جایگاه دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه پژوهش بررسی شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
جایگاه دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه پژوهش بررسی شد

جایگاه دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه پژوهش بررسی شد

مهرخبرگزاری مهر |
وضعیت تحقیقات و فناوری و نقش آن در نظام سلامت، جایگاه دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه پژوهش، کمبود بودجه‌های پژوهشی و برخی از موانع و مشکلات موجود بررسی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت و مدیران حوزه پژوهشی این معاونت در ویدئو کنفرانس به تشریح وضعیت پژوهشی دانشگاه‌ها و اولویت‌های پژوهشی کشور پرداختند.

سپس هریک از روسا و معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاه‌ها به بیان مسائل دانشگاه خود پرداختند و مسئولان پژوهشی وزارت بهداشت به آنان پاسخ دادند.

دکتر محمدعلی صحرائیان معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره این نشست گفت: در این نشست مسائل مختلفی از جمله گزارشی از وضعیت تحقیقات و فناوری و نقش آن در نظام سلامت، جایگاه دانشگاه‌ها در حوزه پژوهش، کمبود بودجه‌های پژوهشی و برخی از موانع و مشکلات موجود مورد بررسی قرار گرفت.

صحرائیان رعایت اخلاق در پژوهش و انتشارات علمی را از موضوعات جدی مورد بحث در این ویدئو کنفرانس بیان کرد و گفت: متأسفانه کشور ما با ۱۴ مقاله باز پس گرفته‌شده (Retract) به ازای هر ۱۰ هزار مقاله در صدر دنیا قرار دارد که مهم‌ترین دلیل آن نبود نظارت کافی اعضای هیئت‌ علمی در مواردی است که مقاله توسط گروه‌های دیگر و یا دانشجویان تهیه می‌شود.

وی افزود: با توجه به حساسیتی که باز پس گرفته شدن مقالات ایران در کشورهای دیگر ایجاد کرده و پیامدهای ناشی از آن‌ که کل کشور را در بر گرفته، کمیته‌های اخلاق در پژوهش در دانشگاه‌ها فعال‌شده‌اند.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز ارتقا بعضی از افراد به دلیل وجود مقاله باز پس گرفته‌شده مدت‌ها عقب‌افتاده است. لذا اعضای هیئت‌ علمی با دقت کافی از صحت‌ و سقم مطالبی که منتشر می‌کنند اطمینان حاصل کنند.

وی با تاکید بر پرهیز از انتشار مقاله در مجلات علمی سیاه گفت: وزارت بهداشت لیست مجلات نامعتبر و جعلی را تهیه‌ کرده است که این لیست در وب‌سایت معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه قابل‌ دسترس است. انتشار مقاله در این مجلات برای دانشگاه و عضو هیئت‌علمی که اقدام به انتشار آن کرده امتیاز منفی دارد لذا محققان با مراجعه به این لیست، از چاپ مقاله در این مجلات پرهیز کنند.

صحرائیان استفاده بهینه از بودجه‌های تحقیقاتی را از دیگر موضوعات این ویدئو کنفرانس بیان کرد و گفت: در زمانی که بودجه تحقیقاتی محدود است و کشور با تحریم روبرو است استفاده بهینه از بودجه‌ها در راستای تحقیقات هدفمند اهمیت بسزایی دارد.

وی با تأکید برجذب اعتبارات پژوهشی خارج از دانشگاه گفت: وضعیت دانشگاه در طرح‌های تحقیقاتی موسسه نیماد خوب است اما با توجه به توانایی و شمار اعضای هیئت‌ علمی که دانشگاه دارد باید رویکردمان به جذب گرنت‌های خارج از دانشگاه که قابل‌دسترس‌ترین آن موسسه نیماد است بیشتر شود. گرنت‌های بین‌المللی هم در سایت معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه قابل‌مشاهده است که محققان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: در گزارشی که ارائه شد، دانشگاه‌هایی که ظرفیت کمتری به نسبت دانشگاه علوم پزشکی تهران دارند در جذب این گرنت‌ها فعال هستند و لازم است محققان دانشگاه نگاه دقیق‌تری نسبت به جذب بیشتر گرنت‌های پژوهشی از خارج دانشگاه داشته باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نانو شیشه زیست فعال

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، محققان دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر‏ نانو مواد شیشه زیست فعالی را به دست آوردند که خواص بیولوژیک دارد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز19 ساعت قبل
اکران خصوصی «مطرب» به کارگردانی مصطفی کیایی با حضور پرویز پرستویی، الناز شاکردوست و محسن کیایی، شب گذشته (چهارشنبه ۱۳ آذر) در پردیس چارسو برگزار شد.

یک سوال همیشگی درباره نمایشگاه کتاب

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
کلاکت این هفته به موضوعاتی چون سوال همیشگی درباره نمایشگاه کتاب و یک مرمت و کلی حرف و حدیث پرداخته است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در کلاکت این هفته خواهید دید: >> این روز‌ها سینمای کودک و نوجوان سهم خواهی کرده است و چند فیلمی را در سینما به نمایش درآورده است البته از بین این آثار «منطقه پرواز ممنوع» پرفروش شده و به باشگاه میلیاردی‌ها پیوسته است>> چرخه نمایش فیلم‌ها همچنان مطلوب نیست و تهیه کنندگان فیلم‌های کودک اعتراض‌هایی دارند>> هادی حجازی فر بازیگر سینما و تلویزیون که در اصل کارگردان تئاتر است به خانه اول خود بازگشته است و این روز‌ها آستین بالا زده و برای جوانان اهل تئاتر جشنواره‌ای به نام «هامون» راه انداخته است>> یک مرمت و کلی حرف و حدیث درباره مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان>> سوال همیشگی درباره نمایشگاه کتاب، مکان برگزاری نمایشگاه کجاست، ‏ مصلی یا شهر آفتاب؟ و خانه به دوشی ناشران>> اعضای هیئت انتخاب فیلم‌های سینمایی جشنواره فیلم فجر انتخاب شدند>> پردیس ملت میزبان اهالی رسانه در جشنواره فیلم فجر سی و هشتم
رکنارکنا19 ساعت قبل
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: در حال حاضر تنها هفت الی هشت نفر در بازداشت هستند و امیدواریم تا یکی دو روز آینده مشکل آنان نیز حل شود. غلامی ادامه داد: به طور کلی ۹۵ دانشجو در سراسر کشور بازداشت شده بودند که اکثر آنان در روز‌های ابتدایی آزاد شدند و تنها ۳۰ نفر به مدت طولانی‌تری در بازداشت به سر بردند. قطعا آموزش و تربیت فرزندان اهالی کشور‌های دیگر از جمله کشور‌های همسایه ارتباط میان نسل‌ها و جوامع را تعمیق می‌بخشد. برای ایجاد رشته دانشگاه باید متقاضی شود و برنامه‌های وزارت علوم برای یکسان‌سازی در آموزش توسط اساتید دانشگاه تنظیم و دانشگاه‌ها باتوجه به امکانات خود آن را برگزار می‌کنند. در صورتی که از مشهد تقاضایی در این زمینه وجود داشته باشد از آن استقبال می‌کنیم. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

بررسی شاخصه‌های دانشجوی تراز انقلاب از منظر قرآن

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ گفتگوی ویژه اخبار قرآنی با موضوع «دانشجوی تراز انقلاب اسلامی با شاخصه‌های قرآنی» با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر اصغر هادوی کاشانی استاد دانشگاه و پژوهشگر قرآنی، فردا جمعه ساعت ۱۰ روی آنتن می‌رود.

مسابقه کدنویسی مبهم

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
پاک کردن برنامه‌ها از کد‌های کثیف، این خلاصه مسابقه کدنویسی مبهم در باشگاه کسب و کار دانشگاه صنعتی شریف است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، کسب تجربه و شناسایی نیرو‌های نخبه مهم‌ترین دستاورد شرکت کنندگان و حامیان این دست از مسابقات می‌تواند باشد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ویروس جدید آنفالونزا تاکنون جان چه تعدادی از ایرانی‌ها را گرفته است؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

اظهارات امروز روحانی و نامه رییس اتحادیه کانون وکلا به او + فیلم

خبری1 روز قبل

انفجار در یک تالار عروسی / در کردستان عزای عمومی اعلام شد + فیلم

خبر فوری26 دقیقه قبل

قیمت جهانی نفت امروز جمعه ۱۵ آذر

رکنا28 دقیقه قبل

صهیونیست‌ها در مرز لبنان حصار آهنی نصب می‌کنند

مشرق‌نیوز30 دقیقه قبل

بودجه سالانه حوزه فرهنگ تنها یک درصد بودجه کشور است/ بودجه فرهنگی در بودجه ۹۹، کاهش ۱۰ درصدی داشته است/ هرگز توسعه متوازن دغدغه دولت‌ها نبوده است/ هنرمندان در مقابل حاکمیت بلاتکلیف هستند/ حاکمیت موسیقی را قبول دارد ولی نمایش سازهایش را قبول ندارد

اعتمادآنلاین30 دقیقه قبل

شاهکار یگان پدافندی انصارالله در یمن / شکار ۴ فروند هواگرد سعودی در کمتر از ۱ هفته / احتمال رونمایی سامانه‌های جدید پدافندی در آینده نزدیک +عکس

مشرق‌نیوز30 دقیقه قبل

شهرداری بندرعباس بر مهرام تهران غلبه کرد

ایسنا32 دقیقه قبل

تولید نفت روسیه به رکورد ۱۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد

رکنا32 دقیقه قبل