۸۸ سالگی ثبت ملی آثار تاریخی-‌فرهنگی ایلام
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. فرهنگ

۸۸ سالگی ثبت ملی آثار تاریخی-‌فرهنگی ایلام

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
۲۴ شهریور ۱۳۱۰ نخستین گروه از آثار تاریخی ایران که توسط آندره گدار باستان‌شناس فرانسوی معرفی شده بود، در فهرست آثار ملی ثبت شد. اولین آثار از این مجموعه از شماره یک تا ۶ و نیز شماره ۸ شامل سلیمان‌تپه، تل بکسایه، سبعات خزیر، تل سیروان، تل لالار، شهر تاریخی سیمره و تل‌های لارت، در استان ایلام بود. بر اساس اطلاعات پرونده ثبتی، سلیمان‌تپه، تل بکسایه و سبعات خزیر از آثار دوره ایلامی، تل سیروان، تل‌های لارت و تل لالار از آثار دوره ساسانی و شهر تاریخی سیمره مربوط به دوره ساسانی- اسلامی است. ۴۳ سال بعد اما و بر اساس قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر (۱۳۵۳ هجری شمسی) و تعیین خط مرزی ایران و عراق، آثار شماره ۱ تا ۳ شامل سلیمان تپه، تل بکسایه و سبعات خزیر در داخل خاک عراق قرار گرفت.

از آن زمان تاکنون، سازمان میراث‌فرهنگی، با مطالعه و بررسی در مورد آثار فرهنگی‌تاریخی، نظارت بر اجرای قوانین، مقررات، آیین‌نامه‌ها، قراردادها و کنوانسیون‌های ملی و بین‌المللی در مورد حفظ و احیای میراث تاریخی کشور و نیز برنامه‌ریزی و انجام اقدامات لازم برای تهیه طرح‌های راهبردی و اضطراری، سعی در حفظ و معرفی این میراث ارزشمند به جامعه بشری دارد. به استناد قانون اساسنامه سازمان میراث‌فرهنگی مصوب ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی، انجام پژوهش‌های باستان‌شناسی و کاوش‌های علمی، تعیین حریم بناها، مجموعه‌ها، محوطه‌ها و تپه‌های تاریخی ثبت‌شده و ضوابط خاص معماری و طراحی داخل حریم، معرفی و شناساندن ارزش‌های میراث‌فرهنگی در سطح ملی و بین‌المللی به‌وسیله چاپ و نشر مجموعه مطالعات و تحقیقات انجام‌یافته و استفاده از وسایل سمعی و بصری و ارتباط‌جمعی، برقراری ارتباطات و مبادلات علمی و فرهنگی با موسسات و نهادهای ذی‌ربط در سطح ملی و بین‌المللی بالاخص کشورهای اسلامی و منطقه و برگزاری کنگره‌ها و سمینارهای دوره‌ای لازم از وظایف وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است. امید است با استفاده از این ظرفیت تاریخی‌فرهنگی، بررسی دوباره آثار تاریخی ثبت‌شده ملی در «حوزه فرهنگی ایران» و انجام اقدامات حفاظتی و پژوهشی بنیادی و نیز ثبت مجموعه ارزشمند تپه‌های پیش‌ازتاریخ ایلام در فهرست میراث جهانی یونسکو، شاهد معرفی این بخش از تاریخ کشور عزیزمان ایران به جامعه جهانی باشیم.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازگشت دکتر سلیمانی به وطن

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

تبهکار ترسناک آمریکا را بشناسید / چارلز منسن کیست؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل
«چارلز منسن» رهبر یک گروه بی‌رحم بود که نیم قرن پیش شوک بزرگی به مردم آمریکا وارد کرد. او نام این فرد را هم برد؛ «چارلز منسن». دستگیری «چارلز منسن» و برخی اعضای گروه او، آمریکا را بهت‌زده کرد. در فیلم تارانتینو حرکت دسته سه نفری قاتلان به خانه هالیوودی‌ها بازسازی شده. «چارلز منسن» تا زمان مرگش در سال ۲۰۱۷ در زندان ماند و با وجود درخواست‌های مکرری که برای عفو داده بود، نتوانست حبس ابد خود را بشکند.

کمبود فراورده‌های خونی در فصل سرما

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

رحیم پور ازغدی: صوت جلسات را منتشر کنید ببینید چه کسی توهین کرد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران2 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، مراسم بزرگداشت روز دانشجو، شنبه (۱۶ آذر ۱۳۹۸) با سخنرانی حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در دانشکده مکانیک دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تهران برگزار شد. رحیم پور ازغدی در بخشی از این مراسم گفت: برخی نقل‌ها درباره جلسه شورای انقلاب فرهنگی از من در فضای مجازی شد که نادرست است. صوت و متن جلسات را به طور کامل منتشر کنید و ببینید چه کسی توهین کرد. بیشتر بخوانید: صحبت‌های رئیس جهاد دانشگاهی درباره دعوای روحانی و رحیم‌پور ازغدی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی + فیلمانتهای پیام/

تولید نیاز صنعت در دانشکده نفت

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

تاسیس صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وزیر نفت: صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت، گاز و پتروشیمی با هدف حمایت از کسب و کار‌های نوپا و طرح‌های این حوزه با اعتبار اولیه ۱۰۰ میلیارد تومان تأسیس خواهد شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در حاشیه رویداد توسعه فناوری کالا‌های پر مصرف حوزه گاز در صندوق نوآوری و شکوفایی در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر افزود: حمایت از کسب و کار‌های نوپا و محصولات بومیتاسیس صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانوی ادامه داد: با اجرای طرح خرید تضمینی تمام محصولات ساخته شده در داخل توسط شرکت‌های دانش بنیان در صورت داشتن استاندارد‌های داخلی به قیمت توافق شده خریداری خواهند شد. آقای علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی نیز گفت: صندوق پژوهش فناوری وزارت نفت درخواستش در حال بررسی و به زودی مجوز خواهد گرفت.

نظرها

اخبار بیشتر