کارگاه نوحه سرایی|یکسان دانستن موسیقی با غنا در فرهنگ ما جای تأسف دارد/ شاعری که خلوت ندارد آثار تاثیر گذاری را خلق نخواهد کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
کارگاه نوحه سرایی|یکسان دانستن موسیقی با غنا در فرهنگ ما جای تأسف دارد/ شاعری که خلوت ندارد آثار تاثیر گذاری را خلق نخواهد کرد

کارگاه نوحه سرایی|یکسان دانستن موسیقی با غنا در فرهنگ ما جای تأسف دارد/ شاعری که خلوت ندارد آثار تاثیر گذاری را خلق نخواهد کرد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
نوحه شعر است! چه‌بسا از شعر سخت‌تر است! نوحه‌سرایی که ادبیات نمی‌داند، موسیقی نمی‌داند، ساختار شعر را نمی‌شناسد، از عناصر خیال بهره نمی‌برد، نوحه‌سرا نیست!

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، متأسفانه در فرهنگ سنتی ما واژه موسیقی و موسیقیدان با غنا و مطربی مترادف بوده‌ است. به همین دلیل در باور مداحان و نوحه‌سرایان سنتی، حتی استفاده از واژه موسیقی نیز در عرصه ستایشگری اهل‌بیت (ع) مذموم است.

دوره دوم از کارگاه نوحه و سرود آیینی با حضور مهدی زنگنه و جمعی از شاعران آیینی کشورمان در باشگاه خبرنگاران پویا برگزار می‌شود.

در این کارگاه مهدی زنگنه شاعر و مداح اهل بیت نکاتی را درباره ساخت و تولید نوحه به علاقه‌مندان این حوزه آموزش داد.

کارگاه نوحه سرایی|یکسان دانستن موسیقی با غنا در فرهنگ ما جای تأسف دارد/ شاعری که خلوت ندارد آثار تاثیر گذاری را خلق نخواهد کرد - 5

گزیده اولین جلسه از دوره دوم این کارگاه به‌شرح ذیل است:

نوحه‌سرای هیئت برای سرودن نوحه و سرود آیینی به چندین پشتوانه نیاز دارد:

پشتوانه‌های دینی

عرصه فعالیت شاعر آیینی و نوحه‌سرا، دین و زیر مجموعه‌های آن است؛ پس باید مسلح به دانش و بینش دینی باشد تا از مسیر منحرف نشده و به موفقیت برسد.

*اصول و اعتقادات: سیر مطالعاتی و شرکت در جلسات اعتقادی برای شاعر آیینی از نان شب واجب‌تر است. نوحه‌سرایی که مبانی فکری‌اش به درستی شکل نگرفته است، یا گرفتار غلو می‌شود یا ناخواسته به تخفیف جایگاه اهل‌بیت (ع) قلم می‌زند و مخاطب را نیز منحرف می‌کند.

* تاریخ اسلام: بخش عمده فعالیت‌های ما، روایتگری سبک زندگی و شیوه زیست و نحوه شهادت ذوات مقدسه است. پشتوانه‌های تاریخی و مطالعه مقاتل از اهم واجبات شاعر و نوحه‌سرا محسوب می‌شود.

*اخلاق اسلامی: خلوص نیت و توجه به صاحبان اصلی جلسات مذهبی دلیل ماندگاری آثار است. «انما الاعمال بالنیات» شاعری که هنگام سرودن به رضایت مردم و مداح فکر می‌کند از مسیر صحیح خارج شده‌ است. گریز از شهرت و توسل در خلوت نیز از مبانی اصلی است. شاعری که خلوت ندارد و به تنهایی برای مصیبت‌های اهل‌بیت نمی‌گرید آثار تاثیرگذاری را خلق نخواهد کرد.

کارگاه نوحه سرایی|یکسان دانستن موسیقی با غنا در فرهنگ ما جای تأسف دارد/ شاعری که خلوت ندارد آثار تاثیر گذاری را خلق نخواهد کرد - 13

پشتوانه‌های ادبی

متأسفانه باور غلطی در میان نوحه‌سرایان رواج پیدا کرده که «نوحه شعر نیست!!!»

نوحه شعر است! چه‌بسا از شعر سخت‌تر هم هست! نوحه‌سرایی که ادبیات نمی‌داند، آرایه نمی‌داند، ساختار شعر را نمی‌شناسد، از عناصر خیال بهره نمی‌برد، نوحه‌سرا نیست! تمام آن چیزهایی که موجب اعتلای اثر ادبی می‌شود در نوحه نیز قابل استفاده و لازم‌الاجرا است، البته به شیوه‌ای دیگر. به عنوان مثال ساده‌گویی و همه‌فهم بودن نوحه از ویژگی‌های بارز آن است اما نباید این ساده‌گویی به سست‌گویی منتج شود.

خبری: اخبار فرهنگی روز جهان

نوحه معروف «همه‌جا کربلا همه‌جا نینوا» در اوج سادگی است. اما ماندگار است، چرا؟ چون هر کسی زبان فارسی را می‌فهمد این جملات را نیز درک می‌کند. در حالی که این نوحه با استفاده از صنعت تلمیح به «کل یوم عاشورا کل ارض کربلا» اشاره دارد. تمام صنایع ادبی به ویژه آرایه‌های لفظی مانند واج آرایی در نوحه و سرود آیینی قابل استفاده‌اند. زیرا مهم‌ترین کارکرد این آرایه‌ها ایجاد موسیقی در کلام است؛ و از آنجا که ما در نوحه با موسیقی سر و کار داریم این آرایه‌ها به ایجاد موسیقی، کمک خواهند کرد.

کارگاه نوحه سرایی|یکسان دانستن موسیقی با غنا در فرهنگ ما جای تأسف دارد/ شاعری که خلوت ندارد آثار تاثیر گذاری را خلق نخواهد کرد - 19

پشتوانه‌های موسیقایی

متأسفانه در فرهنگ سنتی ما واژه موسیقی و موسیقیدان با غنا و مطربی مترادف بوده‌ است. به همین دلیل در باور مداحان و نوحه‌سرایان سنتی، حتی استفاده از واژه موسیقی نیز در عرصه ستایشگری اهل‌بیت (ع) مذموم است. اما حقیقت این است که خود آنها نیز ناخواسته از علم موسیقی بهره‌ها جسته‌اند. علم موسیقی با ابزار و آلات موسیقی متفاوت است. ما در نوحه‌سرایی با نت‌ها، ریتم‌ها، دستگاه‌های موسیقی، موسیقی مقامی و نواحی و غیره مواجهیم. هرچه از دانش موسیقی آگاهی بیشتری داشته باشیم آثار بهتری خلق خواهیم کرد.

** عناصر تشکیل دهنده نوحه:

۱ / شعر

۲ / ملودی

۳ / ریتم

 نکته‌ها:

الف / گاهی وقتی یک مایه ملودی روی یک شعر با یک وزن قرار می‌گیرد، یک خط موسیقی تولید می‌شود؛ همان مایه ملودی روی یک شعر با یک وزن دیگر، یک خط موسیقی دیگر می‌سازد.

ب / گاهی یک ملودی ثابت با اشعار مختلف احساسات متفاوتی را منتقل می‌کند.

کارگاه نوحه سرایی|یکسان دانستن موسیقی با غنا در فرهنگ ما جای تأسف دارد/ شاعری که خلوت ندارد آثار تاثیر گذاری را خلق نخواهد کرد - 29

ج / هر خط ملودی قطعا شعر مخصوص به خودش را دارد. نوحه‌سرا و ترانه‌سرای موفق کسی است که بر اساس لحن و حس و حال آن ملودی، بهترین واژه‌ها را کشف کند و روی آن ملودی بگذارد.

د / هر بیت شعر در این عالم یک ملودی مخصوص به خودش را دارد. ملودی‌ساز موفق کسی است که بر اساس لحن و حس و حال واژه‌ها، آن ملودی را کشف کند و روی شعر بگذارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سومین همایش کاردیوانکولوژی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

خاطره بازیگر معروف ایرانی از برخورد نژادپرستانه با فرزندش در فرانسه +عکس و فیلم

فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
داریوش ارجمند، ضمن انتقاد از برخی هنرمندان که به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند، خاطره‌ای را از برخورد نژادپرستانه زنی فرانسوی با فرزندش، بازگو کرد. خبرگزاری فارس: داریوش ارجمند، ضمن انتقاد از برخی هنرمندان که به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند، خاطره‌ای را از برخورد نژادپرستانه زنی فرانسوی با فرزندش، بازگو کرد. داریوش ارجمند، بازیگر پیشکسوت کشورمان، در گفت‌وگویی با نادر طالب‌زاده در شبکه افق، ضمن انتقاد از برخی هنرمندان گفت: «ما جان‌مان را برای این مملکت گذاشته‌ایم. مثل آن‌هایی که از اینجا بلند می‌شوند می‌روند در آغوش آمریکایی‌ها تئاتر می‌گذارند، بعد می‌آیند می‌گویند ما در نیویورک تئاتر اجرا کردیم. روزی که زن و بچه‌ام از ایران آمده بودند فرانسه، وقتی سوار آسانسور شدیم، پیرزنی با سگش وارد شد.

ماجرای بخاری‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
حضورش در مدرسه‌ها حادثه ساز شده است، سالهاست صحبت خداحافظی با توست. در این دوسال، اما فقط۴۲ هزار بخاری از کلاس‌ها رفتند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، عوارضی که اگر در بودجه سال آینده آموزش و پرورش افزایش، و بطور کامل هم اختصاص پیدا کند، سال ۹۹ سال خداحافظی با بخاری‌های غیر استاندارد مدارس خواهد بود.

مرمت میراث مکتوب

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های مرمت آثار تاریخی باید شرایط نور و دما و رطوبت در وضعیت استاندارد باشد تا در مراحل مختلف مرمت، آسیبی به این آثار تاریخی وارد نشود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ ایران جزء آن‌ دسته از کشورهایی است که بیشترین کتب تاریخی و خطی را در اختیار دارد، که نیازمند حفاظت و مرمت دقیق است. برای مرمت کتاب‌های تاریخی از آزمایشگاه تشخیص و درمان بیماری‌های قدیمی و خطی استفاده می‌کنند که در آن نمونه‌برداری‌های میکروسکوپی انجام می‌شود.

بصیرت رمز موفقیت جامعه اسلامی در برابر دسیسه‌های دشمنان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، گفتگوی ویژه اخبار قرآنی با کارشناسی دکتر حشمت الله قنبری استاد دانشگاه و پژوهشگر مسائل دینی درباره موضوع «بصیرت رمز موفقیت جامعه اسلامی در برابر دسیسه‌های دشمنان» فردا جمعه ساعت ۱۰ صبح برگزار می‌شود.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
گفتم آیا گروه ریگی که سابقه ترور دارد، دستشان به افراد برسد، خوششان می‌آید؟ از هیچ کسی اسمی نبردم. ایرناپلاس: اما شما کلمه خانم را به کار بردید و به فراخوان خانمی اشاره کردید. بله؛ مثل این که یک نفر بگوید اگر دزد وسایلتان را ببرد خوشتان می‌آید؟ گروه ریگی به تروریسم و آدم‌کشی معروف است. گروه ریگی جنایت جنسی کرده تا حالا؟ اصلا نبوده است. وی در پایان با اشاره به توصیه برخی افراد درباره لزوم عذرخواهی کردن، گفت: به من زنگ می‌زنند که عذرخواهی کن، از چی عذرخواهی کنم؟ عذرخواهی ندارد.

نظرها

اخبار بیشتر