روحانی گفت بی‌مایه فطیر است؛ نشنیدیم/ انتقاد یک روزنامه اصلاح‌طلب از «بی‌تفاوتی»!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی

روحانی گفت بی‌مایه فطیر است؛ نشنیدیم/ انتقاد یک روزنامه اصلاح‌طلب از «بی‌تفاوتی»!

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
یک فعال اصلاح‌طلب تأکید کرد: چوب گرانی بنزین را روحانی و مدافعان وی می‌خورند.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

انتقاد یک روزنامه اصلاح‌طلب از «بی‌تفاوتی»!

روحانی گفت بی‌مایه فطیر است؛ نشنیدیم/ انتقاد یک روزنامه اصلاح‌طلب از «بی‌تفاوتی»! - 4

روزنامه اصلاح‌طلب آرمان ملی در تیتری کوتاه در صفحه اول شماره یکشنبه گذشته خود نوشت: «بی‌تفاوتی بدتر از تحریم»!

در متن مربوط به این تیتر پر کنایه اما حتی یک کلمه‌ی بی‌تفاوتی هم وجود ندارد و مخاطب با گزارشی کوتاه پیرامون FATF و انتقاد از عدم تصویب لوایح آن در ایران مواجه می‌شود. [۱]

*کلمه یا هشتگ «بی‌تفاوتی»، یکی از هشتگ‌های پر تکرار برخی شبکه‌های اجتماعی در روزهای اعلام تصمیم دولت برای گرانی بنزین و شکل‌گیری چند اغتشاش در کشور بود.

کلمه‌ای با این محتوا که مردمی که با اشرار و اغتشاشگران همراه نمی‌شوند باید شماتت شوند و رفتار آنها به بی‌تفاوتی نسبت به سرنوشت خود و دیگران معنی شود!

ما قضاوت درباره این تیتر عجیب، محتوای گزارش مربوط به آن و این همانی ظاهری این تیتر با اصرار عوامل برانداز و شرارت را بر عهده مخاطبان محترم وامی‌گذاریم …

برخی محافل تحلیلی از مدت‌ها قبل تأکید داشتند که رسانه‌های اصلاح‌طلب نقش ویژه‌ای در پیشبرد راهبرد جریان سیاسی خاص برای ایجاد «فتنه اقتصادی» و انکسار ذهنی مردم ایفا می‌کنند.

تحلیلی که عملکرد عجیب دولت برآمده از اصلاح‌طلبان در ماجرای تصمیم گران‌سازی بنزین بر عمق بدبینی‌های آن افزود …

***

انصاری:

چوب گرانی بنزین را روحانی و مدافعان وی می‌خورند

روحانی گفت بی‌مایه فطیر است؛ نشنیدیم/ انتقاد یک روزنامه اصلاح‌طلب از «بی‌تفاوتی»! - 16

غلامرضا انصاری فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت، در بخشی از یک مصاحبه تفصیلی با شماره یکشنبه گذشته روزنامه آرمان ملی در اشاره به اصرار دولت برای گران‌سازی بنزین گفته است: به هر صورت این مساله (گران‌شدن بنزین) توسط دولت اعلام شده و مجری طرح نیز دولت است از این رو مشخصا دولت هدف حملات و هجمه‌هاست. مشکلات کشور بخشی خارجی و بخش دیگر داخلی است. بخش خارجی معطوف به محاصره شدید و عمیق اقتصادی است که آمریکا و اذنابش برای ما ایجاد کرده و بخش داخلی آن نیز ناکارآمدی و فشل‌بودن سیستم اجرایی است.

او می‌افزاید: آقای روحانی باید اعلام کند که چند درصد از کارگزاران دولت برنامه‌های وی را قبول دارند و در انتخابات به او رای داده‌اند. برخی که امروز باید مدافع دولت باشند در مقابل دولتند. با چنین پشتوانه و پس‌زمینه از مدیران سطوح بالا و میانی دولت، چه کسی می‌خواهد از دولت حمایت کند؟ چوب این قضیه را آقای روحانی و مدافعان وی می‌خورند که رای سال ۹۲ و ۹۶ را برای او اخذ کردند.

انصاری تأکید می‌کند: هیچ توجیه و تفسیری نمی‌توان برای این وضعیت داشت و باید خود آقای روحانی و دست‌اندرکاران و تصمیم‌سازان دولت در این ارتباط اظهارنظر کنند.[۲]

*صحبت‌های درست انصاری در حالی است که رئیس‌جمهور، رئیس دفتر رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه در روزهای اعلام خبر گرانی بنزین تأکید کردند که این تصمیم دولت نیست، این تصمیم نظام است و تصمیم گران‌سازی بنزین با تأیید رهبر انقلاب بوده است!

سخنانی عجیب و فرصت‌طلبانه که البته با سخنان روز یکشنبه گذشته رهبر انقلاب مشخص شد که مسئله به هیچ‌وجه دستور یا خواسته ایشان نبوده است. [۳]

البته بایستی اشاره کرد که اصلاح قیمت بنزین در اصل خود یک تصمیم صحیح است که سال‌ها قبل بایستی اجرا می‌شود اما مسئله برای آقای روحانی و حامیان اصلاح‌طلب او از آنجا آغاز می‌شود که این تصمیم را عامدانه یا از روی سهو ولی بدون پیوست‌ها و الزامات عقلانی لازم انجام دادند.

پیوست‌هایی معقول مثل اقتراح قبل از اجرا، مشارکت دادن مردم، تشریح کامل طرح‌های تشویقی، پرداخت یارانه وعده داده شده قبل از اجرای طرح، جلوگیری از شیب یکباره قیمتی و ارائه مکانیزم‌های لازم برای نظارت بر قیمت‌ها که البته دولت محترم نه تنها در ماجرای گرانی بنزین هیچکدام از این اقدامات را انجام نداد بلکه حتی در مورد مهمی مثل نظارت بر قیمت‌ها نیز صراحتا اعلام داشته است که در این باره تأملاتی دارد! [۴]

باشد که بعد از این شاهد اقدامات مطلوب دولت در این زمینه باشیم …

***

روحانی گفت بی‌مایه فطیر است؛ نشنیدیم، بنزین گران شد!

روحانی گفت بی‌مایه فطیر است؛ نشنیدیم/ انتقاد یک روزنامه اصلاح‌طلب از «بی‌تفاوتی»! - 28

با اینکه گفته می‌شود تصمیم و اصرار دولت آقای روحانی برای گران‌سازی یک‌شبه بنزین؛ دچار اجرای خلق‌الساعه بوده و هیچ پیوست اطلاع‌رسانی در قبال آن وجود نداشته است اما نگاهی به سخنان رئیس‌جمهور در سفر استانی اخیر او نشان می‌دهد که اتفاقا آقای روحانی پیام‌های مهمی را در همین باره مخابره کرده است.

این رئیس‌جمهور روحانی بود که در نشست شورای اداری استان کرمان با اشاره به اخلال تحریم‌ها در صدور نفت و کاهش درآمدهای نفتی ایران گفته بود: شما بگویید از اول انقلاب تا الان کی بوده است که ما برای فروش نفت و حرکت کشتی ها نفتکش مشکل داشته باشیم؟ یک بار در جنگ تحمیلی بعثی‌ها علیه ایران در سال ۶۴ دوهفته نفت ما قطع شد آن هم به خاطر این بود که خارک دچار بمباران شد و دیگر هم تا آخر جنگ تکرار نشد.

او همچنین با کنایه تصریح می‌کند: یک نفر ناآشنا به بودجه می‌گوید خب نفت نفروشیم و بعدا می‌فروشیم؛ اشکال ندارد، همه معادن و منابعی که استفاده می‌کنیم درش را ببندیم و بعدها استفاده کنید. زمین کشاورزی -را- هم می‌توان مهر و موم کرد و بعدها کاشت کنیم و گازی را هم که به مردم می‌دهیم ببندیم و بعدا استفاده کنیم!

به گزارش مشرق، روحانی می‌گوید: وقتی امروز کشور با مشکلات فروش نفت مواجه می‌شود، چگونه باید کشور را اداره کنیم؟ ما بودجه سالیانه‌مان حدودا ۴۵۰ هزار میلیارد تومان است، البته امسال این رقم امسال کمی از این بالاتر هم می‌رود. دولت ۴۵۰ هزار میلیارد برای حل مشکلاتی مثل حقوق بازنشستگان، معلمان، کارمندان و حل مشکل معلولین خدمات می‌دهد. در این شرایط ما دو نیاز داریم اول نیاز به ریال داریم برای اینکه کشور را اداره کنیم. این ۴۵۰ هزار میلیارد از کجا به دست می‌آید؟

رئیس‌جمهور اصلاح‌طلبان می‌افزاید: این که می‌گویند دولت باید این کار را بکند چرا کار نکرد؟ و چرا این کار را با تأخیر انجام داد؟ «بی مایه فطیر است» بدون پول نمی‌توان کار کرد؛ چقدر می‌توانیم مالیات بگیریم. [۵]

*متأسفانه این بخش از صحبت‌های رئیس‌جمهور هرگز مورد توجه و اقتراح خواص و رسانه‌های کشور قرار نگرفت و صحبت‌هایی که پیش‌زمینه یکی از مهمترین تصمیمات دولت حسن روحانی محسوب می‌شد اما هرگز در گوش مؤذنان جامعه شنیده نشد.

این صحبت‌های رئیس‌جمهور در میزانی از اهمیت قرار داشت که برخی آنرا حاوی یک پیام به حاکمیت ارزیابی کردند … پیامی که می‌گوید با اوضاع موجود نمی‌توانم به کار ادامه دهم و نیاز به منابع جدید درآمدی دارم!

منابع جدیدی که بار بخشی از طرح‌های دولت مثل اعطای یارانه‌های جدید به مردم را قرار است به دوش بکشند.

صحبت‌های رئیس‌جمهور مبنی بر «بی‌مایه فطیر است»! همچنین در حالی است که صدها گفته از مسئولان بلندپایه دولتی وجود دارد که تأکید دارند اتکای بودجه دولت به نفت به حدود ۳۰ درصد رسیده و درآمدهای مالیاتی دولت نیز به بیش از ۲ و حتی ۳ برابر درآمد صادرات نفت (در بیشترین حالت) دست یافته است. [۶]

***

۱_ http: //www. armanmeli. ir/fa/print/main/۲۷۶۰۹۱

۲_ http: //www. armanmeli. ir/fa/print/main/۲۷۶۰۹۴

۳_mshrgh.ir/۱۰۱۰۷۷۱

۴_mshrgh.ir/۹۵۶۱۵۶

۵_mshrgh.ir/۱۰۰۹۴۳۸

۶_ mshrgh.ir/۱۰۰۹۴۳۸

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اصلاحات بن سلمان شکاف جامعه سعودی را بر ملا کرد

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه‎؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مقاله‌ای نوشت تغییراتی که محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی به بهانه اصلاحات و در پیش گرفتن سیاست باز در مقابل جهان اعمال کرده است, شکاف‌ها و تناقض‌های موجود در جامعه سعودی را بر ملا می‌کند. با بررسی تغییراتی که بن سلمان اعمال کرده است، تناقض‌ها و شکاف‌های بزرگی در جامعه سعودی آشکار می‌شود. این روزنامه نوشت پیشتر نیز برخی در جامعه سعودی خواستار تغییرات مشابهی بودند هرچند احتمال خشمگین شدن مردم آنان را نگران می‌کرد. گاردین در این مقاله به گزارش ماه گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر درباره افزایش سرکوب و تجاوزات از زمان روی کار آمدن بن سلمان بر سر قدرت اشاره کرده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که اصلاحات واهی بن سلمان با گسترش بازداشت‌ها و شکنجه مخالفان سیاست‌های او، هزینه سنگینی داشته است.

اروپا در آخر خط …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دیروز در وین و پشت میز مذاکرات یک سوال مهم مطرح شد، سوالی که از ۱۹ ماه پیش همچنان بی پاسخ مانده است، اکنون نیز ۵ ماهی بیشتر به دو ساله شدن خروج آمریکا از برجام باقی نمانده است؛ خروجی که اروپای به ظاهر نگران در واکنش به آن از یک سو با صدور بیانیه از ۱۱ تعهدی گفتند که براساس آن هم باید پول نفت، گاز و محصولات پتروشیمی تامین می‌شد و هم سرمایه گذاری، حمل و نقل، هوانوردی و دریا نوردی تسهیل می‌شد …

نحوه تعیین نرخ عوارض نوسازی مشخص شد

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
همچنین در تبصره این ماده آمده است: مؤدیانی که از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون ظرف مدت یکسال نسبت به تعیین تکلیف نحوه پرداخت عوارض نوسازی معوق خود اقدام نمایند، مشمول بخشودگی جرایم عوارض می‌شوند. تصویب اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولتنمایندگان مجلس با یک فوریت طرح اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولت موافقت کردند. نماینده مردم اصفهان افزود: از آنجا که هزینه سفر‌های خارجی از محل بیت المال تهیه می‌شود، لازم است در شرایطی که بسیاری از مردم در تامین نیاز‌های اساسی خود دچار مشکل هستند تامین هزینه سفر‌های خارجی نظام‌مند و علت سفر نیز مشخص شود. رئیس جمهور یک ساعت فرصت خواهد داشت در خصوص بودجه و مسائل مختلف کشور سخنرانی کند و سپس لایحه بودجه را تقدیم رئیس مجلس خواهد کرد. به گفته آقای نوبخت بودجه امسال نسبت به بودجه سال گذشته بیش از ۵ درصد رشد داشته است.

ببینید | پیام واضح آیت الله خامنه‌ای به داعش و آمریکا در فیلم سایت سردار قاسم سلیمانی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
استان گیلان دیر زمانی است که جزء مقاصد اصلی گردشگران بوده است. طبیعت بی‌نهایت زیبای آن که از یک سو به البرز می‌رسد و همچنین سرسبزی و شور زندگی که در این استان در جریان است، همواره مشوق خوبی برای جذب طبیعت دوستان بوده است.

مخالفت دوسوم اعضای مجمع با تصویب پالرمو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خبر تکمیل می‌شود. آقای حسین مظفر در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما تاکید کرد: در ابتدای بررسی لوایح «پالرمو» و «سی اف تی» در مجمع، ترکیب موافقان و مخالفان تصویب آن، پنجاه به پنجاه بود، اما به تدریج به شمار مخالفان افزوده شد و اکنون دو سوم اعضا با تصویب این لوایح مرتبط با اف‌ای تی اف مخالفند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به رد لایحه پالرمو در جلسات غیررسمی مجمع تشخیص گفت: این موضوع فردا (یکشنبه) در نشست یکی از کمیسیون‌های مجمع بار دیگر بررسی می‌شود. وی تاکید کرد: مسکوت گذاشتن این لایحه در مجمع تشخیص تنها با هدف فرصت دادن به دولت برای چانه زنی با اروپایی‌ها به منظور اجرای تعهدات برجامی آنان بود، اما با توجه به اثبات بدعهدی اروپایی‌ها، دیگر هیچ ابهامی برای مجمع در رد این لوایح وجود ندارد. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش بینی کرد: تکلیف این دو لایحه تا قبل از پایان ضرب الاجل گروه اقدام مالی علیه کشورمان در مجمع، مشخص و رد خواهد شد.

ده‌ها هزار نفر از مردم الجزایر تظاهرات کردند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در کمتر از یک هفته به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، معترضان الجزایری بیش از هر زمان دیگری قاطع هستند. ما تنها الجزایر آزاد می‌خواهیم. زن دیگری می‌گوید نه به انتخابات، نه به این دولت که فرزندان ما را زندانی می‌کند. این شخصیت‌ها از زمان استقلال الجزایر در سال ۱۹۶۲ در راس قدرت هستند. تظاهرات روز گذشته یکی از قابل توجه‌ترین اعتراضات از زمان آغاز جنبش اعتراضی الجزایر در ماه فوریه بود. مناظره میان نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری در الجزایر کاملا بی سابقه است. سیاست خارجی و تمامیت ارضی نیز از دیگر مسائل مطرح شده در این مناظره بود.

نظرها

اخبار بیشتر