کدام نمایندگان مجلس با تصمیم نظام درباره قیمت بنزین مخالفت کردند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سیاسی
کدام نمایندگان مجلس با تصمیم نظام درباره قیمت بنزین مخالفت کردند؟

کدام نمایندگان مجلس با تصمیم نظام درباره قیمت بنزین مخالفت کردند؟

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت24-مصوبه سران قوا برای سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین، بهانه دلواپسان برای حمله دوباره به دولت شد.

«براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا از ساعت صفر بامداد (۲۴ آبان) سهمیه بندی بنزین برای همه وسایل نقلیه بنزین سوز به شرح زیر است …»، این جمله‌ای ابتدایی اطلاعیه‌ای بود که شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی درباره خبر سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین آورده بود.

جمله‌ای که حکایت از آن داشت که این تصمیم که ذیل جلسات شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا گرفته شده نه تصمیم یک قوه و مشخصا دولت که تصمیم کلیت نظام در بحث مدیریت مصرف سوخت است.

با این وجود اما به مانند همیشه برخی از مخالفان دولت و دلواپسان همیشگی تلاش کردند با نادیده گرفتن این مهم، افزایش قیمت بنزین را تصمیم دولت اعلام کنند و بهانه‌ای برای حمله به دولت برای خود دست و پا کنند.

تریبون‌های نماز جمعه حامی طرح مدیریت مصرف سوخت

این درحالیست که تریبون‌های نمازجمعه که چند ساعت بعد از اجرای این تصمیم باز شده بود به خوبی نشان می‌داد که ائمه جمعه از تصمیم سران نظام به خوبی آگاهند و از این تصمیم نظام حمایت کردند و البته در کنار آن هم توصیه‌ها و تذکراتی به دولت، مجلس و قوه قضائیه درباره گرانی کالاها داشتند.

آیت‌الله امامی کاشانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران در این باره گفت: آن طوری که به من توضیح دادند درباره مسئله بنزین، دولت و مجلس و همان فرهیختگانی که مربوط به مسائل اقتصادی هستند، تصمیم گرفته‌اند. باید به اجرای این طرح توجه کرد، باید دقت و نظارت کرد.

وی افزود: علاوه بر نظارت و اجرا باید به آن کسی که کالا می‌فروشد گفت که چه ربطی دارد اگر بنزین گران شد آن کالاها هم باید گران شود؛ باید انصاف باشد. آنهایی که مساله بنزین را مطرح می‌کنند در واقع یک مساله اقتصادی را تصویر می‌کنند، بنابراین اجرای آن مهم است و نباید بروند دنبال اینکه اگر بنزین گران شد، بقیه کالاها هم گران شود و بعد بحران درست کنند؛ باید انصاف داشت.

سید مصطفی آل‌هاشم، امام جمعه تبریز نیز درباره اصلاح قیمت بنزین از تریبون نماز جمعه گفت: دولت با تعیین تکلیف یارانه‌ها و سبد کالای بیش از ۱۸ میلیون خانوار، در خصوص مشکلات معیشتی و خدمات درمانی اقشار آسیب پذیر تدبیری بیندیشد و با تدبیر و مدیریت جدی عواید حاصل از افزایش قیمت را صرف رونق اقتصادی و تولید ملی و تقویت زیرساخت‌ها کند. مراقب باشید از ریخت و پاش‌ها جلوگیری شده و این اقدام موجب شکوفایی اقتصادی شود.

دلواپسان بهانه جدید برای حمله به دولت یافتند

با این وجود اما از روز گذشته آتش انتقادات شعله ور‌تر شد و حتی کار به خط و نشان کشیدن برای دولت با طرح سه فوریتی هم رسید. آنچنان که حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده نزدیک به جبهه پایداری در واکنش به طرح سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین، با انتقاد از دولت گفت: دولت بدون در نظر گرفتن معیشت مردم قیمت بنزین را افزایش داده در حالی که مجلس مخالف این تصمیم است. وی هم‌چنین خبر داده بود که نمایندگان طرح سه فوریتی تهیه کرده تا قیمت بنزین به حالت قبل برگردانند. طرحی که به ادعای او به امضای ۶۰ نفر از نمایندگان مجلس رسیده بود و مجتبی ذوالنوری، رئیس کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم جزو امضاکنندگان آن بود.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

طرح سه فوریتی چه می‌گوید؟

طرح‌های سه فوریتی که به ندرت مجلس به استفاده از این ابزار قانونی و نظارتی ورود می‌کند، در شرایط کاملا اضطراری و حیاتی و برای مقابله سریع با خسارت حتمی قابلیت استفاده دارد. سوال اینجاست که این تصمیم کلان نظام چه حالت اضطراری و حیاتی داشت که تندروهای منتقد دولت با عجله به سراغ آن بروند؟ حامیان پشت پرده این طرف آیا واقعا نمی‌دانستند که تصمیمی به این مهمی بدون هماهنگ با دیگر قوا از سوی دولت قابلیت اجرا نخواهد یافت؟ آیا دلیلی جز نگاه سیاسی و انتخاباتی پشت پرده این رجوع عجولانه به طرح سه فوریتی بود؟

رهبر انقلاب قاطعانه تصمیم سران قوا حمایت کردند

نسبت دادن این تصمیم بزرگ به دولت، یک روز بیشتر دوام نداشت و صبح امروز رهبر انقلاب با حمایت از این طرح، اعلام کردند که تصمیم سهیمه‌بندی و افزایش قیمت بنزین، تصمیم سران نظام بوده و با کار کارشناسی انجام شده است و از این طرح حمایت خواهند کرد.

مقام معظم رهبری در بخشی از سخنان خود در جلسه خارج فقه فرمودند: «در این یکی دو روز خب یک حوادثی به دنبال مصوبه‌ی سران کشور، سران قوا اتفاق افتاد؛ دیروز، دیشب، پریشب، در برخی از شهرهای کشور، و متأسفانه مشکلاتی هم درست شد، تعدادی جان باختند و مراکزی تخریب شد، از این کارها هم شد در این یکی دو روزه. چند نکته را باید توجه داشت؛ اولا وقتی یک چیزی مصوبه‌ی سران کشور هست، آدم باید با چشم خوشبینی به او نگاه کند، بنده در این قضیه سررشته ندارم یعنی تخصص این کار را ندارم، گفتم هم به آقایان؛ گفتم من چون نظرات کارشناس‌ها هم در این قضیه‌ی بنزین مختلف است، بعضی‌ها آن را لازم و واجب میدانند بعضی‌ها مضر میدانند، بنابراین من هم که صاحبنظر نیستم در این قضایا؛ گفتم من صاحبنظر نیستم لکن اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند من حمایت می‌کنم. من این را گفتم، حمایت هم می‌کنم. سران قوایند، نشستند با پشتوانه‌ی کارشناسی یک تصمیمی برای کشور گرفتند، باید عمل بشود به آن تصمیم؛ این یک نکته».

پس از سخنان رهبر انقلاب بود که نمایندگان مجلس از تصمیم خود عقب نشینی کردند و طرح‌ سه فوریتی نمایندگان برای توقف افزایش قیمت بنزین اعلام وصول نشد و از دستور کار مجلس خارج شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.

فیلم| شمخانی خطاب به خانواده قربانیان اعتراضات بنزینی: نگران نباشید/ ما از جنس شما و خادم مردم هستیم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

:: رم- بحران در بزرگترین مجتمع فولادسازی ایتالیا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
روزنوروزنو1 روز قبل
مسئولان باشگاه استقلال ظاهرا در تلاش هستند تا به هواداران بگویند در تلاش هستند استراماچونی را بازگردانند ولی به نظر نمی‌رسد، خواست واقعی این باشد. امروز استراماچونی فاش کرد اصلا قراری با مسئولان این باشگاه در ترکیه ندارد! شب گذشته استقلالی‌ها اعلام کردند خلیل زاده سرپرست استقلال عازم ترکیه شده تا با این مربی دیدار و توافق کند. حتی تصویری از خلیل زاده هم منتشر شد که اصلا حواسش به دوربین نبود. بدین ترتیب برای همه این سوال به وجود می‌آید که سرپرست استقلال در ترکیه به دیدار چه کسی رفته است؟!

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

عسکری: ایراد از تکواندو بدون راهکار قشنگ نیست/مسئولان ورزش چقدر حاضرند برای مدال هزینه کنند؟

فارس15 ساعت قبل

فیلم | تا زمانی که حیاتی اخبار بگوید، جنتی می‌خواهند دبیر شورای نگهبان باشند

خبرآنلاین1 روز قبل

لزوم تلاش برای دستیابی به دانش فنی تولید کیت‌های آزمایشگاهی در داخل کشور

فارس1 روز قبل

سرنوشت‌سازترین انتخابات عمومی بریتانیا | لندن در دوراهی خروج از اتحادیه اروپا

همشهری1 روز قبل

استاندارد لیژ ۲ – آرسنال ۲: بازگشت برای صدرنشینی

فوتبالی1 روز قبل

درخواست متفاوت جمعی از مردم از سردار سلیمانی و محمدجواد ظریف +عکس

خبرآنلاین1 روز قبل

تصویری زیبا از هفت حوض مخمل کوه

مشرق‌نیوز10 ساعت قبل

نفت آبادان تیم بزرگ و استخوان داری است/شرایط سخت لیگ برای تیم‌ها

خوزستان آنلاین1 روز قبل

الهامی: نشان دادیم هنوز تراکتور هستیم/ بردن فولاد سخت است

وانانیوز7 ساعت قبل

توتومرکاتو: استراماچونی در آستانه بازگشت به استقلال است

تسنیم1 روز قبل