گام‌های لرزان پیرمردها و بازیگران جوان سیاست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سیاسی
گام‌های لرزان پیرمردها و بازیگران جوان سیاست

گام‌های لرزان پیرمردها و بازیگران جوان سیاست

الفخبرگزاری الف |

تاکید فراوان رهبری بر موضوع جوانگرایی در سال‌های اخیر نشان از آن دارد که اولویت نزدیک کشور نوسازی بدنه مدیریتی و اجرائی است. در واقع این روزها و سال‌ها، بمانند سالهای ابتدایی انقلاب، رقم زننده‌ی تحولات و سرنوشت چهل سال پیش روست.

سال هاست که عرصه سیاسی کشور پس از ورود تعداد مشخصی از افراد برای سال‌ها بسته شده و همان‌ها در موقعیت‌های مدیریتی مختلف جابجا می‌شوند، و سرنوشت کشور و ملت را برای سالهایی طولانی به دست می‌گیرند. جابجایی هایی هم که صورت گرفته است بعضا ناشی از تغییر حزب و تغییرات اساسی در رویکرد‌های این افراد است که ظاهرا قرار است تلقین کننده‌ی نو شدن فرد باشد اما در واقع خریدن زمان بیشتر است برای ماندن در صندلی قدرت!

در این برهه‌ی تاریخی که قرار است با نام جوانگرایی، نوسازی و تغییری در بدنه‌ی مدیریتی رخ دهد و در واقع دوره‌ی کوتاه بازگشایی دایره‌ی قدرت برای ورود افراد جدید است، اهمیت و حساسیت چگونگی بهره جویی از شعار جوانگرایی و گزینش افراد مشخص می‌شود‌؛ زیرا اگر خشت‌های اول کج گذاشته شود این بنا تا دهه‌های بعد سامان گرفتنی نخواهد بود. در حالی که بسیاری از جریان‌ها زیرسایه شعار جوانگرایی به دنبال تحمیل نزدیکان و بستگان کم سن‌تر خود به سیستم هستند و هر فرد خارج شده از قدرت، که دست خود را در سال‌های آتی کوتاه از سفره‌ی انقلاب می‌بیند با توسل به ادعای جوانگرایی، چهره‌های جدید را برای ورود به مجلس و دیگر سازمان‌های مدیریتی پیشکش می‌کند، چه معیاری وجود دارد برای انتخاب صحیح و شناخت جوان متعهد انقلابی که به گفته رهبری شایسته مدیریت کشور و خدمت به مردم است؟!

اهمیت بیشتر این مساله زمانی مشخص می‌شود که به یادداشته باشیم بسیاری از افرادی که در این سال‌ها کشور را به مشکلات کنونی دچار کرده‌اند، زمانی در جوانی و در برهه‌های سخت انقلاب و جنگ از آزمون‌ها سربلند بیرون آمده بودند اما در طول سالها در جایگاه قدرت نمره قابل دفاعی نزد مردم نگرفتند. حال چگونه قرار است قابلیت و لیاقت افراد جوان را در دست گرفتن مدیریت کشور بسنجیم؟ اگر جریان هایی غلبه کنند که در ظاهر معتقد به جوانگرایی و در باطن علیه ماهیت جوانگرایی اند و نخ بازیگران جوان هنوز در دستان لرزان پیرمردان و مدیران ناموفق سابق باشد، چه بر سر آینده ایران و ملت خواهد آمد؟

خبری: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

رهبری، جوان متعهد انقلابی را که دارای نشاط، اخلاص، آرمان خواهی و توانمندی است در مقابل نیروهایی که دچار کسالت و تنبلی و فرسودگی شده‌اند، تعریف می‌کند و صفت انقلابی را برای کسانی به کار می‌برد که در چارچوب‌های رسمی جا نمی‌گیرند و به دنبال راه‌ها و مسیرهای نو برای رسیدن به اهداف اند، انسان‌های تحول گرایی که هم هدف را می‌شناسند و هم متعهد به آرمان‌ها هستند، اما آمادگی دارند که قالب‌ها را بشکنند و قالب‌های نو ایجاد کنند تا جامعه دچار رکود و فرسودگی نگردد و انگیزه‌ها و شوق‌ها به ناامیدی بدل نشود. در نتیجه این نیروی جوان نمی‌تواند تنها در نقش صورتکی برای پنهان کردن چهره‌های فرسوده‌ی پشت سرش باشد. بلکه باید دارای استقلال، بینش و برنامه‌ای برخاسته از درون باشد که اگر ساختارها و رفتارهایی مغایر با آرمان‌های انقلاب و تمدن بزرگ اسلامی بود، برای منافع عده‌ای مجبور به پذیرش و توجیه نباشد و با تعهد و شور و توانمندی، نوسازی را در سیستم مدیریتی کشور به ظهور رساند.

لازمه تمامی این‌ها نه شعارها و حرفهای کلی و انتزاعی، بلکه داشتن نمود بیرونی و عملی است، جوانانی که پیشکش جریان‌ها و افراد نیستند، بلکه در سیستمی که پیران بر صندلی قدرت چنگ انداخته‌اند، با توانمندی شخصی، مسئولیت پذیری و جسارت بتوانند راه را باز کنند، برای مسائل راه حل‌های کاربردی داشته باشند و در هر موقعیتی توان فکری و مدیریتی خود را به ظهور برسانند و منتظر دعوت به پشت میزها نمانند. جوانانی که منتقدانی خارج از گود و ترسو نباشند که در انتظار سامان گرفتن کارها به دست دیگرانند، بلکه با گام هایی هر چند کوچک، در مسئولیت هایی که به عهده گرفته‌اند کارساز و راهگشا باشند. جوانانی که ایران را خانه خویش می‌دانند و غیرتمندانه به دنبال برعهده گرفتن مسئولیت‌ها برای سامان بخشی کشورند، نه آنکه حریصانه در طمع ثروت و قدرت، عروسک خیمه شب بازی باشند.

گام‌های لرزان پیرمردها و بازیگران جوان سیاست - 8

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتخابات انگلیس، پایان بحران یا آغازی دیگر

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از لندن، تازه‌ترین نظرسنجی‌های منتشر شده حکایت از این دارد که حدود یک چهارم از چهل و شش میلیون واجد شرایط رای دادن در انتخابات انگلیس حتی روز انتخابات تصمیم نگرفتند به نامزد کدام حزب رای دهند.
فارسفارس1 روز قبل
امام جمعهٔ قزوین با اشاره به دستاوردهای پژوهشی استان و کشور گفت: امسال نسبت به سنوات گذشته در امر پژوهش در حوزه و دانشگاه گام‌های عالی و فوق‌العاده‌ای برداشته شده است، به‌ویژه در حوزهٔ اختراعات و پژوهش‌های کاربردی کارهای خوبی انجام شده که منافع همهٔ این‌ها به مردم می‌رسد. امام جمعهٔ قزوین همچنین بر حل مشکلات حمل و نقل درون شهری به‌ویژه تاکسی‌ها نیز تأکید کرد و افزود: باید برای تسهیل حمل و نقل درون شهری و حل مشکلات رانندگان اقدامات عاجل صورت گیرد. امام جمعهٔ قزوین با اشاره به شباهت داعش و صهیونیست‌ها مطرح کرد: آمریکایی‌ها و غربی‌ها از سراسر دنیا تروریست‌های داعش را آوردند و به جان منطقه انداختند که در نهایت هم نابود شدند و به دامان اربابان خود بازگشتند. وی بیان کرد: یک‌روز صهیونیست‌های منحوس نیز این‌گونه خواهند شد، قطعا نابودی صهیونیست‌ها مانند نابودی داعش رخ خواهد داد و این جنایت‌کارها چاره‌ای جز بازگشتن به دامان اربابان غربی خود ندارند. خطیب جمعهٔ قزوین در پایان گفت: باید یک مجلس قوی، پویا، بیدار و محکم تشکیل شود تا برای حل مشکلات و ایجاد آرامش در کشور تلاش کرده و به مردم خدمت کند و این نیاز به هوشیاری مردم در انتخابات دارد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از شبکه تلویزیونی رویترز؛ در پی تصمیم کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا در توصیه به شروع روند استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا, شماری از نمایندگان جمهوریخواه ,مخالفت خود را با این تصمیم اعلام کردند. و وزارت دفاع هم پول می‌داد تا از رئیس جمهور حمایت کند. پس همه نوع سوء استفاده از قدرت بود اما شاید هیچ کدام مهمتر از سوء استفاده اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا نبوند! این اقدام مشمئز کننده است و زمینه را فراهم می‌کند که در آینده هر رئیس جمهوری از هر حزبی شاهد آن باشد که سه سال از ریاست جمهوری اش - مثل همین رئیس جمهور ترامپ- سه سال جهنمی باشد. در ادامه تعداد دیگری از نمایندگان جمهوریخواه , مخالفت خود با استیضاح ترامپ را اعلام کردند.

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.
ایسناایسنا1 روز قبل
واشنگتن پست می‌گوید چند سناتور جمهوری‌خواه دیروز به این نشریه گفته‌اند که با کوتاه و موجز برگزار کردن جلسات استیضاح قصد دارند که از به راه افتادن یک «سیرک سیاسی» جلوگیری کنند. به همین علت هم بسیاری از اعضای هر دو مجلس نمایندگان و سنا چگونگی برگزاری جلسات استیضاح و نتیجه پایانی آن را به سرنوشت خود در انتخابات آتی گره خورده می‌دانند. با این حال به نظر می‌رسد نانسی پلوسی، رئیس دموکرات و کهنه‌کار مجلس نمایندگان هر چه داغ‌تر شدن جریان استیضاح ترامپ را یک بازی برد-برد برای حزب خود می‌داند. دلیل دیگر برای خوش‌بینی دموکرات‌ها این است که با استیضاح ترامپ و «گناه‌کار و قانون‌شکن» جلوه دادن رئیس‌جمهوری آمریکا، ممکن است رای‌دهندگان مستقل و حتی بخشی از آرای خاموش، به انتخابات سال آینده به عنوان یک «رای اعتراضی» نگاه کنند و فارغ از توانایی نامزد نهایی دموکرات‌ها برای مقابله با دونالد ترامپ، این رای‌دهندگان تنها برای «نه گفتن به ترامپ» سراغ دموکرات‌ها بروند. شبکه تلویزیونی سی‌ان‌بی‌سی با دعوت از استیو بنن، استراتژیست سابق کاخ‌سفید و از حامیان جدی ترامپ در میان راست‌گرایان تندرو، به بررسی انتظارات ترامپ از جلسات استیضاح پرداخته است.

نظرها

اخبار بیشتر