عطش برای سرمایه‌گذاری صنعتی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی
عطش برای سرمایه‌گذاری صنعتی

عطش برای سرمایه‌گذاری صنعتی

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای‌اقتصاد : روند مجوزدهی در دو فصل ۹۸ از تمایل سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های کوچک و متوسط صنعتی حکایت دارد. براساس آخرین داده‌های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در نیم‌سال اول سال جاری، روند مجوزدهی به لحاظ تعداد در دو بخش جوازهای تاسیس و پروانه‌های بهره‌برداری رشد داشته، اما ارزش سرمایه‌گذاری محقق شده و پیش‌بینی شده، افت داشته است. افزایش تمایل برای سرمایه‌گذاری صنعتی در حالی است که با اعمال تحریم‌های جدید بسیاری از فعالان اقتصادی از افت سرمایه‌گذاری صنعتی خبر می‌دادند و معتقد بودند که شاهد خروج سرمایه گذاران از طرح‌های صنعتی خواهیم بود، پیش‌بینی‌ای که با توجه به داده‌های اعلام شده می‌توان گفت درست از آب درنیامد و تنها در این مدت شاهد چرخ سرمایه‌گذاری از طرح‌های سرمایه‌بر به سمت طرح‌های کم‌سرمایه بوده‌ایم.

براساس داده‌های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مدت زمان مورد بررسی در مجموع ۱۲هزار و ۷۳۴فقره جواز تاسیس با پیش‌‌بینی سرمایه‌‌گذاری حدود یک میلیون و ۳۷۰ هزار میلیارد ریال در کشور صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ تعداد رشد بیش از ۱۸درصدی و به لحاظ ارزش نیز افت بیش از ۲۱درصدی داشته است. مجموع جوازهای صادره در مدت زمان مشابه سال قبل برابر با ۱۰هزار و ۷۴۵فقره بوده و سرمایه پیش‌بینی شده برای این تعداد جواز نیز در سال گذشته بیش از یک میلیون و ۷۵۰هزار میلیارد ریال ثبت شده بود. اما بر اساس داده‌های اعلام شده پروانه‌های بهره‌برداری صادره در مدت زمان مورد بررسی نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی ۵/ ۸ درصدی داشته است، داده‌های اعلام شده بیانگر آن است که در نیم‌سال اول جاری در مجموع ۲هزار و ۹۲۶فقره پروانه بهره‌برداری (شامل پروانه بهره‌برداری ایجادی و توسعه‌ای) در کشور صادره است. تعداد پروانه‌های بهره‌برداری صادره در مدت مشابه سال قبل برابر با ۲ هزار و ۶۹۸ فقره بود. سرمایه محقق شده برای پروانه‌های بهره‌برداری صادره تا پایان شهریورماه سال جاری بیش از ۲۰۳هزار میلیارد ریال بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، افت حدود ۳۹ درصدی داشته است. سرمایه‌گذاری محقق شده در مدت مشابه سال قبل بیش از ۳۳۲ هزار میلیارد ریال بوده است.

البته توضیح وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از این است که رشد منفی پیش‌بینی سرمایه‌گذاری در ۶ ماه منتهی به شهریورماه سال جاری به دلیل صدور جواز تاسیس واحد «پترو پالایش مکران» با پیش‌بینی سرمایه‌گذاری بیش از ۴۱۱هزار میلیارد ریال در شهریورماه سال ۹۷ است. بدون احتساب واحد مذکور تغییرات میزان پیش‌بینی سرمایه‌گذاری در نیم‌سال اول سال جاری افزایش ۳/ ۲ درصدی را نشان می‌دهد. رشد منفی سرمایه‌گذاری در مدت زمان مورد بررسی به دلیل صدور پروانه بهره‌برداری واحد «نفت ستاره خلیج فارس» با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۹۰هزار میلیارد ریال در خردادماه سال ۹۷ است، براساس داده‌های اعلام شده بدون احتساب واحد مذکور تغییرات میزان سرمایه‌گذاری و اشتغال در ۶ ماه اول سال جاری به ترتیب رشد ۶/ ۴۵درصدی و افت ۴/ ۳ درصدی خواهد بود.

از سوی دیگر شرح حال صدور جوازهای صادره در میان هفت گروه و ۱۶ زیرگروه در مدت زمان مورد بررسی نیز از تمایل برای اخذ جواز حکایت دارد. براساس آمار اعلام شده از مجموع ۱۶زیرگروه در مدت زمان مورد بررسی، در مجموع ۱۰ زیرگروه دو فصل سال جاری را با رشد صدور جواز پشت سرگذاشته‌اند و ۶ زیرگروه نیز افت را تجربه کرده‌اند. در ارزیابی وزارت صنعت، معدن و تجارت ۷ گروه شامل بخش‌‌های «صنعت»، «معدن»، «صنف»، «تجارت خارجی»، «تجارت الکترونیک»، «نرم‌‌افزار» و «پژوهش، فنی و مهندسی، تحقیق و توسعه» ارزیابی می‌شوند که در مجموع ۱۶زیرگروه برای آنها تعریف شده است.

استان‌های پیشرو و وضعیت رشته‌ها

داده‌های اعلام شده بیانگر آن است که در مدت زمان مورد بررسی، بیشترین تعداد جواز تاسیس صادره به استان‌های یزد، سمنان و خراسان رضوی اختصاص داشته است؛ با توجه به آمار اعلام شده سهم استان یزد از تعداد جوازهای تاسیس صادره در مدت زمان مورد بررسی برابر با هزار ۳۵۰فقره است. مجموع جواز صادره برای استان سمنان نیز هزار و ۲۱۱ فقره بوده و استان خراسان رضوی نیز در این میان سهمی هزار و ۲۴ فقره‌ای از جوازهای تاسیس صادره به خود اختصاص داده است. اما سهم مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز از مجموع جوازهای صادره برابر با ۱۴۳ مورد بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افتی حدود ۱۲درصدی داشته است؛ سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده برای این مناطق نیز بر اساس داده‌های اعلام شده بیش از ۱۷۷هزار میلیارد ریال بوده است. بررسی آمارها نشان‌دهنده آن است که بیشترین تعداد جوازهای تاسیس به گروه «محصولات غذایی و انواع آشامیدنی‌ها» با هزار و ۶۴۴ فقره جواز اختصاص داشته و گروه «ساخت مواد و محصولات شیمیایی» نیز با هزار و ۴۶۳ فقره جواز در جایگاه بعدی قرار گرفته است. داده‌های اعلام شده همچنین بیانگر آن است که بالاترین سهم پیش‌بینی سرمایه‌گذاری در گروه‌های صنعتی متعلق به گروه «کک و فرآورده‌های حاصل از نفت» با ۴/ ۲۲ درصد از کل سرمایه‌گذاری جوازها بوده است، برای این گروه در مجموع ۱۶۹ فقره جواز تاسیس صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد بیش از ۳۰ درصدی داشته است. سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده برای این گروه بیش از ۳۰۸ هزار میلیارد ریال بوده است. در عین حال بررسی آمارها نشان می‌دهد بالاترین میزان سرمایه‌گذاری مندرج در پروانه‌های بهره‌برداری صادره متعلق به استان تهران با رقم بیش از ۴۸ هزار میلیارد ریال و با سهم ۷/ ۲۳ درصدی از کل کشور بوده است. با توجه به داده‌های اعلام شده متوسط سرمایه‌گذاری برای ایجاد یک واحد در این دوره ۶/ ۶۹ میلیارد ریال بوده است. اما بالاترین سرمایه‌گذاری محقق شده در گروه «محصولات غذایی و آشامیدنی» (بیش از ۵۹ هزار میلیارد ریال) است که حدود ۱/ ۲۹درصد از سرمایه‌گذاری کل کشور را به خود اختصاص داده است. در مدت زمان مورد بررسی ۲ هزار و ۹۲۶ فقره پروانه بهره‌برداری با سرمایه‌گذاری بیش از ۲۰۳ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۴۶ هزار و ۹۶۲ نفر صادر شده است. مقایسه ارقام فوق با مدت مشابه سال گذشته نشان‌دهنده افزایش ۵/ ۸درصد در تعداد و کاهش بیش از ۳۸ درصدی در سرمایه و کاهش ۳/ ۸درصدی در اشتغال است.

داده‌های اعلام شده بیانگر آن است که از این تعداد پروانه بهره‌برداری صادره در کشور، هزار و ۵۴۰ فقره به طرح‌های ایجادی و هزار و ۳۸۶ فقره نیز به طرح‌های توسعه‌ای اختصاص داشته است. اما جغرافیای داده‌های اعلام شده بیانگر آن است که در بین استان‌های کشور، بیشترین سهم از پروانه‌های بهره‌برداری صادره به استان‌های آذربایجان شرقی با ۲۶۹ فقره و اصفهان با ۲۵۳ فقره اختصاص داشته است. اما با توجه به داده‌های اعلام شده بالاترین اشتغال ایجاد شده مربوط به مناطق آزاد و ویژه با ایجاد ۴ هزار و ۹۷۳ نفر بوده و استان آذربایجان شرقی نیز با ۳ هزار و ۸۶۸ نفر شغل است. بیشترین اشتغال ایجاد شده در این دوره نیز برای گروه «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» با ۷ هزار و ۲۰۵ نفر اختصاص داشته است. با توجه به آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیشترین پروانه بهره‌برداری صادره در مدت زمان مورد بررسی به گروه «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» با ۴۲۰ فقره پروانه بهره‌برداری اختصاص داشته است. متوسط سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی یک واحد در این گروه برابر با ۹/ ۱۴۰ میلیارد ریال است.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وضعیت سایر بخش‌ها

در بخش معدن وضعیت سه زیرگروه شامل «پروانه اکتشاف»، «گواهی کشف» و «پروانه بهره‌برداری» بررسی شده است. داده‌های آماری نشان می‌دهد که در مجموع ۴۳۶ فقره «پروانه اکتشاف» صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۴۹۴ فقره پروانه اکتشاف صادر شده بود افت حدود ۱۲ درصدی برای این زیرگروه ثبت شد. اما برای دو زیرگروه «گواهی کشف» و «پروانه بهره‌برداری» معدنی‌ نیز داده‌های اعلام شده نشان‌دهنده رشد صدور جواز برای گواهی کشف و افت درخواست برای پروانه‌های بهره‌برداری صادره است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد در مدت زمان مورد بررسی در بخش گواهی کشف، ۲۳۶ فقره گواهی صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۴ ‌درصدی را تجربه کرده است. در بخش پروانه‌ بهره‌برداری معدنی نیز ۲۷۸ فقره پروانه ثبت شده که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، افت بیش از ۴ درصدی داشته است. اشتغال محقق شده برای این گروه نیز در این مدت رشد بیش از ۱۰ درصدی را ثبت کرده است، براساس آمار اعلام شده برای این گروه در مدت زمان مورد بررسی اشتغال دو هزار و ۵۰۸ نفری صورت گرفته، این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل اشتغال محقق شده برای این بخش برابر با ۲هزار و ۲۷۳ نفر بوده است. سرمایه پیش‌بینی شده برای گواهی کشف (هزینه عملیات اکتشاف)، ۵۱۳ میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد بیش از ۶۹ درصدی داشته است. همچنین داده‌های آماری نشان می‌دهد در بخش «پروانه‌های صنفی» در مدت زمان مورد بررسی در مجموع ۱۸۰هزار و ۸۹۴ فقره پروانه ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد بیش از یک ‌درصدی را به ثبت رسانده است. صدور پروانه‌های صنفی در مدت مشابه سال قبل برابر با ۱۷۸هزار و ۵۲۹ فقره بوده است.

اما در گروه «تجارت خارجی» نیز آمارها حکایت از روند مثبت صدور «کارت‌های بازرگانی» دارد. براساس ارزیابی‌ها در مدت زمان مورد بررسی، ۳ هزار و ۵۵۸ فقره کارت بازرگانی برای تجار ایرانی صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد بیش از ۲ ‌درصدی روبه‌رو شده است، در مدت مشابه سال قبل ۳هزار و ۴۷۵ فقره کارت بازرگانی برای متقاضیان صادر شده بود. «تجارت الکترونیک» یکی‌ دیگر از هفت گروه مورد بررسی در جداول آماری وزارت صنعت، معدن و تجارت است که در زیرگروه «گواهی امضای الکترونیکی» رشد و در زیرگروه «نماد الکترونیکی» افت جوازها ثبت شده است. در مدت زمان مورد بررسی صدور «گواهی امضای الکترونیکی» معادل ۷۴هزار و ۵۸۶ فقره بوده که رشد بیش از ۵۷درصدی داشته و صدور «نماد الکترونیکی» نیز ۶هزار و ۲۹۴ فقره بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افتی بیش از ۱۲ ‌درصدی داشته است. ششمین گروه مورد بررسی صدور جواز «نرم‌افزار» است. در این گروه که زیرگروهی به‌نام «پروانه بهره‌برداری نرم‌افزار» جای گرفته است، روند صدور مجوزها برای این زیرگروه نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت رشد بیش از ۱۲۰ درصدی را تجربه کرده است. در مدت زمان مورد بررسی برای این زیرگروه در مجموع ۱۱ فقره پروانه صادر شده است، مجموع پروانه‌های صادره برای این زیرگروه در مدت مشابه سال قبل برابر با ۵ فقره بوده است.

هفتمین گروه مورد بررسی صدور جواز «پژوهش، فنی و مهندسی، تحقیق و توسعه» است که ۶ زیرگروه دارد. در زیرگروه نخست که «جواز خدمات فنی و مهندسی» جانمایی شده در مدت زمان مورد بررسی ۱۵۵ فقره جواز صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد بیش از ۱۹ درصدی داشته است. همچنین تعداد «پروانه فنی و مهندسی» در مدت زمان مذکور ۷۸ فقره بوده که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل با افت ۶ ‌درصدی همراه بوده است. سال گذشته در مجموع ۸۳ فقره پروانه برای این زیرگروه صادر شده بود.

آمارها همچنین نشان می‌دهد در زیرگروه «جواز تاسیس مرکز پژوهش‌های صنعتی و معدنی» نیز ۸ فقره جواز ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد ۶۰ ‌درصدی داشته است. «پروانه پژوهش مرکز پژوهش‌های صنعتی و معدنی» نیز در مدت زمان مورد بررسی یک فقره بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، افتی حدود ۸۶ درصدی داشته است. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد در زیرگروه «گواهی تحقیق و توسعه» نیز در مدت زمان مورد بررسی در مجموع ۵۳ فقره گواهی صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افتی حدود ۵۸درصدی داشته است. مجموع جوازهای صادره برای این زیرگروه در سال گذشته برابر با ۱۲۶ فقره ثبت شده بود. اما روند صدور مجوز در زیرگروه «پروانه تحقیق و توسعه» نیز از رشد بیش از ۱۱درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت دارد. مجموع جوازهای صادره برای این زیرگروه برابر با ۷۹ فقره است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پیش بینی نشدن میزان تولید، علت واردات بی رویه پنبه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: اواخر سال گذشته، به علت آنکه میزان تولید پنبه در کشور پیش بینی نشده بود برای برطرف کردن نیاز صنعت نساجی، مقدار زیادی نخ و پنبه وارد شد. آقای عباس کشاورز افزود: تولید پنبه با نظارت یک تعاونی انجام می‌شود و دارای یک تشکل ملی است که بازار و تولید این محصول را مدیریت می‌کند و امسال هم تولید پنبه در مقایسه با سال گذشته حدود ۱۲ درصد افزایش داشته است. وی اضافه کرد: در بهمن و اسفند سال گذشته پیش بینی درستی از میزان کاشت پنبه در بهار امسال نشد و برای اینکه برای صنعت نساجی مشکلی پیش نیاید واردات انجام شد، منتها این واردات به دلیل میزان کاشت بالای این محصول، نسبت به تولید داخلی متعادل نبود. سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: مدتی است که با وزارت صمت و صنایع نساجی هماهنگی انجام شده است که میزان واردات متعادل شود و تولیدکننده داخلی از بابت واردات متضرر نشود. کشاورز تاکید کرد: در حال حاضر بازار پنبه نامناسب نیست، کشاورزان نگران نباشند و اگر کشاورزان به هر دلیلی، مشکل فروش پنبه داشته باشند وزارت جهاد کشاورزی با خرید تضمینی ورود می‌کند و حتی اگر برای کشاورزان قیمت خرید تضمینی به صرفه نباشد خرید توافقی می‌کنیم.

رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​کلاهبرداری‌های اینترنتی در یک سال گذشته افزایش ۲ برابری داشته است و حالا برای جلوگیری از این کلاهبرداری‌ها، از ابتدای دی رمز دوم ایستا غیر فعال می‌شود و برای تراکنش‌های اینترنتی ناگزیر باید رمز دوم یکبار مصرف از بانک مورد نظر دریافت کرد. استفاده از رمز دوم پویا فقط برای خرید‌های اینترنتی است و پایانه‌های خرید فروشگاهی و یا عابربانک‌ها نیازی به رمز دوم یکبار مصرف ندارند. افرادی هم که از گوشی‌های هوشمند استفاده نمی‌کنند می‌توانند رمز دوم پویای خود را از طریق پیامک دریافت کنند. بر اساس آمار بانک مرکزی روزانه حدود ۳۰ میلیون تراکنش بدون کارت بانکی انجام می‌شود که این تعداد بالا، لزوم افزایش زمینه‌های امنیتی را بسیار بیشتر می‌کند.

مروری بر پرونده‌های مفاسد اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
از پرونده ابربدهکار بانکی، سلطان سکه، متهمان بانک سرمایه، تخلفات پتروشیمی‌ها و موسسات مالی غیرمجاز تا اخلال در بازار دارو که در یکسال اخیر اتفاق افتاده را، بررسی می‌کنیم. آنطور که سخنگوی دستگاه قضا اعلام کرده تا مرداد سال ۹۸ برای بیش از ۹۰۰ پرونده در تهران و شهرستان‌ها، حکم صادر شده است. پرونده تخلفات پتروشیمی‌ها هم از دیگر پرونده‌های مهمی است که با تشکیل جلسات دادرسی متعدد، رسیدگی‌ها همچنان ادامه دارد. رسیدگی به تخلفات موسسات مالی غیرمجاز، پرونده پرسرو صدای شاندیز و پیگیری اخلال ارزی از دیگر پرونده‌های یکسال اخیر است. در ماه‌های گذشته هم اخلال در بازار گوشت و دارو رسیدگی شد که هنوز در پرونده شبنم نعمت زاده با تخلفات دارویی، حکمی صادر نشده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، نجفی ۱۰ روز قبل و بعد از اخذ رضایت از خانواده استاد، به دلیل نقض حکم صادره در دیوان‌عالی کشور در شعبه ۹ دادگاه کیفری استان تهران یک‌بار دیگر پای میز محاکمه رفت. قضات شعبه ۹ روز گذشته نتیجه شور خود را انشا کردند. این رأی با نظر اقلیت نیز همراه بوده که به صورت جداگانه نوشته شده است. گفته می‌شود نجفی به ٧/۵ حبس محکوم شده است که ۶ سال قابل اجرا است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل
این مرد ادامه داد: صورت هیچ کسی را نمی‌دیدم و چند روزی به همین حالت بودم. این متهم ادعا کرد: وقتی به خانه این پیرمرد رفتم او با یک لیوان آب میوه از من پذیرایی کرد که بعد از خوردن آن بیهوش شدم. آن‌ها وقتی فهمیدند که از سوی پیرمرد هدف تجاوز قرار گرفته‌ام پیشنهاد دادند از او انتقام بگیرم. وی افزود: در این نقشه تصمیم گرفتم اموال و سرمایه پیرمرد تنها را بالا بکشم. بنا به این گزارش، تجسس‌های پلیسی برای دستگیری دو همدست مرد انتقام جو ادامه دارد.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
قرارداد صادرات گاز ایران به این کشور در سال ۱۹۹۶ به امضای دو طرف رسید و بر طبق این قرارداد ایران تا سال ۲۰۲۶ باید روزانه ۲۷ میلیون متر مکعب گاز به این کشور صادر کند. در بخش LNG نیز قطر، الجزایر و آمریکا مهم‌ترین صادرکنندگان گاز به کشور ترکیه طی چند سال گذشته بوده‌اند. صادرات گاز ایران به ترکیه همواره با مشکلات عدیده ­ای روبه­ رو بوده؛ قیمت و کیفیت گاز وارداتی بارها مورد مناقشه طرفین بوده است. اما با وجود همه این مسائل و فشار‌های آمریکا درطول مدت تحریم، هیچ­گاه گاز صادراتی ایران به ترکیه قطع نشده و همواره صادرات گاز ایران به ترکیه ادامه داشته است. به طوری که در مقاطعی که صادرات نفت کشور با چالش‌های جدی مواجه بوده است صادرات گاز ایران اما درآمدی پایدار و تحریم ناپذیر برای کشور تامین نموده است.

نظرها

اخبار بیشتر