بازی آموزشی «علی نصیریان» در فیلم «مسخره باز» /روایتی متفاوت در سینمای امروز ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. فرهنگ

بازی آموزشی «علی نصیریان» در فیلم «مسخره باز» /روایتی متفاوت در سینمای امروز ایران

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- فیلم سینمایی «مسخره باز» نخستین ساخته همایون غنی زاده این روزها اکران سراسری خود در سینماهای تهران و شهرستان‌ها را آغاز خواهد کرد، این فیلم نخسین بار در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر رونمایی شد و توانست به عنوان یکی از بدیع‌ترین آثار سال جاری سینما شناخته شود. تاریخ انتشار: 15:50 - 26 آبان 1398 - کد خبر: ۵۶۸۵۰۹

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگیخبرگزاری میزان، فیلم سینمایی «مسخره باز» نخستین ساخته همایون غنی زاده این روزها اکران سراسری خود در سینماهای تهران و شهرستان‌ها را آغاز خواهد کرد، این فیلم نخسین بار در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر رونمایی شد و توانست به عنوان یکی از بدیع‌ترین آثار سال جاری سینما شناخته شود.

نامیدن بدیع برای این اثر از سوی نگارنده بدان معناست که فیلم سینمایی مسخره باز توانسته نوع تازه‌ای سینما که البته در سینمای اروپا بار‌ها تجربه شده را در سینمای محدود امروز که بیشتر به سمت آثار کمدی و اجتماعی رفته معرفی نماید. نگارنده این مطلب سعی کرده با نگاهی شفاهی به اثر با توجه به فاصله زمانی تا اکران عموم از لو رفتن خط اصلی داستان گریز کند.بیشتر بخوانید:نقد فیلم سینمایی «ایکس لارج» را اینجا مطالعه کنید

بازی آموزشی «علی نصیریان» در فیلم «مسخره باز» /روایتی متفاوت در سینمای امروز ایران - 3

برای شناخت نوع سینمای مسخره باز در ابتدا باید به سینمای ابزورد از سویی و مفاهیم تلفیقی سورئال نگاهی گذرا انداخت. سینمای معطوف به این اثر در ابتدایی‌ترین قدم میخواهد ابزود یا همان معناباختگی را به شکلی تصویری ارائه کند.

به عنوان مثال ماهی آویخته شده در زیر پنکه سقفی در ابتدا برای مخاطب یک ماهی فلزی نمود پیدا می‌‍کند، اما بعد از تکرار‌های تعمدانه کارگردان ماهیت و نام خود باخته و به یک المان و یا همان الگو برای پیشبرد اثر مبدل می‌شود. قطعه فلزی که هم میتوان آن را ماهی نامید و هم نه.

مجسمه فلزی ماهی وقتی نمود ماهی پیدا می‌کند که بالای چاه آویخته شده است. بدون شک این مجسمه خود ماهی نیست، اما میل شدیدی به دریا دارد. این میل شدید و تضاد ساختاری آن وقتی نمود بیشتری پیدا می‌کند که آن را بالای چاه قرار میدهیم. چاهی که به دریا مرتبط است و در هنگام مد میتواند ماهی را به دریا برساند، اما در واقع به منجلابی برای کشتار مبدل شده است.

عنصر تکرار در فیلم مسخره بازیکی از عناصر اصلی اثر است. غنی زاده در مسخره باز به خوبی به سمت یک نوع از پرفورمنس تصویری رفته و در ابتدای راه با مخاطب قرارداد آن را با تکرار‌های درست میبندد. تکرار‌هایی که جزو جدایی ناپذیر سینمای ابزود (معنا باخته) و همچنین پرفورمنس (تعاریف مختلفی از پرفورمنس ارائه شده، اما هنوز تعریف اصلی و شاخصی در میان نیست، اما بیشتر به هنر اجرا معروف است. هنری که تلفیق چندین هنر را با تکیه بر تکرار و وجود دارم تکه تکه پیش می‌برد) است.

بازی آموزشی «علی نصیریان» در فیلم «مسخره باز» /روایتی متفاوت در سینمای امروز ایران - 8

به عقب‌تر می‌رویم به آثار نمایشی همایون غنی زاده بر می‌گردیم. غنی زاده از آنتیگون، کالیگولا، در انتظار گودو، ددالوس و ایکاروس و اکثر کار‌های خود نشان داده که امضای کاری خود را بیشتر از سبک‌های دیگر بر تئاتر ابزود بسته است. اما نمیتوان از تاثیر فراوان سینما بر تفکر غنی زاده گذشت.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

شاید بهتر است پیش از تماشا و یاد کردن از تاثیر تئاتر بر مسخره باز به تاثیر سینما بر تئاتر غنی زاده اشاره کنیم تا راه را از همان ابتدا به اشتباه نرویم.

تئاتر همایون غنی زاده بر اساس سینما بنیان نهاده شده و در بطن خود معناباختگی را در ساختار پیش می‌برد. بهترین نمونه تاثیر سینما بر غنی زاده را میتوان در نمایش «می سی سی پی نشسته می‌میرد» یافت. وی در این تئاتر بالاترین سطح استفاده از عناصر بصری و تکنیک‌های سینمایی را به کار برده است.

حال به مسخره باز برمی گردیم. حال میدانیم مسخره باز تحت تاثیر تئاتر نیست بلکه از همان ابتدا این همان کاری است که غنی زاده سال‌ها به دنبال آن بوده است. تلفیق تئاتر، سینما، موسیقی، طراحی صحنه، بازیگران و در کل همان پرفورمنس.

نشانه گذاری در فیلم سینمایی مسخره باز تاکید ویژه غنی‌زاده بر فرم گرایی را مشهود مینماید. طراحی آکسسوار و لباس اثر نیز این نشانه گرایی را دو چندان میکند. از سویی بدون شک باید مسخره باز را فرمالیست خواند و از سویی نمونه‌هایی سمبلیک بودن اثر به چشم میخورد. اما آیا این فیلم به دنبال رد پا گذاشتن سبک از خود است؟. این اثر تلفیقی از تمام این سبک‌ها و نشانه‌ها بوده که در قالب درامی گسسته ارادت خود به ابزود را به جا میآورد.

در بخش بازیگری، اما انتخاب درخشان علی نصیریان قابل چشم پوشی نیست. بازیگری که در چنین سنی نشان می‌دهد که توانایی مقابله با هر سبک، ژانر و ساختار سینمایی را داشته و در بازی فرمالیسیتی از بسیاری از بازیگران جوان اثر نیز پیشی می‌گیرد.

بازی آموزشی «علی نصیریان» در فیلم «مسخره باز» /روایتی متفاوت در سینمای امروز ایران - 16

صابر ابر کاملا خط کشی شده و به سان تمام همکاری‌های پیشین خود با غنی زاده زبان کارگردان در صحنه است. وی شخصیت را آن طور که باید پیش برده و سعی در خلق شگفتی خارج از متن و ایده ندارد. شاید انتخابی به جز رضا کیانیان می‌توانست ترکیب بازیگران این اثر را کامل‌تر کند. کیانیان در مسخره باز خودش است. خودی که با نماد‌های فرم و شکل اثر تطابق نداشته و به نوعی همساز دیگر بازیگران نیست.

در آخر اینکه مسخره باز بیش از آنکه به تئاتر تاثی کند سینما را مورد نظر قرار داده و گاها با ایجاد فضای پارودی از آثار مطرح جهان ارادت کارگردان را به آثار سینمایی و همچنین کارگردانان داخلی و خارجی نشان می‌دهد.

بدون شک فیلم سینمایی مسخره باز تجربه‌ای تازه در سینمای ایران است و مخاطب برای تماشای آن باید کمی به تئاتر و البته سینمای فانتزی فرانسه و غرب تسلط داشته باشد. شاید نگاهی به فیلم «اغذیه فروشی» ژان پیر ژونه" این نوید را بدهد که این فیلم جای درستی پا گذاشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نمایشگاه جوان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
«دل» مجموعهٔ نمایشی به کارگردانی منوچهر هادی و به تهیه کنندگی جواد فرحانی، محصول سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ در شبکه نمایش خانگی است. این سریال در ۲۸ قسمت به قلم بابک کایدان و میثم کایدان نگاشته شده‌است. نمایی از این سریال را مشاهده می‌کنید.
فارسفارس21 ساعت قبل
به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، این حوزه همواره مورد توجه ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار دارد. یکی از اهداف ستاد علوم شناختی تشویق محققان برای فعالیت در حوزه‌های پژوهشی ایمپلنت مغزی است. برای تحقق این هدف، کمیته علمی متشکل از اساتید مجرب و فعال در این حوزه تشکیل شده است. محمد حسین مقامی مسؤول این کمیته در ستاد گفت: در حال حاضر اجرای ۱۵ طرح پژوهشی درحوزه ایمپلنت مغزی به طور مستقیم تحت نظارت کارگروه ایمپلنت مغزی قرار دارد که ۱۰ عنوان از این طرح‌ها به صورت یک پروژه چند مرحله‌ای تعریف شده است. به گفته وی، امروزه تحریک عصبی برای درمان ناشنوایی، تحریک عمقی مغز برای درمان بیماری پارکینسون، تنظیم ضربان قلب، بازگرداندن حس بینایی به نابینایان ودرنهایت درمان معلولیت ومدیریت درد، با استفاده از ریزسیستم‌های قابل کاشت در بدن امکان‌پذیراست.
کرد آنلاینکرد آنلاین1 روز قبل
عصر کرد - رضا رشیدپور مجری سابق «حالا خورشید» با یک برنامه ویژه شب یلدا به تلویزیون برمی‌گرددمجری «حالا خورشید» پس از ماه‌ها در شب یلدا برمیگردد «شب‌آرام» نام برنامه‌ ویژه شبکه سه برای شب یلدا است. برنامه‌ای که قرار است اجرای آن را رضا رشیدپور برعهده داشته باشد و با همکاری تیم «حالا خورشید» ساخته می‌شود. برنامه رضا رشیدپور در شب یلداپس از آن رشیدپور تصمیم گرفت از تلویزیون به سینما برود و یک فیلم سینمایی با موضوع مورد علاقه‌اش یعنی پرواز تهیه‌ کند. رضا رشیدپور سال گذشته هم «شب‌آرام» را به عنوان برنامه ویژه شب یلدا در دو شب متوالی روی آنتن برد. بیشتر بدانید: چهره جدید رضا رشیدپور که باعث تعجب مخاطبانش شد + عکسبیشتر بدانید: آیا تیپ جدید رضا رشیدپور و چاق شدنش ربطی به فیلم ساختنش دارد؟؟ بیشتر بدانید: خداحافظی رشیدپور با تلویزیون؟ / آغاز روزهای سخت رشیدپورمنبع: khabaronline. ir
ایسناایسنا13 ساعت قبل
ایسنا/گلستان بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار استان گلستان پس از چهار روز فعالیت، عصر امروز به کار خود پایان داد. رئیس پارک علم و فناوری گلستان در مراسم اختتامیه این نمایشگاه اظهار کرد: در نمایشگاه امسال حدود ۱۴ کارگاه آموزشی و ۱۰ پنل تخصصی مرتبط با معضلات استان، نخستین رویداد فرش فناوری با حضور اصحاب رسانه، برگزاری تورهای فناوری و جلسه شورای پژوهشی برخی از دستگاه‌ها را داشتیم. رئیس پارک علم و فناوری گلستان به نشست معرفی نیازهای فناورانه صنایع در نمایشگاه امسال اشاره کرد و گفت: در این نشست مشکلات و چالش‌های صنایع برای پژوهشگران و دانشگاهیان بیان شد. جانشین ستاد استانی هفته پژوهش گلستان تصریح کرد: در هفته پژوهش حجم گسترده‌ای از گفت‌وگوها و نشست‌ها را در زمینه پژوهش داریم که این موضوع باید در طول سال دنبال شود و فقط منتهی به همین هفته نباشد. امیدواریم بتوانیم با همکاری سایر دستگاه‌ها و مراکز علمی، محل دائمی نمایشگاه‌های «علم و فناوری استان گلستان» را احداث و سال آینده نمایشگاه هفته پژوهش را در آن برگزار کنیم.

تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز پنج‌شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸

11+
خبر فوریخبر فوری1 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر