شباهت شرایط فضانوردان و بیماران سرطانی!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سلامت
شباهت شرایط فضانوردان و بیماران سرطانی!

شباهت شرایط فضانوردان و بیماران سرطانی!

ایسناخبرگزاری ایسنا |
در مقاله‌ای که اخیرا منتشر شده پژوهشگران استدلال جدیدی را ارائه داده‌اند و آن این است که بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی و فضانوردانی که در فضا قرار دارند، دارای مشکلات مشابهی از جمله تحلیل استخوان و ماهیچه‌ها هستند و به همین دلیل می‌توانند برنامه‌های ورزشی مشابه‌ای داشته باشند.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمودو، پژوهشگران اخیرا دریافته‌اند بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی قرار دارند با فضانوردانی که در فضا هستند، به بیماری‌های یکسانی مبتلا هستند.

«جسیکا اسکات» (Jessica Scott) دانشمند ارشد مطالعه اخیر از مرکز فضایی جانسون ناسا که در مورد چگونگی تأثیر پرواز در فضا بر روی بدن انسان مطالعه کرده است، گفت: هنگامی که ما در حال بررسی یک مطالعه دیگر بودیم متوجه این موضوع شدیم زیرا یکی دیگر از همکاران من که به مطالعه سرطان پرداخته بود را ملاقات کردم و هنگامی که به گفتگو پرداختیم، دریافتم که مشکلات فضانوردان ناسا در فضا و بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی و پرتونگاری بسیار شبیه هم هستند. به عنوان مثال، فضانوردان چیزی را به نام «مه فضایی» (space fog) تجربه می‌کنند که شبیه به آنچه بیماران سرطانی «مغز شیمیایی» (chemo brain) می‌نامند است.

اسکات در گفتگو با پایگاه گیزمودو گفت: فضانوردان و بیماران سرطانی در معرض آنچه آن را «ضربه چندگانه» (multiple hits) می‌نامند هستند.

وی خاطرنشان کرد که هر دو گروه می‌توانند عوامل خطر اساسی داشته باشند که بر چگونگی پاسخ آنها به فضا یا معالجه سرطان مانند فشار خون بالا تأثیر می‌گذارد. محیط خشن فضا و شیمی درمانی می‌توانند به طور مستقیم و غیرمستقیم بدن را از سر تا انگشتان پا تحت تأثیر قرار دهند. به عنوان مثال، فضانوردان به دلیل شرایط ریزگرانش نمی‌توانند در فضا بایستند و از آن طرف نیز انجام ورزش بیماران سرطانی را خسته می‌کند.

اسکات و تیم او در مقاله خود شواهدی را ذکر کردند که نشان می‌دهد هر دو گروه کاهش توانایی در تنفس و پمپ کردن خون در بدن را تجربه می‌کنند.

طی چندین دهه، ناسا با دقت مطالعه کرده است که چگونه سختی‌های فضا می‌توانند بدن را (حتی در سطح ژنتیکی) تجزیه کنند. در نتیجه، دانشمندان مانند اسکات برنامه‌ای از اقدامات متقابل را برای خنثی کردن این اثرات ایجاد کرده‌اند که برجسته‌ترین آن، یک برنامه تمرینی برای فضانوردان قبل، حین و بعد از یک مأموریت است. اما در حالی که درمان‌های سرطانی در طول سال‌ها مؤثرتر شده و از شدت سمی بودن آنها کاسته شده، باز هم ورزش اغلب جزئی از برنامه درمانی پیشنهادی نیست و بسیاری از بیماران حتی نمی‌دانند که ورزش برای آنها مفید خواهد بود. اسکات و همکارانش مدعی نیستند که هر بیمار سرطانی لزوما باید ورزش سه‌گانه را انجام دهد. ورزش سه‌گانه یا تریاتلون (triathlon) یا مسابقات سه‌گانه یک ورزش ترکیبی است که شرکت‌کنندگان در آن با انجام سه مرحلهٔ استقامتی با یکدیگر رقابت می‌کنند. مراحل مسابقه شامل شنا، دوچرخه‌سواری و دو هستند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سلامت

در حال حاضر به بیمارانی که دارای شرایطی هستند که نیاز به مدیریت طولانی مدت مانند سرطان دارند، توصیه می‌شود سه تا پنج روز در هفته ۲۰ دقیقه تا یک ساعت ورزش کنند و فعالیت‌هایی انجام دهند که ضربان قلب آنها بین ۵۵ تا ۷۵ درصد از حد معمول بالا ببرد.

اسکات در انتها گفت: هر برنامه ورزشی برای بیماران سرطانی، دقیقا مانند آنچه که برای فضانوردان ناسا وجود دارد، باید شخصی سازی (personalized) شود، زیرا ورزش نیز مانند دارو است و هر شخصی می‌بایست انواع خاصی از آن را در مدت زمان معینی انجام دهد.

گام بعدی پژوهشگران انجام آزمایش‌هایی بر روی تعدادی از بیماران سرطانی خواهد بود.

یافته‌های این مطالعه در مجله «Cell» منتشر شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
تخم مرغ، گردو، و دانههای کتان نیز حاوی مقادیر زیادی امگا۳ هستند. برای تامین این ماده معدنی مواد غذایی همچون جگر، گوشت مرغ، تخم ‌مرغ، لوبیا سبز و مغز میوه بخورید. لازم است بدانید ویتامینب در زرده تخم مرغ، سیب زمینی، آووکادو، گوشت، سبزیجات تیره رنگ و ماهی قزل آلا به وفور وجود دارد. به غیر از لبنیات، میتوانید کلسیم را از راه مصرف کلم، ماهی آزاد، ماهی ساردین، دانه چیا و کنجد به دست بیاورید. با خوردن گوشت، ماکیان و ماهی، مقادیر قابل توجهی از آهن مورد نیاز بدن تامین میشود.
سلامت نیوزسلامت نیوز13 ساعت قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور3 ساعت قبل
سخنگوی سازمان غذا و دارو از ورود داروی اسلتامیویر تولید داخل به زنجیره توزیع دارو خبر داد. دکتر کیانوش جهانپور تصریح کرد: ۷۰۰ هزار عدد کپسول اسلتامیویر تولید داخل به زنجیره توزیع داروی کشور وارد شد. وی افزود: پیش از این نیز بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار کپسول اسلتامیویر خارجی بصورت فوریتی وارد شده بود که ظرف هفته‌های گذشته در شبکه بهداشتی کشور و داروخانه‌های منتخب توزیع شده بود و با ورود محصول تولیدی شرکت ایرانی و برنامه تولیدی این شرکت، عملا دپوی استراتژیک اسلتامیویر تا ماه‌های ابتدایی سال ۹۹ نیز فراهم شده است. سخنگوی سازمان غذا و دارو در ادامه تاکید کرد: اولویت وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، سلامت هموطنان و تامین لوازم آن است و در راستای حمایت از کالای ایرانی، دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز از محل تولید داخلی تامین خواهد شد و مادامی که تولید مشابه داخلی به‌هنگام و به‌کفایت در بازار موجود باشد، اجازه واردات داده نخواهد شد و در این رابطه همدلی، همراهی و هماهنگی مطلوبی میان نظام سلامت، دستگاه‌های اجرایی و نهادهای نظارتی از جمله سازمان بازرسی کل کشور و … برقرار است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
محققان با نصب بیو سنسور روی عینک این امکان را فراهم کردند که صاحب عینک قادر باشد تا سطح قند خون و همچنین الکل و میزان ویتامین را از طریق اشک خود اندازه گیری کند. سطح قند خون باید به طور مکرر در افراد مبتلا به دیابت کنترل شود، بیماری که ۶۲ میلیون نفر در قاره آمریکا و ۳۸۰ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به آن هستند. بسیاری از مبتلایان به این بیماری از یک گلوکومتر قابل حمل استفاده می‌کنند تا با گرفتن خون از انگشتان خود میزان قند را اندازه گیری کنند. این روند، که ممکن است چندین بار در روز تکرار شود، می‌تواند دردناک باشد و خطر عفونت را به همراه داشته باشد. برای اندازه‌گیری واکنش‌های شیمیایی و بیولوژیکی کافی است سنسورهای ویژه‌ای که در این عینک به کار گرفته شده‌اند اشک را لمس کنند.
تسنیمتسنیم11 ساعت قبل
همچنین ۴۱ میلیون کودک زیر پنج سال، از اضافه وزن و چاقی رنج می‌برند و بیش از ۳۴۰ میلیون کودک و نوجوان ۵ تا ۱۹ ساله دچار اضافه وزن یا چاقی هستند. آمار چاقی و اضافه وزن در ایرانیانمیرزای رزاز در خصوص آمار چاقی و اضافه وزن در ایران، افزود: شیوع اضافه وزن در زنان ۳۲٫۳ درصد و در مردان ۳۵٫۳ درصد گزارش شده است. نکته قابل توجه آن است که اصلی‌ترین هدف کاهش وزن، حفظ و ارتقاء سلامتی است. وعده‌های عجیب قرص‌های لاغری و ۶ عارضه مهموی با تاکید بر اینکه مصرف قرص‌های لاغری و قرص‌های مکملی که در باشگاه‌ها، آرایشگاه‌ها و شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شود، مجاز نیست، یادآور شد: بسیاری از افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند، به دنبال یک راهکار سریع می‌گردند. از زمانی که تغذیه تکمیلی کودک آغاز می‌شود مادران باید به نوع تغذیه کودک خود توجه کافی داشته باشند؛ زیرا از همین دوران عادات غذایی کودک شکل می‌گیرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین8 ساعت قبل
غفلت از مالیات ۲۰هزار میلیاردی دخانیاتاخیرا علیرضا رییسی، معاون وزارت بهداشت، اعلام کرده بود که ۲۰ هزار میلیارد تومان از درآمد ناشی از افزایش نرخ بنزین می‌توانست از افزایش ۱۰ درصدی مالیات بر سیگار تامین شود. به گفته وی، با توجه به اینکه افزایش قیمت بنزین ۱۰۰۰ تومانی به ۳۰۰۰ تومان، سالانه ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمدزایی دارد، مالیات بر سیگار به تنهایی می‌توانست سالانه ۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد به دنبال داشته باشد، اما مافیای سیگار اجازه این کار را نداد. در صورتی که مالیات بر محصولات دخانی به عدد واقعی خود نزدیک شود، می‌توانیم درآمدهای بیشتری از آن کسب کنیم. او افزود: سالانه ۵۵ میلیارد نخ سیگار در کشور تولید می‌شود. تمام این نکات در حالی است که مجموع مالیات وضع شده از سیگار و تنباکوی قلیان حتی به سقف ۲۵۰۰ میلیارد تومان نمی‌رسد.

نظرها

اخبار بیشتر