح ادامه داد: «ایران بهار امسال به بازرسان اجازه نمونه‌برداری محیطی در سایت ادعایی را داد و اکنون آژانس پس از این نمونه‌برداری خواستار ارائه توضیحاتی از سوی ایران شده که این امر، یک مساله طیبعی و فنی میان آژانس با یک کشور عضو است.»

قهرمان‌پور قضاوت درباره سناریوسازی غرب برای بازگشایی پرونده پی‌ام‌دی در ماجرای تورقوزآباد را زودهنگام دانست و ابراز کرد: «هرچند قضاوت درباره سناریو بودن این ماجرا زودهنگام است اما نمی‌شود نادیده گرفت که طرح این مساله بی‌ارتباط با اقدامات ایران در کاهش تعهداتش در برجام هم نیست.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدئو) انفجار مهیب مخزن پمپ بنزین در مدینه

فراروفرارو2 روز قبل
فرارو- مشتریان پمپ بنزین با خیال راحت منتظر هستند تا باکشان را پر کنند و مسیر خود را ادامه دهند که ناگهان انفجار مهیبی در پمپ بنزین رخ می‌دهد. مشتری‌های و کارکنان از همه جا بی خبر به خود می‌آیند و هر کدام از طریقی از مهلکه می‌گریزند. در ویدئو مشاهده می‌شود که شعله‌های آتش زبانه می‌کشند. دیگری به سمت اتومبیل خود رفته، سوار و پیاده می‌شود. نفر سوم دوست خود را از ماشین خارج کرده و پایش را روی گاز می‌گذارد، در حالی که شیلنگ پمپ بنزین هنوز به ماشینش متصل است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
سردار مرتضی قربانی گفته بود «به فرمان رهبری، دستمان روی ماشه است» وزیر اطلاع رسانی لبنان به اظهارات مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران واکنش نشان داد. مشاور فرمانده سپاه اخیرا گفته بود: رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود. براساس عرب نیوز، جمال الجراح، وزیر اطلاع رسانی لبنان در واکنش به اظهارات مرتضی قربانی، مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران گفت: این سخنان غیرقابل قبول است. ایران می‌تواند به هر شیوه‌ای که مایل است از خود دفاع کند اما لبنان نه میدانی باز برای استفاده دیگر کشورها است و نه صندوق پستی سپاه پاسداران ایران است. رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود، از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، طبق نتایج جدیدترین نظرسنجی اگرچه حزب جانسون همچنان پیروز انتخابات خواهد بود اما آرای کمتری بدست می‌آورد. این نظرسنجی که توسط موسسه «یوگاو» انجام شده است، نشان می‌دهد برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی، حزب حاکم محافظه‌کار به رهبری «بوریس جانسون» باوجود پیروزی در انتخابات موفق به کسب اکثریت قدرتمند نخواهد شد. بر همین اساس حزب کارگر به رهبری «جرمی کوربین» نیز با وجود آنکه پیروزانتخابات نخواهد بود اما اقلیت قوی‌تری را تشکیل خواهد داد. دوهفته پیش یوگاو پیش‌بینی کرده بود حزب محافظه کار موفق به تصاحب ۳۵۹ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس می‌شود که اکثریت قابل قبولی بود ولی طبق پیش‌بینی جدید حزب محافظه‌کار۳۳۹ کرسی نماینگی کسب خواهد کرد که اکثریتی شکننده خواهد بود. پس از اعلام این خبر «لیره استرلینگ» واحد پول انگلیس که در ۷ ماه‌ اخیر روند رو به رشدی در برابر دلار آمریکا داشته با کاهش روبرو شده است.
افکارنیوزافکارنیوز20 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشملی‌پوشان ساحلی ایران متشکل از دو تیم رحمان رئوفی- حامد میرزاعلی و بهمن سالمی- آرش وکیلی از تاریخ ۲۵ تا ۲۷ آذرماه در مرحله مقدماتی مسابقات انتخابی المپیک در منطقه مرکزی آسیا که در شهر ویزاگ هندوستان برگزار خواهد شد، حضور خواهند داشت. اخبار ورزشی - رضا نایینی سرمربی تیم ملی ساحلی ایران در این رقابت‌های مقدماتی است که میان تیم‌های منطقه مرکزی آسیا برگزار می‌شود و ساحلی‌بازان ملی‌پوش، برای راه‌یابی به مرحله بعدی مسابقات انتخابی، برابر نمایندگان قزاقستان و ترکمنستان به میدان خواهند رفت. تیم دوم مسابقات منطقه مرکزی نیز از تاریخ ۱ تا ۳ تیر ماه سال ۹۹ با دیگر تیم‌های بازنده از سایر مناطق آسیا به رقابت می‌پردازد و فرصت دوباره برای صعود به مرحله نهایی مسابقات انتخابی المپیک را خواهد داشت. گفتنی است پیش از این تیم‌های عمان، چین و اندونزی، با شرکت در دور مقدماتی انتخابی المپیک در مناطق مختلف آسیا، صعود خود را به مرحله نهایی این مسابقات قطعی کرده‌اند. اردوی آماده‌سازی تیم‌‌های ملی والیبال ساحلی ایران برای شرکت در مرحله مقدماتی رقابت‌های انتخابی المپیک، از اول آذر ماه و با حضور شش بازیکن در جزیره کیش آغاز شده بود و امروز (چهرشنبه ۲۰ آذر) پایان یافت.
مهرمهر6 ساعت قبل
با این مقدمه نظری تلاش کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برای برای رساندن سطح همکاری امنیتی به «دفاع دسته جمعی» بهتر قابل تبیین خواهد بود. برای فهم این موضع بررسی اهداف شکل گیری شورای همکاری خلیج فارس کمک کننده خواهد بود. اما در نشست اخیر شورای همکاری خلیج فارس در ریاض و در بیانیه پایانی آن آمده است: هر گونه حمله به هر کشور شورای همکاری خلیج فارس به مثابه حمله به همه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تلقی می‌شود. مسأله بحرین و شیعیان عربستان ثابت کرده بزرگترین تهدید برخی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از جنس تهدید «امنیت انسانی» است ۶-مسأله بحرین و شیعیان عربستان ثابت کرده بزرگترین تهدید برخی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از جنس تهدید «امنیت انسانی» است. منطقه خلیج فارس باید در برابر اقدامات خصمانه ایران متحد باشد و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس باید خود را از گزند حملات با موشک‌های بالستیک مصون بدارند.

نظرها

اخبار بیشتر