نکاتی که باید در خرید و فروش خودرو به آن توجه کنید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. تکنولوژی
نکاتی که باید در خرید و فروش خودرو به آن توجه کنید

نکاتی که باید در خرید و فروش خودرو به آن توجه کنید

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
​اقتصاد نیوز:خرید و فروش خودرو در دو سال اخیر به شدت افزایش پیدا کرده و بسیاری از افراد به منظور کسب سود از این بازار، وارد معامله خودرو شده‌اند. اما این معاملات علیرغم سودهای سرشاری که برای بخشی از بازار به همراه داشته، ضرر و زیان‌هایی نیز برای عده‌ای داشته که هم در مساله خود معامله بوده و هم از بابت نکاتی است که در معامله رعایت نمی‌شود و منجر به خسران معامله‌گر می‌گردد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از چرخان، خرید و فروش خودروهای داخلی و خارجی مراحل مختلفی داشته و عدم رعایت هر کدام از مراحل این نقل و انتقال منجر به ضرر و زیان زیادی خواهد شد. البته بدیهی است که در بسیاری از این معاملات، طرفین قرارداد افراد معمولی جامعه هستند که عدم رعایت نکات معاملاتی شاید به این نحو موجبات ضرر و زیان شما را فراهم نمی‌کند ولی طبیعتا وجود سودجویان و دلالان در بازار چیزی نیست که بخواهیم به راحتی از کنار آن بگذریم.

خرید و فروش خودروبسیاری از افراد در حین معاملات به طور عجیبی به صورت ناشیانه عمل می‌کنند و بسیاری از نکات جزیی معامله را رعایت نمی‌کنند. در این مطلب قصد داریم به صورت کلی بعضی از نکات مهم را در زمینه خرید و فروش خودرو مطرح کنیم و طبیعی است که این نکات، همه نکات معامله نیست و در این زمینه باید به مقالات دیگر معاملات خودرو در چرخان مراجعه کنید.

۱- همه مراحل قانونی را جدی بگیرید، حتی اگر …

شاید این نکته برایتان بدیهی باشد و به نظرتان ساده انگاشته شود. اما نکته اصلی اینجاست که بسیاری از مردم به مراحل قانونی نقل و انتقال خودرو توجه ویژه‌ای قائل نیستند و تصورشان بر این است که می‌توان با روش‌های دیگر مانند دست‌نویس کردن و پشت گوش انداختن توافقات، از هزینه‌های خرید و فروش خودرو کاست. ولی این اتفاق درست نیست و شما در آینده احتمالا با زیان سنگینی روبرو خواهید شد.

اگر آشنایی دارید که شما را به عدم مراجعه برای ثبت مراحل قانونی دعوت می‌کند و یا معامله شما با یک دلال بوده و او از طی کردن مراحل قانونی سر باز می‌زند، شما زیر بار نروید و حتی قید معامله‌تان را بزنید. و یا اینکه برای کاهش هزینه‌های مربوط به نقل و انتقالات اقدام به تعیین تاریخ‌های طولانی نمایید و یا حتی نقل و انتقال خودرو را به زمان معامله بعدی موکول کنید! شما این‌گونه مخاطرات زیادی را برای خود خریداری می‌کنید و خود را مستعد دردسرهای جدید می‌کنید.

به طور مثال عدم نقل و انتقال قانونی خودرو باعث خواهد شد تا در اتفاقاتی که احتمالا رخ خواهد داد، مثلا اگر پرونده قانونی برای خودروی شما تشکیل شود که تاریخ رخداد حادثه آن مربوط به قبل از معامله شما باشد، تا شما بخواهید این موضوع را ثابت کنید، حداقل یک روز باید در گیر و دار راهروهای دادگاه باشید.

۲- مبایعه نامه برای خرید و فروش خودرو تهیه کنید

وقتی با فروشنده‌ای برای خرید خودرو توافق می‌کنید، بایستی سریعا به تنظیم مبایعه نامه اقدام کنید و هر توافقی که در زبان انجام داده‌اید به روی کاغذ آورده و آن را ثبت کنید. به بیان دیگر اینکه هیچ توافقی بین شما و فروشنده خودرو قانونی نیست، مگر اینکه روی کاغذ مبایعه نامه نوشته شده باشد. اگر برای پرداخت توافقی کرده‌اید و یا ایراد و اشکال خاصی در ماشین هست و یا هر چیز دیگری اعم از وضعیت ظاهری خودرو و نحوه پرداخت جرایم و.. را عینا در مبایعه نامه ذکر کنید.

البته در صورتی که به مراکز معتبر معاملاتی مانند نمایشگاه‌های مجوزدار خودرو مراجعه کنید، آنها قرارداد قانونی و مصوبی را در مقابل شما قرار می‌دهند که بسیاری از این جزئیات را مشخص کرده و تقریبا می‌توان گفت که نکته‌ای را از قلم نمی‌انداخت.

در خبری بخوانید: آخرین اخبار تکنولوژی روز ایران و سایر نقاط دنیا

۳- تعویض پلاک خودرو را به تاخیر نیندازید

یکی دیگر از اشتباهات خریداران یا فروشندگان در معاملات خودرو این است که پس از نقل و انتقال وجه خودرو از تعویض پلاک خودرو غافل می‌مانند و به درخواست خریدار یا فروشنده، این کار را به تاخیر می‌اندازند. البته معمولا این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که یک طرف ماجرا یک دلال قرار گرفته و خودرو را به صورت وکالتی می‌خرد و عدم تعویض پلاک را شرط معامله می‌کند تا پس از فروش خودرو به فرد دیگری اقدام به تعویض پلاک نماید.

این اقدام به این دلیل انجام می‌شود که او از هزینه‌های مربوط به نقل و انتقال پلاک فرار کرده و هیچ هزینه‌ای برای این کار نپردازند. اما باید توجه کنید که وقتی خودرویی را می‌فروشید و پلاک را تعویض نمی‌کنید، هر تخلفی با خودرو به نام شما ثبت خواهد شد و اگر از بحث‌های مالی ماجرا نیز بگذریم، ممکن است تخلفاتی با خودرو و پلاک شما رخ بدهد که مستلزم مجازات کیفری بوده و طبیعتا نهادهای نظارتی ابتدا صاحب پلاک را می‌شناسند و شما باید سازوکار قابل توجهی را برای اثبات بی گناهی انجام دهید.

۴- نقل و انتقال خودرو با حضور شما یا وکیل شما انجام شود

یکی دیگر از اشتباهات عرفی معامله‌گران بازار این است که سعی بر تفویض اختیار به دیگری دارند ولی سعی کنید که از این کار بپرهیزید و همه مراحل نقل و انتقال پلاک را حضورا انجام دهید. این کار خیالتان را از بابت اتفاقات سو بعدی راحت می‌کند و احتمالا و احیانا از مشکلات بعدی جلوگیری می‌کند.

۵- حتما به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید

همه از منازعات بین نیروی انتظامی و دفاتر اسناد رسمی آگاه هستیم که هر کدام ارائه اسناد مربوط به خودشان را برای خرید و فروش خودرو کافی می‌دانند ولی به هر حال ما به دلیل عدم شفافیت قانون پیشنهاد می‌کنیم حتما پس از نقل و انتقال پلاک خودرو و دریافت برگ سبز خودرو، ابتدا بحث‌های مالی را بین خودتان تمام کنید و تمام هزینه‌های خرید و فروش خودرو را بین خودتان رد و بدل کنید. پس از نقل و انتقال کامل مالی به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید و آخرین مرحله این نقل و انتقال را نیز انجام دهید.

خرید و فروش خودروبدیهی است با توجه به افزایش قیمت خودروهای داخلی و خارجی در ماه‌های اخیر هزینه‌های مربوط به نقل و انتقال سند نیز گران شده ولی به همین دلیل گرانی قیمت خودرو نیز باید بدانید که این هزینه‌کرد شما را در برابر زیان‌های بعدی ایمن می‌کند. البته باید توجه کنید که نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی با حضور یکی از طرفین یا وکلای طرفین انجام می‌شود و حساسیت آن به نسبت تعویض پلاک کمتر است. این مطلب برایم مفید است بلی ۱ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دنیای خودرودنیای خودرو1 روز قبل
به گزارش «اخبار خودرو»، بازار امروز خرید و فروش خودرو در مقایسه با هفته‌های گذشته شاهد افزایش قیمت‌ها در انواع محصولات داخلی و خارجی نیست. به‌اعتقاد فعالان بازار در یک ماه اخیر قبل از گرانی بنزین بازار خودرو با شوک افزایش قیمت‌ها در خودروهای داخلی و خارجی مواجه شد اما این موضوع مقطعی بود به‌نحوی که بعد از گرانی بنزین فقط خودروهای دوگانه‌سوز شاهد افزایش قیمتها شدند و سایر خودروها با کاهش تقاضا در بازار روبه‌رو بودند. * تمامی خودروها فقط دارای حق گارانتی هستند و شامل خدمات دیگری (کارت طلایی، کارت نارنجی، بیمه بدنه و …) نمی‌باشد. * تحویل تمامی خودروهای ذکر شده، از مهرماه به بعد است. * رنگ‌های تیره (متالیک) ممکن است با قیمت‌ها بسیار بالاتری در بازار به فروش برسد.
عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
گروه صنعتی ایران خودرو به منظور تعیین تکلیف تعهدات معوق مشتریان سوزوکی گرندویتارا طرح تبدیل ویژه این مشتریان را اعلام کرد. به گزارش عصر ایران، بر اساس اعلام ایران خودرو در طرح تبدیل خودروی غیرقابل تحویل سوزوکی گرندویتارا پیشنهادی در دو ماده به خریداران گرند ویتارا ارائه شده است. خریداران خودروی سوزوکی گرندویتارا می‌توانند یک دستگاه هایما اس۷ با تحویل ۹۰ روزه و یک دستگاه دنا پلاس تیپ۱ با موعد تحویل ۳۰ روزه از ایران خودرو دریافت کنند. پیشنهاد دوم ایران خودرو به خریداران سوزوکی گرند ویتارا شامل یک دستگاه هایما اس۵ با تحویل ۱۰ روزه و یک دستگاه دنا پلاس با موعد تحویل ۳۰ روزه می‌شود. ______________بیشتر بخوانید: _______________قیمت خودروهای ارائه شده در طرح تبدیل سوزوکی گرندویتارا با نرخ مصوب مهر و آبان سال ۹۷ محاسبه خواهد شد.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
دیاباته که گفته می‌شد مصدوم است و به بازی با شهر خودرو نمی‌رسد در این بازی با یک گل سه امتیازی استقلال را به صدر جدول رساند. یحیی گل محمدی سرمربی شهر خودرو هم روز گذشته گفته بود هفته پیش رو برای ما تونل وحشت است. این مهم‌ترین شانس گلزنی شهر خودرو در این مسابقه تا این دقیقه بود. نیمه دوم: دقیقه ۵۰: ارسال بازیکنان استقلال را مهدی رحمتی دفع کرد و اجازه نداد به دیاباته که به توپ ضربه بزند. دقیقه ۸۲: ضربه کرنر شهر خودرو یک شانس گلزنی برای این تیم ایجاد شد که با خطا روی عارف غلامی این فرصت از دست رفت.
انتخابانتخاب1 روز قبل
شرکت سونی ورود اندروید ۱۰ را به تلفن‌های خود آغاز کرده است. از میان ۸ تلفن موجود در فهرست سونی جدیدترین پرچمداران این شرکت اندروید ۱۰ را دریافت کردند. به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، کاربران سونی اکسپریا ۱ و اکسپریا ۵ گزارش می‌دهند که اعلانی را برای به روزرسانی گوشی‌های خود دریافت کرده‌اند. گذشته از این، ارتقاء به اندروید ۱۰ حالت تاریک و سیستم ناوبری حرکت جدید را به همراه دارد، به علاوه یک مرور بهتر را ایجاد کرده که برنامه‌ها موقعیت مکانی شما را ردیابی می‌کنند. توجه داشته باشید که برخی از کاربران با به روزرسانی مذکور مشکلاتی را در برقراری تماس و اتصال داده گزارش کرده‌اند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
اگر به دنبال تزریق کمی تاریکی در مرورگر وب خود در دستگاه‌های اندرویدی هستید، نسخه ۵۵ مرورگر Opera راه حلی برای شما دارد. به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، این روزها استفاده از حالت تاریک بین بسیاری از کاربران رایج شده است. در این به روزرسانی جدید، همراه با رابط تیره، می‌توان به بخش‌های سفید صفحات وب ظاهری تیره بخشید. می توانید وضعیت رنگ را به صورت دستی تغییر دهید و حالت تاریک را برای فعال کردن در زمان‌های مشخص برای کاهش نور آبی، تنظیم کنید. این نسخه از اپرا به شما امکان می‌دهد تا نور آبی را سرکوب کرده و به سمت تاریکی برویم. "
همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین، بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، مهندس مودت همایی گفت: به دنبال برنامه اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی در تشدید نظارت‌ها بر بازار توزیع و عرضه، اداره نظارت و بازرسی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی با همکاری تیم نظارتی تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران و پلیس امنیت اقتصادی، موفق به شناسایی یک شرکت متخلف در توزیع ایمپلنت‌های تقلبی در حجم وسیع در سطح عرضه شدند. ایسنا که این خبر را منتشر کرد از قول وی می‌افزاید: در این عملیات بازرسی، بالغ بر ۳میلیارد تومان ایمپلنت تقلبی و فاقد اصالت که تحت عنوان برندهای معتبر به بازار عرضه می‌شد در محل از قبل شناسایی شده، کشف و با همکاری پلیس امنیت اقتصادی، فرد خاطی بازداشت و پرونده تحویل مراجع قضایی شد. سرپرست اداره نظارت و بازرسی تجهیزات و ملزومات پزشکی تاکید کرد: شناسایی متولیان پخش و توزیع اقلام پزشکی غیر مجاز در سطح کشور در برنامه فوریتی اداره نظارت و بازرسی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار دارد. وی تاکید کرد: عموم مردم در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک و اقلام تقلبی در سطح عرضه، می‌توانند مراتب را به مدیریت‌های تجهیزات و ملزومات پزشکی مستقر در معاونت‌های غذا و دارو در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و یا ادارات سازمان تعزیرات حکومتی اطلاع دهند و همچنین می‌توانند با شماره تلفن ۱۹۰ تماس بگیرند.

نظرها

اخبار بیشتر