ده توصیه به مردم برای دوران جدید اقتصاد ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

ده توصیه به مردم برای دوران جدید اقتصاد ایران

تابناکخبرگزاری تابناک |
با آغاز سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین می‌توان گفت که دوران جدیدی برای اقتصاد ایران آغاز شده است که در این دوران نرخ تورم سالانه ۴ درصد رشد پیدا خواهد کرد. افزایش نرخ تورم به کاهش ارزش قدرت خرید مردم منجر خواهد شد هر چند که دولت وعده داده است تا بخشی از این کاهش قدرت خرید را جبران کند.

با آغاز سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین می‌توان گفت که دوران جدیدی برای اقتصاد ایران آغاز شده است که در این دوران نرخ تورم سالانه ۴ درصد رشد پیدا خواهد کرد. افزایش نرخ تورم به کاهش ارزش قدرت خرید مردم منجر خواهد شد هر چند که دولت وعده داده است تا بخشی از این کاهش قدرت خرید را جبران کند. در این دوران جدید اقتصادی، مردم برای فرار از آثار و تبعات افزایش نرخ تورم چه کارهایی را می‌توانند برای مدیریت دخل و خرج خود انجام دهند؟

به گزارش تابناک اقتصادی، چند روزی است که سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین آغاز شده است و هر چند که برخی از مسئولین معتقدند که این طرح نمی‌تواند بر روی افزایش قمیت کالاها تاثیرگذار باشد اما به گفته عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی اجرای این طرح طبق تحقیقات صورت گرفته، حدود ۴ درصد در سال نرخ تورم را افزایش خواهد داد. بنابراین این افزایش نرخ تورم به نوعی موجب کاهش قدرت خرید مردم خواهد شد. البته اشاره به این نکته نیز ضروری است که دولت قرار است درآمدهای حاصل از افزایش قیمت بنزین را به ۶۰ میلیون نفر پرداخت کند که این موضوع می‌تواند اندکی از کاهش قدرت خرید ۱۸ تا ۱۹ میلیون خانوار را جبران کند اما قطعا همه این کاهش قدرت خرید را پوشش نخواهد داد.

به طور کلی می‌توان گفت که از روز جمعه مورخه ۲۴ آبان ماه سال جاری با آغاز سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین دوران جدیدی برای اقتصاد ایران آغاز شده است. حالا پرسش این است که در این دوران جدید و با توجه به فشاری که از ناحیه افزایش نرخ تورم حاصل از افزایش قیمت بنزین به مردم وارد خواهد شد، چه توصیه هایی می‌توان برای مدیریت بودجه خانوارها داشت؟ مردم چه کارهایی را می‌توانند برای تنظیم دخل و خرج خود انجام دهند؟

شاید ده توصیه کاربردی را به توان به مردم ارائه کرد که این توصیه ها در ادامه ذکر خواهد گردید.در گام نخست باید برای مدیریت بهتر هزینه‌ها، آن‌ها را یادداشت کرد. این کار باعث خواهد شد تا شناخت دقیقی از هزینه‌های ماهانه خود پیدا کنید و سپس در صدد کاهش هزینه‌های غیرضرور برآیید. در یاد داشته باشید که آدم‌­‌های اقتصادی دقیقا می‌­دانند که چقدر و کجاها هزینه کرده ‌­اند.

در ابتدای هر ماه، نیازهای خود و خانواده را در ماه پیش رو، فهرست و بین آن‌ها اولویت بندی کنید. مسلما پرداخت هزینه قبوض آب، برق و تلفن، پرداخت شهریه مدرسه و دانشگاه و خرید گوشت و مرغ، اولویت بیشتری نسبت به هزینه برای سفر تفریحی و رفتن به رستوران دارد.

کالاهای مورد نیاز خود را سعی کنید با حذف واسطه‌ها و دلالان خریداری کنید. این کار باعث خواهد شد تا شما کالا را با قیمت مناسب‌تر و با هزینه کمتری تهیه کنید. حتی برای خرید یک کالا نیازی نیست که با اولین استعلام قیمت، کالا را خریداری کنید بلکه سعی کنید حداقل از سه مغازه، قیمت کالای مورد نیاز خود را بپرسید و بعد در مورد خرید آن تصمیم گیری کنید.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

در شرایط فعلی و با افزایش قیمت بنزین سعی کنید حتی المقدور برای جابجایی از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. این کار هزینه ماهانه شما برای حمل و نقل را کاهش خواهد داد.

سعی کنید همواره بخشی از درآمد خود را هر چند اندک، پس انداز کنید. با یادداشت هزینه‌ها شما می‌توانید به هزینه‌های ضروری پی ببرید و مابقی درآمد خود را پس انداز کنید.

با پس انداز خود سرمایه گذاری کنید چرا که اگر اقدام به سرمایه گذاری نکنید با وجود تورم از ارزش پول شما کاسته خواهد شد و متعاقب آن قدرت خرید شما کاهش خواهد یافت. بهترین شیوه سرمایه گذاری ورود به بورس و خرید سهام شرکت هایی است که برای اولین بار سهام آن‌ها در بورس عرضه می‌شود (عرضه اولیه‌ها). قطعا عرضه‌های اولیه دارای سودهای هر چند اندک اما تضمین شده برای شما می‌باشند. پس انداز خود را در بازارهای پرریسکی چون بازار ارز سرمایه گذاری نکنید.

حتما برای خرید، فهرستی از کالاهای مورد نیاز جهت خرید را داشته باشید چرا که این کار باعث خواهد شد تا از خرید کالاهای غیرضرور اجتناب کنید. ترفند برخی سوپرمارکت‌ها برای خرید بیشتر مشتریان این است که اجناس ضروری و پرطرفدار را در انتهای سوپرمارکت قرار می‌دهند تا مشتریان در مسیر رسیدن به آن‌ها با اجناس مختلفی رو به رو شده و وسوسه شوند که آن‌ها را بخرند.

می‌توانید با راه اندازی صندوق‌های قرض الحسنه خانوادگی از وام‌های بدون بهره آن استفاده کنید. خوبی این صندوق‌ها این است که بر پایه اعتماد و اطمینان طرفین به یکدیگر بنا شده‌اند و حتی می‌توان در صورت نیاز با تعاملاتی به وام‌های آن، زودتر از وام بانکی دسترسی پیدا کرد.

به خاطر داشته باشید بسیاری از وسایلی که در خانه شما هستند اما درست کار نمی‌کنند، نیاز به تعویض ندارند و با صرف هزینه‌ای اندک می‌توان آن‌ها را تعمیر و مجددا از آن‌ها استفاده کرد.

با سایت‌های خرید و فروش ارزان در اینترنت آشنا شوید؛ سایت هایی که افراد می‌توانند اجناسی را که نیاز ندارند، به فروش برسانند و یا کالاهایی را به قیمت ارزان تهیه کنند. خود شما هم می‌توانید چیزهایی را که واقعا دیگر برایتان استفاده‌ای ندارند، از این طریق به فروش برسانید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نطق پروانه‌سلحشوری در مجلس امروز +فیلم

اقتصادنیوزاقتصادنیوز6 ساعت قبل

فیلم | چگونه رمز دوم کارت بانکی را فعال کنیم؟

همشهریهمشهری1 روز قبل

راهکار‌های فعالان اقتصادی برای رونق تولید

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
او گفت: بدخواهان کشور می‌خواهند ما را منزوی کنند، اما کشور ما در عین حالی که قدرت خود را در تولید بالا می‌برد تعامل خود را با دنیا گسترش می‌دهد و تولیدات خود را به بازار‌هایی صادرات می‌کند. زکایی ادامه داد: در بسیاری مواقع تصمیم گیری‌های عجولانه و قوانین اداری سخت و بروکراسی‌ها، شرایط را برای ما پیچیده‌تر کرده و ناخواسته ما را همسو با محدودیت‌ها و تحریم‌ها قرار می‌دهد. سیروس تالاری تولیدکننده تجهیزات صنعت نفت دیگر میهمان برنامه با بیان اینکه در کشورما منابع خدادادی عظیمی از نفت و گاز وجود دارد گفت: دولت با بهره برداری از ان‌ها و تبدیل به فراورده‌های اقتصاد ملی باید بتواند برای مردم رفاه ایجاد کند. او گفت: تبدیل این موارد به منافع اقتصادی نیاز به ابزار‌هایی دارد که نیاز ملی است و این یکی از مهمترین زیست بوم‌ها به شمار می‌آید. او افزود: در همین زمینه ظرفیت عظیمی از منابع انسانی هم به وجود امده که این نیرو نیز در همین کشور متخصص شده‌اند و ظرفیت ملی در صنایع نفت و گاز کشور را تولید می‌کنند. تالاری ادامه داد: ما صاحب هر دو زیست بوم مورد نیاز برای اعتلای کشور هستیم که باید از این مواهب به طور مناسبی بهره گیری کنیم.

ساخت صخره مصنوعی با کشتی باری +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین7 ساعت قبل
جام نیوزجام نیوز13 ساعت قبل
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، در این طرح که از ساعت ۱۰ صبح امروز در سایت اینترنتی فروش محصولات سایپا آغاز خواهد شد، خودرو پراید ۱۳۱ به قیمت ۳۷۵ میلیون ریال عرضه می‌شود که ۴۰ میلیون ریال از آن در قالب تسهیلات با بازپرداخت یک‌ساله دریافت خواهد شد. در این طرح نیز مانند طرح‌های اجرا شده قبلی، محدودیت ثبت‌نام برای افراد کمتر از ۱۸ سال، عدم امکان ثبت نام بیش از یک خودرو برای هر کد ملی، عدم فروش خودرو به کدهای ملی که در ۱۸ماه گذشته از سایپا خودرو خریده‌اند و در یک استان بودن کدپستی ثبت نام‌کننده و کد نمایندگی انتخابی توسط مشتری درنظر گرفته شده تا خودرو به مشتری واقعی فروخته شود. خودروتک۲۰۲۵

نظرها

اخبار بیشتر