پازل فراموش شده سهمیه بندی بنزین/ توسعه حمل و نقل عمومی ضرورت دارد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اجتماعی
پازل فراموش شده سهمیه بندی بنزین/ توسعه حمل و نقل عمومی ضرورت دارد؟

پازل فراموش شده سهمیه بندی بنزین/ توسعه حمل و نقل عمومی ضرورت دارد؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
خراسان نوشت: سومین روز بعد از سهمیه بندی در حالی شروع شد که بسیاری از مردم خودروهای خود را بیرون نیاوردند و برای تردد به سراغ حمل و نقل عمومی رفتند گواه این ادعا کم شدن 20 درصدی میزان مصرف سوخت در روز گذشته بود.

این خبر هرچند خبر خوشحال کننده‌ای برای رفع آلودگی هوا به نظر می‌رسد اما هنوز لبخند این خوشحالی بر لبان مان نقش نبسته بود که تصاویر زیادی از مردم در فضای مجازی منتشر شد که در پی گرانی برای جابه جایی در شهر تهران به سراغ مترو یا دیگر وسایل حمل و نقل عمومی رفته و تراکم زیادی را رقم زده بودند. تراکمی که به نظر می‌آید مشکلات زیادی را هم برای مردم به همراه داشته باشد. جالب است که پس از هر بار افزایش قیمت سوخت بحث توسعه سیستم حمل و نقل عمومی به میان می‌آید اما انگار این بحث‌ها تا افزایش بعدی قیمت‌ها به فراموشی سپرده می‌شود چرا که توسعه سیستم حمل و نقل عمومی در شهر‌های بزرگ و به ویژه مترو نیازمند سرمایه گذاری و عزم جدی اجرایی و حتی نگاهی فرادولتی و ملی است که امیدواریم این بار این نگاه در مسئولان حاکم باشد. در ادامه سعی کرده‌ایم مشخصاتی از مترو و حمل و نقل عمومی چند کلان شهر جهان را در کنار وضعیت حمل و نقل عمومی تهران مرور کنیم.

مترویی با ایستگاه‌های زیبا

متروی مسکو با داشتن ۱۷ خط فعال، ۲۶۷ ایستگاه و مسیری به طول ۳۹۷ کیلومتر، یکی از قدیمی‌ترین خطوط متروی شهری در جهان به حساب می‌آید که به دلیل زیبایی و آثار هنری در ایستگاه هایش بسیار مشهور است. متروی مسکو روزانه ۶٫۸۵ میلیون نفر از جمعیت ۱۲٫۶ میلیون نفری این کشور را جابه جا می‌کند.

مسکو کشوری پیشرو در زمینه مدرن سازی طراحی وسایل شهری و امکانات رفاهی است. یکی از همین وسایل، ناوگان حمل و نقل عمومی است. سیستم حمل و نقل عمومی در مسکو به شدت گسترده و متنوع است. مترو، مارشروتکا (ون و مینی بوس)، تراموا، اتوبوس ساده و برقی، قایق و تاکسی از وسایل موجود در حمل و نقل عمومی مسکو است. مترو در مسکو از ۵:۳۰ صبح تا یک بامداد کار می‌کند.

تراموا سوارها

مترو در استانبول مانند تراموا محبوب نیست اما با این حال استانبول ۹۵٫۳ کیلومتر مترو دارد که دارای ۶ خط و ۷۳ ایستگاه است. با این حال مترو در استانبول روزانه ۱٫۱ میلیون نفر را در این شهر ۱۳٫۲ میلیون نفری جابه جا می‌کند. سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول شامل تاکسی، اتوبوس، تراموا، مترو و کشتی است. محبوب‌ترین وسیله حمل و نقل گردشگران در استانبول ترامواست زیرا از وسط خیابان‌های شهر و از روی ریل‌های زمینی می‌گذرد و سرعت مطلوبی هم دارد.

خبری: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران

جابه جایی ۸٫۹ میلیون نفری

یکی از بزرگ‌ترین سیستم‌های حمل و نقل جهان به شهر پکن تعلق دارد. آن‌ها با جمعیت ۲۱٫۵ میلیون نفری ۲۰ خط مترو به طول ۶۱۱٫۵ کیلومتر با ۳۳۴ ایستگاه دارند. این ۲۰ خط مترو روزانه ۸٫۹ میلیون نفر را در شهر جابه جا می‌کند. از آن جایی که این شهر جمعیت زیادی دارد در ساعات اوج یعنی ۸ صبح تا ۶ عصر با ازدحام جمعیت مواجه است. اتوبوس، مترو، تاکسی، دوچرخه، ریکشا (سه چرخه) و قایق از وسایل حمل و نقل عمومی در پکن است.

جا به جایی با بالگرد

سیستم حمل و نقل توکیو هم گستردگی خاص خود را دارد و هم اکنون از لحاظ حمل و نقل مسافر با جابه جایی روزانه حدود هفت میلیون نفر رتبه خوبی را در جهان داراست. این جابه جایی با تعداد ۹ خط و ۱۷۹ ایستگاه به طول ۱۹۵٫۱ کیلومتر انجام می‌شود.

با این حال پیاده روی و دوچرخه سواری هم در این شهر بسیار رایج است. بالگرد، مترو، اتوبوس و تاکسی هم از وسایل حمل و نقل عمومی این شهر است. البته هزینه جابه جایی با بالگرد در توکیو بسیار بالاست.

مترویی با آثار هنری

متروی پاریس بخشی از نظام حمل و نقل شهری پاریس با جمعیت ۱۲ میلیون نفری است که در فرانسه آن را «متروپولیتن» می‌نامند. آثار معماری به سبک هنر نو موجود در این مترو شهرت جهانی دارد. این شهر با ۱۶ خط مترو به طول ۲۲۶ کیلومتر ۳۰۳ ایستگاه دارد که روزانه بیش از ۴٫۵ میلیون نفر را به مقصدشان می‌رساند.

هرچند پاریس بزرگ است اما حمل و نقل عمومی بسیار منظم و سازمان دهی شده‌ای دارد و اگر از وسیله مناسب استفاده کنید بدون دردسر می‌توانید در شهر تردد داشته باشید. مترو، دوچرخه، اتوبوس، قطار (RER) و قایق اتوبوسی از دیگر وسایل حمل و نقل عمومی پاریس است.

شهری در انتظار آینده

تهران هم در حالی یکی از کلان شهرهای دنیاست که ۲۲۰ کیلومتر مترو دارد و روزانه ۲٫۵ میلیون نفر را با آن جا به جا می‌کند. ۷ خط با ۱۲۵ ایستگاه هم اکنون در این شهر فعال است. برخلاف بیشتر کلان شهرهای دیگر، برای حمل و نقل عمومی در شهر تهران از اتوبوس استفاده می‌شود که به همین دلیل خطوط ویژه اتوبوس در شهر بسیار است. به هر حال امید است که در سایه سهمیه بندی جدید بنزین، به زیر ساخت‌های این کلان شهر و البته شهرهای دیگر توجه بیشتری شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

زجرکش کردن یک الاغ با کامیون + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران18 ساعت قبل

ساخت و ساز‌هایی که روز و شب را از مردم گرفته‌اند

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
ساخت و ساز‌هایی که با وجود قوانین درباره زمان و شیوه ساخت و ساز در شهرها، آسایش را از مردم گرفته است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بیش از ۱۸ هزار کارگاه ساختمانی در تهران فعال است که در هر ساعت از شبانه روز تولید صدا می‌کنند، به نظر می‌رسد با توجه به شکایت‌های مکرر مردم در این خصوص مسئولان شهری باید اقدامی فوری و اساسی اتخاذ کنند.

مسیر ریلی سوادکوه مازندران در برف (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل

نیمه نخست بهمن سردتر از همیشه

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیمحمد اصغری در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: امسال نیمه نخست بهمن در تمام کشور از میانگین سال‌های گذشته سردتر است، اما در نیمه دوم بهمن شرایط به حالت عادی بازخواهد گشت هرچند پیش بینی در این زمینه به زمان نیاز دارد و باید منتظر اتفاقات جوی ماند. کارشناس هواشناسی افزود: سامانه خوبی در کشور بود و به مناطق جنوب شرقی کشور رسیده و اکنون شهروندان هرمزگان و سیستان و بلوچستان در بیشتر شهر‌ها شاهد بارش باران خواهند بود و بهترین باران در جزیره ابوموسی در حال بارش است. وی اضافه کرد: سامانه سردی از شمال غربی کشور در حال ورود است و ابر‌های باران زا وارد کشور شده‌اند که استان‌های آذربایجان غربی و کردستان را در بر گرفته است. اصغری با بیان این که بیشتر بارش‌های این سامانه به صورت برف خواهد بود، گفت: با گذشت زمان، مناطق بیشتری از این سامانه تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. وی گفت: استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، سواحل خزر با کاهش دما و بارش برف مواجه می‌شود. اصغری اضافه کرد: استان‌های کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و شمال و غرب استان فارس نیز تحت تاثیر این بارش‌ها خواهند بود. کارشناس هواشناسی گفت: هسته بارش‌های این سامانه سرد در سواحل غربی خزر متمرکز است، اما کوه‌های زاگرس رانیز در بر خواهد گرفت. اصغری گفت: دمای تهران تا روز دوشنبه کاهش می‌یابد و به منهای ۴ درجه سانتی گراد زیر صفر خواهد رسید. کارشناس هواشناسی گفت: دمای چهاردرجه زیر صفر برای تهران غیر معمول نیست.

پرستار شجاع

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما احمد محمدی سال ۹۴ به عنوان پرستار برای امداد و کمک به مدافعان حرم عازم سوریه میشود و در اذر همان سال در پست امداد به اسارت داعشی‌ها در می‌اید. تعداد بازدید: ۱۳ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی
مازن آنلاینمازن آنلاین17 ساعت قبل
پیام مازند - نوشهر - مدیر شبکه بهداشت و درمان نوشهر از رهاسازی یا سرریز فاضلاب مجتمع‌های مسکونی و تجاری در کوچه و خیابان‌ها به عنوان معضلی فراگیری در این شهرستان یاد کرد و گفت که تاکنون پرونده تخلف ۱۰ مجتمع مسکونی و تجاری برای رسیدگی به دستگاه قضایی ارسال شده است. سیدرحیم سیدپور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: رهاسازی فاضلاب در کوچه‌ها و خیابان‌ها نه تنها به لحاظ قانونی تخلف محسوب می‌شود، بلکه تهدید جدی برای سلامت جامعه است. سیدپور با اعلام این که بقیه پرونده‌ها هم مراحل قانونی را در دستگاه قضایی طی می‌کنند، افزود: دست اندرکاران ساخت و ساز و صاحبان مجتمع‌ها باید پاسخگوی سرزیر شدن فضلاب در خیابان باشند. سیدپور گفت‌: سرریز شدن فاضلاب این مجتمع‌ها در معابر عمومی و برای ساکنان، همسایگان و شهروندان نوشهری چالش بهداشتی ایجاده کرده است و همواره مورد اعتراض ساکنان این مناطق قرار می‌گیرد. برچسب‌هانوشهر آب و فاضلاب مازندران

نظرها

اخبار بیشتر