۷ عامل کلیدی برای حفظ عملکرد مطلوب مغز با افزایش سن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سلامت

۷ عامل کلیدی برای حفظ عملکرد مطلوب مغز با افزایش سن

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
افزایش سن نباید بهانه ای برای پرهیز از انجام ورزش و کاهش فعالیت بدنی باشد. مشخص شده است که ورزش منظم نه تنها می تواند به بهره‌مندی از عضلاتی بزرگ‌تر و قوی‌تر منتج شود، بلکه به تقویت مغز نیز کمک می کند.

با افزایش سن، مغز انسان نیز به همراه اندام‌های دیگر پیر می‌شود. مغز هر فردی به شیوه‌ای متفاوت نسبت به مغز فردی دیگر پیر می‌شود.

۷ عامل کلیدی برای حفظ عملکرد مطلوب مغز با افزایش سن - 1

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "ایزی هلث آپشنز"، قدرت تفکر و حافظه برخی افراد با افزایش سن به سختی دچار تغییر می‌شود. در مقابل، دیگران با مشکلاتی در زمینه تصمیم گیری، حل مشکلات، فراگیری مهارت‌های جدید و پردازش اطلاعات مواجه می‌شوند.

به گفته دن بلیزر، پژوهشگر در مرکز پزشکی دانشگاه دوک، تغییرات در عملکرد و توانایی ذهنی بخشی از روند پیری انسان است و می‌تواند در هر فردی رخ دهد. در این میان، میزان و ماهیت این تغییرات بسیار متفاوت و تدریجی هستند و افزایش سن می‌تواند آثار مثبت و منفی بر شناخت داشته باشد. خرد و دانش می‌توانند با افزایش سن تقویت شوند، در شرایطی که حافظه و توجه ممکن است افت را تجربه کنند.

برای حفظ عملکرد مغز در سطحی مطلوب، موسسه پزشکی آمریکا (Institute of Medicine) هفت اقدام را توصیه کرده است.

ورزش کردن

افزایش سن نباید بهانه‌ای برای پرهیز از انجام ورزش و کاهش فعالیت بدنی باشد. مشخص شده است که ورزش منظم نه تنها می‌تواند به بهره‌مندی از عضلاتی بزرگ‌تر و قوی‌تر منتج شود، بلکه به تقویت مغز نیز کمک می‌کند.

ورزش به حفظ جوانی و سلامت مغز کمک می‌کند. بر همین اساس است که بسیاری از کارشناسان پزشکی معتقدند که ورزش باید به عنوان دارویی جادویی برای پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری هایی که می‌توانند تاثیر منفی بر سلامت انسان داشته باشند، در نظر گرفته شود.

حفظ سلامت قلب و سرخرگ‌ها

سیگار نکشید. وزن خود را در محدوده سالم نگه دارید. به فشار خون بالا رسیدگی کنید. اینها از جمله بهترین اقداماتی هستند که می‌توانید برای حفظ سلامت قلب و رگ‌های خونی خود مد نظر قرار دهید. برای مشاهده نتایج مثبت این قبیل اقدامات نیز نیازی نیست تا مدت زمان زیادی صبر کنید.

نتایج یک پژوهش نشان داد که پس از ۱۴ روز پیاده‌‌روی و ایجاد تغییرات سالم در رژیم غذایی، عملکرد مغز شرکت کنندگان بهینه‌تر شده است. کاهش وزن اضافه بدن می‌تواند اثر مثبت خود بر عملکرد قلب را به خوبی نشان دهد. سیستم قلبی عروقی آن چیزی است که سوخت مورد نیاز مغز برای ارائه عملکرد درست را تامین می‌کند، از این رو، حفظ سلامت آن از اهمیت ویژه‌ای برای عملکرد درست و سالم مغز برخوردار است.

آگاهی از عوارض جانبی

برخی از داروها ممکن است عوارض جانبی بر مغز و ذهن انسان به همراه داشته باشند. پژوهشگران همواره در تلاش هستند نسبت به عوارض جانبی جدی برخی مواد شیمیایی رایج بر مغز به جامعه پزشکی و مصرف کنندگان هشدار دهند.

در مورد داروهای مصرفی با پزشک خود صحبت کنید تا با عوارض جانبی احتمالی آنها آشنا شده و در صورت امکان مواردی که ممکن است در توانایی‌های شناختی شما اختلال ایجاد کنند را با داروهای دیگر جایگزین کرده یا دوز مصرفی را کاهش دهید.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سلامت

حفظ ارتباط با دوستان و اعضای خانواده

از نظر اجتماعی منزوی نباشید. ارتباط با دوستان و اعضای خانواده می‌تواند به حفظ سلامت مغز کمک کند. تنهایی مداوم می‌تواند به اندازه اضافه وزن برای سلامت بدن و طول عمر شما خطرناک باشد. چیزهای جدید درباره جهان یاد بگیرید تا ذهن شما فعال باقی بماند. حضور و فعال بودن در جمع دوستان و خانواده ممکن است عاملی کلیدی برای یک زندگی سالم و طولانی باشد.

خواب و استراحت کافی

با افزایش سن، شرایط خواب انسان نیز می‌تواند تحت تاثیر قرار بگیرد و اختلالات خواب می‌توانند یکی از عوامل موثر در افت توانایی‌های مغزی ما باشد. خواب و استراحت کافی و با کیفیت می‌تواند مغز و ذهن انسان را تقویت کند.

اگر با دشواری در به خواب رفتن یا خواب باقی ماندن مواجه هستید، برای بررسی دقیق شرایط و دریافت کمک حرفه‌ای به پزشک مراجعه کنید.

حفظ جانب احتیاط در مورد درمان

از دست دادن حافظه می‌تواند به یک نگرانی جدی با افزایش سن تبدیل شود. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که بستری شدن در بیمارستان می‌تواند این روند ناخوشایند را برای افراد پیرتر تسریع کند. دانشمندان در مرکز پزشکی دانشگاه راش در شیکاگو طی یک مطالعه دریافتند افراد بزرگ‌تر از ۴۵ سال که در بیمارستان بستری می‌شوند در مقایسه با آنهایی که در بیمارستان بستری نمی‌شوند، به طور میانگین با دو برابر خطر بیشتر برای افت حافظه مواجه هستند.

همچنین، عمل جراحی، بستری شدن در بیمارستان و مصرف برخی داروها می‌توانند به روان آشفتگی منجر شود که یک وضعیت خطرناک و ناگهانی از گم گشتگی و سردرگمی است.

انجام پژوهش‌های دقیق

برخی مکمل‌ها، مانند نوتروپیک‌ها، و تمرینات مغزی می‌توانند سلامت مغز را بهبود ببخشند. نوتروپیک‌ها اساسا تمام عملکردهای ذهنی و روانی مانند خلق و خو، حافظه، دامنه توجه، تمرکز، و حتی انگیزه را بهبود می‌بخشند. برخی محصولات تمرین دهنده مغز نیز می‌توانند به تقویت و تیزتر شدن ذهن، افزایش سرعت ذهنی فرد، و کاهش خطر زوال عقل با افزایش سن کمک کنند. اما تصور این که تمام تمرینات مغزی و مکمل‌ها می‌توانند نتایجی یکسان و مشابه به همراه داشته باشند، اشتباه است. پیش از انتخاب باید به خوبی تحقیق کرده و گزینه هایی که ارزش بالایی دارند را انتخاب کنید.

به خاطر داشته باشید که پژوهش‌ها در زمینه چگونگی و چرایی تغییرات مغز با افزایش سن همچنان در ابتدای راه قرار دارند. از این رو، فعال بودن در تمام جنبه‌های زندگی روزانه و به چالش کشیدن مغز به منظور حفظ قدرت تفکر و توانایی‌های ذهنی و شناختی در سطحی مطلوب اهمیت دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 روز قبل
ساعت ۲۴ - یک محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت: افرادی که دیابت یا سنگ کلیه دارند، می‌توانند با مصرف روزانه ۳ فنجان آب پیاز به بهبود بیماری خود کمک کنند. داود حاج محمد خانی، محقق و پژوهشگر طب سنتی درباره گیاه پیاز گفت: این گیاه دارای طبیعت گرم و خشک است. در منابع طب سنتی توصیه شده افراد در مسافرت، برای تعدیل شرایط بدن و سازگاری آن با محیط جدید ابتدا پیاز آن منطقه را میل کنند. همچنین توصیه شده مصرف پیاز پخته بهتر از پیاز خام است
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل
محققان می‌گویند مصرف روزانه آسپرین با دوز پایین ریسک مرگ ناشی از سرطان، مخصوصا در افراد دارای اضافه وزن، را کاهش می‌دهد. مطالعه نشان می‌دهد مصرف سه بار یا بیشتر آسپرین در هفته با کاهش ریسک مرگ ناشی از سرطان و همچنین مرگ به هر دلیل دیگری مرتبط است. نتایج نشان می‌دهد تاثیر حفاظتی آسپرین در افراد دارای اضافه وزن با شاخص توده بدنی ۲۵ تا ۲۹٫۹، به مراتب مشهودتر است. این مطالعه شامل حضور بیش از ۱۴۶ هزار نفر در آزمایش غربالگری سرطان بین سال‌های ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۸ بود. محققان دریافتند آسپرین با دوز پایین موجب کاهش ریسک مرگ ناشی از سرطان تا ۱۵ درصد و مرگ به هر دلیلی تا ۱۹ درصد شد.

نظرها

اخبار بیشتر