رحمانی: راهکار اصلی کنترل بازار، مقابله با دلال بازی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. اقتصادی
رحمانی: راهکار اصلی کنترل بازار، مقابله با دلال بازی است

رحمانی: راهکار اصلی کنترل بازار، مقابله با دلال بازی است

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
رحمانی گفت: صنعت خودرو همانند قطار در حال حرکتی است که ما همزمان آن را تعمیر می کنیم.

به گزارش افکارنیوز،

رحمانی وزیر صنعت معدن و تجارت در برنامه نگاه یک تصریح کرد: ۴۴ کالای اساسی در کشور تولید و کنترل می‌شود تا با مشکل تامین و عرضه مواجه نشود.

اخبار سیاسی- او ادامه داد: اگر اختلالی ساختاری در تامین کالایی به وجود آید برای آن واردات طراحی می‌شود اما جهت‌گیری وزارت صنعت افزایش واردات نیست. بر اساس آمار ارائه شده توسط گمرک واردات کالا منفی بوده است.

رحمانی بیان کرد: امروز ۱۵۲۴ محصول در داخل تولید می‌شود و نیاز کشور را برطرف می‌کند که واردات آن ممنوع شده است؛ از سایر اقلام تولیدی هم با ایجاد تعرفه، حمایت می‌شود.

او گفت: به عنوان یک تکلیف شرعی هر گاه کیفیت مطلوب و عملکرد مناسب را در واحد تولیدی مشاهده کنیم از آن حمایت خواهیم کرد؛ وزارت صنعت بسیار گسترده است اما راه‌های بسیاری برای ارتباط با تولید کنندگان باز گذاشته‌ایم.

وزیر صمت با اشاره به ضعف در تولید اقلامی مثل لاستیک‌ خودروهای سنگین یا ذرت گفت: امروز طعم شیرین واردات به طعمی تلخ در کشور تبدیل شده و تفکر ما به تفکر تولیدی تغییر پیدا کرده است. تولید در هر کشوری قلب پیشرفت است و نباید بهره مندی از منابع طبیعی، ما را متوقف کند؛ تولید امروز یکی از معیارهای تعیین قدرت در کشور‌هاست.

رحمانی تاکید کرد: مهمترین کار برای کنترل بازار اینست که جلوی دلال بازی گرفته شود.

او با تاکید بر اهمیت ایجاد اشتغال، درباره انقلاب معدنی کشور بیان کرد: معدن فرصتی خدادادی برای کشور است و ایران با اکتشافات فعلی، جزو ۱۰ کشور برتر جهان در این حوزه است. یقین داریم با گسترش اکتشافات در ۳ کشور برتر جای خواهیم گرفت.

وزیر صمت گفت: از ابتدای تاریخ ۵۰۰ هزار کیلومتر مربع زمین برای اکتشاف بررسی شده در حالی که فقط برای امسال ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع اکتشاف در نظر گرفته شده است.

او افزود: زنجیره تولید فلزات و تجهیز و نوسازی معادن هم از اقدامات در نظر گرفته شده در این حوزه است.

رحمانی با اشاره به افتتاح آلومینیوم جنوب تصریح کرد: تولید و صنعت کاری غیر سیاسی است و با این منش پیش روی می‌کنیم، اگرچه تمام طرح‌های اعلام شده به این دولت محدود می‌شود اما تلاش کردیم پایه‌های مناسب در این حوزه تعیین و به یک مطالبه‌گری عمومی تبدیل شود.

وزیر صمت درباره مشکلات اخذ مجوز و فعالیت در حوزه معدن بیان کرد: بروکراسی پیچیده و نا مساعد بودن فضای کسب و کار یکی از موانع اصلی در رونق تولید است که برای بهبود شرایط نیاز به پای کار آمدن تمام سازمان‌ها است؛ اولویت در رفع این مشکل، خود وزارت صنعت است اما به همکاری همه سازمان‌ها احتیاج دارد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | بهترین اخبار تکنولوژی جهان | پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

او با اشاره به وجود بازار مصرف مناسب و تولید رو به رشد در صنعت مس، درباره خام‌فروشی در معادن تشریح کرد: یکی از سیاست‌های اصلی ما کنترل خام‌فروشی است، میزان صادرات اقلامی مثل سنگ آهن به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده است و واحد‌های تولیدی دستاوردهای فرآوری شده را صادر می‌کنند.

عضو کابینه دولت افزود: تعرفه‌های صادرات هم در بسیاری از اقلام افزایش پیدا کرده است؛ تعرفه ۲۵ درصد در سنگ آهن و کرومیت به معنای حمایت از تولید و جلوگیری از خام‌فروشی است. این اقدام اولیه بود که انجام شد و با ایجاد ثبات در زنجیره تامین و مصرف تغییراتی در تعرفه‌ها ایجاد خواهد شد.

رحمانی درباره صنعت خودرو گفت: سیاست و مدیریت امروز صنعت خودرو کشور با گذشته متفاوت است و زمان آن رسیده که خودرو‌های قدیمی را با توجه به کیفیت، مصرف سوخت و مواردی از این قبیل کنار بگذاریم؛ در این راستا توجه ویژه‌ای به خودرو‌های برقی داشتیم اما این روند همچون قطاری در حال حرکت است که باید در انتظار بهبود آن باشیم.

او افزود: صنعت خودرو همانند قطار در حال حرکتی است که ما همزمان آن را تعمیر می‌کنیم. اگر می‌توانستیم ۲ سال آن را تعطیل و نوسازی می‌کردیم اما خودرو صنعت پیشران در کشور است و نمی‌توان آن را تعطیل کرد.

او با اشاره به میز‌های تعمیق تولید داخل تصریح کرد: در اغلب صنایع کشور به جز آلومینیوم و خودرو شاهد افزایش تولید بوده‌ایم؛ حوزه خودرو هم با تامین نقدینگی مناسب و با راهکار‌هایی که در نظر گرفته شده رونق خواهد گرفت.

رحمانی تصریح کرد: مشکلات واحد‌های تولیدی از جمله موضوعاتی است که با دستور مقام معظم رهبری و در قالب ستاد‌های تسهیل تولید از طرف وزارت صمت پیگیری می‌شود؛ ۶۵۰۰ واحد تولیدی توسط این ستاد رصد میدانی شده است که حدود ۸ هزار مصوبه به آن‌ها ارایه شده است.

وزیر صمت تصریح کرد: بنا بر فرمایش مقام معظم رهبری تمام قوا باید برای رونق تولید هم قدم شوند؛ اگر عملکرد لازم در هر یک از بخش‌ها انجام نشود، آماده برخورد با متخلفان هستیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدئو) تبدیل انسان به ربات

فراروفرارو1 روز قبل
شرکت رباتیک Skeletonics یک اسکلت خارجی تولید کرده که به انسانی که درون آن قرار می‌گیرد، این امکان را می‌دهد که اعضای بدن خود را حرکت دهد تا دست و پای اسکلت خارجی را به کنترل خود درآورد. دکمه‌های روی دست ربات هم قابلیت کنترل انگشتان را به کاربر می‌دهد. به گزارش فرارو، این اسکلت خارجی Arrive نام گرفته و در شرکتی تولید شده که محصولات آن به انسان این امکان را می‌دهد که احساس غول‌پیکر بودن پیدا کند. ربات Arrive چهارمین محصول تولید شده این شرکت در حوزه اسکلت خارجی است و پوشیدن آن نسبت به دیگر مدل‌ها سریع‌تر و آسان‌تر است و وزن کمتری هم دارد. تهیه این ربات ژاپنی ارزان نیست و قیمت آن از حدود ۷۰ هزار پوند آغاز می‌شود و کسانی که قصد تن کردن این ربات را دارند، باید از قبل آموزش ببینند زیرا استفاده از آن خیلی هم آسان نیست.

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ رئیس کل بانک مرکزی هشدار داد؛ مردم دارایی‌های خود را در معرض ریسک خرید و فروش ارز قرار ندهند. بازار ارزبازار ارز هفته گذشته را با نوسان پشت سر گذاشت و قیمت دلار در پایان هفته به ۱۳ هزار تومان رسید. بازار بورس بازار بورس برخلاف بازار‌های موازی هفته پر رونقی را پشت سر گذاشت و نقدینگی قابل توجهی به این بازار وارد شد. بازار سکه و طلابازار سکه و طلا نیز به دلیل نوسانات بازار ارز هفته گذشته با نوسان زیادی همراه بود و قیمت هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

رمز یک بار مصرف

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی از اول دی اجبار کرده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ در کشور روزانه بیش از ۳۰ میلیون تراکنش بدون کارت بانکی در حال انجام است که نیاز به تدابیر خاص امنیتی دارد و در همین راستا بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی اجبار کرده است.

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

تکذیب معافیت مالیاتی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این ستاد از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و همه مالیات‌های خود را وفق قانون پرداخت کرده است. سید مصطفی سیدهاشمی با بیان اینکه این روز‌ها بحث معافیت مالیاتی در رسانه‌ها و مجلس شورای اسلامی داغ شده است افزود: به همین دلیل برخی رسانه‌ها چه در داخل و چه در خارج از کشور به دنبال این هستند که اثبات کنند ستاد اجرایی معاف از مالیات است و مالیاتی پرداخت نمی‌کند. وی با اشاره به تأکید رئیس ستاد اجرایی فرمان امام مبنی بر پرداخت همه مالیات‌های قانونی گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و در زمینه مالیات برعملکرد سود و زیان، مالیات بر حقوق و مزایای کارکنان، مالیات بر نقل و انتقال و املاک، مالیات بر ارزش افزوده و همچنین تمامی مالیات‌هایی که در قانون مالیات مستقیم به آن‌ها اشاره شده، ستاد اجرای فرمان حضرت امام جزو نهاد‌هایی است که هم به موقع و هم دقیق و کامل مالیات خودش را پرداخت کرده است. سیدهاشمی با تأکید بر اینکه رئیس سازمان امور مالیاتی نیز بار‌ها ستاد اجرایی فرمان امام را جزو مؤدیان خوش حساب کشور معرفی کرده است افزود: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی درخصوص معافیت مالیات‌ها، ستاد می‌توانست آن بخش از هزینه‌هایی که در رابطه با دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز فرهنگی، کمک به درمان بیماران صعب العلاج، کتابخانه‌های عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی انجام می‌دهد، جزء هزینه‌های دستگاه مربوطه خود محاسبه و از شمول مالیات خارج کند، اما ستاد از این قانون تاکنون استفاده نکرده است. وی با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تاکنون از معافیت‌های قانونی نیز استفاده نکرده است گفت: تاکنون ستاد هزار و ۷۰۶ مدرسه و ۱۲ بیمارستان هزار و صد تختخوابی، ۲۱۰ مرکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور ساخته و همه هزینه‌های بیماران صعب العلاج را تقبل کرده با این حال مالیات اینگونه فعالیت‌ها نیز تمام و کمال پرداخت شده است.

نظرها

اخبار بیشتر