یادداشت| پس لرزه‌های یک شکست بزرگ برای کاخ سفید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. بین‌المللی
یادداشت| پس لرزه‌های یک شکست بزرگ برای کاخ سفید

یادداشت| پس لرزه‌های یک شکست بزرگ برای کاخ سفید

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
شکست جمهوریخواهان در انتخابات دو ایالت کنتاکی و ویرجینیا و باخت نامزد جمهوریخواه فرمانداری ایالت لوئیزیانا به رقیب دموکرات فعلا جایی برای خوشبینی رئیس جمهور ایالات متحده و سران جمهوریخواه نسبت به آینده باقی نگذاشته است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ایالت «کنتاکی» در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶، به مانند ایالاتی مانند میشیگان، پنسیلوانیا، ویسکانسین و فلوریدا، به یکی از نمادهای پیروزی دونالد ترامپ بر هیلاری کلینتون و حزب دموکرات تبدیل شد. رئیس جمهور ایالات متحده هرگز تصور نمی‌کرد که سه سال پس از حضور وی در کاخ سفید، «کنتاکی» بر خلاف سال ۲۰۱۶، به زنگ خطری برای جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ تبدیل شود.

اگرچه ترامپ و همراهانش اکیدا تلاش دارند تا سخنی در خصوص شکست اخیر جمهوریخواهان در انتخابات فرمانداری‌های دو ایالت کنتاکی و ویرجینیا به میان نیاورند، اما پس لرزه‌های این شکست همچنان گریبانگیر حزب جمهوریخواه است. انتخابات فرمانداری‌ها در دو ایالت کنتاکی و ویرجینیا، فرصتی برای جمهوریخواهان بود تا نظرسنجی‌های صورت گرفته در دو سطح ایالتی و ملی را در ایالات متحده به چالش کشیده و دموکرات‌ها را نیز به لحاظ تبلیغاتی خلع سلاح کنند. اما پیروزی نامزدهای حزب دموکرات در این دو ایالت، همه رویاهای ترامپ و سران حزب جمهوریخواه را بر باد داده است. «اندی بیشر» نامزد دموکرات‌ها در ایالت کنتاکی هم اکنون به عنوان فرماندار جدید این ایالت انتخاب شده است. در ایالت ویرجینیا نیز دموکرات‌ها پس از ۲۶ سال توانسته‌اند کنترل هر دو مجلس ایالتی را در دست گرفته و جمهوریخواهان را به صورت مطلق به حاشیه برانند. به راستی چه اتفاقی در کنتاکی و ویرجینیا رخ داده است؟ به عبارت بهتر، چه پدیده خاصی در این انتخابات، منجر به تشدید نگرانی‌های ترامپ در قبال انتخابات ریاست جمهوری سال آینده شده است؟

نقش جمهوریخواهان ناراضی در شکست اخیر کاخ سفید

واقعیت امر این است که بسیاری از تحلیلگران آمریکایی، گردش آرای بخشی از آرای جمهوریخواهان ناراضی در سبد رای دموکرات‌ها را عامل اصلی شکست ترامپ در دو ایالت مذکور، خصوصا ایالت کنتاکی قلمداد می‌کنند. شکست در ایالات کنتاکی و ویرجینیا، منجر به تعبیر کابوس ترامپ در خصوص «رویگردانی جمهوریخواهان» از وی شده است. ترامپ در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶، از حمایت مطلق جمهوریخواهان برخوردار بود. با این حال آخرین نظرسنجی‌ها در ماه‌های گذشته، پیام‌های هشدار آمیزی را در خصوص از بین رفتن جایگاه وی در نزد هم حزبی‌هایش مخابره می‌کرد، خوشبینانه‌ترین نظرسنجی‌های صورت گرفته در آمریکا نشان می‌دهد که ۱۸ درصد از جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آینده قصد ندارند آرای خود را به سود ترامپ به گردش در آورند. البته این به معنای گردش آرای تمامی این جمهوریخواهان ناراضی در سبد رای دموکرات‌ها نیست، اما در نهایت این بازی به سود رقبای ترامپ تمام خواهد شد. در برخی نظرسنجی‌ها، اوضاع خطرناک‌تر از برآوردهای اولیه ترامپ است. تا قبل از افشای ماجرای اوکراین گیت، حدود ۱۳ درصد از جمهوریخواهان با سیاست‌های ترامپ مخالف بودند اما در نظرسنجی‌های اخیر مشخص شده است که حداقل، تعداد جمهوریخواهان ناراضی به میزان ۵ درصد رشد داشته است.

بدترین خبر ممکن برای ترامپ

برگزاری انتخابات فرمانداری در ایالت کنتاکی به خوبی نشان می‌دهد که بخشی از آرای جمهوریخواهان ناراضی در این ایالت، مستقیما به سود نامزد حزب دموکرات یعنی «اندی بیشر» به گردش در آمده است. این بدترین خبر ممکن برای رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود. بازی جایی پیچیده‌تر می‌شود که ترامپ به آرای جمهوریخواهان در ایالاتی خاکستری و تعیین کننده مانند اوهایو، پنسیلوانیا، ویسکانسین، میشیگان و فلوریدا نیاز دارد. اگرچه کنتاکی از جمله ایالات کم اهمیت (به لحاظ دارا بودن میزان رای الکترال) در آمریکا محسوب می‌شود، اما نباید فراموش کرد اگر ماجرای انتخابات فرمانداری ایالت کنتاکی، در مقیاسی وسیع‌تر و در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ (در ایالات مهم با آرای الکترال بیشتر) تکرار شود، ترامپ شانسی برای بقا در مسند ریاست جمهوری نخواهد داشت. یک محاسبه ساده نشان می‌دهد که اگر ترامپ تنها در سه ایالت ویسکانسین، پنسیلوانیا و میشیگان به واسطه رویگردانی جمهوریخواهان ناراضی، در مقابل نامزد نهایی دموکرات‌ها بازی را ببازد، دیگر باید با مسند ریاست جمهوری آمریکا خداحافظی کند. در این صورت، حتی تکرار پیروزی وی در ایالات اوهایو و فلوریدا نیز تاثیری در جلوگیری از شکست وی نخواهد داشت. لازم به ذکر است که دموکرات‌ها در انتخابات میاندوره‌ای کنگره (سال ۲۰۱۸) توانستند هر دو کرسی سنا و مجلس نمایندگان را در سه ایالت مذکور فتح کنند. ضمن اینکه افشای ماجرای اوکراین گیت و ناکامی ترامپ در هدایت مناقشه‌های سیاست خارجی آمریکا، منجر به تشدید نارضایتی عمومی از رئیس جمهور جنجالی ایالات متحده شده است.

عدم خوشبینی ترامپ به آینده

تنها اقدامی که ترامپ می‌تواند در راستای جلوگیری از تاثیر منفی آرای جمهوریخواهان ناراضی بر سبد رای خود انجام دهد، خنثی سازی آرای آنها با آرای اقلیت دموکرات طرفدار خود است. با این حال میانگین نظرسنجی‌ها طی ماه‌های اخیر نشان می‌دهد که تنها حدود ۷ درصد از رای دهندگان دموکرات، حاضر به حمایت از ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ هستند. به عبارت بهتر، لشکر شکست خورده ۷ درصدی دموکرات‌های طرفدار ترامپ، توان خنثی سازی رای منفی ۱۸ درصدی جمهوریخواهان ناراضی به وی را نخواهد داشت. فراتر از آن، با توجه به اقبال بسیاری از رای دهندگان مستقل به موضوع استیضاح ترامپ (که در نظرسنجی‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته است)، ترامپ امید چندانی نسبت به گردش موثر آرای رای دهندگان مستقل به سود خود و حزب جمهوریخواه ندارد. در چنین شرایطی ترامپ مسیر بسیار سخت و دشواری برای تغییر معادلات بازی در ایالات متحده و خصوصا ایالت خاکستری و سرنوشت ساز خواهد داشت. شکست جمهوریخواهان در انتخابات دو ایالت کنتاکی و ویرجینیا، فعلا جایی برای خوشبینی رئیس جمهور ایالات متحده و سران جمهوریخواه نسبت به آینده باقی نگذاشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

فراروفرارو1 روز قبل
هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن استجزییات ماجراسخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده‌اند. واکنش نخست وزیر عراقعادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد. به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است. تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده‌اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده‌ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.
رکنارکنا2 روز قبل
این‌ها چنین افرادی هستند به همین خاطر می‌گویم استقلال از چاله به چاه نیفتد. حالا آقایان شده‌اند غمخوار استقلال و جواد زرینچه. ‌نمی‌خواست قهرمان آسیا شودصراحتا در خبرورزشی می‌گویم فتح‌ا … زاده نمی‌خواست استقلال با حجازی قهرمان آسیا شود. در اردو برای سهراب بختیاری‌زاده و چند بازیکن دیگر حرف درآوردند و جو تیم را برهم ریختند تا استقلال قهرمان آسیا نشود. فتح‌ا … زاده نمی‌خواست و نگذاشت استقلال با حجازی قهرمان آسیا شود. قهرمانی آسیااستقلال می‌تواند قهرمان آسیا شود.
الفالف1 روز قبل
البته طبق همین قانون اساسی یک مهلت ۱۵ روزه به او داده شد تا گزینه جدید نخست وزیری را به پارلمان عراق معرفی کند. نکته بعدی در روند انتخاب نخست وزیر عراق٬ پیشنهاد گزینه برای تصدی این سمت است. همچنین «نسیم عبدالله»، عضو این ائتلاف در پارلمان عراق دیشب اعلام کرد که فراکسیون‌های پارلمانی عراق بر سر نامزدی دو فرد جهت تصدی منصب نخست‌وزیری عراق به توافق رسیده‌اند؛ البته او از افشای نام دو فرد مذکور خودداری کرد. در صورت شناسایی و معرفی نامزد یا نامزدهای نخست‌وزیری، پارلمان عراق در اسرع وقت برای رأی‌گیری در این خصوص، تشکیل جلسه خواهد داد. البته نباید نقش مرجعیت عراق را در مدیریت این بحران نادیده گرفت.
الفالف1 روز قبل
گزینه خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی از میز مذاکره حذف شده است". پیونگ یانگ فقط و فقط از خلع سلاح هسته‌ای خود دورتر شده است. با این همه، اظهارات اخیر سفیر کره شمالی در سازمان ملل متحد، می‌تواند حتی همین دستاورد حداقلی را هم به خطر بیندازد. اضافه بر این، در شرایط فعلی، بازگشت آمریکا به اعمال فشار حداکثری به کره شمالی تا حد زیادی غیرممکن است. همه ما به شنیدن این گزاره که در بخش نتیجه گیری تمامی گزارش‌های کارگروه کارشناسان سازمان ملل متحد در موضوع کره شمالی می‌آید عادت کرده‌ایم: اقدامات کره شمالی در نقض تحریم‌های بین المللی، شاهدی بر ناکارآمدی تحریم‌های سازمان ملل متحد است.
روزنوروزنو1 روز قبل
اکرم عفیف، مهاجم تیم ملی قطر و عضو باشگاه السد هفته گذشته در رقابت با علیرضا بیرانوند، دروازه بان تیم ملی کشورمان در کسب جایزه بهترین بازیکن سال ۲۰۱۹ آسیا به برتری رسیده بود. عفیف به خاطر بازی قطر در مسابقات کشور‌های عربی در مراسم بهترین‌های سال آسیا حضور پیدا نکرد و در اقدامی بی سابقه AFC این جایزه را به فرد غایب اهدا کرد. در قانون AFC باید فرد برنده در مراسم حاضر شود در غیر این صورت، جایزه به نامزد دیگر اهدا می‌شود. شیخ سلمان، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا در اقدامی عجیب دیگر به دوحه سفر کرد تا شخصا جایزه بهترین بازیکن سال آسیا را به مهاجم قطری تقدیم کند. سپاهان در گروه D با تیم السد قطر رقیب شد.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، سخنگوی رسمی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق روز پنجشنبه گفت که به دنبال قتل فجیع نوجوان عراقی در میدان الوثبه در مرکز بغداد وقت آن رسیده که دولت حاکمیت خود را در میدان‌های اعتراضات اعمال کند. خلف در اظهاراتی خبری با بیان اینکه نوجوان مقتول بر خلاف شایعات حتی یک گلوله هم به سمت معترضان شلیک نکرده بود، گفت: «با قاتلان وی به شدت برخورد خواهد شد.» وی افزود: «قاتلان این نو جوان نزدیک منزل او شلوغ کرده بودند که او از آنها می‌خواهد از خانه او دور شوند، چون خانواده در خانه زندگی می‌کند که در جواب او، قاتلانش به سوی منزلش چند کوکتل مولوتوف پرتاب کردند و سپس به داخل خانه یورش بردند و اینقدر او را مورد ضرب وشتم قرار می‌دهند که بدنش سیاه می‌شود سپس او را به حد مرگ خفه می‌کنند و در میدان الوثبه آویزان می‌کنند.» خلف ادامه داد: «جنایت وحشتناکی که در حق این نوجوان صورت گرفت بی مجازات نخواهد ماند و وقت آن رسیده که دولت حاکمیت و تسلط خود را بر میدان‌های اعتراضات اعمال کند.» وزارت کشور عراق هم اعلام کرد که اطلاعاتی کاملی را درباره عوامل حادثه الوثبه دریافت کرده است و در روزهای آنی نیروهای امنیتی نقش بزرگ‌تری در پیرامون میدان‌های تظاهرات و داخل آن خواهند داشت. سرتیپ «خالد محنا» سخنگوی وزارت کشور عراق در گفت‌وگو با شبکه العراقیه گفت: «وزارت کشور اطلاعات کاملی را درباره عوامل حادثه الوثبه جمع آوری کرده و به دستگاه قضایی تحویل داده است.» المحنا حادثه الوثبه را وحشتناک خواند و گفت: «یک اجماع نظر ملی وجود دارد که خواهان مداخله نیروهای امنیتی برای اعمال امنیت است و در روزهای آتی شاهد نقش بزرگ‌تر نیروهای امنیتی در پیرامون میدان‌های تظاهرات و داخل آن خواهیم بود.» المحنا ادامه داد: در مقطع اخیر انتقادهای رسانه‌ای علیه نیروهای امنیتی به راه افتاده بود که این امر منجر به دور شدن آنها از صحنه‌های اعتراضات برای درگیر نشدن با معترضان شد، اما حالا فرماندهان ارشد دستور گرفته‌اند که نیروهای امنیتی در نزدیکی معترضان برای مقابله با هر گونه تخلفی مسلح باشند. روز پنجشنبه در شبکه‌های اجتماعی عراق ویدیوئی منتشر شد که در آن تظاهرات‌کنندگان میدان الوثبه نزدیک میدان الخلانی، محل اصلی تجمع معترضان عراقی، یک نوجوان را به شکل فجیعی به قتل می‌رسانند. نوجوان مقتول با هویت «هیثم علی اسماعیل» ۱۷ سال سن داشته و پس از قتل توسط معترضان جسدش از تیر چراغ برق آویزان می‌شود. انتهای پیام/.

نظرها

اخبار بیشتر