رودخانه‌های دیروز، قلک‌های امروز
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سرگرمی
رودخانه‌های دیروز، قلک‌های امروز

رودخانه‌های دیروز، قلک‌های امروز

فارسخبرگزاری فارس |
رودخانه هایی که روزگاری به عنوان تفرجگاه مردم استفاده می شدند امروزه در حصار افرادی قرار گرفته اند که از آن ها به عنوان قلک استفاده می کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از ساوجبلاغ، تجربه سفر، به معنای رفتن به مکان‌های دور از سکونت نیست؛ گاهی با مطالعه مطالبی در مورد جاذبه‌های گردشگری هر استان می‌توان آمار دقیقی از تعداد و طول مسیر اماکن دیدنی هر استان را به دست آورد.

روستاهای اطراف استان البرز گزینه‌های مناسبی برای سفرهای یک روزه ساکنان این استان و مقصد گردشگران است. در نزدیکی شهر کرج روستایی سرسبز و پرطراوت به نام برغان، بر دامنه‌های جنوبی کوهستان البرز چشم نوازی می‌کند.

به دلیل وجود باغات و مزارع سرسبز، این روستا در ایام پایانی هفته مقصد مسافران می‌شود و وجود رودخانه‌های خروشان، این منطقه را به روستایی توریستی و نمونه هدف گردشگری تبدیل کرده و موجب رونق صنعت گردشگری در آن شده است.

عبور دو رودخانه «شاهرود» و «سنج» از نزدیکی این روستا که از البرز مرکزی سرچشمه می‌گیرند، موجب شده بر طراوت فضای آن نیز افزوده شود به گونه‌ای ‌که در فصل‌های بهار و تابستان بسیاری از علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی به این منطقه سفر می‌کنند و از زیبایی‌های آن لذت می‌برند.

اما در سال‌های اخیر آنچه که دل گردشگران را به درد آورده عدم دسترسی به فضای رودخانه است چراکه استفاده از طبیعت زیبایی که از نعمت‌های خداوند به شمار می‌رود حق طبیعی تمام مردم است به شرطی که تجاوز به حریم آن، مانع استفاده از این طراوت و زیبایی نشود.

رودخانه‌های دیروز، قلک‌های امروز - 6

مسافرانی که این روستا را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب می‌کنند از شرایط موجود در این منطقه گلایه دارند و معتقدند که سفر به برغان تنها به مشاهده سنگفرش‌ها و بازار و خوردن یک بستنی سنتی ختم می‌شود و برای استفاده از طبیعت رودخانه باید مبلغی را به عنوان ورودی پرداخت کنند.

با حضور خبرنگار فارس البرز در این روستا و مشاهده باغ‌ها و اماکنی که در اطراف رودخانه برای تفریح گردشگران در نظر گرفته شده صحت این ماجرا تأئید شد. در هر قسمت از محدوده روستا که امکان دسترسی به رودخانه وجود دارد گام برمی داریم اثری از آب نیست مگر با پرداخت مبلغی مشخص به افرادی که با زنجیر، صندلی یا غیره درب ورودی را اشغال کرده‌اند.

سید محمد میرجلالی، دهیار روستای برغان در گفت و گو با خبرنگار فارس در البرز می‌گوید: در جلساتی که با حضور مسؤولین بخشداری، جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد، مقرر شد پیگیری‌های لازم جهت صدور مجوز برای باغ‌های خانوادگی که در حوزه استحفاظی برغان قرار گرفته‌اند از سوی اصناف صورت گیرد.

دهیار روستای برغان بیان می‌کند: به گفته مسؤولین میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، این سازمان تنها می‌تواند به اماکنی که دارای بنای ساخته شده باشند مانند رستوران‌های سنتی و خانه‌های بومگردی مجوز دهد اما صدور مجوز برای باغ‌های خانوادگی از عهده آن خارج است زیرا بنایی ندارند.

علیرضا بغدادی، رئیس اتاق اصناف شهرستان ساوجبلاغ در گفت و گو با خبرنگار فارس در البرز می‌گوید: نظارت بر باغ رستوران هایی که دارای ساختار تجاری و بخش هایی مانند آشپزخانه هستند بر عهده اصناف است اما فضاهایی در حاشیه رودخانه‌ها وجود دارند که با توری و فنس به مکانی برای میزبانی از مسافران تبدیل شده‌اند و بابت استفاده از آن‌ها، مبلغی به عنوان ورودی از مردم دریافت می‌شود که نظارت بر آن‌ها بر عهده اصناف نیست.

رئیس اتاق اصناف شهرستان ساوجبلاغ بیان می‌کند: برخی از این باغ رستوران‌ها، دارای مجوز و برخی بدون مجوز هستند و برخی دیگر نیز نسبت به اخذ مجوز اقدام کرده‌اند. اتحادیه‌های مربوطه در بازرسی از واحدهای بدون مجوز به آن‌ها اخطار می‌دهند و صاحب واحد موردنظر تعهد می‌دهد که نسبت به اخذ مجوز اقدام کند و در صورت عدم توجه به اخطار، واحد پلمب می‌شود.

رودخانه‌های دیروز، قلک‌های امروز - 13

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه «چرا ورودی و قیمت باغ رستوران‌های این روستا با یکدیگر متفاوت و بالاتر از سایر رستوران هاست؟ مگر نرخ واحد ندارند؟» تصریح می‌کند: نظارت بر این واحدها صورت می‌گیرد اما برخی از رستوران داران بی انصاف هستند که مبلغی بالاتر از نرخ معقول را دریافت می‌کنند. زمانی که شاهد نوسان قیمت‌ها بودیم امکان تعیین نرخ مشخص وجود نداشت اما به تازگی اتحادیه نرخ‌های مربوطه را تعیین کرده که جهت تصویب باید به کمیسیون ارسال شود.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سرگرمی دنیا

محدوده استفاده از این رودخانه‌ها که از مناطق مختلف روستا عبور می‌کنند، به دلیل تجاوزهای گسترده به حریم و بستر آن‌ها هر روز تنگ‌تر می‌شود؛ پدیده‌ای که علاوه بر آلودگی محیط زیست و رودخانه با بروز سیلاب احتمالی به یک بحران تبدیل می‌شود.

حصارکشی اطراف رودخانه‌ها به بهانه‌های مختلف از جمله ادعای مالکیت و یا راه اندازی چایخانه و رستوران و برپا کردن تخت‌های آماده برای پذیرایی مهمانان، مواردی هستند که در نگاه اول به نظر ساده می‌آیند اما با نگاهی عمیق‌تر می‌توان به عمق فاجعه پی برد زیرا واقعیتی ساده اما تلخ را آشکار می‌کند.

محمد سلیمانی، سرپرست اداره امور منابع آب شهرستان ساوجبلاغ در گفت و گو با خبرنگار فارس در البرز در رابطه با اراضی مجاور رودخانه برغان اذعان می‌کند: همکاران ما در اداره امور منابع آب اخطاریه‌های لازم را می‌دهند و چنانچه مجاورین اسنادی قبل از سال ۴۷ نداشته باشند و اقدام به ساخت و ساز جدید در بستر شده باشد، حریم و بستر کمی رودخانه به صورت موردی آزادسازی می‌شود.

سرپرست اداره امور منابع آب شهرستان ساوجبلاغ ادامه می‌دهد: اگر مجاورین رودخانه اسناد داشته باشند، در واحد حقوقی بررسی می‌شود و در صورتی که ساخت و ساز جدید باشد و مجوزی بدین منظور گرفته نشده باشد بستر رودخانه آزادسازی می‌شود. وزارت نیرو و دولت حقوق مالکانه‌ای نسبت به فضای پس از حریم رودخانه ندارد و حقوق ارتفاقی دارد.

وی مطرح می‌کند: مالک فضایی که سند یا قولنامه دارد شخص است و تنها در مواقعی که نیاز به لایروبی رودخانه باشد ما با حقوق ارتفاقی اجازه استفاده از حریم رودخانه را داریم اما مالکیت بستر رودخانه با دولت و متولی آن وزارت نیرو و شرکت آب منطقه‌ای است؛ زمانی می‌توان دسترسی مردم به کنار رودخانه را آزاد اعلام کرد که جاده یا منابع طبیعی به رودخانه متصل باشد.

آقای میانسالی که به همراه خانواده برای تفریح به یکی از باغ‌های روستای برغان آمده، به خبرنگار فارس در البرز می‌گوید: حتی ۱۰ متر از محدوده رودخانه آزاد نیست و بدون پرداخت ورودی نمی‌توانیم به آن دسترسی پیدا کنیم و برای نوشیدن آب و شستن دست با آب رودخانه نیز باید مبلغی را به دربان باغ پرداخت کنیم.

رودخانه‌های دیروز، قلک‌های امروز - 22

خانم جوانی که مهمان یکی از این باغ هاست، به خبرنگار ما می‌گوید: به ازای هر خودرو، ۳۰ هزار تومان ورودی پرداخت کردیم در حالیکه یکی از این ورودی‌ها خرج نظافت سرویس‌های بهداشتی این باغ نشده است. تنها چیزی که اینجا مشاهده می‌شود یک زمین خاکی و تعداد زیادی درخت بوده و بیشتر شبیه جنگل است تا باغ.

سلیمانی در خصوص آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از استقرار مسافران و گردشگران در حریم و بستر رودخانه اظهار می‌کند: گشت‌های اداره امور منابع آب ساوجبلاغ به صورت دائم در کنار رودخانه‌ها بر نحوه عملکرد باغ رستوران‌ها نظارت دارند و در صورت مشاهده تخلف ساخت و ساز، آلودگی و غیره به مالک اخطار داده می‌شود و در صورت عدم مراجعه در مهلت تعیین شده با اخذ دستور قضائی پیگیری‌های لازم انجام می‌شود.

از گفته‌های مسؤولین مربوطه می‌توان دریافت که ادارات و سازمان‌های مختلفی در نظارت بر فعالیت باغ‌های خانوادگی و باغ رستوران‌های روستای برغان سهیم هستند اما در مقام عمل هر مسؤول نظارت دقیق را به سازمان دیگر حواله می‌کند و این پاسکاری‌ها هستند که موجب کلافگی و سردرگمی مردم شده است.

مسافران و گردشگران این روستا چگونه باید متوجه شوند که اماکن مذکور دارای مجوز از کدام نهاد مربوطه هستند؟ آیا اصلا مجوزی در کار هست یا خیر؟ با توجه به گفته مسؤولین مبنی بر گستردگی تخلفات صورت گرفته در این محدوده چرا اقدامی جهت جلوگیری از ادامه این تخلفات صورت نمی‌گیرد؟

مهمترین سؤالی که در ذهن مردم ایجاد می‌شود این است که مبلغ ورودی این باغ‌ها بر چه اساسی تعیین می‌شود؟ آیا ضوابط و قوانین نباید در معرض دید عموم قرار گیرد؟ و اینجاست که باید گفت پاسکاری مسؤولین همچنان ادامه دارد …

تهیه گزارش: اکبر علاقه بندی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نمایشگاه جوان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
رکنارکنا12 ساعت قبل
مدتی است فضای مجازی پر از تصاویر مربوط به کیک‌های خوراکی شده است که در میان آن‌ها قرص‌هایی جایگذاری شده‌اند، در حالی این تصاویر منتشر شده‌اند که ما موفق شدیم یکی از موارد مورد وثوق آن را پیدا و پیگیری کنیم. این موضوع خبرنگار ما را بر آن داشت که در تماس با مسئولان پیگیر ماجرا شود و بالاخره یکی از موارد موثق که توسط خانواده‌ای در سراوان در میان کیک خوراکی کودک‌شان پیدا شده بود مورد پیگیری قرار گرفت. دانشگاه علوم پزشکی زاهدان: در حال بررسی هستیمرئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان که مدعی بود خودشان نیز در حال بررسی این موضوع هستند، اظهار داشت: بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد این تصاویر که از یک هفته پیش در فضای مجازی پخش شده مربوط به پیدا شدن قرص در میان کیک خوراکی متعلق به دانش‌آموزان در مدارس جنوب استان است. سیدمحمد هاشمی شهری گفت: هنوز مشخص نشده این‌ها واقعا قرص هستند و یا اسمارتیز‌های خوراکی، اما ما همچنان بررسی موضوع را در دستور کار داریم و به زودی پاسخگو خواهیم بود. بنا بر این گزارش قرص‌هایی که تصاویرشان در فضای مجازی رسانه‌ای شده و لا به لای کیک‌ها دیده می‌شود مربوط به یکی از کارخانه‌های استانی در شمال شرق ایران هستند و نمونه قرص دار آن در شهر سراوان دیده شده است.

طرز تهیه کلوچه گوشت

تابناکتابناک15 ساعت قبل
رولت مرغ و گوشت یکی از غذاهای خوش طعم و مقوی است که ترکیبی از رولت گوشت …کشک محصولی از دوغ است که از خشک کردن ماست چکیده و محلی بدست می‌آید. کشک …سوهان عسلی کی از شیرینی‌های سنتی ایران است که با ترکیبی از بادام، شکر و … «سنبوسه» یا «سمبوسه» خوراکی است که از خمیر پهن‌شده درست می‌شود به همین …قیمه اردبیلی یکی از خورش‌های خوش‌طعم اردبیل است که در آن به جای سیب …کته کبابی یکی از غذاهای خوش طعم است که به طور خاص در شمال کشور با …سوپ پاستای پاستینا بسیار ساده و سریع آماده می‌شود و به دلیل پنیر …
رکنارکنا1 روز قبل
اخیرا عکسی در شبکه‌های مجازی در حال پخش و انتشار است که در آن سردار آزمون، دختری به نام ملیکا نجفی زاده را به آغوش کشیده است. به گزارش رکنا، گفته می‌شود ملیکا نجفی زاده نامزد سردار آزمون بوده و قصد ازدواج با هم را دارند (گمانه زنی) برخی دیگر از گمانه زنی‌ها ملیکا را یکی از مهاجران ایرانی معرفی کرده استکه از هواداران سردار آزمون بوده و این عکس، فقط یک عکس یادگاری می‌باشد. ملیکا نجفی زاده کیست؟ ملیکا نجفی زاده دختری ایرانی متولد تهران بوده که در شهر میلان ایتالیا زندگی میکند. هنوز اطلاعات دقیق‌تری در مورد هویت ملیکا نجفی زاده موجود نیست. صفحه اینستاگرام (instagram) ملیکا نجفی زادهدر ساعات اولیه انتشار این عکس و خبر، سودجویان اقدام به ساخت پیج‌های اینستاگرام به نام ملیکا نجفی زاده کرده‌اند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
بسیاری از افراد هستند که هنگام ارائه هدایا در عروسی دوستان خود به دنبال خلاقیت هستند. چهار دوست داماد هدیه خود را که دسته گل پیاز را بسته بندی کردند و آن را به زوج تقدیم کردند. پس از باز شدن در جعبه هدیه، این زوج دریافتند که هدیه آنها یک دسته پیاز است. و کل این طرح با استفاده از ۲٫۵ کیلوگرم پیاز طراحی شده است. همچنین تصویری از این زوج و دوستانشان که با دسته گل پیاز ایستاده بودند، راهی توییتر شد.
عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
مدیریت شرکت‌های M۵ و Atm، پس از تصمیم برای تبدیل سطوح داخلی قطار‌های مترو به فضا‌های تبلیغاتی بالقوه، آن‌ها را با نقاشی‌های ویژه ارائه کردند. مدیریت شرکت‌های M۵ و Atm، پس از تصمیم برای تبدیل سطوح داخلی قطار‌های مترو به فضا‌های تبلیغاتی بالقوه، آن‌ها را با نقاشی‌های ویژه ارائه کردند. مسافران خط متروی میلان (لیلا M۵)، خود را در میان مناظر طبیعی فصل‌های چهارگانه می‌بینند، اطرافشان با برچسب‌های رنگی روی دیوار قطار‌ها و کف آن پوشیده شده است. مدیریت شرکت‌های M۵ و Atm، پس از تصمیم برای تبدیل سطوح داخلی قطار‌های مترو به فضا‌های تبلیغاتی بالقوه، آن‌ها را با نقاشی‌های ویژه ارائه کردند. بنا به گزارش وب سایت ایتالیایی milanotoday، این پروژه اولیه که در هجدهم نوامبر افتتاح شده، با هدف استفاده بهینه از سطوح داخلی قطار‌ها راه اندازی گشته است.

نظرها

اخبار بیشتر