اردوگاه انتخاباتی اصولگرایان؛ از آمدن الهام تا بی‌خبری از جلیلی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. سیاسی

اردوگاه انتخاباتی اصولگرایان؛ از آمدن الهام تا بی‌خبری از جلیلی

فراروخبرگزاری فرارو |
بدون شک احمدی‌نژادی‌ها در این انتخاب حاضر می‌شوند که این حضور می‌تواند در قالب حلقه محدود نزدیکانش باشد و هم در قالب قرار‌دادن چهره‌های سفید در یک لیست انتخاباتی تحت حمایت احمدی‌نژاد. او تأکید دارد احمدی‌نژاد کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ خواهد شد، اما یک کاندیدای دیگر را هم با خود راهی وزارت کشور می‌کند؛ کاندیدایی که امیری‌فر او را غلامحسین الهام می‌داند.

اخبار مرتبط با بحث سرلیستی انتخابات در اردوگاه اصولگرایان همچنان پراکنده و نامشخص است. تا اینجای کار مشخص شده که حداد‌عادل نمی‌آید. اما گویا کسی از وضعیت سعید جلیلی خبر ندارد و اخبار درباره قالیباف هم به‌شدت متناقض است؛ از بحث سرلیستی تا تمایل‌نداشتن به حضور در انتخابات مجلس. عباس امیری‌فر هم گفته که غلامحسین الهام خودش را برای ۱۴۰۰ گرم می‌کند!

به گزارش شرق، اسدالله بادامچیان، دبیرکل حزب مؤتلفه، گفته است که ظاهرا آقای حدادعادل علاقه‌ای به حضور در انتخابات ندارد. حسن غفوری‌فرد، عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری هم درباره احتمال سرلیستی حدادعادل گفته که ظاهرا آقای حدادعادل علاقه‌ای به حضور در انتخابات ندارد.غلامعلی حدادعادل که چهار سال پیش هم پشت پرده هم جلوی پرده، سخنگو و نیز نفر اول ائتلاف اصولگرایان تهران بود، این روز‌ها کاملا به پشت پرده رفته است و اخبار حاکی از این است که چهره‌گردان اصلی شورای ائتلاف اوست. پرویز سروری، عضو این شورا، اخیرا اعلام کرده بود که «حدادعادل به‌عنوان رئیس شورای ائتلاف، محوریت برنامه‌های شورا را بر عهده دارد».چهار سال پیش فهرست اصولگرایان تهران از ورود به مجلس باز ماند؛ فهرستی که به پای حدادعادل نوشته شد و بر رفتار سیاسی انتخاباتی امروز او اثر گذاشت. در همین راستا، ناصر ایمانی هم معتقد است که کاندیداتوری حدادعادل بسیار بعید است. او به خبرآنلاین گفته است: «ایشان اکنون مسئول شورای ائتلاف اصولگرایان است و قاعدتا کسی که چنین مسئولیتی دارد، از قبل تصمیم قطعی گرفته که کاندیدا یا سرلیست انتخابات نشود».ابواقاسم رئوفیان، فعال سیاسی اصولگرا هم گفت که «اکنون باید چهره‌های جدیدتر وارد مجلس شوند. افرادی که چند بار کاندیدا شدند و آمدند و رفتند، دیگر اقبال عمومی ندارند». بادامچیان همچنین گفته که از آقای جلیلی هنوز خبری به گوش نرسیده است. غفوری‌فرد هم گفته که از جلیلی بی‌خبرم. بیژن نوباوه، از چهره‌های نزدیک به جبهه پایداری، در شهریور امسال اعلام کرده بود که جلیلی نامزد انتخابات مجلس نمی‌شود.

حمیدرضا ترقی احتمال کاندیداشدن جلیلی از مشهد را رد کرده و در گفتگو با ایسنا تأکید کرده که «جلیلی تاکنون حضور و فعالیتی در مشهد نداشته است». از سویی، جواد آرین‌منش، نماینده مشهد در ادوار مجلس، درباره احتمال کاندیداتوری جلیلی از مشهد گفته است: «آقای جلیلی در انتخابات مجلس پنجم از مشهد نامزد شد، اما رأی نیاورد، البته آن زمان چهره‌ای مشهور و شناخته‌شده در سطح ملی نبود.معتقدم از آنجاکه او امروز چهره ملی محسوب می‌شود و نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری را در کارنامه دارد، مناسب‌تر و بهتر است از تهران بیاید، چون در مشهد حضور زیادی نداشته است». جبهه پایداری که از یک‌سو کار اصولگرایی را تمام و سوخته می‌داند و در جلسات شورای وحدت هم شرکت نمی‌کند، اما از سوی دیگر هم نمی‌خواهد نافش را از اصولگرایان صد درصد ببرد شاید بتواند در لحظات آخر سهم بیشتری از فهرست بگیرد.او تا کنون درباره اینکه قطعا با فهرست جدا و سرلیستی سعید جلیلی یا فرد دیگری خواهند آمد، سخنی نگفته است. از خود جلیلی هم سخنی در نیامده و درباره حضورش در شورای وحدت و آمدنش در انتخابات با فهرست تهران یا مشهد هم هنوز اخبار مشخصی منتشر نشده است.

تناقضات درباره قالیباف

به گفته بادامچیان، اما در این میان احتمال سرلیست‌شدن قالیباف بیش از دیگران است. غفوری‌فرد هم گفته که در این میان نام آقای قالیباف بیش از دیگران شنیده می‌شود و احتمال سرلیستی او وجود دارد. محسن کوهکن، عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری و نماینده مجلس دهم گفته بود: «افرادی مانند آقای قالیباف اگر به تشخیص یا تکلیف برسند، بر اساس آن عمل می‌کنند و احتمال کاندیداتوری‌شان وجود دارد».حسین قربانزاده، مشاور سیاسی محمدباقر قالیباف، تأکید کرده بود که «قالیباف ظرفیت حضور برای انتخابات ۱۴۰۰ را دارد و کسی که از چنین ظرفیتی برخوردار است نباید خود را محدود به مجلس کند»، اما محسن پیرهادی، از چهره‌های نزدیک به این سردار اصولگرا، در گفتگو با ایلنا اعلام کرده است که «قالیباف در صورت نامزدی در انتخابات، از حوزه انتخابیه تهران به مجلس ورود می‌کند».احمد توکلی سرلیستی قالیباف در انتخابات را کاری عقلانی دانسته و گفته است: «تصور می‌کنم مردم هم آقای قالیباف را مناسب ببینند و به او رأی بدهند». اما عبدالرضا مصری، نایب‌رئیس مجلس، اعلام کرد در دیداری که چند روز قبل با محمدباقر قالیباف داشته درباره نامزدی‌اش در انتخابات مجلس سؤال کرده و قالیباف گفته که قصدی برای حضور در این انتخابات ندارد. مهرداد لاهوتی، از نمایندگان نزدیک به سردار هم به خبرآنلاین گفته است: «احتمال کاندیداتوری قالیباف ضعیف است».

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

تعیین تکلیف لاریجانی

چهار ماه مانده به انتخابات مجلس یازدهم، زمزمه‌های ترک بهارستان ازسوی لاریجانی به گوش می‌رسد. درحالی‌که اصولگرایان او را از فهرست قم کنار گذاشته‌اند، به نظر می‌رسد که تنها صندلی باقی‌مانده برای او، صندلی پاستور در ۱۴۰۰ است. خودش هم چند ماه پیش گفته بود: «هنوز تصمیمی برای حضور در انتخابات نگرفته‌ام».غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، عضو فراکسیون مستقلین و از چهره‌های نزدیک به لاریجانی، احتمالات درباره عدم کاندیداتوری لاریجانی در انتخابات مجلس را رد کرده و به خبرآنلاین گفته است که این اخبار منتشر‌شده خلاف واقع است.من معتقدم آقای لاریجانی با قدرت در انتخابات مجلس حضور پیدا می‌کند. مردم قم این‌بار به لیستی از اصولگرایان آرام‌تری نیاز دارند و پیشنهاد ما به ایشان این بوده که با دو نفر از چهره‌های معتدل ملی ائتلاف کند و گروهی سه نفره تشکیل دهد. آن موقع مشخص می‌شود که مردم قم به دنبال ایجاد تندروی در کشور نیستند و مخالف رویه فعلی‌اند».

الهام می‌آید؟

در این میان احمدی‌نژادی‌ها هم گویا قصد ورود جدی به انتخابات را دارند. تا جایی که حجت‌الاسلام امیری‌فر، از سابقون نزدیک به احمدی‌نژاد، گفته است که احتمالا آقای تمدن، شیخ‌الاسلام و ذبیحی تأیید صلاحیت می‌شوند و شاید این‌ها از افرادی باشند که بتوانند از سوی جریان احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس حاضر شوند.او به خبرآنلاین گفته است بدون شک احمدی‌نژادی‌ها در این انتخاب حاضر می‌شوند که این حضور می‌تواند در قالب حلقه محدود نزدیکانش باشد و هم در قالب قرار‌دادن چهره‌های سفید در یک لیست انتخاباتی تحت حمایت احمدی‌نژاد. او تأکید دارد احمدی‌نژاد کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ خواهد شد، اما یک کاندیدای دیگر را هم با خود راهی وزارت کشور می‌کند؛ کاندیدایی که امیری‌فر او را غلامحسین الهام می‌داند.او گفته است: «این‌طور که من رصد می‌کنم، آقای الهام تنها چهره نزدیک به احمدی‌نژاد است که احتمال تأیید صلاحیت را دارد و از آنجا که او تا امروز درباره تخلفات و رفتار‌های محمود احمدی‌نژاد سکوت کرده است، می‌تواند او را معرفی کند و پشت‌سر او قرار بگیرد».

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تصاویر جدید از لحظه غارت فروشگاه‌ها توسط آشوبگران

مهرمهر1 روز قبل
این تصاویر مربوط به اعتراضات اخیر است که طی آن عده‌ای سواستفاده‌گر و فرصت‌طلب این اعتراضات را به کام خود کرده و این اعتراضات را به اغتشاش و آشوب کشانده‌ند.

ابطال ۱۲۱ مصوبه دستگاه‌ها در نیمه نخست سال

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
رئیس دیوان عدالت اداری افزود: خوب است دستگاه‌ها در مرحله نخست و پس از آن مجلس، اشکال‌های قوانین را حل و فصل و برطرف کنند. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی افزود: همین شفاف نبودن قوانین، موجب افزایش پرونده‌های ورودی به دیوان و ایجاد سختی برای مردم شده است. وی گفت: برخی قوانین هم ممکن است شفاف باشد، اما ذاتا اشکال دارد که نمونه آن تبصره‌های ماده ۱۰۰ قانون شهرداری است. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی افزود: دولت باید هر چه سریعتر این موضوع را به مجلس ارسال کند تا در مجلس به تصویب برسد. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی گفت: معاونت نظارت و بازرسی دیوان هم عملکرد قضات و کارمندان را بررسی می‌کند.

همکاری با همسایگان از اولویت‌های ایران است

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
وی با بیان اینکه موضوع مورد بحث اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب یکی از اصلی‌ترین مسایل منطقه ماست، تصریح کرد: آب در گذشته محور اصلی تمدن شکل گرفته توسط بشریت در کل دنیا بوده و تمام تمدن‌هایی که در مناطق مختلف خاورمیانه شکل گرفته نیز با محوریت آب ایجاد شده است. معاون اول رییس جمهور افزود: متأسفانه امروز یکی از منازعات مهمی که در بین اقوام در مناطق مختلف و نیز در سطح ملی و منطقه‌ای شکل گرفته پیرامون مسأله آب است. آقای جهانگیری با تأکید بر این که یکی از مهمترین و دقیق‌ترین راهکار‌ها برای حل منازعات منطقه‌ای و بین المللی تعامل و گفتگو است، خاطرنشان کرد: مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری و دیگر مراکز از این دست می‌تواند بر اساس پیش بینی‌هایی که نسبت به این منازعات دارد راهکار‌های مناسبی پیدا کند. معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: کشور‌های ما عمدتا در مناطق خشک و نیمه خشک هستند و همگی با مسایلی نظیر خشکسالی و مخاطرات زیست محیطی روبرو هستیم. علاوه بر مشکلات دخالت‌هایی در این منطقه اتفاق افتاده که مسأله آب را نیز تحت تأثیر خود قرار داده است. وی ادامه داد: جنگ‌هایی که در دهه اخیر در این منطقه رخ داده و گروه‌های تروریستی که درگیری‌هایی را در کشور‌های مختلف به وجود اورده، به زیرساخت‌ها و تأسیسات کشور‌های منطقه آسیب‌های زیادی وارد کرده‌اند و این تغییرات چه آن‌هایی که در اثر دخالت انسان مانند جنگ و یا اجرای طرح‌های غیرعلمی بوده و چه آن‌هایی که در اثر مسایل اقلیمی نظیر پدیده ریزگرد‌ها ایجاد شده، محیط زیست کشور‌های منطقه نظیر ایران، عراق و سوریه را تحت تأثیر قرار داده‌اند. معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: دولت ایران با آگاهی نسبت به این مسأله که آب یکی از اصلی‌ترین موضوعات کشور است و در آینده نیز از مهمترین مسایل ایران و منطقه خواهد بود، اقدامات مهمی را در بخش آب به انجام رسانده که در اثر همین اقدامات به توانمندی‌های خوبی از نظر فنی، مهندسی و علمی دست یافته است. جهانگیری ساخت سازه‌های مهم برای آب، احداث سد‌های بزرگ، ایجاد شبکه‌های آبرسانی و تأسیسات آب شرب و فاضلاب از جمله اقدامات اجرایی دولت در اکثر شهر‌ها و روستا‌های ایرانی برشمرد و گفت: دولت فعلی ایران که بیش از شش سال از عمر آن می‌گذرد، در نخستین مصوبه خود به مسایل زیست محیطی و آب توجه کرد و مصوبه‌ای را برای احیاء دریاچه ارومیه به تصویب رساند چرا که این دریاچه تأثیر تعیین کننده‌ای بر زندگی میلیون‌ها انسان در شمال غرب ایران دارد. معاون اول رییس جمهور افزود: با این که در ابتدای کار بسیاری از مردم نگران بودند که آیا دریاچه ارومیه قابل احیا است یا خیر، امروز با تلاش‌های متخصصین و مدیران ذیربط وضعیت دریاچه نسبت به سال‌های گذشته بهبود یافته و امید فراوانی در مسئولین برای احیاء کامل آن ایجاد شده است. اقای جهانگیری با اشاره به تشکیل کارگروه سازگاری با کم آبی به عنوان دیگر مصوبه دولت تصریح کرد: با تصویب این کارگروه موضوع کم آبی برای ایران به یک موضوع جدی تبدیل شد تا برنامه‌ای متناسب با کم آبی برای مدیریت منابع آب تدوین شود. معاون اول رییس جمهور مدیریت مصرف منابع آب را از اصلی‌ترین وظایف کارگروه سازگاری با کم آبی برشمرد و اظهار داشت: انتخاب بهترین روش‌ها و فناوری‌ها که بر اساس آن با مصرف کمتر آب بازدهی بیشتری در مصارف مختلف کشاورزی، صنعت و حتی شرب ایجاد شود از جمله موضوعات در دستور کار این کارگروه است. اقای جهانگیری ادامه داد: ترویج فرهنگ مصرف صحیح آب در میان مردم از دیگر وظایف کارگروه ملی سازگاری با کم آبی و هدف این است که همه مردم قدر منابع آب را بهتر بدانند و استفاده صحیحی از آن داشته باشند. معاون اول رییس جمهور با اشاره به اقدامات دولت در بخش آب شهری و روستایی گفت: در بخش آب شهری کار‌های مهمی انجام شده به گونه‌ای که صد در صد جمعیت شهری ایران و ۷۶ درصد جمعیت روستایی از شبکه آب مطمئن، بهداشتی و سالم برخوردار هستند. جهانگیری اظهار داشت: انتظار ما از سازمان‌های بین المللی و سازمان‌های فعال در حوزه آب این است که حمایت‌ها و پشتیبانی‌های خود را از اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری افزایش دهند تا طرح‌های تصویب شده در این اجلاس به نحو مطلوب اجرا شود. وزیر نیرو هم در این مراسم با اشاره به این که ۱۶ کشور در سطوح مختلف در دهمین اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری در ایران حضور یافته‌اند گفت: علاوه بر این کشور‌ها تعدادی از نهاد‌های بین المللی، آژانس‌های سازمان ملل و سازمان‌های کمک دهنده و فعال در زمینه آب نیز در این اجلاس حضور دارند. اقای اردکانیان بهبود کیفیت آب در منطقه، استفاده از تکنولوژی‌های جدید برای آب و فاضلاب و موضوع افزایش آگاهی‌های عمومی در ارتباط با سیل و خشکسالی را از جمله محور‌های این اجلاس برشمرد و گفت: تغییرات اقلیمی و بهبود توانایی‌های دست اندرکاران موضوع آب شهری از موضوعاتی بود که مورد بررسی قرار گرفت. در ادامه این دیدار‌ها وزیر آب و انرژی تاجیکستان و نماینده مدیرکل یونسکو هم هر کدام در سخنانی با قدردانی از میزبانی ایران برای دهمین اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری، به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص اهمیت مدیریت منابع آب و اهمیت توسعه همکاری‌های عضو شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری پرداختند.

تخلف بیش از یک و نیم میلیارد دلاری وزارت نفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: این پرونده به عملکرد سال ۸۹ تا ۹۳ مربوط می‌شود که رسیدگی کردیم و در نهایت، چون از نظر دیوان تمکین نشد، دادستان به ناچار دادخواست صادر کرد. دادستان دیوان محاسبات افزود: البته اگر آنان را قانع و ملزم می‌کردیم که سهم صندوق توسعه ملی را بپردازند ضرورتی به تعقیب شان نبود، اما چون نپذیرفتند اعلام کردیم که تعقیب می‌شوند تا کار به رای منتهی شود. آقای شجاعی افزود: ما معتقدیم که سوخت رسانی به کشتی‌های داخلی هم از مصادیق صادرات است و سهم صندوق توسعه ملی باید در آن دیده شود. چرا شرکت هپکو یا آذران با مشکل مواجه شدند؟ این در حالی است که هدف اصلی خصوصی سازی، تغییر مالکیت مدیریت به شیوه‌های قانونی است. وی مهمترین پرونده‌های واگذاری در سازمان خصوصی سازی را شامل شرکت کشت و صنعت مغان، پالایشگاه کرمانشاه، خودروسازی تبریز و آلومینیوم المهدی برشمرد.
برترین‌هابرترین‌ها5 ساعت قبل
رئیس جمهوری لبنان نسبت به تشکیل دولت جدید این کشور در آینده نزدیک به منظور انجام اصلاحات ضروری در لبنان که از بدترین بحران اقتصادی از زمان جنگ داخلی این کشور رنج می‌برد ابراز امیدواری کرد. خبرگزاری ایسنا: رئیس جمهوری لبنان نسبت به تشکیل دولت جدید این کشور در آینده نزدیک به منظور انجام اصلاحات ضروری در لبنان که از بدترین بحران اقتصادی از زمان جنگ داخلی این کشور رنج می‌برد ابراز امیدواری کرد. طبق قانون لبنان نخست وزیر جدید که باید حتما اهل سنت باشد (براساس سهمیه بندی‌های صورت گرفته) پس از تایید و مکلف شدن مذاکرات را برای تشکیل دولت آغاز می‌کند؛ دولتی که پیش بینی می‌شود متشکل از شخصیت‌های سیاسی و تکنوکرات باشد. میشل عون، رئیس جمهور لبنان پنجشنبه در جریان دیدارش با سندیکاهای مشاغل آزاد این کشور گفت الویت دولت جدید باید تحقق اصلاحات ضروری و مبارزه با فساد و رفع خلل در عملکرد ادارات و موسسات دولتی باشد. همزمان یک منبع سیاسی اعلام کرد احزاب بزرگ سیاسی لبنان بر سر معرفی الخطیب برای نامزدی سمت نخست وزیری توافق کرده‌اند و احتمالا به محض معرفی وی دولت جدید تشکیل می‌شود.
ایسناایسنا23 ساعت قبل
محمد آزاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در اندونزی، ظهر امروز با معروف امین، معاون رئیس جمهور اندونزی دیدار نمود. محمد آزاد ضمن تاکید بر مشترکات فرهنگی، اجتماعی و دینی میان ایران و اندونزی، بسط روابط گردشگری میان دو کشور که موجب گسترش روابط مردم با مردم می‌شود را پراهمیت برشمرد. سفیر کشورمان رویکرد ایران و اندونزی درخصوص اسلام اعتدالی و رحمانی را مشابه اندونزی عنوان نمود و خواهان گفتگو و تبادل نظر میان دو کشور در این خصوص شد. معروف امین معاون رئیس جمهور اندونزی نیز ایران را کشور دوست و برادر اندونزی عنوان نمود و با اشاره به شرایط اقتصادی دنیا، خواهان توسعه همکاری میان دو کشور شد. معاون رئیس جمهور اندونزی دیدگاه اسلامی میانه رو و اعتدالی را رویکرد بسیاری از کشورهای اسلامی در دنیا خواند و در راستای مبارزه با افراط گرایی، تندروی و تروریسم، خواهان گفتگو میان کشورهای مسلمان دنیا جهت دستیابی به دیدگاه واحد در این خصوص شد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ویروس جدید آنفالونزا تاکنون جان چه تعدادی از ایرانی‌ها را گرفته است؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

اظهارات امروز روحانی و نامه رییس اتحادیه کانون وکلا به او + فیلم

خبری2 روز قبل

انفجار در یک تالار عروسی / در کردستان عزای عمومی اعلام شد + فیلم

خبر فوری5 ساعت قبل

قیمت جهانی نفت امروز جمعه ۱۵ آذر

رکنا5 ساعت قبل

صهیونیست‌ها در مرز لبنان حصار آهنی نصب می‌کنند

مشرق‌نیوز5 ساعت قبل

بودجه سالانه حوزه فرهنگ تنها یک درصد بودجه کشور است/ بودجه فرهنگی در بودجه ۹۹، کاهش ۱۰ درصدی داشته است/ هرگز توسعه متوازن دغدغه دولت‌ها نبوده است/ هنرمندان در مقابل حاکمیت بلاتکلیف هستند/ حاکمیت موسیقی را قبول دارد ولی نمایش سازهایش را قبول ندارد

اعتمادآنلاین5 ساعت قبل

شاهکار یگان پدافندی انصارالله در یمن / شکار ۴ فروند هواگرد سعودی در کمتر از ۱ هفته / احتمال رونمایی سامانه‌های جدید پدافندی در آینده نزدیک +عکس

مشرق‌نیوز5 ساعت قبل

شهرداری بندرعباس بر مهرام تهران غلبه کرد

ایسنا5 ساعت قبل

تولید نفت روسیه به رکورد ۱۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد

رکنا5 ساعت قبل