چرا تبلیغات چند همسری پایان یافت؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. اقتصادی
چرا تبلیغات چند همسری پایان یافت؟

چرا تبلیغات چند همسری پایان یافت؟

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
مخالفان چند همسری از خواص و بزرگان تا عوام الناس درباره پدیده چندهمسری و تبلیغ آن، در هفته های قبل، بیکار ننشستند. موج عظیم مخالفت با تعدد زوجات تقریبا همه جای ایران را در هفته های گذشته تحت تاثیر قرار داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین، با وجودی که چند هفته‌ای از ماجرای دامنه دار انتشار پوستری که سر زخم تجدیدفراش را باز کرد، می‌گذرد، ولی باز هم قصه آنقدر برای مردم و رسانه‌ها جذاب بود که همچنان واکنشها به این قضیه ادامه دارد.

در مهمترین خبر واکنش مربوط به ماجرای چندهمسری، دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب، نظر ایشان را درباره مسأله‌ چندهمسری اعلام کرد که در اختتامیه این مطلب، بیت مشهوری آمده است بدین مضمون: «خدا یکی و محبت یکی و یار یکی.»

این شعر در بین مردم دوباره معروف شد و مخالفان چند همسری آن را همه جا نقل کرده‌اند:

میان باغ به پروانه بلبلی می‌گفت/ نصیحتی بشنو تا که رستگار شوی

خدا یکی و محبت یکی و یار یکی/ دو دل مباش که بی‌ارج و اعتبار شوی

حتی نقل قولی که از رهبر انقلاب در نکوهش چند همسری منتشر شده بود، با انتشار فیلم سخنان رهبر انقلاب در واکنش به چندهمسری، تاکید دوباره شد. این واکنش به همراه انتشار خبری درباره نظر امام خمینی درباره چندهمسری و ترک محضر استاد به خاطر گرفتن یار جدید، کفه ترازوی مخالفان چند همسری و تعدد زوجات را به شدت سنگین کرد.

تا جایی که فیلم‌های منتشر شده از نظرخواهی صدا و سیما درباره چندهمسری و نمایش پوستر جنجالی نشان داد که مردم به شدت درباره این مسئله حساسیت دارند و نمی‌خواهند رفتاری که به اعتقاد بزرگان سیاسی و دینی معاصر، رفتار خوبی نیست، در ایران، پا بگیرد.

حتی در یک همایش علمی و پژوهشی که درباره مرحوم آیت الله طالقانی برگزار شد، فاطمه گوارایی از فعالان حوزه زنان هم به ارائه مختصری از مقاله خود با عنوان «زن در اندیشه و عمل طالقانی» پرداخت و گفت: آیت‌الله طالقانی علاوه بر منشأ آفرینش انسان که واحد است به خود زن هم به عنوان یک عنصر مفید در جامعه نگاه می‌کرد.

او معتقد بود زن هم فارغ از جنسیت مانند مرد یک انسان آگاه و آزاد است. در انتخاب همسر، در حق زن در ازدواج و طلاق. آیت‌الله طالقانی تعدد زوجات را تحدید کرد و آنقدر محدودیت برای آن در نظر گرفت که عملا امکان آن را سلب می‌کند. اما حالا می‌بینیم که ۴۰ سال پس از طالقانی، دوباره بحث تعدد زوجات در جامعه جلوه پیدا می‌کند.

در این باره حتی مخالفت و نگاه متفاوت امام موسی صدر از بزرگان ابتدای انقلاب اسلامی ایران درباره چند همسری هم توسط نویسندگان مطرح شد و در آن، به بیان دلایل نگرش متفاوت به این قضیه پرداخت شد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

واقعیت اینجاست که اعلام مخالفت عوام و خواص درباره چندهمسری باعث شد تا نماینده‌ای مانند علی مطهری که در ابتدا چندهمسری را سنت نبوی می‌دانست، در توضیحی تکمیلی ۱۴ شرط برای چندهمسری قائل شود و عملا این مسئله را منتفی تلقی کند. حتی برخی نویسندگان آنقدر تند درباره این مسئله نوشتند که چندهمسری را انحطاط اخلاقی ارزشهای جامعه قلمداد کردند.

از سوی دیگر کارشناسان خانواده و روانشناسی از جمله سعیده امینی کاشانی روان شناس نسبت به تهدید امنیت روانی زنان در خانواده با ترویج فرهنگ چند همسری گفت: در صورتی که زنان نتوانند در خانواده احساس امنیت کنند، این احساس ناخشنودی در وهله اول به فرزندان منتقل می‌شود و در نهایت چند همسری آرامش روانی اعضای خانواده را سلب می‌کند.

موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: مردان جامعه ما عاقل‌تر از این هستند که به دام کارگاه یا طرح «چندهمسری» بیفتند و حتی اگر نیت مطرح کنندگان این موضوع، خیر باشد طرح کردن موضوعاتی شبیه این در جامعه با توجه به شرایط فعلی، خریدار دارد. به گفته او چند همسری محکوم به شکست است و از سوی جامعه ایرانی، تحمل نمی‌شود.

شهناز سجادی دستیار حقوق شهروندی معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده ضمن انتقاد تند نسبت به برخی اقدامات برای ترویج چندهمسری برای مردان گفت: به جای انجام تمهیدات لازم و حمایتی در جهت تحقق امر ازدواج برای مردان مجرد، جریانی به ترویج و ترغیب مردان متاهل به ازدواج مجدد پرداخته‌؛ در حالیکه این امر به فروپاشی نظام خانوادگی و افزایش طلاق و دعاوی مهریه منجر خواهد شد. در این راستا دیدن فیلم اظهارنظرات نمایندگان در نکوش چندهمسری هم خالی از لطف نیست.

به نظر می‌رسد جامعه ایرانی در اینجا هم مانند سیاستهای قبلی خود، ترجیح داد آشکارا با این موضوع مخالفت کند ولی برای حضور این پدیده در پشت درهای بسته معدودی از خانه‌ها، از سیاست «چار دیواری، اختیاری» پیروی کرده و دخالت مستقیم نداشته باشد. این مطلب برایم مفید است بلی ۴ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازار‌های مالی ۴۵

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما میانگین ارزش معاملات در این هفته حدود ۲۵ درصد نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است و این به معنای بازگشت رونق به بازار سرمایه است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز13 ساعت قبل
در بینشان جوانی است که او را کارمند بانک سوخته کوثر معرفی می‌کنند. بااینکه دو هفته از آتش‌سوزی بانک گذشته اما کارمند بانک انگارهنوز شوکه است. شیشه‌های بانک شکسته بود و تعدادی برای غارت بانک خودشان را از لابه‌لای میله‌ها به داخل بانک می‌کشاندند. میلاد هم با هر زور و زحمتی که شده داخل بانک رفت و مرتب فریاد می‌زد «لطفا برید بیرون.» وسایل بانک را به غارت می‌بردند. قبل از اینکه بانک آتش بگیرد هر شخصی که وارد بانک می‌شد بیرونش می‌کردم.

بومی سازی با دستگاه میکرواسپکتروفتومتر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در مرکز نوآوری دانشگاه الزهرا برای اولین بار یک تیم نخبه موفق به طراحی و ساخت دستگاه میکرواسپکتروفتومتر شدند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دستگاهی با کاربری گسترده در صنایع مختلف که پیش از این جزو اقلام تحریمی محسوب میشده و حالا در ایران بومی شده است.

پناهجویان در بوسنی با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
با وجود آنکه دولت بوسنی و هرزگوین وعده داده بود تا بیش از ۶۰۰ پناهجوی ساکن کمپ ووچیاک را پیش از آغاز سرمای شدید به زیر سرپناه منتقل کند، آوارگان این اردوگاه در شمال غرب بوسنی پس از بارش اولین برف سنگین عملا با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
«هدی زلبر»، سخنگوی ارتش اسرائیل صبح امروز- جمعه- اعلام کرد که ارتش این رژیم در پایگاه نیروی هوایی در اسدود آزمایش موشکی انجام داده است. زلبر گفت: «سامانه پیشران موشکی از سامانه دفاعی «فلاخن داوود» در قالب برنامه از پیش طراحی شده آزمایش شد». این سامانه موشک‌های سنگین را مورد هدف قرار می‌دهد و بین سامانه گنبد آهنین و سامانه ضد موشکی «حتس» قرار گرفته است. سامانه مذکور دو سال پیش وارد سامانه‌های دفاعی ارتش رژیم اسرائیل شد اما با این وجود، نسبت به کارآمدی آنها تردید وجود دارد و به همین منظور به طور متناوب مورد آزمایش قرار می‌گیرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، توماس چی از دانشگاه سانفرانسیسکو، معتقد است که اگر فرد به اندازه کافی آب نننوشد، پیروی کورکورانه از رژیم غذایی به خلاص شدن از وزن اضافی کمکی نخواهد کرد. افرادی که وزن کم می‌کنند، توجه زیادی به رژیم غذایی می‌کنند، در حالی که نوشیدن روزانه آب ضروری‌تر از رژیم لاغری است. علاوه بر این، تعادل آب برای بدن بسیار مهم است، اگر بدن را به سمت کم آبی بدن بیاورید، مشکلات زیادی من جمله اضافه وزن خواهید داشت. پزشک دیگری، نیکت سونپال، یک درمانگر و متخصص گوارش در نیویورک نیز معتقد است که نوشیدن منظم آب به اندازه حفظ رژیم غذایی سالم مهم است. به گزارش اسپوتنیک، واقعیت این است که گاهی اوقات مردم عطش را با گرسنگی اشتباه می‌گیرند و گاهی که نوشیدن یک لیوان آب کافی است را با گرسنگی اشتباه می‌گیرند.

نظرها

اخبار بیشتر