مراجع تقلید علیه گرانی بنزین
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. سیاسی

مراجع تقلید علیه گرانی بنزین

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
شايد خود سران قوا نيز پيش‌بيني نمي‌کردند که افزايش قيمت بنزين با نارضايتي و واکنش‌هاي شديد مردم روبه‌رو شود تا جايي که سياسيون، نمايندگان مجلس و... به آن واکنش نشان دهند و مردم عادي نيز در استان‌هاي مختلف با برپايي تجمعات مختلف اعتراض خود را به گوش همه برسانند.

آفتاب‌‌نیوز :

هر چند برف روز گذشته نیز نتوانست مانع از حضور جدی مردم برای اعتراض بنزینی شود و روز گذشته جامعه صحنه اعتراضات کم و بیش مردم در استان‌های مختلف بود. در این راستا علما و مراجع تقلید از تصمیم اخیر اظهار نارضایتی و تاسف کرده‌اند و نمایندگان نیز از طرح‌های دو فوریتی و سه فوریتی برای لغو این طرح خبر داده‌اند.

نارضایتی از افزایش قیمت

بامداد جمعه بود که خبر افزایش قیمت بنزین همه مردم را شوکه کرد و به سرعت در فضای رسانه‌ای، مجازی و شبکه‌های اجتماعی دست به دست چرخید. بنزین ۳۰۰۰ تومانی به اندازه‌ای برای مردم غیر قابل هضم بود که از همان ساعات اولیه تا روزهای بعد شاهد واکنش‌ها و اظهار نظرهای متفاوت از سوی فعالان سیاسی، اجتماعی، اقتصادی نمایندگان مجلس و سلبریتی‌ها در این باره بودیم. حتی در فضای مجازی نیز می‌شد نارضایتی و اعتراض را در اظهارات مردم مشاهده کرد. جایی که بسیاری از اعتراض میدانی نسبت به این رویه خبر می‌دادند.

مراجع تقلید علیه گرانی بنزین - 5

هر چند که بارش برف دیروز نیز نتوانست مانع از این امر شود و مردم را غافلگیر کند و جامعه از تکاپو برای مخالفت و ابراز نارضایتی از تصمیم اخیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی دست نکشید. البته باید صف اعتراضات مردمی که دغدغه معیشت و زندگی خود را دارند و این افزایش قیمت مسلما تاثیرات منفی بر زندگی‌شان خواهد داشت را از دلواپسان و مخالفان دولت جدا کرد. چرا که آنها درصددند با دستاویز قرار دادن این تصمیم که در سطح ملی گرفته شده دولت را هدف تخطئه و تخریب قرار دهند. هر چند این اولین بار نیست که در طول چهل سال گذشته حامل‌های انرژی از جمله بنزین گران می‌شود و در دولت‌های پیشین نیز شاهد این مساله بوده‌ایم. در این راستا اگر به سابقه اصلاح قیمت‌ها نظری بیفکنیم خواهیم دید که قیمت بنزین که در دولت اصلاحات ۸۰ تومان بود در دولت احمدی‌نژاد به ۷۰۰ تومان تغییر یافت. حال در دولت روحانی نیز در اصلاح قیمت از هزار تومان به ۳ هزار تومان افزایش پیدا کرده که به قرائت برخی این اصلاحات لازم است. هر چند که به گفته خود دولت مابه‌التفاوت این افزایش قیمت به خود مردم بازگردانده خواهد شد. از سوی دیگر نباید از یاد برد که این طرح مصوب شورای عالی هماهنگی اقتصادی است و اصلا دولت مطرح نیست و اگر دولت میداندار شده بدین خاطر است که اجرائیات کشور را بر عهده دارد. هر چند اعتراضات صورت گرفته بحق و بجاست و با توجه به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم شاید بهتر بود این طرح در زمان دیگری مطرح و اجرا می‌شد.

همه پاسخگو باشند

نماینده دماوند در مجلس درباره اصلاح قیمت و سهمیه‌بندی بنزین با بیان اینکه وکلای ملت با این افزایش قیمت مخالف هستند، گفت: بیستم مهر یک جلسه غیرعلنی در مجلس برای تصمیم‌گیری درباره بنزین صورت گرفت و پیشنهاداتی هم مطرح شد، نمایندگان با یک رأی استمزاجی مخالفت خود را اعلام و بیان کردند تا شب عید برای این کار دست نگه داشته شود. تصمیم جدی اصلاح قیمت بنزین توسط رهبری و سران نظام گرفته شده است. ایلنا نوشت؛ قاسم میرزایی نیکو با اشاره به این که مجلس روز یکشنبه یک جلسه غیرعلنی درباره افزایش قیمت بنزین خواهد داشت، گفت: وکلای ملت به دنبال طرح‌های دو و سه فوریتی برای ملغی کردن این مصوبه هستند. عضو فراکسیون امید مجلس اظهار کرد: هنگامی که مجمع می‌گوید ما در جریان نبودیم، از قول آقای رئیسی یک چیزی توئیت و بعد تکذیب می‌شود و پیامک‌ها به گونه‌ای سامان‌دهی می‌شود که دولت در حال انجام دادن خطای بزرگی است، مشخص است اقداماتی در حال انجام است که باید تکلیف‌شان هرچه زودتر مشخص شود. میرزایی نیکو خاطرنشان کرد: از یک طرف قیمت‌ها بالا می‌رود از طرف دیگر اقتصاد مقاومتی مطرح می‌شود! از سوی دیگر هم در تریبون نماز جمعه عنوان می‌شود دولت تمامی این کارها را انجام داده است در حالی که دولت مجری مصوبات است.

طرح دو فوریتی

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره مصوبه سران سه قوه کشور برای افزایش نرخ بنزین در کشور، اظهارداشت: من نمی‌دانم سران قوا امضا کردند یا نه، چون از جزئیات جلسه آنان اطلاعی ندارم، اما ما صددرصد با این موضوع مخالفت می‌کنیم. حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری گفت: حرف بنده این است که جناب آقای رئیس مجلس اگر می‌خواهند تصمیمی در جلسه سران قوا بگیرند، باید قبل از آن، در مجلس این تصمیم را با نمایندگان به شور بگذارد و بر اساس نظر نمایندگان در جلسه سران قوا تصمیم‌گیری کنند؛ یعنی خود رئیس مجلس به تنهایی برای امور به این مهمی نمی‌تواند تصمیم‌گیری کند. وی از تهیه یک طرح دو فوریتی برای مخالفت با گران شدن بنزین در صحن علنی مجلس خبر داد و تصریح کرد: بنده تلفنی از تعدادی از نمایندگان مجلس نظرخواهی کردم و تماما پیامک‌هایشان را حفظ کردم و نگه داشتم؛ همه این نمایندگان تأکید داشتند به‌عنوان موافق این طرح دو فوریتی اسمشان نوشته و ثبت شود و لذا در اولین ساعات یکشنبه‌ (امروز) که مجلس آغاز به کار می‌کند، این طرح را در هیات رئیسه اعلام وصول خواهم کرد. علی مطهری در یادداشتی با عنوان «دو اشتباه در نحوه گران کردن بنزین» نوشت: در این که برای قیمت بنزین و سایر حامل‌های انرژی در کشور باید فکری کرد تا آثار سوء ارزان بودن آن‌ها مانند قاچاق سوخت از بین برود تردیدی نیست، اما نحوه اجرای آن بسیار مهم است. به نظر من در اقدام اخیر دو اشتباه رخ داد، یکی مربوط به مرجع تصمیم‌گیر است. حیطه تصمیم‌گیری شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا صرفا حل مشکلات فوری و فوتی برای دور زدن تحریم‌ها است که باید حتی با نادیده گرفتن موقت قوانین موجود درباره آن‌ها تصمیم گرفت. تصمیم‌گیری درباره قیمت بنزین از این سنخ مشکلات نیست و لزوما نباید در آن شورا تصمیم‌گیری می‌شد، نمی‌شود نمایندگان مجلس از نوع تصمیم درباره قیمت بنزین بی‌اطلاع باشند و پاسخی برای موکلان خود نداشته باشند، گرچه اجازه کلی آن را به دولت و نه به شورای عالی سران قوا داده‌اند. اشتباه دیگر مربوط به شیب تند این تصمیم است، من خودم در جریان بررسی بودجه ۹۸ پیشنهاد افزایش قیمت بنزین را دادم، اما به این صورت که تا ۸۰ لیتر به همان قیمت ۱۰۰۰ تومان و از آن بالاتر ۳۰۰۰ تومان، ولی تصویب نشد.

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

رد دلایل توجیه افزایش قیمت

یک عضو فراکسیون امید مجلس با اعلام مخالفت با طرح افزایش قیمت بنزین در توئیتر خود نوشت: مقایسه یک‌طرفه قیمت بنزین بدون مقایسه درآمد کارمند و کارگر و ارزش پول ملى کشورهاى دیگر، یعنی محاسبه درآمد مردم با ریال و محاسبه هزینه‌ها با دلار. بهرام پارسایی در ادامه آورد: اینکه قیمت کم «دلیل اصلى» مصرف بالاى بنزین اعلام شود، آدرس غلط است. افزایش یارانه‌ها دلیل و بهانه‌ای برای توجیه این افزایش قیمت است. نمایندگان مجلس دهم با هرگونه افزایش قیمت سوخت مخالفت کردند زیرا معتقد بوده و هستیم که این اقدام، بجز پر کردن مقطعی کسری دولت، نفع دیگری ندارد و یک موج جدید و سنگین تورمی به مردمی که در فشار اقتصادی و معیشتی مجبور به مدارا و تحمل شده‌اند، تحمیل خواهدکرد.

مجلس در راس امور نیست

پروانه سلحشوری نماینده تهران و رئیس فراکسیون خانواده مجلس در واکنش به گرانی بنزین در توئیتر نوشت: از وقتی بنزین گران شده مردم در تماسی‌های مکرر ابراز نگرانی می‌کنند. هموطنان عزیزم مدت‌هاست مجلس در راس امور نیست. این موضوع در جلسه سران سه قوه تصمیم‌گیری شده. همین یک رکن دموکراسی را نیم‌بند داشتیم که فاتحه آن هم خوانده شد.

مجلس طرح را لغو کند

یک مرجع تقلید در قم از افزایش قیمت بنزین به شدت ابراز تاسف و نگرانی کرده و خطاب به نمایندگان مجلس خواستار لغو این طرح شدند. شفقنا نوشت؛ حضرت آیت‌ا … العظمی صافی گلپایگانی در پیامی نوشتند: متأسفانه در حالیکه گرانی، تورم و بیکاری بسیاری از اقشار مملکت را در وضعیت سخت و ناراحت کننده‌ای قرار داده، طرحی در شب میلاد رسول رحمت (ص) توسط سران قوا تصویب شد که موجب تأسف و نگرانی شدید است. از نمایندگان مجلس می‌خواهیم که لغو این طرح را اعلام کنند و برای رفع مشکلات مردم، با مشورت بزرگان و اساتید علم اقتصاد اقدام فوری نمایند.

سران قوا توضیح دهند

یک مرجع تقلید درخصوص گزانی بیانیه بنزین بیانیه‌ای صادر کرد. در بیانیه آیت‌ا … مکارم شیرازی آمده است: گرانی بنزین آن هم در حد سه برابر و آن هم در وقت نامناسب و بدون ذکر دلیل، یک شوک مهم بر افکار عمومی وارد کرد و اسباب بعضی نارضایتی‌ها گردید. آیا بهتر نیست دولت یا رؤسای قوای سه‌گانه دلائل خود را برای این کار بیان کنند و افکار عمومی را به مدد طلبند و اگر بعد از شنیدن آن دلائل، افکار عمومی هماهنگ شد، اقدام نمایند و اگر دولت مشکلی دارد -که قطعا دارد- آیا آن مشکل را با راه حل دیگری غیر از این راه نمی‌توان حل کرد؟ به هر حال این کار آن هم بدین صورت، شتابزده به نظر می‌رسد و باید پیرامون آن بررسی بیشتری شود و آنچه افکار عمومی را قانع کند، انجام دهند.

تجدید نظر کنید

یک استاد حوزه علمیه قم نسبت به افزایش ناگهانی قیمت بنزین در شرایط فعلی ابراز ناراحتی کرد. در پیام آیت‌ا … علوی گرگانی آمده است: تمام مسئولان دلسوز و مدیران مملکتی باید توجه داشته باشند که در شرایط فعلی ایجاد آرامش در جامعه و دوری از پرداختن به مسائل حاشیه‌ای و حفظ وحدت ملی، پرهیز از ایجاد التهاب در جامعه مخصوصا در وضعیت اقتصادی مردم یک اصل مهم می‌باشد، لذا هرگونه رفتاری که موجب بروز مشکلات معیشتی بیشتر در شرایط فعلی برای مردم شود، از نظر اینجانب ناپسند و بر خلاف مصالح ملی است. وی در بخش دیگری از این پیام آورده است: اینجانب از همه نمایندگان مجلس می‌خواهم که با قاطعیت جلوی ایجاد التهاب معیشتی در جامعه را گرفته و از دولت محترم نیز می‌خواهم که تا دیر نشده در تصمیم خود تجدید نظر کرده و با همفکری کارشناسان دلسوز و متعهد و به‌کارگیری جوانان مؤمن و متعهد و نخبه به تقویت تولید داخلی و حل اساسی مشکلات آن اهتمام ورزند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پایان یک اتهام …

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
گزارش سازمان ملل مشخص کرد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها درباره اتهام به ایران در زمینه حمله به آرامکو، فقط گمانه‌زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ۲۳ شهریور امسال بود که برخی شهروندان سعودی در منطقه بقیق از شنیدن صدا‌هایی خبر دادند. اما بلافاصله جنبش انصارالله یمن، این حمله را تایید و آن را پاسخی به حمل ۱۵۰۰ روزه سعودی‌ها و شهادت بیش از ۴۰ هزار یمنی می‌داند. خبرگزاری رویترز در روز گذشته با انتشار گزارشی به نقل از دبیر کل سازمان ملل به صراحت می‌گوید این سازمان اعلام کرده است نمی‌تواند ایرانی بودن پهپاد‌ها و موشک‌های مورد استفاده در حمله به آرامکو را تایید کند. به نظر می‌رسد هر چند آمریکایی‌ها و سعودی‌ها تلاش کردند در این سه ماه با جعل سند و مدرک سازی بتوانند پرونده‌ای در این خصوص برای ایران باز کنند با گزارش سازمان ملل مشخص شد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها فقط گمانه زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست.

تماشا کنید: ریاضت اقتصادی برای مردم، افزایش بودجه برای مصباح یزدی

انتخابانتخاب1 روز قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ حسن روحانی، رئیس جمهور هنگام تقدیم لایحه بودجه به مجلس گفته بود: «بودجه سال آینده بودجه استقامت و مقابله با تحریم است»؛ با این حال نگاهی به ردیف‌های بودجه نشان می‌دهد که گویا برخی موسسات بودجه بگیر، سهم چندانی از این «استقامت» ندارند.

:: استانبول - همایش اقتصادی ایران و ترکیه

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از استانبول، فعالان اقتصادی دو کشور در این نشست، زمینه‌های توسعه مبادلات تجاری و رفع موانع موجود را بررسی کردند.

دستور کار امروز مجلس شورای اسلامی

مهرمهر1 روز قبل
امروز در مجلس شورای اسلامی به بررسی دستاوردها و مشکلات حوزه اقتصاد شرکت‌های دانش بنیان و بررسی لایحه دو فوریتی درآمد پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها می‌پردازند.
تسنیمتسنیم15 ساعت قبل
قرارداد صادرات گاز ایران به این کشور در سال ۱۹۹۶ به امضای دو طرف رسید و بر طبق این قرارداد ایران تا سال ۲۰۲۶ باید روزانه ۲۷ میلیون متر مکعب گاز به این کشور صادر کند. در بخش LNG نیز قطر، الجزایر و آمریکا مهم‌ترین صادرکنندگان گاز به کشور ترکیه طی چند سال گذشته بوده‌اند. صادرات گاز ایران به ترکیه همواره با مشکلات عدیده ­ای روبه­ رو بوده؛ قیمت و کیفیت گاز وارداتی بارها مورد مناقشه طرفین بوده است. اما با وجود همه این مسائل و فشار‌های آمریکا درطول مدت تحریم، هیچ­گاه گاز صادراتی ایران به ترکیه قطع نشده و همواره صادرات گاز ایران به ترکیه ادامه داشته است. به طوری که در مقاطعی که صادرات نفت کشور با چالش‌های جدی مواجه بوده است صادرات گاز ایران اما درآمدی پایدار و تحریم ناپذیر برای کشور تامین نموده است.

تشکیل هیئت‌های اجرایی انتخابات، تقریبا در سراسر کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عبدالرضا رحمانی فضلی پس از شرکت در کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران، افزود: در این کمیسیون درباره حوادث اخیر صحبت شد و به سوالات نمایندگان در حدی که وقت اجازه می‌داد توضیح دادم، اما مقرر شد تا در جلسه دیگری بحث ادامه یابد. وی گفت: درباره انتخابات هیچ بحثی در این جلسه صورت نگرفت. وزیر کشور افزود: هیئت‌های اجرایی انتخابات از روز شنبه و پس از پایان ثبت نام از داوطلبان مجلس، کارشان را شروع کردند و انتخاب هیئت‌های اجرایی در سراسر کشور به جز یکی دو شهرستان که ما هنوز نتوانستیم این هیئت‌های اجرایی را تشکیل دهیم، انجام شده است. آقای رحمانی فضلی گفت: ​ به محض اینکه اطلاعات از دستگاه‌های چهارگانه برای هیئت‌های اجرایی برسد، آن‌ها کارشان را شروع می‌کنند و در بعضی از شهر‌ها این کار شروع شده است. وی افزود: به صورت کلی، چون تعداد داوطلبان انتخابات مجلس در این دوره ۱۶ هزار نفر است، رسیدگی به صلاحیت آن‌ها هم کار بسیار سختی است، اما امیدواریم با رسیدن مستندات هیئت‌های اجرایی هم کارشان را شروع کنند.

نظرها

اخبار بیشتر