موافق حذف ادبیات کلاسیک از کتاب‌های درسی ادبیات فارسی نیستیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
موافق حذف ادبیات کلاسیک از کتاب‌های درسی ادبیات فارسی نیستیم

موافق حذف ادبیات کلاسیک از کتاب‌های درسی ادبیات فارسی نیستیم

ایسناخبرگزاری ایسنا |
نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تغییر هرساله در محتوای کتب درسی را رویکردی غلط دانست و تاکید کرد که نباید تغییر محتوای کتب درسی مشمول حذف آثار و نام کسانی شوند که با هویت، ملیت و خرده‌فرهنگ‌های ما مرتبط هستند.

قاسم احمدی لاشکی در گفت‌وگو با ایسنا، در واکنش به انتشار فهرستی با عنوان «حذفیات کتاب‌های درسی ادبیات فارسی» که در فضای مجازی دست به دست و از حذف شعرها و داستان‌ها از ادبیات معاصر و کلاسیک و جایگزین کردن متن‌های دیگر حکایت دارد، اظهار کرد: در وهله‌ اول تغییر هرساله محتوای کتاب‌های درسی رویکردی غلط است. در کشور ما سالیانه ۱۴۲ میلیون جلد کتاب چاپ می‌شود که عدد بسیار بزرگی است. این وضعیت در آینده آموزش و پرورش را دچار مشکل می‌کند کما این‌که هنوز آموزش و پرورش برای چاپ کتاب درسی دانش‌آموزان در سال آینده اقدامی نکرده که ممکن است آنها را دچار چالش کرده و همه دانش‌آموزان در سال جدید کتاب درسی در زمان خود نداشته باشند.

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «در بیشتر کشورهای دنیا هر سال محتوای کتابهای درسی تغییری نمی‌کند»، ادامه داد: نمونه آن ژاپن است که متن کتاب‌های درسی هر ۱۰ سال یکبار عوض می‌شود یا این‌که در آلمان دانش‌آموزان باید از کتب درسی خود به بهترین شکل محافظت کنند و حتی چیزی روی آنها ننویسند تا این‌که کتاب را در سال بعد به دانش‌آموزان جدید آن مقطع تحویل دهند. رویکردی که نه تنها در کشور ما وجود ندارد که هر سال کتاب‌هایی با محتوای جدید چاپ شده و کتب قدیمی دور ریخته می‌شوند. اینها همه باعث تحمیل هزینه به کشور است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

احمدی لاشکی با اشاره به طرح موضوعاتی درباره حذف برخی از عناوین مهم حوزه ادبیات از کتب درسی، اظهار کرد: در سند تحول بنیادین موضوع برنامه‌ریزی دروس آمده است که این کار هم از اختیارات سازمان پژوهش کتب درسی است. با این وجود باید در تغییر متن کتاب‌ها مراقب باشیم که آثار و نام کسانی که با هویت ملی، ملیت و خرده‌فرهنگ‌ها و افراد بزرگ ما مرتبط هستند، حذف نشود چون این کار مشکل ایجاد کرده و لازم است دقت صورت گیرد تا چنین اشتباهاتی رخ ندهد که مفاخرمان دچار آسیب یا تغییرات سلیقه‌ای شوند. از طرف دیگر نباید این موضوعات را خیلی بزرگ کرد ممکن است اشتباهی صورت گرفته و کار سهوی باشد.

وی در پایان و در جمع‌بندی تاکید کرد که با حذف ادبیات کلاسیک و معاصر از کتب درس ادبیات فارسی موافق نیستم، لذا بهتر است این موضوع در کمیسیون آموزش مورد بحث و بررسی قرار گیرد و حتی کمیته‌ای برای آن تشکیل شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مسابقه تا یلدا بخوانیم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سیدمحمدحسین سجادی نیری در جمع خبرنگاران گفت:: فقط در حوزه پویانمایی سالانه ۲۵۰ میلیارد دلار گردش مالی در جهان داریم. وی افزود: متاسفانه در ایران سهم این گردش مالی فقط ۶۰ میلیارد تومان است که فاصله زیادی با جهان دارد. سجادی نیری با اشاره به این که جمعیت کشورمان یک درصد جمعیت جهان است گفت: سهم ما در گردش مالی صنایع خلاق نیز باید تا یک درصد کل آن افزایش یابد. سجادی نیری با اشاره به لزوم توجه به بازارپردازی و نیاز بازار پیش از تولید پویانمایی‌ها گفت: نباید فعالیت‌های تولیدی به گونه‌ای باشد که پس از تولید در بازار جذب نشود. وی با اشاره به برگزاری دومین رویداد رویازی در کشور افزود: پیشرفت‌های خوبی در این رویداد مشاهده می‌شود که توجه به بخش بین الملل و همچنین افزایش طرح‌های متقاضی حضور در این رویداد از جمله آنهاست.

نمایشگاه جوان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
سینماپرسسینماپرس5 ساعت قبل
سینماپرس: مسئول بخش رای‌گیری برای بهترین فیلم از نگاه تماشاگران جشنواره سینما حقیقت اطمینان خاطر داد که براساس یک برنامه طراحی شده، رای‌ها با توجه به تفاوت ظرفیت سالن‌ها محاسبه می‌شود تا در حق هیچ فیلمی اجحاف نشود. وی خاطرنشان کرد: برای این کار مهدی شاه‌محمدی هم دبیر اجرایی است و کامران ملکی هم نماینده خانه سینما به عنوان ناظر حضور دارد و بررسی‌های دقیق برگه‌های رای انجام می‌شود تا همه چیز درست باشد و برگه‌ها دارای هولوگرام باشند. او با اشاره به حضور ۱۲ ناظر پای صنندوق‌ها و اینکه رای مثبت دو امتیاز، رای میانه یک امتیاز و رای منفی بدون امتیاز است، گفت: ‌ فقط بخش مسابقه ملی شامل این رای‌گیری است و تا به امروز تخلفی هم نداشته‌ایم. حسینی ادامه داد: از سانس ۱۴ تا ۲۲ رای فیلم‌های بخش مسابقه ملی شمارش و نتیجه در دو بخش اعلام می‌شود؛ یکی تا ساعت ۲۰ است که برای باز شدن فروش بلیت‌های صبح روز بعد نیاز است که فیلم‌های پرفروش مشخص شوند و نیز فیلم‌های پرمخاطب‌تر است که با توجه به حضور تماشاگر و پر شدن صندلی‌ها محاسبه می‌شود. اما آن بخش که به آرای تماشاگران مربوط است، رای‌ها با توجه به ظرفیت متفاوت سالن‌ها براساس یک فرمول دقیق محاسبه می‌شود که تا نیمه‌های شب کار ما طول می‌کشد.
کرد آنلاینکرد آنلاین18 ساعت قبل
عصر کرد - رضا رشیدپور مجری سابق «حالا خورشید» با یک برنامه ویژه شب یلدا به تلویزیون برمی‌گرددمجری «حالا خورشید» پس از ماه‌ها در شب یلدا برمیگردد «شب‌آرام» نام برنامه‌ ویژه شبکه سه برای شب یلدا است. برنامه‌ای که قرار است اجرای آن را رضا رشیدپور برعهده داشته باشد و با همکاری تیم «حالا خورشید» ساخته می‌شود. برنامه رضا رشیدپور در شب یلداپس از آن رشیدپور تصمیم گرفت از تلویزیون به سینما برود و یک فیلم سینمایی با موضوع مورد علاقه‌اش یعنی پرواز تهیه‌ کند. رضا رشیدپور سال گذشته هم «شب‌آرام» را به عنوان برنامه ویژه شب یلدا در دو شب متوالی روی آنتن برد. بیشتر بدانید: چهره جدید رضا رشیدپور که باعث تعجب مخاطبانش شد + عکسبیشتر بدانید: آیا تیپ جدید رضا رشیدپور و چاق شدنش ربطی به فیلم ساختنش دارد؟؟ بیشتر بدانید: خداحافظی رشیدپور با تلویزیون؟ / آغاز روزهای سخت رشیدپورمنبع: khabaronline. ir
ایلناایلنا6 ساعت قبل
برگزاری مراسم تشییع تورج شعبانخانی و توضیحات پرواز همای درباره لغو کنسرتش در خرم‌آباد از جمله اخباری است که امروز در سرویس فرهنگی خبرگزاری ایلنا منتشر شده است. تنها چیزی که می‌توانم به این نکته اضافه کنم این است که فرهنگ بسیاری از ملل ثروتمند متکثر است و این تکثر برای فرهنگ آنان مایه ارزش است. با وجود گیتار ابداعی‌ام، ‌ حال کوک بم‌تر این اجازه را می‌دهد تا آنها را به «بک‌گراند» موزیک ببرم و این یعنی اینکه توانایی چند برابر پیدا کرده‌ام. تورج شعبانخانی تشییع شد/ مردی که شباهتی به سلبریتی‌های امروز نداشت+عکستورج شعبانخانی (ترانه‌سرا، آهنگساز و خواننده پیشکسوت موسیقی پاپ) صبح امروز چهارشنبه ۲۰ آذرماه با حضور هنرمندان و علاقمندان موسیقی از مقابل تالار وحدت تشییع شد. علیه ما دسیسه چیدند و کنسرت لغو شدپرواز همای که طی روزهای گذشته کنسرتش در شهر خرم‌آباد لغو شده بود، درباره این علل اتفاق توضیح داد و به تشریح ماجرا پرداخت.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

خودشیرینی بس است آقای برزای؛ بازیکنی که می‌خواهد بدون پیراهن استقلال محبوب آنها باشد!

ایلنا12 ساعت قبل

نیروی هوایی آمریکا جنگنده‌های فروخته‌شده به ترکیه را بازخرید می‌کند

فارس13 ساعت قبل

حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

الف14 ساعت قبل

رد صلاحیت من پیشکش، فرمانده جنگ را چرا رد صلاحیت کردید؟

فرارو14 ساعت قبل

بازی و سرگرمی؛ تریلر بازی Babylons Fall

طرفداری6 ساعت قبل

پادکست حقوقی (۱) / آیا پول به پارکبان بدهیم یا نه؟

میزان‌آنلاین16 ساعت قبل

برد پیت اعلام کرد: ماه هاست که با هیچ زنی رابطه عاشقانه ندارم / از سال ۲۰۰۴ تا کنون اخبار را دنبال نمی‌کنم

انتخاب8 ساعت قبل

توصیه دادستان نظامی تهران به سربازان غایب

میزان‌آنلاین1 روز قبل

علت ازدحام جمعیت در خط یک مترو مشخص شد

اعتمادآنلاین14 ساعت قبل

انتقاد از سخنان عزیزجعفری/مردم انتخاب می‌کنند حتی اگر قرار باشد بین رئیسی و جلیلی رقابت شود

خبرآنلاین17 ساعت قبل