سهمیه‌بندی؛ تنها راه حل مقابله با مصرف بی‌رویه بنزین
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
سهمیه‌بندی؛ تنها راه حل مقابله با مصرف بی‌رویه بنزین

سهمیه‌بندی؛ تنها راه حل مقابله با مصرف بی‌رویه بنزین

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
یونس نوراللهی، کارشناس حوزه انرژی گفت: متأسفانه ما در کشور با مصرف بی‌رویه سوخت مواجه هستیم و طرح سهمیه‌بندی قیمت سوخت دیر یا زود باید انجام می‌شد.

اعتمادآنلاین| یونس نوراللهی، کارشناس حوزه انرژی و استاد دانشگاه تهران درباره نکات مثبت و منفی طرح سهمیه‌بندی سوخت, گفت: با توجه به شرایط کشور طرح سهمیه‌بندی مصرف سوخت دیر یا زود باید انجام می‌شد.

او ادامه داد: متأسفانه ما در کشور با مصرف بی‌رویه سوخت مواجه هستیم و تجربه به دست آمده در سال‌های اخیر نشان داده است که با حذف سهمیه‌بندی بنزین نه تنها مصرف آن کنترل نشد بلکه شاهد افزایش روز افزون مصرف سوخت هم بودیم.

این کارشناس حوزه انرژی تصریح کرد: سرانه مصرف بنزین در کشور ما گاهی به ۲ برابر مصرف سایر کشور‌ها می‌رسد و این موضوع نشان دهنده اهمیت کنترل مصرف سوخت است.

نوراللهی تأکید کرد: باید توجه داشته باشیم که کنترل مصرف سوخت صرفا به قیمت‌گذاری بستگی ندارد بلکه باید سیاست‌های در نظر گرفته شده برای مصرف سوخت از نظر قیمتی و حجمی مورد ارزیابی قرار گیرد.

او با تأکید بر تأثیر مناسب اجرای طرح سهمیه‌بندی سوخت بر میزان مصرف, گفت: راهکار‌های دیگری هم برای کنترل مصرف بنزین وجود دارد که در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته و عملکرد مناسبی داشته است.

این کارشناس حوزه انرژی گفت: در شرایط فعلی قیمت بنزین سهمیه‌ای ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است که منجر به ایجاد نارضایتی در بین مردم می‌شود. همچنین می‌توان اشکالاتی را در حوزه عدالت اجتماعی به آن وارد کرد.

نوراللهی افزود: در حال حاضر سهمیه‌ای معادل ۶۰ لیتر برای هر خودرو در نظر گرفته شده است. بنابر اعلام بسیاری از آمار‌ها دولت می‌توانست بنزین را با قیمت بیش از ۷ هزار تومان که نرخ تمام شده تولید این محصول است, به فروش برساند اما این کار را نکرد که این نشان‌دهنده یارانه‌ای است که از طرف دولت به بنزین اختصاص پیدا می‌کند؛ با ایجاد سهمیه‌بندی بنزین کسانی که چند ماشین داشته باشند مبلغ بیشتری از یارانه دولتی به آن‌ها اختصاص پیدا می‌کند.

در سایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

او گفت: افراد بسیاری بدون داشتن خودرو مجبور به مواجه با افزایش هزینه در بخش‌های مثل حمل‌ونقل خواهند شد که دولت راهکار پرداخت نقدی مابه‌التفاوت این فروش را برای مواجه با اختلالات در نظر گرفته است.

این کارشناس حوزه انرژی بیان کرد: راهکار‌های دیگری برای مواجه با مصرف بی‌رویه بنزین وجود داشت که می‌توانستیم از آن‌ها استفاده کنیم برای مثال امکان آن وجود داشت که بنزین را با نرخ آزاد منطقه خلیج فارس عرضه کرده و مابه‌ التفاوت آن را به صورت نقدی در اختیار افراد جامعه قرار دهند تا از ایجاد ناعدالتی پیش‌گیری شود. مصرف روزانه چیزی حدود ۹۴ میلیون لیتر در روز است که با توجه به جمعیت ۸۳ میلیونی کشور می‌توان مصرف روزانه یک لیتر برای هر نفر را در نظر گرفت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | چگونه رمز دوم کارت بانکی را فعال کنیم؟

همشهریهمشهری1 روز قبل

راهکار‌های فعالان اقتصادی برای رونق تولید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
او گفت: بدخواهان کشور می‌خواهند ما را منزوی کنند، اما کشور ما در عین حالی که قدرت خود را در تولید بالا می‌برد تعامل خود را با دنیا گسترش می‌دهد و تولیدات خود را به بازار‌هایی صادرات می‌کند. زکایی ادامه داد: در بسیاری مواقع تصمیم گیری‌های عجولانه و قوانین اداری سخت و بروکراسی‌ها، شرایط را برای ما پیچیده‌تر کرده و ناخواسته ما را همسو با محدودیت‌ها و تحریم‌ها قرار می‌دهد. سیروس تالاری تولیدکننده تجهیزات صنعت نفت دیگر میهمان برنامه با بیان اینکه در کشورما منابع خدادادی عظیمی از نفت و گاز وجود دارد گفت: دولت با بهره برداری از ان‌ها و تبدیل به فراورده‌های اقتصاد ملی باید بتواند برای مردم رفاه ایجاد کند. او گفت: تبدیل این موارد به منافع اقتصادی نیاز به ابزار‌هایی دارد که نیاز ملی است و این یکی از مهمترین زیست بوم‌ها به شمار می‌آید. او افزود: در همین زمینه ظرفیت عظیمی از منابع انسانی هم به وجود امده که این نیرو نیز در همین کشور متخصص شده‌اند و ظرفیت ملی در صنایع نفت و گاز کشور را تولید می‌کنند. تالاری ادامه داد: ما صاحب هر دو زیست بوم مورد نیاز برای اعتلای کشور هستیم که باید از این مواهب به طور مناسبی بهره گیری کنیم.

فیلم| زره‌‌پوش‌شدن بانک‌ها بعد از اعتراضات بنزینی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز14 ساعت قبل

ساخت صخره مصنوعی با کشتی باری +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین23 ساعت قبل
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
شرایط فروش اقساطی محصولات ایران خودرو به تعداد بسیار محدود از ساعت ۱۱ صبح روز سه شنبه مورخ ۹۸/۰۹/۱۹ آغاز می‌شود. به گزارش عصر ایران، در اطلاعیه ایران خودرو آمده است: با هدف جلوگیری از ثبت نام واسطه‌ها و افزایش امکان ثبت نام برای مصرف کننده نهایی خودرو، شرکت ایران خودرو فیلترهای را مطابق شرط و شروط مندرج در قواعد و ضوابط بخشنامه که ذیلا" تشریح شده قرار داده است که در صورت ثبت نام مغایر با شروط مندرج در قواعد و ضوابط بخشنامه، ثبت نام مشتری از سوی شرکت ایران خودرو یک طرفه ابطال و وجه ایشان حداکثر ظرف ۲۰ روز مسترد خواهد شد. شرایط و توضیحات روش فروش اعتباری: در این روش فروش صرفا «مشتریانی امکان ثبت نام خواهند داشت که چک‌های طرح» سامانه صیاد " را داشته و فاقد هرگونه چک برگشتی باشند از اینرو اطلاعات صادر کننده چک پس از انجام پیش پرداخت، اعتبارسنجی شده و در صورت دارا بودن شرایط لازم، ادامه فرآیند فروش امکان پذیر خواهد بود، همچنین نتیجه بررسی و اعتبارسنجی از طریق پیامک به مشتریان اطلاع رسانی خواهد شد، و در صورت عدم امکان اعتبارسنجی وجوه پرداختی مشتری به حساب ایشان استرداد خواهد شد. ضمنا «چک باز پرداخت اقساط با تاریخ قید شده در بخشنامه صرفا» از مشتری صاحب قرارداد دریافت خواهد شد و در این بخشنامه امکان دریافت چک از شخص ثالث (اقوام درجه یک، دو و …) وجود ندارد و عنوان صادر کننده چک دراین بخشنامه اشاره به صاحب قرارداد دارد. همچنین فک رهن سند خودرو زودتر از موعد چکها برای کلیه محصولات این بخشنامه امکانپذیر نخواهد بود، لذا ضروریست نمایندگی‌های محترم در این خصوص اطلاع رسانی مقتضی به مشتریان خود داشته باشند.

نظرها

اخبار بیشتر