احتمال حضور نیروهای احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟ / احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سیاسی
احتمال حضور نیروهای احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟ / احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

احتمال حضور نیروهای احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟ / احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

الفخبرگزاری الف |
هر روز اخبار مهمی در رسانه ها در حوزه های مختلف منتشر می شود. بعضاً این اخبار توسط خبرگزاری ها و رسانه ها مورد توجه قرار می گیرد و تحلیل می شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود. الف در نظر دارد بسته خبری ویژه ای را منتشر نماید که اخبار مهم آن روز به صورت خلاصه جمع آوری شده و مخاطبان می توانند برای اطلاع کامل تر درباره آن موضوع به اصل خبر مراجعه کنند.

انتقاد روزنامه اعتماد از عملکرد دولت در اطلاع‌رسانی درباره قیمت بنزین

سیدعلی میرفتاح، سردبیر روزنامه اعتماد در این روزنامه نوشت:» ضرورت‌ها ایجاب می‌کنند که دولتمردان تصمیمات مهم و سخت بگیرند، پای تصمیم‌شان هم به هر قیمتی بایستند. خیلی هم خوب. اما آیا نمی‌شود ساز و کاری اندیشید که هزینه تصمیم‌ها چنین افسارگسیخته بالا نرود و دولت –بلکه حکومت- بین خود و مردم شکاف بیش از اندازه نیندازد؟

بر فرض که دوره ریاضت اقتصادی فرارسیده و دولت دیگر با پول نفت نمی‌تواند جبران مافات کند، آیا با زبان هم نمی‌تواند؟ وقتی راه دور است و پول کم و کار سخت، آیا زبان خوش هم قحط آمده؟ منظورم از زبان خوش همین قربان‌صدقه‌های مرسوم و از مد افتاده و ملال‌آور نیست. امروز رسانه‌ها پیشرفت کرده‌اند و به مصادیقی از زبان خوش رسیده‌اند که با آن عالمی را سر کار می‌گذارند. همه دنیا دارند از این زبان خوش مدرن و موثر استفاده می‌کنند جز ما که کماکان چسبیده‌ایم به شیوه‌های قدیمی و از دور خارج شده …

وقتی خدا توییتر و تلگرام و اینستاگرام را جلوی دست‌تان گذاشته چرا بی‌جهت برای تلویزیون رسمی سر و دست می‌شکنید و از روسایش توقعی می‌کنید که به دیوار بخورد؟ مگر ترامپ حرف‌هایش را در رسانه ملی امریکا می‌زند؟ فرض بگیرید همین پریشب، محض نمونه عرض می‌کنم، فرض کنید همین پریشب ‌قبل از گرانی بنزین رییس‌جمهور در اتومبیلش، در راه برگشت به منزل با گوشی موبایل از خودش به‌طور سلفی فیلم می‌گرفت و بابت گرانی بنزین از مردم عذر می‌خواست و با لحنی صمیمی شرایط کشور را دو، سه دقیقه توضیح می‌داد و از آنها می‌خواست که کمی بیش از قبل طاقت بیاورند و او و کابینه‌اش را تنها نگذارند و … آیا باز هم فکر می‌کنید مردم اینچنین عصبانی می‌شدند و احساس غبن می‌کردند؟ فقط هم بحث این نیست که رییس‌جمهور با مردم حرف بزند و با آنها ایجاد صمیمیت کند. چه بسا چنین رفتاری به کاراکتر ایشان نخورد. سلمنا.

اما یادتان باشد که مردم معترض همان‌ها هستند که موقع پیروزی تیم والیبال و فوتبال شعار روحانی متشکریم سر می‌دادند. قطعا تکلیف مالایطاق است که بگویم آنها را در این شش سال با خود همراه نگه می‌داشتید. نمی‌شد اما عرضم این است که هرگز کسی اینچنین علیه خود قیام نکرده است که دولت محترم و رییسش.»

***

احتمال حضور نیروهای احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس

محمدرضا باهنر، فعال سیاسی اصولگرا در گفت‌وگو با شرق از حضور نیروهای نزدیک به احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس خبر داد. باهنر گفت: «احمدی‌نژاد خود را به‌عنوان یک نیروی سیاسی قبول دارد و در حال فعالیت است. او درعین‌حال به دنبال تلاش برای اعزام برخی نیروها به مجلس است. اما هیچ اراده‌ای از سوی جامعه اصولگرایان برای حمایت از احمدی‌نژاد وجود ندارد. او اگر دست به تحرکی هم بزند، فارغ از حمایت جامعه اصولگرایی است؛ البته احمدی‌نژاد هم مایل به همکاری با اصولگرایان نیست.»

باهنر درباره احتمال پیروزی اصولگرایان در انتخابات گفت: «اصولگرایان نیز نباید خیالشان راحت باشد که مجلس یازدهم را به نام آنها زده‌اند؛ زیرا پیروزی در انتخابات نیاز به فعالیت، آرایش لیست‌های مطلوب و قدرتمند دارد. از سویی دولت روحانی نیز دوران بسیار سختی را گذراند و در مجموع موفقیت‌هایی هم داشت، اما بی‌عملی و کم‌عملی دولت‌های یازدهم و دوازدهم اکنون مرکز بحث همه اقشار جامعه است و مردم احساس می‌کنند این دولت خسته است، به همین دلیل هم از تغییر شرایط ناامید هستند. باید از همان زمان استقرار دولت از او حمایت کرد. همواره از دولت روحانی حمایت کردم، اما واقعیت آن است که در مقابل بی‌عملی و کم‌عملی دولت یازدهم پاسخی ندارم.»

***

احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

دو خبرگزاری اصلاح‌طلب ایلنا و اعتمادآنلاین گزارش کردند محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو شورای مرکزی فراکسیون امید در اعتراض به در راس نبودن مجلس و افزایش قیمت بنزین از نمایندگی مجلس استعفا می‌کند.

به نظر می‌رسد اعتراض صادقی به فرایند تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی درباره قیمت بنزین درست باشد و جلسه سران سه قوه عملا مجلس و جمهوریت نظام را به تمسخر گرفت. امیدواریم محمود صادقی در تصمیم خود به استعفا جدی باشد و حداقل یک نماینده، توهین به مجلس را برنتابد.

***

فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟

افزایش قیمت بنزین در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران محترم سه قوه تصویب و اجرایی شد. پس از اجرای این مصوبه اخبار ضد و نقیضی درباره موافقت یا مخالفت یکی از سران قوا منتشر شد. تابناک در این زمینه نوشت: «[اخبار ضد و نقیض از این جلسه] افکار عمومی را کنجکاو کرد تا بداند مکانیسم تصمیم گیری در این شورای عالی اقتصادی، که بالاتر از مجلس شورای اسلامی قانونگذاری هم می‌کند به چه شیوه‌ای است؟

اگر چه اطلاعات شفافی در این بین وجود ندارد، اما برخی گمانه زنی‌ها حاکی از این است که تصمیمات در این شورا با اجماع صورت می‌گیرد و هر سه نفر رئیس سه قوه، باید برای اینکه تصمیمی مصوب شود، با آن موافقت کنند. در چنین حالتی فردی نمی‌تواند ادعا کند که با تصمیمی مخالف بوده و تسلیم نظر اکثریت شده، چرا که اتفاقا قدرتی به فرد اقلیت داده شده که می‌تواند رای اکثریت را وتو کند. لذا بر اساس این مکانیسم هر مصوبه‌ای لزوما تایید هر سه رئیس قوا را باید داشته باشد.

برخی دیگر می‌گویند که مکانیسم تصمیم گیری در این شورا، بر اساس رای اکثریت موجود از بین سه نفر روسای قوا است که البته بعید است چنین مکانیمسی در جریان باشد، چرا که با توجه به نزدیکی فکری دو رئیس قوه به همدیگر عملا می‌توانند رئیس قوه قضائیه را نادیده بگیرند و تصمیمات خود را به عنوان مصوبات شورا ابلاغ کنند که از قضا حمایت مستقیم رهبری انقلاب را هم در پی دارد. لذا این گمان که تصمیمات بر اساس رای اکثریت دو از سه نفر سران قوا اخذ می‌شود، چندان قابل اعتنا نیست.

همچنین مشخص نیست در مورد اتخاذ یک تصمیم، سایر اعضای این شورا، از وزرای و مقامات دولت گرفته تا نمایندگان مجلس و مقامات قضایی، چه نقشی را بر عهده دارند. آیا آنها هم در رای گیری برای اتخاذ یک تصمیم به عنوان عضوی که حق رای دارند، مشارکت دارند یا حضور آنان به صورت مشارکت در بحث‌های کارشناسی است.

شفافیت در مورد مکانیسم تصمیم گیری در این شورا از آن جهت اهمیت دارد که این شورا، عملا جای نهاد قانونگذاری و نماد جمهوریت نظام را در امور مهم، را گرفته و اگر مردم اطلاع نداشته باشند که مقدرات آنان و کشور، بر اساس چه فرایندی جمع بندی می‌شود، این آسیبی جدی به اعتماد مردم و احتمالا مشارکت آنان، وارد می‌کند.

لذا اگر سخنگوی این شورا مکانیسم تصمیم گیری و تصویب مصوبات این شورای عالی را که حتما محرمانه هم نیست را در اختیار افکار عمومی قرار دهد، اتفاقا از بدفهمی‌های مرسوم در مورد نقش افراد در تعیین مصوبات شورا، کاسته خواهد شد.»

***

عباس عبدی: روحانی استعفا دهد

در بسته خبری دیروز خواندیم که پرویز امینی، تحلیلگر سیاسی با توجه به شکست ایده دولت روحانی و افت اعتماد عمومی به این دولت خواستار استعفای حسن روحانی شد و ادعا کرد این اقدام به فرایند دموکراتیزاسیون در جمهوری اسلامی کمک می‌کند. عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی اصلاح‌طلب هم در کانال خود مطلبی با همین مضمون منتشر کرد. عباس عبدی نوشت:

«به نظر بنده در تاریخ ۴۰ سال انقلاب هیچگاه دولت در چنین وضع بغرنجی قرار نداشته است. تنش در روابط خارجی، مشکلات شدید اقتصادی و فقدان بودجه، تنش و بروز شکاف با جامعه و مردم، و بی اعتمادی کامل و گسترش فساد و از همه بدتر تنش درون ساختار قدرت به نحوی که بدترین حملات علیه دولت نه از تیرانا که از داخل کشور و نهادهای قدرتمند انجام می‌شود و البته اقای روحانی هم در همین مجموعه ایفای نقش می‌کند.

معلوم نیست هنگامی که می‌خواهند بنزین را سه برابر کنند که به حمایت همه جانبه نیاز است سخنرانی یزد را باید چگونه تفسیر کرد؟ در هر حال ادامه‌ی این وضع جز زیان برای کشور نتیجه‌ای ندارد. تنش هم خطرناک است. اگر اقای روحانی نمی‌تواند یا نمی‌خواهد یا گمان دارد اجازه نمی‌دهند که در سطح حکومت به تفاهم نسبی برسد، بهتر است ادامه ندهد و بدون تنش کناره‌گیری کند. این وضع به نفع هیچ‌کس نیست.»

بیشتر بخوانید:

نظر عباس عبدی درباره افزایش قیمت بنزین

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.

فیلم| شمخانی خطاب به خانواده قربانیان اعتراضات بنزینی: نگران نباشید/ ما از جنس شما و خادم مردم هستیم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز3 روز قبل

:: رم- بحران در بزرگترین مجتمع فولادسازی ایتالیا

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
روزنوروزنو3 روز قبل
مسئولان باشگاه استقلال ظاهرا در تلاش هستند تا به هواداران بگویند در تلاش هستند استراماچونی را بازگردانند ولی به نظر نمی‌رسد، خواست واقعی این باشد. امروز استراماچونی فاش کرد اصلا قراری با مسئولان این باشگاه در ترکیه ندارد! شب گذشته استقلالی‌ها اعلام کردند خلیل زاده سرپرست استقلال عازم ترکیه شده تا با این مربی دیدار و توافق کند. حتی تصویری از خلیل زاده هم منتشر شد که اصلا حواسش به دوربین نبود. بدین ترتیب برای همه این سوال به وجود می‌آید که سرپرست استقلال در ترکیه به دیدار چه کسی رفته است؟!

نظرها

اخبار بیشتر