افزایش قیمت بنزین؛ قدمی مثبت در کاهش فساد اقتصادی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. اقتصادی
افزایش قیمت بنزین؛ قدمی مثبت در کاهش فساد اقتصادی است

افزایش قیمت بنزین؛ قدمی مثبت در کاهش فساد اقتصادی است

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
یک کارشناس اقتصادی گفت: افزایش قیمت بنزین، موجب کاهش فساد اقتصادی در کشور می شود.

به گزارش افکارنیوز،

امیرعلی امیرباقری کارشناس اقتصادی درباره مزایای افزایش قیمت بنزین اظهار کرد: افزایش قیمت بنزین، موجب کاهش فساد اقتصادی در کشور می‌شود.

اخبار اقتصادی- وی ادامه داد: تصمیم دولت در خصوص افزایش نرخ انرژی، قدمی صحیح هرچند دیرهنگام بود. مقایسه قیمت بنزین در ایران با سایر کشور‌های جهان حاکی از مقام دوم ارزانترین قیمت بنزین بعد از ونزوئلاست. این قیمت ارزان، تاکنون توسعه‌ای نصیب کشور نکرده، بلکه منبع فساد نیز بوده است.

به گفته این کارشناس اقتصادی، بدلیل اختلاف چشمگیر نرخ بنزین در ایران در طول سال‌ها، شاهد قاچاق فزاینده این کالای ارزان به کشور‌های همسایه بودیم. این قاچاق و به یغما رفتن سهم اکثریت و کشور توسط عده‌ای، ثمره‌ای جز انتقال سرمایه کشور به جیب معدود نفراتی خاص نداشت که با افزایش نرخ، این نشت سرمایه بطور فزاینده‌ای کاهش می‌یابد.

امیر باقری تصریح کرد: نرخ بنزین در ایران در قیاس با تمام شاخص‌های اقتصاد داخلی و خارجی و انواع روش‌های ارزش گذاری نرخی بسیار ارزان بود. نگاهی به قیمت جهانی این کالا و نرخ صادراتی آن یکی از شواهد صحت این ادعاست. در تحلیل تابع توزیع مصرف به نرخ بنزین، نکته‌ای مستتر است و آن این است که عمدتا سهم دهک‌های پایین توسط دهک‌های بالا استفاده شده و این امر خود به توزیع ناعادلانه ثروت دامن میزند. در نتیجه یک تحلیل آماری ساده حاکی از رابطه معکوس توسعه یافتگی و ارزان فروشی منابع انرژی است، این در حالی است که در غالب کشور‌های توسعه یافته نرخ بنزین، آزاد بوده و باتوجه به کلیه متغیر‌ها همواره در تغییر است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

این کارشناس اقتصادی افزود: در نهایت قیمت بالای هر کالایی جامعه را به سمت کارایی بیشتر، استفاده بهینه و روش‌های جایگزین سوق می‌دهد. نسخه‌ای که تمامی کشور‌ها در مسیر توسعه از آن بهره برده و نتیجه گرفته‌اند.

امیر باقری در پایان گفت: تنها نکته‌ای که نگرانی عده‌ای را برانگیخته است، تاثیر تورمی این افزایش بر پیکر اقتصاد است. بعد از موج تورمی دوسال اخیر که پایه پولی داشت، قیمت‌ها در سطحی بالاتر از تقاضای کل تثبیت شد و رکود دامن اقتصاد را گرفت. کشش قیمتی تقاضا، هم اکنون، نسبتا بالا بوده و بازار توان جذب قیمت‌های بالاتر را ندارد؛ بنابراین تورم این حوزه مقطعی بوده و در میان مدت با کاهش در پارامتر‌های دیگر به تعادل خواهد رسید. این در حالی است که در تنگنای بودجه‌ای کنونی اتفاقا دولت دست به اقدام درستی زد، چرا که در صورت عدم این افزایش، بدلیل ملاحظات بودجه‌ای فشار بر قیمت ارز وارد میشد و تمام تلاش‌های بانک مرکزی و نهاد‌های ذیربط طی این دوسال خنثی میشد، چرا که اهرم تورم کل نسبت به نرخ ارز در قیمت‌های فعلی به مراتب بالاتر از اهرم تورم کل نسبت به نرخ انرژی خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر‌های خوش برای بازنشستگان

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کانون بازنشستگی تامین اجتماعی با بیمه آتیه سازان حافظ برای افزایش چتر حمایت بیمه‌ای قرارداد بستند. بر اساس این قرارداد شرکت بیمه‌گر موظف شده با کلیه بیمارستان‌های خصوصی و دولتی قرارداد داشته باشد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
عادلانه نیست چیزی را که ما در محاسبات و معادلات اوپک نداریم از روسیه بخواهیم آن را رعایت کند. وی افزود: هرچند روسیه عضو اوپک نیست، اما باید به گونه‌ای با این کشور رفتار کرد که با اعضای اوپک رفتار می‌شود. وزیر نفت تصریح کرد: هیچ‌وقت میعانات در محاسبات اوپک نبوده و نخواهد بود. مساله اوپک نفت خام است. زنگنه درباره اینکه وزارت نفت چه تسهیلاتی را برای شرکت‌های اروپایی مایل به تجارت نفتی با ایران در نظر گرفته که از تحریم‌های آمریکا ترس دارند، گفت: ما کاری انجام نمی‌دهیم. اگر آن‌ها ترس دارند خودشان راهش را بلد هستند، اما ما کاری برای آن‌ها نمی‌توانیم انجام دهیم. پیش بینی می‌شود در سه ماهه اول و دوم سال آینده عرضه نسبت به تقاضا افزایش پیدا کند که در این صورت به قیمت نفت فشار وارد می‌شود. بیژن زنگنه، در واکنش به موضوع استیضاحش در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: چرا باید نگران استیضاح باشم؟ مگر تا حالا فشاری به ما وارد نکرده‌اند؛ ما همواره تحت فشار زندگی می‌کنیم. استیضاح حق مجلس است و وزیر هم موظف است جواب دهد.
دنیای خودرودنیای خودرو1 روز قبل
به گزارش «اخبار خودرو»، بازار امروز خرید و فروش خودرو در مقایسه با هفته‌های گذشته شاهد افزایش قیمت‌ها در انواع محصولات داخلی و خارجی نیست. به‌اعتقاد فعالان بازار در یک ماه اخیر قبل از گرانی بنزین بازار خودرو با شوک افزایش قیمت‌ها در خودروهای داخلی و خارجی مواجه شد اما این موضوع مقطعی بود به‌نحوی که بعد از گرانی بنزین فقط خودروهای دوگانه‌سوز شاهد افزایش قیمتها شدند و سایر خودروها با کاهش تقاضا در بازار روبه‌رو بودند. * تمامی خودروها فقط دارای حق گارانتی هستند و شامل خدمات دیگری (کارت طلایی، کارت نارنجی، بیمه بدنه و …) نمی‌باشد. * تحویل تمامی خودروهای ذکر شده، از مهرماه به بعد است. * رنگ‌های تیره (متالیک) ممکن است با قیمت‌ها بسیار بالاتری در بازار به فروش برسد.
عصر ایرانعصر ایران5 ساعت قبل
گروه صنعتی ایران خودرو به منظور تعیین تکلیف تعهدات معوق مشتریان سوزوکی گرندویتارا طرح تبدیل ویژه این مشتریان را اعلام کرد. به گزارش عصر ایران، بر اساس اعلام ایران خودرو در طرح تبدیل خودروی غیرقابل تحویل سوزوکی گرندویتارا پیشنهادی در دو ماده به خریداران گرند ویتارا ارائه شده است. خریداران خودروی سوزوکی گرندویتارا می‌توانند یک دستگاه هایما اس۷ با تحویل ۹۰ روزه و یک دستگاه دنا پلاس تیپ۱ با موعد تحویل ۳۰ روزه از ایران خودرو دریافت کنند. پیشنهاد دوم ایران خودرو به خریداران سوزوکی گرند ویتارا شامل یک دستگاه هایما اس۵ با تحویل ۱۰ روزه و یک دستگاه دنا پلاس با موعد تحویل ۳۰ روزه می‌شود. ______________بیشتر بخوانید: _______________قیمت خودروهای ارائه شده در طرح تبدیل سوزوکی گرندویتارا با نرخ مصوب مهر و آبان سال ۹۷ محاسبه خواهد شد.

بررسی راهکار‌های مدیریت آبفای شهری

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دهمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری صبح امروز با حضور مقامات و وزیران بخش آب ۱۸ کشور منطقه، به ریاست وزیر نیروی کشورمان در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد.

نظرها

اخبار بیشتر