افتتاح نمایشگاه ۶۰ سال همکاری ایران و ایتالیا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
افتتاح نمایشگاه ۶۰ سال همکاری ایران و ایتالیا

افتتاح نمایشگاه ۶۰ سال همکاری ایران و ایتالیا

فارسخبرگزاری فارس |
نمایشگاه 60 سال همکاری ایران و ایتالیا از امروز تا 10 آذر در حوزه میراث فرهنگی و آثار تاریخی دایر شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، امروز نمایشگاه ایران - ایتالیا و شصت سال همکاری در میراث فرهنگی در موزه ملی افتتاح شد. این نمایشگاه از امروز تا ۱۰ آذر دایر است.

در افتتاح این نمایشگاه جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران گفت: امروز بیش از نیم قرن همکاری پروژه‌های مشترک را با کشور ایتالیا مرور می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در نمایشگاه همکاری ایران و ایتالیا ۵۲ موضوع همکاری میراث فرهنگی را همراه با ۶۰ اثر مشترک کاوش‌های ایرانی - ایتالیایی مشاهده خواهید کرد.

* ایران و ایتالیا میراث‌داران تمدن دنیا هستند

در ادامه این مراسم، جوزپه پرونه سفیر ایتالیا در ایران درباره برگزاری این نمایشگاه اظهار داشت: بنده این فرصت را داشتم که دیداری از نمایشگاه داشته باشم و این نمایشگاه حاوی اطلاعات باستان‌شناسی کاوش‌های ایران و ایتالیا است و حائز اهمیت بسیاری است.

وی افزود: امروز ۶۰ سال باستان‌شناسی محققان ایرانی و ایتالیایی را جشن می‌گیریم و این همکاری در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

سفیر ایتالیا در ایران بیان داشت: در راستای اقدامات مرمتی و حفظ میراث باستانی کارهایی را انجام داده‌ایم و باستان‌شناسان زحمت زیادی را در این زمینه کشیده‌اند.

وی یادآور شد: همکاری ما با ایران در حوزه باستان‌شناسی در سال ۱۹۵۹ آغاز شد و از آن سال تاکنون این همکاری به صورت مستمر ادامه دارد.

سفیر ایتالیا در ایران خاطرنشان کرد: در ۶۰ سال اخیر و در دهه‌های ۶۰ تا ۷۰ میلادی در استان‌های اصفهان، سیستان و بلوچستان اقداماتی صورت گرفت و در این نمایشگاه می‌توانیم بخشی از اکتشافات مشترک را به صورت مستقیم ببینیم.

وی یادآور شد: در سال ۱۹۷۹ همکاری‌های دو کشور در حوزه باستان‌شناسی و میراث فرهنگی گسترش پیدا کرد و به صورت چندین پروژه درآمد و این اقدامات ما نیز در جهت حفظ آثار باستانی بوده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر در دانشگاه‌های دو کشور نیز پروژه‌هایی در این زمینه ایجاد شده است و اقداماتی نیز صورت گرفته است.

سفیر ایتالیا در ایران خاطرنشان کرد: ما امروز ۶۰ سال همکاری در حوزه میراث فرهنگی را تنها جشن نگرفتیم، بلکه ایران و ایتالیا میراث‌داران تمدن دنیا هستند. این مسئولیت مشترک ماست که بتوانیم این میراث را توسعه دهیم و آن را به نسل جوان نمایش بدهیم و قطعا این اقدامات ماندگار است و در تاریخ ثبت خواهد شد.

وی تأکید کرد: ایران و ایتالیا در زمینه‌های مختلف همکاری دارند، ولی باستان‌شناسی گوهره همکاری ماست، چرا که به تمدن‌های ما بازمی‌گردد.

در ادامه روح‌الله شیرازی رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی گفت: سال ۱۹۵۹ میلادی سال آغازین همکاری با ایتالیا بوده است و این همکاری‌ها از دشت سیستان و بلوچستان آغاز شد و بررسی‌های ما در آنجا منجر به نتایج ارزشمندی شده است که یکی از آنها دهانه غلامان مربوط به دوره هخامنشی است.

وی یادآور شد: کاوش‌های مشترک ایران و ایتالیا در کشورمان دستاوردهای مختلفی از جمله شهر سوخته و همینطور دهانه غلامان را داشته است و این کاوش‌ها و اقدامات باستان‌شناسی در اصفهان، تخت‌جمشید و دیگر بخش‌های کشور همچنان ادامه دارد.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی یادآور شد: در ۶۰ سال اخیر پژوهش‌های فراوانی انجام شده است و یکی دیگر از کاوش‌های باستان شناسان ایران و ایتالیا تل‌آجری بوده است و یافته‌های ارزشمندی از نخستین روزهای این شهر هخامنشی به دست آورده‌ایم.

شیرازی یادآور شد: در محوطه چلو نیز اطلاعات ذیقیمتی به دست آمده که تمدن خراسان بزرگ را نمایش می‌دهد.

* طراحی موزه ایران‌باستان توسط ایتالیایی‌ها

در ادامه محمد کارگر رئیس موزه‌های کشور گفت: با همکاری ایتالیا طراحی موزه ایران باستان که دو سال طول کشیده بود، در حال اجرا است و تلاش می‌شود همان پروژه با کمی تغییرات و هماهنگی بیشتر اجرایی شود و موزه ایران باستان مورد بازسازی قرار بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: ‌ در آن دوره ایتالیا در موزه ایران‌باستان هزینه کرده است و امید است که این کمک و همکاری همچنان ادامه داشته باشد.

رئیس موزه‌های کشور ادامه داد: قطعا این مراسم موجب خواهد شد که عزم هر دو کشور برای ادامه همکاری‌ها بیشتر شود.

* دنیای پرشین

در این مراسم پروفسور روسی رئیس مؤسسه ایزمئو گفت: ‌ این مؤسسه مطالعات بین‌المللی در شرق و مدیترانه را انجام می‌دهد.

وی یادآور شد: این مجموعه ۳۰۰ کارشناس و متخصص برجسته دارد که بخش اعظمی را کارشناسان ایرانی شکل می‌دهند و با بیش از یکصد دانشگاه و مرکز تحقیقاتی در سراسر جهان ارتباط داریم.

وی ادامه داد: ‌ در سال ۲۰۱۲ اقدام به تأسیس مرکزی کردیم که کارها را توسعه دهد.

رئیس مؤسسه ایزمئو گفت: خیلی از اعضایی که امروز به مؤسسه ما پیوستند، در مؤسسه‌های دیگر نیز فعالیت می‌کردند و تحقیقاتی در زمینه نقش فرهنگی، جغرافیایی و سیاسی ایران داشته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: این مجموعه تلاش‌هایی داشته است که امروز با اصطلاح دنیای پرشین یا دنیای ایرانی مواجه هستیم.

* ایتالیایی‌ها پایه‌گذار مرمت در ایران بوده‌اند

در ادامه این مراسم، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور گفت: در حوزه حفاظت و مرمت آثار باستانی، همکاری‌های دوجانبه‌ای داشته‌ایم و برای هر دو گروه ایرانی و ایتالیایی آموزنده بوده است.

وی یادآور شد: ما هنوز به قطعنامه ونیز در حوزه مرمت میراث فرهنگی و تاریخی وفادار هستیم، ولی در کشورهای اروپایی و یا امریکای جنوبی شاهد روش‌های دیگری هستیم، ولی بین ایران و ایتالیا روش‌های مشترکی وجود دارد و آن هم این است که مرمت از اصل بنا باید قابل تشخیص باشد.

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور گفت: ایتالیایی‌ها پایه مرمت را در ایران گذاشته‌اند و با این کشور همیشه همکاری‌های دوجانبه‌ای در این خصوص داشته‌ایم و در مواقع بحران از جمله زلزله بم نیز برای مرمت ارگ همکاری زیادی با ایران داشته‌اند و هم‌اکنون نیز گروه‌های مختلفی در تخت جمشید و پاسارگاد در حال مرمت آثار هستند.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نمایشگاه جوان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
«دل» مجموعهٔ نمایشی به کارگردانی منوچهر هادی و به تهیه کنندگی جواد فرحانی، محصول سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ در شبکه نمایش خانگی است. این سریال در ۲۸ قسمت به قلم بابک کایدان و میثم کایدان نگاشته شده‌است. نمایی از این سریال را مشاهده می‌کنید.

پایان انحصار صداوسیما؛ «من با تلویزیون حرف نمیزنم»

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
هواداران فوتبال و استقلال هم مصاحبه کامل وریا غفوری را در کانال‌های تلگرامی یا سایت‌های خبری خواندند. این دیالوگ معروف وریا غفوری کاپیتان تیم استقلال است که در فضای مجازی دست به دست می‌شود. اینکه چرا وریا نمی‌خواهد با تلویزیون حرف بزند، به خود او تلویزیون مربوط است. هواداران فوتبال و استقلال هم مصاحبه کامل وریا غفوری را در کانال‌های تلگرامی یا سایت‌های خبری خواندند. شبکه‌های اجتماعی بر خلاف صداوسیما تیغ سانسور هم ندارند و مردم بدون ممیزی می‌توانند نقطه نظرات مختلف را بخوانند و ببیند.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
سلول‌های سرطانی به طور معمول دارای الگوی رشد مهار گسیخته و تمایل به جدا شدن از منشا اصلی و متاستاز هستند. با استفاده از این سیستم می‌توان در احجام خیلی کم نمونه خون، جداسازی سلول‌های هدف را انجام داد. سلول‌های هدف می‌تواند سلول‌های سرطانی در گردش خون یا هر سلولی که جداسازی و شناخت آن حائز اهمیت است مثل سلول‌های بنیادی را در برگیرد. سلول‌های هدف در این مطالعه سلول‌های سرطانی هستند که جداسازی آن‌ها حائز اهمیت است. وی ادامه داد: استفاده از این سیستم تحولی شگرف در زمینه تشخیص سرطان محسوب می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت علوم؛ بر اساس اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، آقایان دکتر محمد پورمحمود آقابابا، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق از دانشکده فناوری‌های صنعتی و دکتر وحید زارع، عضو هیأت علمی گروه مهندسی مکانیک از دانشکده انرژی‌های تجدیدپذیر دانشگاه صنعتی ارومیه در جمع یک درصد نویسندگان برتر جهان در حوزه‌های پژوهشی قرار گرفتند. در این ارزیابی که با بررسی سوابق پژوهشی محققان در بازه زمانی ۱۰ ساله و با روش شناسی پیشرفته شناسایی از پایگاه استنادی ESI و WOS مورد مطالعه قرار گرفته است، سه شاخص استنادات کل به مقالات نویسنده، تعداد متوسط خوداستنادی به ازای هرمقاله و متوسط درصد خوداستنادی یک نویسنده به عنوان معیار‌های مهم ارزیابی مورد استفاده قرار گرفته‌اند که به طور متوسط در داده‌های جهانی و نمونه‌های مطالعه شده، به ترتیب با مقادیر ۱٫۵، ۶ و ۱۴ درصد در محدوده نرمال شناخته می‌شوند. طبق گزارش معاونت پژوهش و فناوری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، آقای دکتر پورمحمود با تعداد کل ۵۷ مقاله و شاخص H-index معادل ۲۳ و آقای دکتر زارع با تعداد کل ۲۵ مقاله و شاخص H-index معادل ۱۹ موفق به کسب این عنوان شدند.

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

نظرها

اخبار بیشتر