باید از سیاست افزایش قیمت بنزین دفاع کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. شانا
  4. اقتصادی
باید از سیاست افزایش قیمت بنزین دفاع کرد

باید از سیاست افزایش قیمت بنزین دفاع کرد

شاناخبرگزاری شانا |
یک کارشناس اقتصادی گفت: لازم است ما از سیاست افزایش قیمت بنزین دفاع کنیم، زیرا به فقرزدایی کمک می‌کند.

به گزارش شانا، علی سرزعیم در گفت‌وگو با خبرآنلاین، ضمن حمایت از سیاست افزایش قیمت بنزین، عنوان کرده است: این سیاستی است که رفاه نیمه بالای جامعه را تا حدی پایین می‌آورد، اما اگر این سیاست را اجرا نکنیم، فقر نیمه پایین جامعه با سرعت بیشتری پیش می‌رود.

به گفته وی، باید برای حفظ قدرت خرید یا افت کمتر قدرت خرید دهک‌های پایین جامعه، به این سیاست در کوتاه‌مدت تن داد. این سیاست البته در بلندمدت آثار بیشتری به دنبال دارد که حداقلی‌ترین آن، مربوط به آلودگی هواست. ما هر زمان که با آلودگی هوا روبه‌رو می‌شویم، باید به این پرسش فکر کنیم که سرانجام چه زمانی باید این مسئله حل شود. هیچ راهی جز اینکه قیمت بنزین را بالا ببریم و بخشی از منابع آن را صرف توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی کنیم، وجود ندارد. بیشتر کشورهای دنیا که مشکل ترافیک را حل کرده‌اند، از این راه رفته‌اند.

سرزعیم افزود: این ملاحظات است که ما را به‌سرعت به این سمت سوق می‌دهد که از این سیاست دفاع کنیم. البته به این معنا نیست که وقت اجرای آن اکنون بود. خیر، خیلی زودتر از اینها باید قیمت سوخت بالا می‌رفت و متاسفانه دولت دیر عمل کرد، اما باز هم امروز بهتر از فرداست.

وی در ادامه به تاکتیک‌های مختلف اجرای این سیاست هم اشاره‌ای داشته و ادامه داده است: اما و اگرها برای پیش از هر داستانی است و اگر اکنون به اما و اگر بپردازیم، یعنی اینکه ما هیچ‌گاه در ایران به اصلاحات اقتصادی نپردازیم و همین‌طور آرام آرام وضعمان بدتر شود.

این کارشناس اقتصادی درباره بازتوزیع درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین هم گفته است: این بازتوزیع مانند یارانه نقدی است. سازوکار آن هم این‌گونه است که با توجه به اینکه هر ماه پرداخت نقدی یارانه‌ها را داریم، به این گروه کمک حمایتی پرداخت خواهد شد. کد خبر ۲۹۵۴۳۴

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سورن پلاس به زودی رونمایی می‌شود +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین13 ساعت قبل

برابری دیه مرد و زن در تصادف‌های غیرفوتی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
محمد بارانی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این رای از این پس در همه دادگاه‌ها لازم الاجراست و بیمه‌ها هم باید مطابق آن عمل کنند. وی گفت: پس از مذاکرات قضات دیوان عالی کشور، با اکثریت قاطع این تصمیم گرفته شد که نه تنها در مورد صدماتی که منتهی به مرگ می‌شود باید این برابری دیه زن و مرد رعایت شود، بلکه درباره سایر صدمات هم باید این برابری رعایت و دیه زن هم جبران شود، یعنی برابری به میزان دیه مرد جبران شود و این حکم الزام آور است و دادگاه‌ها در موارد مشابه باید به همین نحو عمل کنند. عضو معاون دیوان عالی کشور افزود: این موضوع به عنوان رای وحدت رویه و به منزله تفسیر از قانون برای همه دادگاه‌ها لازم الاجراست و دادگاه‌ها وقتی بر این اساس رای دهند، بیمه‌ها هم باید دیه را پرداخت کنند. بارانی افزود: این اختلاف رویه وجود داشت که به جهت استنباط متفاوت دادگاه‌ها از قانون بود، اما در نهایت موضوع در هیئت عمومی دیوان عالی کشور برای صدور رای وحدت رویه مطرح شد. علیزاده، رئیس شعبه ۴۲ دیوان عالی کشورراننده در تصادفات، شخص ثالث محسوب می‌شودرئیس شعبه ۴۲ دیوان عالی کشور گفت: با تصمیم هیئت عمومی دیوان، راننده متخلف در تصادفات هم به عنوان شخص ثالث محاسبه می‌شود و در صورت فوت به خانواده او دیه تعلق می‌گیرد و اگر هم آسیب دیده باشد، به خود شخص دیه داده می‌شود.

فعالسازی رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، فعالسازی رمز دوم پویا، ضریب امنیت تراکنش‌های اینترنتی را افزایش می‌دهد و از کلاهبرداری‌های اینترنتی و سوءاستفاده از حساب‌های بانکی جلوگیری می‌کند. چنانچه فقط از کارتخوان یا خودپرداز استفاده می‌کنید نیازی به فعالسازی رمز دوم پویا نیست برای آشنایی بیشتر با نحوه فعالسازی رمز دوم، گزارش آذری بقا را مشاهده نمایید.
مازن آنلاینمازن آنلاین1 روز قبل
انتخابانتخاب22 ساعت قبل
راهکار خرید اقساطی دیجی‌پی محصول جدیدی از گروه دیجی‌کالا است که با هدف تسهیل خرید مشتریان دیجی‌کالا طراحی شده است. پس از موفقیت در ارائه راهکار خرید اقساطی به مشتریان دیجی‌کالا، اکنون دیجی‌پی امکان عقد قرارداد با شرکت‌ها و سازمان‌ها برای خرید اقساطی پرسنل سازمانی را فراهم کرده است. دیجی‌پی مسیر پرداخت اقساط را ساده کرده است و کاربر می‌تواند هر قسط را به‌صورت آنلاین و از طریق اپلیکیشن دیجی‌پی پرداخت کند. با تمام شدن دوره اقساط و درصورت پرداخت به موقع تمامی اقساط، دیجی‌پی امکان دریافت مجدد اعتبار خرید اقساطی را نیز فراهم کرده است. علاوه بر آن این افراد میتوانند دوستان خوش حساب خود را برای استفاده از راهکار خرید اقساطی دیجی‌‌پی معرفی کنند.

نظرها

اخبار بیشتر