آیا به میگرن مبتلا شده‌ام؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. سلامت
آیا به میگرن مبتلا شده‌ام؟

آیا به میگرن مبتلا شده‌ام؟

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز:برای شناخت میگرن باید بدانید سردردی است همراه با درد ضرباندار که به شکل غیرعادی در یک طرف سر بدتر می‌شود. معمولا درد آنقدر شدید است که مانع انجام کارهای روزانه می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت دکتر کرمانی اگر به آن رسیدگی نشود می‌تواند از چهار ساعت تا سه روز ادامه پیدا کند. میگرن در خانم‌ها بیشتر شایع است و البته گاهی اوقات با سردرد‌های سینوسی و یا سردرد‌های تنشی اشتباه گرفته می‌شود.

غذا، استرس و هورمون‌ها می‌توانند محرک میگرن باشند.

نشانه‌های شناخت میگرن

درد ضرباندار معمولا در یک طرف سر و نزدیک شقیقه، پیشانی و چشم‌ها خود را نشان می‌دهد. میگرن می‌تواند فرد را بسیار به نور، صدا یا اعمال خفیف از جمله بالا رفتن از پله حساس کند. بسیاری از افراد دچار حالت تهوع، استفراغ یا مشکلات بینایی می‌شوند. این درد ممکن است فرد را مجبور کند نتواند به انجام شغل و کارهای روزانه‌ای که دارد بپردازد.

۱- خمیازه کشیدن

یک یا دو روز قبل از شروع میگرن ممکن است متوجه شوید که بیش از حد معمول خمیازه می‌کشید. برای بسیاری از افراد این یک علامت آزاردهنده به شمار می‌رود. اما این موضوع می‌تواند به شما کمک کند تا برای پیشگیری از به وقوع پیوستن یک میگرن شدید دست به کار شوید. علائمی همچون خستگی، تشنگی، احساس به خوردن غذا به حجم زیاد، می‌تواند به همراه خمیازه، اتفاق بیفتند.

۲- هاله‌های نورانی

حدود ۲۰ درصد از افرادی که مشکل میگرن دارند قبل از شروع درد به مدت ۲۰ دقیقه یا یک ساعت تشعشع نورانی می‌بینند. ممکن است فلش‌های نورانی، خطوط مواج، و نقطه ببینند و یا تاری دید را تجربه کنند. به این نوع میگرن کلاسیک می‌گویند.

دیدن قسمت‌های نورانی و ستاره‌های منور در میدان دید، تلفیق بینایی به دید تونلی و تاری دید. ۳۰ دقیقه تا یک ساعت قبل از به وقوع پیوستن میگرن به افراد دست می‌دهد. درست قبل از شروع سردرد این علائم از بین می‌روند. همچنین بانوانی که این علامت را قبل از میگرن مشاهده می‌کنند بیشتر از سایر بانوان در معرض خطر سکته قلبی هستند. این دسته از بانوان باید از مصرف دخانیات و خوردن قرصهای ضد بارداری به شدت اجتناب کنند.

۳- حالت تهوع

اگر چه علائم و نشانه‌های بین افراد متفاوت است. حالت تهوع از علائمی است که به صورت گسترده بین افراد مبتلا به میگرن رایج است. در صورتی که سردرد دارید، ولی به همراه این درد حالت تهوعی را تجربه نکرده‌اید، به احتمال زیاد شما میگرن ندارید. حالت تهوع باعث می‌شود تا شما از خوردن اجتناب کنید. همچنین برخی از افراد در هنگام بروز میگرن دچار استفراغ و اسهال نیز می‌شوند.

۴- درد در یک سمت سر

سردردهای عصبی و دیگر نوع سردرد های سبب می شود تا درد در تمامی سر پخش شود و یا در ۲ طرف سر درد داشته باشید. اما افراد مبتلا به میگرن علاوه بر حالت تهوع، درد بیشتری را در یک طرف سرشان احساس کنند. عدم توازن در دردهای ناحیه‌ی سر یکی از نشانه های میگرن است. به خاطر داشته باشید که انجام فعالیت های روزانه میگرن را تشدید می کند. افراد مبتلا به میگرن بر این باورند که در حین بروز میگرن، کارهای روزانه دشوار می شوند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سلامت

۵- حساسیت به نور و صدا

افرادی که مبتلا به میگرن هستند، اغلب از این موضوع شکایت دارند که به هنگام بروز درد، آنها به نور و صدا حساس می‌شوند. عده کمی هم از حساس شدن پوست بدنشان ناراحتند. نور، صدا و برخی از رایحه‌ها، در بسیاری از افراد به بروز میگرن و تشدید درد منتج می‌شود.

۶- سوزن‌سوزن شدن

تغییر در حواس می‌تواند از نشانه‌های میگرن باشد. احساس سوزن زدن سر انگشتان، بی حسی در صورت، بازو و یا پا، از این نشانه‌ها هستند. این اتفاقات می‌توانند همزمان با دیدن هاله‌های نورانی و یا در هنگام بروز درد رخ دهند. این دست از تغییرات در حواس می‌تواند منجر به افزایش اثر اضطراب و استرس میگرن شوند.

۷- تار بینی

تار شدن و یا کم نور شدن دید می‌تواند در زمان دیدن هاله‌های نورانی و یا در هنگام بروز درد رخ دهد. عده کمی از مبتلایان به میگرن این علامت را قبل از به وقوع پیوستن درد مشاهده می‌کنند. این تغییرات عموما به دلیل تغییر جریان خون در مغز به وقوع می‌پیوندند. چنانچه از سردردهای مکرر رنج می‌برید و از میان علائم فوق، یک یا چند مورد را در خود مشاهده کرده‌اید، با مراجعه به پزشک متخصص، برای کاهش درد و درمان‌های پیشگیرانه اقدام کنید.

چه چیزی باعث میگرن می‌شود؟

دلیل اصلی میگرن هنوز درست درک نشده است، اما این مشکل، عصبی در نظر گرفته می‌شود (مربوط به سیستم عصبی). عقیده بر این است که مواد شیمیایی مغز، رگ‌های خونی و سیستم عصبی مغز دچار تداخل شده‌اند.

برخی از دلایل میگرن عبارتند از:

۱- چراغ چشمک زن

میگرن ممکن است بر اساس دلایل خاصی شروع شود، از جمله چراغ‌های چشمک زن. این عامل می‌تواند از بازتاب نور روی برف و باران، لامپ‌های چشمک زن، و یا نور تلوزیون یا نور سینما باشد. استفاده از عینک آفتابی پلاریزه خارج از خانه و استفاده از لامپ‌های فلورسنت با طیف نور روز داخل خانه می‌تواند به فرد کمک کند.

۲- اضطراب و استرس

استرس عاطفی یکی از عوامل شایع شروع میگرن است. با اینکه نمی‌توان به صورت کامل از استرس پرهیز کرد، ورزش آرامش بخش می‌تواند کارتان را ساده کند. نفس را آرام داخل و بیرون دهید، اجازه دهید هوا ریه‌ها را پر کند و سپس همه‌ی آن را خالی کنید. برخی افراد عقیده دارند فکر کردن به یک صحنه‌ی آرامش بخش یا گوش دادن به آهنگ مورد علاقه می‌تواند کمک کند.

۳- کمبود غذا و خواب

برای افرادی که میگرن دارند داشتن یک الگوی مرتب برای غذا خوردن و خواب بسیار مهم است. کاهش قند خون حاصل از جا انداختن وعده‌ها می‌تواند میگرن را تحریک کند. خوردن بیش از حد مواد قندی نیز باعث بالا رفتن قند خون و سپس افت ناگهانی آن می‌شود. در طول روز مرتب آب بنوشید تا بدن کم آب نشود و هر شب شش تا هشت ساعت بخوابید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بلاتکلیفی تکنسین‌های سلامت دهان ودندان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار

مهرمهر18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، شب گذشته بعد از افتتاح پروژه‌ها دانشگاه علوم پزشکی سبزوار توسط سعید نمکی، وزیر بهداشت، چند نفر از تکنسین‌های سلامت دهان و دندان به نحوه اجرا نشدن تعهدات خدمت سه برابر تحصیل خود اعتراض کردند. با توجه به دستور وزیر بهداشت قرار بر آن بود تا تکنسین‌های سلامت دهان و دندان جذب دانشگاه علوم پزشکی شوند ولی امروز با توجه به جذب نیروهای شرکتی، تکنسین‌ها بلاتکلیف مانده‌اند. گفتنی است، مطابق مصوبه جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی مقرر شده تا محل به کارگیری تکنسین‌های سلامت دهان در حوزه معاونت بهداشت در مراکز خدمات جامع سلامت به روستاییان به عنوان مراقب سلامت دهان (دستیار دندان‌پزشک) و در مناطق محروم و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر باشد. همچنین تعیین محل خدمت نیز بر عهده معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی خواهد بود.
مهرمهر20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، حامد باطنی، در ارتباط با موضوع توریسم درمانی، اظهار داشت: شرایط پزشکی کشور به لحاظ علمی سبب شده که بیماران سایر کشورها از منطقه و حتی از نقاط دور دست دنیا به ایران سفر کنند و از حوزه پزشکی در ایران بهره مند شوند. باطنی در پاسخ به این سئوال که تحریم‌های دشمنان چه تاثیری در رشته جراحی پلاستیک و زیبایی داشته است و آیا با کمبود دارو در این حوزه مواجه هستید، خاطرنشان کرد: رشته کاری جراحی پلاستیک و زیبایی وابستگی زیادی با جنبه داروهای دچار کمبود ندارد ولی تجهیزات و وسایلی مانند ایمپلنت، پروتز و محصولات زیبایی با تغییر نوسانات ارزی افزایش قیمت یافته و گاهی محصولات با کمبود مواجه شده و واردات به سهولت انجام نمی‌گیرد. وی گفت: وسایل مورد نیاز توسط جراحان فوق تخصص پلاستیک از برند‌های مختلف تهیه می‌شود که بسته به شرکت تولید و توزیع کننده و پخش قیمت آنها متفاوت است ولی همه این تجهیزات و وسایل دارای کیفیت مناسب بوده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، خاطرنشان کرد: غالب وسایل و تجهیزات مورد نیاز جراحی پلاستیک و زیبایی مانند ایمپلنت و پروتز ورود مسافری یا چمدانی ندارند چرا که مرجع این وسایل شناخته شده است و همه آنها شماره سریال دارد که در وب سایت شرکت سازنده و توزیع کننده قابل ردیابی است بنابراین هیچ جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد. باطنی گفت: بیماران می‌توانند با استفاده از این شماره سریال و مشخصات، پروتز و وسیله مورد استفاده شده در بدن خود را ردیابی کنند و از کیفیت آن مطمئن شوند چرا که پروتزهای قابل استفاده در جراحی‌های پلاستیک و زیبایی با برخی از پروتزهای سایر جراحی‌ها متفاوت است و بیمار در تهیه آن نقش مستقیمی دارد.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
سلامت نیوز: سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: واردات واکسن آنفلوانزا در سال جاری نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش داشته است. او با اشاره به افزایش واردات ۳۰ درصدی واکسن آنفلوانزا نسبت به سال قبل گفت: پارسال یک میلیون و ۴۰۰ هزار واکسن آنفلوانزا وارد کشور شد که از این تعداد ۴۰۰ هزار عدد در پایان زمستان امحا شد. سالیانه سالانه ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار واکسن برای گروه‌های در معرض خطر در شبکه‌های بهداشتی توزیع می‌شود. جهان پور تاکید کرد: هیچگاه قرار نیست همه جامعه واکسن آنفلونزا تزریق کنند و میزان واکسن آنفلوانزا به میزان جمعیت ایران نیست، چون ضرورتی برای تزریق واکسن در افراد سالم و کل جمعیت کشور وجود ندارند، اما برخی در تلاش هستند واکسن باقی مانده درشرکت‌های تولیدکننده واکسن آنفلوانزا را به مردم ایران بفروشند. سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره زمان اثربخشی واکسن آنفلوانزا اظهار کرد: باید توجه داشت که واکسن در مدت خاصی بیشترین اثربخشی را دارد.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما به نقل از روابط عمومی ایده بازار امیرکبیر؛ پیرو برگزاری دومین رویداد ملی ایده‌بازار فراورده‌های بهداشتی، آرایشی، شوینده و سلولزی، پیش نشست این رویداد با حضور آقایان دکتر عبدالعظیم بهفر (مدیرکل امور فراورده‌های آرایشی سازمان غذا و دارو)، دکتر عبدالحسین قاسم‌زاده (معاون برنامه‌ریزی اداره کل فراورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو) و دکتر شهرام شعیبی (مشاور مدیرکل امور فراورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو) برگزار شد تا درباره چالش‌ها و فرصت‌های این صنعت و نیز تبیین اهداف و چشم‌انداز دومین رویداد ملی ایده‌بازار فراورده‌های بهداشتی، آرایشی، شوینده و سلولزی پرداخت. آقای عبدالعظیم بهفر، عضو هیأت علمی سازمان غذا و دارو در خصوص اهمیت این رویداد گفت: با تشکیل سازمان غذا و دارو در سال ۹۰ و با توجه به اهمیت حوزه فراورده‌های آرایشی و بهداشتی، اداره‌کل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی را تشکیل دادیم. آقای عبدالعظیم بهفر با اشاره اهدافی که در دومین رویداد ملی ایده‌بازار فراورده‌های بهداشتی، آرایشی، شوینده و سلولزی دنبال می‌شود گفت: این فراورده‌ها را از دو منظر می‌توان نگاه کرد. اول بازار داخلی کشور: طبیعی است که در داخل کشور نیاز‌هایی در این زمینه داریم. در بخش فراورده‌های آرایشی و بهداشتی به راحتی می‌توان ایده‌ای را مطرح کرد که اثبات این ادعای این ایده نسبت به فرآورده‌های دارویی آسان‌تر است.
الفالف18 ساعت قبل
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، لیمو ترش یک منبع فوق العاده ویتامین C است که به دلیل وجود اسید سیتریک در آن به هضم غذا هم کمک زیادی می‌کند؛ به خاطر داشته باشید که آب لیمو یک ماده اسیدی است، مسواک زدن پس از خوردن آب لیمو موجب انتشار اسید آب لیمو در دهان می‌شود؛ به علاوه فشار مسواک بر دندان‌ها در محیط اسیدی به مینای دندان آسیب می‌زند؛ توصیه می‌شود تا یک ساعت بعد از خوردن آب لیمو مسواک نزنید. همچنین باید بدانید که ترکیب آب لیمو با نوشیدنی‌های گرم مانند چای برای سلامتی دندان‌ها مناسب نیست؛ گرما موجب تسریع واکنش‌های شیمیایی شده و قدرت مخرب اسید آب لیمو بر دندان‌ها را افزایش خواهد داد؛ بهتر است آب لیموی طبیعی را با آب سرد مخلوط و میل کنید.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
عصر ایران: با افزایش سن، بدن ما به روشی مشابه با گذشته به تلاش هایی که برای کاهش وزن انجام می‌دهیم، پاسخ نمی‌دهد. در حقیقت، افزایش وزن با افزایش سن شرایطی معمول است. با این وجود، همه ما دشواری در حفظ وزن مناسب و کاهش وزن را با افزایش سن خود تجربه می‌کنیم. در ادامه با برخی دلایل دشوار شدن کاهش وزن با افزایش سن بیشتر آشنا می‌شویم. روش‌های علمی برای مبارزه با افزایش وزن با افزایش سندر ادامه برخی اقدامات که می‌توانید برای مقابله با افزایش وزن مرتبط با افزایش سن مد نظر قرار دهید، ارائه شده‌اند: بر مصرف غذاهای سالم متمرکز شوید.

نظرها

اخبار بیشتر