چه شد که سر و صدای تبلیغات چند همسری پایان یافت؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اجتماعی
چه شد که سر و صدای تبلیغات چند همسری پایان یافت؟

چه شد که سر و صدای تبلیغات چند همسری پایان یافت؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
مخالفان چند همسری از خواص و بزرگان تا عوام الناس درباره پدیده چندهمسری و تبلیغ آن، در هفته های قبل، بیکار ننشستند. موج عظیم مخالفت با تعدد زوجات تقریبا همه جای ایران را در هفته های گذشته تحت تاثیر قرار داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین با وجودی که چند هفته‌ای از ماجرای دامنه دار انتشار پوستری که سر زخم تجدیدفراش را باز کرد، می‌گذرد، ولی باز هم قصه آنقدر برای مردم و رسانه‌ها جذاب بود که همچنان واکنشها به این قضیه ادامه دارد.

در مهمترین خبر واکنش مربوط به ماجرای چندهمسری، دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب، نظر ایشان را درباره مسأله‌ چندهمسری اعلام کردکه در اختتامیه این مطلب، بیت مشهوری آمده است بدین مضمون: «خدا یکی و محبت یکی و یار یکی.»

این شعر در بین مردم دوباره معروف شد و مخالفان چند همسری آن را همه جا نقل کرده‌اند:

میان باغ به پروانه بلبلی می‌گفت/ نصیحتی بشنو تا که رستگار شوی

خدا یکی و محبت یکی و یار یکی/ دو دل مباش که بی‌ارج و اعتبار شوی

حتی نقل قولی که از رهبر انقلاب در نکوهش چند همسری منتشر شده بود، با انتشار فیلم سخنان رهبر انقلاب در واکنش به چندهمسری، تاکید دوباره شد. این واکنش به همراه انتشار خبری درباره نظر امام خمینی درباره چندهمسری و ترک محضر استاد به خاطر گرفتن یار جدید، کفه ترازوی مخالفان چند همسری و تعدد زوجات را به شدت سنگین کرد.

تا جایی که فیلم‌های منتشر شده از نظرخواهی صدا و سیما درباره چندهمسری و نمایش پوستر جنجالی نشان داد که مردم به شدت درباره این مسئله حساسیت دارند و نمی‌خواهند رفتاری که به اعتقاد بزرگان سیاسی و دینی معاصر، رفتار خوبی نیست، در ایران، پا بگیرد.

حتی در یک همایش علمی و پژوهشی که درباره مرحوم آیت الله طالقانی برگزار شد، فاطمه گوارایی از فعالان حوزه زنان هم به ارائه مختصری از مقاله خود با عنوان «زن در اندیشه و عمل طالقانی» پرداخت و گفت: آیت‌الله طالقانی علاوه بر منشأ آفرینش انسان که واحد است به خود زن هم به عنوان یک عنصر مفید در جامعه نگاه می‌کرد.

او معتقد بود زن هم فارغ از جنسیت مانند مرد یک انسان آگاه و آزاد است. در انتخاب همسر، در حق زن در ازدواج و طلاق. آیت‌الله طالقانی تعدد زوجات را تحدید کرد و آنقدر محدودیت برای آن در نظر گرفت که عملا امکان آن را سلب می‌کند. اما حالا می‌بینیم که ۴۰ سال پس از طالقانی، دوباره بحث تعدد زوجات در جامعه جلوه پیدا می‌کند.

در وبسایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

در این باره حتی مخالفت و نگاه متفاوت امام موسی صدر از بزرگان ابتدای انقلاب اسلامی ایران درباره چند همسری هم توسط نویسندگان مطرح شد و در آن، به بیان دلایل نگرش متفاوت به این قضیه پرداخت شد.

واقعیت اینجاست که اعلام مخالفت عوام و خواص درباره چندهمسری باعث شد تا نماینده‌ای مانند علی مطهری که در ابتدا چندهمسری را سنت نبوی می‌دانست، در توضیحی تکمیلی ۱۴ شرط برای چندهمسری قائل شود و عملا این مسئله را منتفی تلقی کند. حتی برخی نویسندگان آنقدر تند درباره این مسئله نوشتند که چندهمسری را انحطاط اخلاقی ارزشهای جامعه قلمداد کردند.

از سوی دیگر کارشناسان خانواده و روانشناسی از جمله سعیده امینی کاشانی روان شناس نسبت به تهدید امنیت روانی زنان در خانواده با ترویج فرهنگ چند همسری گفت: در صورتی که زنان نتوانند در خانواده احساس امنیت کنند، این احساس ناخشنودی در وهله اول به فرزندان منتقل می‌شود و در نهایت چند همسری آرامش روانی اعضای خانواده را سلب می‌کند.

موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: مردان جامعه ما عاقل‌تر از این هستند که به دام کارگاه یا طرح «چندهمسری» بیفتند و حتی اگر نیت مطرح کنندگان این موضوع، خیر باشد طرح کردن موضوعاتی شبیه این در جامعه با توجه به شرایط فعلی، خریدار دارد. به گفته او چند همسری محکوم به شکست است و از سوی جامعه ایرانی، تحمل نمی‌شود.

شهناز سجادی دستیار حقوق شهروندی معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده ضمن انتقاد تند نسبت به برخی اقدامات برای ترویج چندهمسری برای مردان گفت: به جای انجام تمهیدات لازم و حمایتی در جهت تحقق امر ازدواج برای مردان مجرد، جریانی به ترویج و ترغیب مردان متاهل به ازدواج مجدد پرداخته‌؛ در حالیکه این امر به فروپاشی نظام خانوادگی و افزایش طلاق و دعاوی مهریه منجر خواهد شد. در این راستا دیدن فیلم اظهارنظرات نمایندگان در نکوش چندهمسری هم خالی از لطف نیست.

به نظر می‌رسد جامعه ایرانی در اینجا هم مانند سیاستهای قبلی خود، ترجیح داد آشکارا با این موضوع مخالفت کند ولی برای حضور این پدیده در پشت درهای بسته معدودی از خانه‌ها، از سیاست «چار دیواری، اختیاری» پیروی کرده و دخالت مستقیم نداشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

باران پاییزی و هوای پاک

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، باران، هدیه امروز ابر‌های آسمان به مردم شهر بود. امروز بعضی‌ها به رسم مهربانی، کنار هم زیر باران رفتند. امروز هوای باران خورده شهر حسابی صاف بود. البته ترافیک سنگین در خیابان‌ها هم سریال تکراری روز‌های بارانی پایتخت بود. خلاصه اینکه پس از چند روز آلودگی هوا، مردم شهر یک روز پاییزی خوب را پشت سر گذاشتند.

افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی با هدف شناسایی درگاه‌های جعلی پرداخت اینترنتی و آگاه ساختن سرویس گیرنده وب ساخته شده است. پلیس فتا می‌گوید: در فضای سایبری، ۶۷ درصد جرائم مربوط به کلاهبرداری‌های مالی است و پیش بینی می‌شود با استفاده از افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی، این آمار کاهش چشمگیری داشته باشد.

چگونه از سرایت آنفولاآنزا در خانه پیشگیری کنیم (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
ایلناایلنا1 روز قبل
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس گفت: متاسفانه شرکت‌های دولتی از همه در گران کردن کالاها و خدمات سبقت گرفته‌اند و ما می‌بینیم که ملت در این رابطه خون دل می‌خورد؛ بنابراین باید این موارد پیگیری شود. نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی افزود: آقای روحانی در نشست امروز مطالبی را یکطرفه بیان کرد که ما اصلا باورمان نمی‌شود که چنین سخنانی علمیاتی شود. ما در گذشته هم سخنان عمل نشده‌ ایشان را دیده‌ایم لذا عموما حرف‌هایی که از رئیس جمهور می‌شنویم را باور نمی‌کنیم مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. وی با اشاره به اجرای طرح افزایش قیمت بنزین بیان کرد: ما که در جریان نبودیم قرار است کالاها گران شود و یا بنزین افزایش قیمت داشته باشد، اما متاسفانه در شرایط کنونی کالاها در حال گران شدن است و هیچ کس کاری برای جلوگیری از این روند انجام نمی‌دهد. این نماینده مردم در مجلس افزود: متاسفانه شرکت‌های دولتی از همه در گران کردن کالاها و خدمات سبقت گرفته‌اند و ما می‌بینیم که ملت در این رابطه خون دل می‌خورد؛ بنابراین باید این موارد پیگیری شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی اداره کل تعزیرات حکومتی تهران، آقای محمد علی اسفنانی، گفت: باشکایت شکات خصوصی و گزارش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، پرونده تخلف شرکت مذکور برای رسیدگی به این اداره کل ارسال و به شعبه ششم هیات بدوی تعزیرات حکومتی تهران ارجاع شد. وی افزود: شعبه پس از رسیدگی و احراز تخلف، مدیر عامل شرکت را جمعا به مبلغ ۶ میلیارد و ۹۲۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم کرد که ۲ میلیارد و ۳۰۷ میلیون ریال آن مربوط به شکات خصوصی پرونده است که از جهت اضافه دریافتی باید بازگردانده شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ آقای یحیی جعفری صبح امروز با حضور در مجتمع قضایی شهید فهمیده، از نزدیک در جریان رسیدگی به پرونده‌ها و مشکلات کارکنان این مجتمع قرار گرفت. وی همچنین در ملاقات مردمی، ​ به مطالبات مراجعان رسیدگی و با بررسی پرونده‌های قضایی دستور لازم را صادر کرد. رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران همچنین امروز به کانون اصلاح و تربیت رفت و پای درددل مددجویان این مجموعه تربیتی نشست. بازدید رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران از مجتمع‌های قضایی سطح شهر تهران ادامه دارد.

نظرها

اخبار بیشتر