موج‌سواری آمریکا بر اغتشاشات در ایران؛ قاتل در قامت ناجی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. بین‌المللی
موج‌سواری آمریکا بر اغتشاشات در ایران؛ قاتل در قامت ناجی

موج‌سواری آمریکا بر اغتشاشات در ایران؛ قاتل در قامت ناجی

مهرخبرگزاری مهر |
آمریکایی ها پس از پی بردن به شکست سیاست «فشار حداکثری» علیه جمهوری اسلامی ایران، همچون عراق و لبنان پروژه «ایجاد آشوب» در ایران در دستور کار خود قرار دادند.

خبرگزاری مهر- گروه بین الملل: پس از اظهارات مداخله‌جویانه «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا درباره بروز برخی اعتراضات در ایران که توسط برخی به آشوب سوق داده شد، وزارت خارجه آمریکا هم اقدامی مشابه از خود به نمایش گذاشت.

درهمین ارتباط، «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در اظهاراتی مداخله جویانه مدعی شد: «ایالات متحده در کنار مردم ایران که مدت‌هاست در حال زجر کشیدن هستند، قرار دارد؛ مردمی که به تازه‌ترین بی‌عدالتی رژیم فاسد در قدرت اعتراض می‌کنند. ما تلاش (دولت ایران) برای قطعی اینترنت را محکوم می‌کنیم»! این اظهارات مداخله‌جویانه ساعتی بعد از توئیت «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا درباره برخی اغتشاشات و ناآرامی‌ها در ایران مطرح شد. پمپئو پیشتر مدعی شده بود: آمریکا صدای مردم ایران را شنیده و از آنها حمایت می‌کند!

رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در جریان درس خارج فقه امروز خود به دخالت‌های خارجی در مسأله اغتشاشات و نا آرامی‌ها اشاره کرده و فرمودند: «همه‌ مراکز شرارت دنیا علیه ایران، این کارها [اغتشاشات] را تشویق کردند، از خانواده‌ منحوس خبیث خاندان پهلوی تا مجموعه‌ خبیث و جنایتکار منافقین، اینها دارند مرتبا در فضای مجازی و در جاهای دیگر دارند تشویق میکنند که این شرارتها انجام بگیرد».

مواضع مداخله جویانه جدید ایالات متحده آمریکا، افکار عمومی بار دیگر به خوبی مشاهده کردند که ایالات متحده آمریکا در قامت حمایت از برخی اراذل و اوباش و افراد مخل امنیت عمومی برآمده است تا بدین ترتیب، اقدامات فرافکنانه و دروغ گویی‌های پی در پی مقامات واشنگتن بیش از پیش آشکار شود. آمریکایی‌ها با مواضع اخیر خود درقبال برخی اغتشاشات در ایران، در واقع نشان دادند که هنوز هم از تلاش برای عملیاتی سازی پروژه آشوب در ایران دست برنداشته‌اند؛ درست همان پروژه‌ای که برای تحقق آن درحال حاضر در لبنان و عراق، تلاش می‌کنند.

پروژه آشوب به ویژه در کشورهای سردمدار و حامی مقاومت ازجمله جمهوری اسلامی ایران، همواره در دستور کار مقامات آمریکایی بوده است؛ آن‌ها برای اجرایی ساختن این پروژه حتی از حمایت از اراذل و اوباش و کسانی که به مردم و اموال آن‌ها هیچ رحمی از خود نشان نمی‌دهند، دریغ نمی‌کنند. از همین روی، آمریکایی‌ها ظهور و بروز برخی نا آرامی‎‌ها در برخی مناطق ایران را بهترین فرصت برای عقده گشایی‌های خود علیه جمهوری اسلامی ایران به عنوان رهبر مقاومت در منطقه، قلمداد کردند.

موج‌سواری آمریکا بر اغتشاشات در ایران؛ قاتل در قامت ناجی - 5

این همان سیاستی است که ایالات متحده آمریکا پیشتر نیز در جریان برخی نا آرامی‌ها و اغتشاشات در ایران طی سال‌های گذشته به ویژه در جریان فتنه سال ۸۸ در پیش گرفت. در آن زمان نیز مقامات وقت ایالات متحده از تمام تلاش خود برای تحریک آشوبگران و اغتشاشگران بهره برداری کردند، تمامی رسانه‌های ارتباط جمعی را بسیج کردند، تمامی شبکه‌های تحت امر خود را اجیر کردند اما در نهایت با بصیرت و هوشیاری ملت ایران، توطئه‌های واشنگتن در آن زمان به نتیجه نرسید. با این حال، به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها با عدم عبرت از تاریخ سرشار از سیاهی و شکست خود در قبال ایران به ویژه در جریان فتنه ۸۸ بار دیگر همان مسیر را انتخاب کرده‌اند.

در جریان اغتشاشات دی ماه سال ۹۶ نیز ایالات متحده آمریکا پروژه ایجاد آشوب در ایران را در دستور کار خود قرار داد. در آن زمان نیز آمریکایی‌ها از شماری اراذل و اوباش و افراد مخل امنیت عمومی حمایت به عمل آوردند اما این حمایت‌های گسترده هم همچون سال ۸۸ برای آن‌ها رهاوردی به دنبال نداشت و در نهایت با پایان زودهنگام ناآرامی‌ها، تنها لکه ننگ جدیدی به کارنامه سیاه ایالات متحده اضافه گردید. اکنون نیز آمریکایی‌ها با تکیه بر همان سیاست‌های مداخله جویانه و فتنه‌انگیزانه تلاش می‌کنند تا خود را حامی مردم ایران و حقوق آن‌ها جلوه دهند.

این تلاش مذبوحانه ایالات متحده آمریکا درحالی است که این کشور طی ۴ دهه گذشته از اعمال هیچگونه تحریمی به ویژه در عرصه پزشکی و دارویی علیه تهران دریغ نکرده است؛ اقدامی که هدف اول و آخر آن، ضربه زدن به همان مردمی است که مقامات واشنگتن امروز مدعی شنیدن صدای آن‌ها هستند! این همان معیارهای دوگانه‌ای است که همواره در سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران مشاهده شده است.

موج‌سواری آمریکا بر اغتشاشات در ایران؛ قاتل در قامت ناجی - 9

افکار عمومی امروز بیش از هر زمان دیگری به این تناقض در سیاست آمریکایی‌ها در قبال جمهوری اسلامی ایران و مردم آن پی برده‌اند و به خوبی می‌دانند که آمریکایی‌ها قاتلانی هستند که با سخنان پر طمطراق در حمایت از حقوق ملت‌ها تلاش می‌کنند خود را به عنوان ناجی جلوه دهند.

واقعیت آن است که مداخلات آمریکایی‌ها در امور ایران و حمایت‌های پی در پی آن‌ها از اغتشاشات و نا آرامی‌های پراکنده در برخی نقاط کشور چه در سال ۸۸، چه در سال ۹۶ و چه اکنون در سال ۹۸ در واقع نشان دهنده شکست کامل سیاست «فشار حداکثری» علیه ایران است، چراکه در سایه شکست این سیاست شوم است که آمریکایی‌ها حمایت از برخی اراذل و اوباش در دستور کار خود قرار داده‌اند تا شاید از این رهگذر به اهداف ضد ایرانی خود دست پیدا کنند.

در واقع، پس از شکست سیاست فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی ایران از طریق اعمال تحریم‌های خفه کننده و همچنین تشکیل ائتلاف‌های بین المللی ضد ایرانی، آمریکایی‌ها حمایت از اغتشاشگران و اخلال گران در امنیت عمومی را در دستور کار قرار داده و به آن‌ها به چشم پیاده نظام‌های خود برای تحقق اهدافشان نگریستند.

آمریکایی‌ها برای تحقق اهداف ضد ایرانی خود حتی تمامی رسانه‌های همسو با خود از جمله «بی بی سی»، «العربیه»، «الحدث»، «اسکای نیوز عربی»، «رویترز» و … را بسیج کردند تا این رسانه‌ها به بزرگنمایی حوادث و نا آرامی‌های پراکنده در ایران در نزد افکار عمومی بپردازند. این مسأله نیز خود به تنهایی گواه دیگری بر شکست هایی است که آمریکایی‌ها در سیاست‌های مختلف خود در قبال تهران، متحمل شده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

فراروفرارو2 روز قبل
هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن استجزییات ماجراسخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده‌اند. واکنش نخست وزیر عراقعادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد. به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است. تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده‌اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده‌ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.
الفالف1 روز قبل
البته طبق همین قانون اساسی یک مهلت ۱۵ روزه به او داده شد تا گزینه جدید نخست وزیری را به پارلمان عراق معرفی کند. نکته بعدی در روند انتخاب نخست وزیر عراق٬ پیشنهاد گزینه برای تصدی این سمت است. همچنین «نسیم عبدالله»، عضو این ائتلاف در پارلمان عراق دیشب اعلام کرد که فراکسیون‌های پارلمانی عراق بر سر نامزدی دو فرد جهت تصدی منصب نخست‌وزیری عراق به توافق رسیده‌اند؛ البته او از افشای نام دو فرد مذکور خودداری کرد. در صورت شناسایی و معرفی نامزد یا نامزدهای نخست‌وزیری، پارلمان عراق در اسرع وقت برای رأی‌گیری در این خصوص، تشکیل جلسه خواهد داد. البته نباید نقش مرجعیت عراق را در مدیریت این بحران نادیده گرفت.
الفالف2 روز قبل
گزینه خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی از میز مذاکره حذف شده است". پیونگ یانگ فقط و فقط از خلع سلاح هسته‌ای خود دورتر شده است. با این همه، اظهارات اخیر سفیر کره شمالی در سازمان ملل متحد، می‌تواند حتی همین دستاورد حداقلی را هم به خطر بیندازد. اضافه بر این، در شرایط فعلی، بازگشت آمریکا به اعمال فشار حداکثری به کره شمالی تا حد زیادی غیرممکن است. همه ما به شنیدن این گزاره که در بخش نتیجه گیری تمامی گزارش‌های کارگروه کارشناسان سازمان ملل متحد در موضوع کره شمالی می‌آید عادت کرده‌ایم: اقدامات کره شمالی در نقض تحریم‌های بین المللی، شاهدی بر ناکارآمدی تحریم‌های سازمان ملل متحد است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

در باشگاه استقلال چه تغییراتی اتفاق افتاده؟

خبری16 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - شنبه ۲۳ آذرماه

خبری18 ساعت قبل

آلودگی مجدد هوا و افزایش چشم‌گیر آلاینده‌ها

خبری20 ساعت قبل

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی: برخی می‌خواهند شبکه ملی اطلاعات را زیر سئوال ببرند/ به ذهن هیچ مسئولی نمی‌رسد که اینترنت را قطع کند

خبرآنلاین10 دقیقه قبل

مخالفت شدیدکیهان با مطرح شدن استعفای رئیس جمهور/ نقشه دشمنان است

خبرآنلاین11 دقیقه قبل

خانواده‌های کودکان «پروانه‌ای» این روزها علاوه بر غم بیماری باید دغدغه تحریم‌ها را هم داشته باشند

ایلنا12 دقیقه قبل

ببینید | ویدیویی خاطر انگیز از دیدار علی دایی و مرحوم ناصر حجازی

خبرآنلاین15 دقیقه قبل

وزیر ارتباطات: اینترنت ملی یک دروغ بزرگ است

جام نیوز17 دقیقه قبل

قیمت آپارتمان نوساز در تهران/ جدول

خبرآنلاین18 دقیقه قبل

مطالبه ۶ میلیارد دلاری ایران از کره جنوبی/ سئول: پول را واریز کرده‌ایم، بدلیل تحریم‌ها قابل انتقال نیست

خبرآنلاین18 دقیقه قبل