جای خالی مخازن کفش و لباس در سطح شهر | تصاویری از مخازن لباس در دنیا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. اجتماعی
جای خالی مخازن کفش و لباس در سطح شهر | تصاویری از مخازن لباس در دنیا

جای خالی مخازن کفش و لباس در سطح شهر | تصاویری از مخازن لباس در دنیا

همشهریخبرگزاری همشهری |
وقتی صحبت از زباله و تفکیک آن از مبدا می‌شود، پیش‌نیازها باید فراهم شود؛ با مخازن اهدای لباس می‌توان در تامین پوشاک خیریه، کاهش پسماند، بهبود چهره شهر و زندگی بهتر، کمک به زمین پاک، صرفه‌جویی در مواد اولیه، کاهش مصرف آب، گازهای گلخانه‌ای کمتر، جلوگیری از هدررفت انرژی و اشتغالزایی زنجیره‌وار شریک شد.

همشهری آنلاین- ندا شریف: دیدن منسوجات در هر گوشه از شهر و مخلوط شدن آن‌ها با زباله‌ها آزاردهنده است. به خصوص اگر بدانیم برای تولید یک تی شرت کتانی ۲۷۰۰ لیتر آب مصرف می‌شود.

کفش و لباس می‌توانند تا ۲۰۰ سال در طبیعت باقی بمانند و موقع تجزیه در محل‌های دفن زباله، گاز سمی آزاد ‌کنند. آن‌ها هنگام ترکیب با بقیه زباله‌ها تجزیه می‌شوند و گازهای متان و دی اکسید کربن وارد محیط می‌کنند. در واقع محل‌های دفن زباله سومین منبع بزرگ متان در روی زمین ‌است.

بازیافت کفش و لباس با سه مزیت اصلی تامین بودجه برنامه‌های خیرخواهانه، کاهش زباله‌های جامد و ایجاد محرک‌های اقتصادی و اشتغال انجام‌پذیر است. این مهم با تعبیه مخازن کفش و لباس به صورت اصولی قابل اجراست، پدیده‌ای که در بسیاری از کشورهای پیشرفته مرسوم است.

مخازن لباس، سطل‌های بزرگی هستند که لباس‌ها جهت اهدا به موسسه‌های خیریه، حمایت مالی از بیماری‌های صعب‌العلاج، تامین پوشاک کارتن خواب‌ها مخصوصا در فصل سرما یا به منظور بازیافت در سطح شهر تعبیه می‌شوند. ‌آن‌ها در پارکینگ، پمپ بنزین‌، ایستگاه‌های مترو، مراکز خرید یا حتی داخل فروشگاه‌های بزرگ و هر جایی که مردم تجمع می‌کنند، قابل نصب هستند تا جمع‌آوری، حمل، تفکیک و پردازش لباس‌ها راحت‌تر انجام شود.

همه ما لباس‌ها یا پارچه‌هایی از قبیل پرده و روتختی داریم که دیگر نمی‌خواهیم از آن‌ها استفاده کنیم. لباس‌ها و پارچه‌هایی که در شرایط خوبی قرار دارند، می‌توانند برای استفاده مجدد اهدا یا فروخته شوند و موادی که مناسب برای دیگری نیستند قابل بازیافت و استفاده در وسایلی جدید مانند کوسن، صندلی ماشین، نمد، پارچه‌های صنعتی دستمال‌های تمیزکننده، زیرانداز و عایق هستند.

اگر میانگین عمر یک لباس فقط سه ماه بیش‌تر شود، رد پای کربن، آب و نیز تولید زباله ۱۰-۵ درصد کاهش پیدا می‌کند اما متاسفانه در حال حاضر فقط ۲۰ درصد لباس‌ها مجدد استفاده یا بازیافت می‌شوند و کمتر از یک درصد لباس‌های جمع‌آوری شده تبدیل به نخ و الیاف می‌شوند. با آن که تقریبا ۱۰۰ درصد پارچه و پوشاک قابل بازیافت هستند اما مابقی راهی محل‌های دفن زباله می‌شوند.

این مسئله با مخازن پوشاک قابل حل است. به خصوص اگر به این سطل‌ها به دید مخازن اهدای لباس نگاه کنیم نه زباله، در این صورت حتی لوازم و متعلقات لباس‌ها هم قابل استفاده خواهند بود.

هم اکنون برندهای معروف مثل اچ اند ام، زارا، لیوایز تخفیف‌های خاصی در برنامه بازیافت برای مشتریان خود قائل می‌شوند.

با تحویل هر کیسه لباس قدیمی یا ناخواسته به یکی از فروشگاه‌های H & m یک کوپن تخفیف ۵ پوندی به مشتری داده می‌شود. جالب آن که برای دریافت این کوپن نیازی به داشتن محصولات صرفا اچ اند ام نیست. می‌توان انواع منسوجات حتی پرده‌ها را نیز اهدا کرد با این استدلال که هر پارچه‌ای بازیافت می‌شود.

بیاییم از تجربه سایر کشورها با سال‌ها تجربه در زمینه صنعت نساجی بازیافتی جهت تولید لباس‌های جدید و باکیفیت استفاده کنیم. آن‌ها با ایجاد مراکزی برای تفکیک، شتسشو، درجه‌بندی لباس‌ها، فروش یا ارسال اقدام می‌کنند حتی افراد کم توان را در این مراکز به کار می‌گمارند بطوری که درآمد حاصل از آن صرف خود این افراد می‌شود.سطل زباله هوشمند برای آموزش تفکیک زباله جمع‌آوری زباله با سطل‌های زباله هوشمند

شرایط لازم برای لباس‌هایی که توسط شهروندان داخل مخازن انداخته می‌شوند این است که باید تمیز، تا شده و بسته‌بندی شده یا داخل نایلون باشند. مخازن تمیز و قابل قفل بوده و لباس‌ها و مخازن برای جلوگیری از کپک‌زدگی حتما خشک باشند. همچنین لازم است که اجسام دیگر داخل مخزن انداخته نشوند و تعداد مخازن به اندازه کافی باشند به طوری که با کمترین مسافت در دسترس قرار گیرند.

با بانک یا مخازن اهدای لباس، این امکان فراهم می‌شود تا همه ما در تامین پوشاک خیریه، کاهش پسماند، بهبود چهره شهر و زندگی بهتر، کمک به زمین پاک، صرفه‌جویی در مواد اولیه، کاهش مصرف آب، گازهای گلخانه‌ای کمتر، جلوگیری از هدررفت انرژی و اشتغالزایی زنجیره‌وار شرکت کنیم. هم اینک سهم هر یک از ما در این چرخه چقدر است؟

جای خالی مخازن کفش و لباس در سطح شهر | تصاویری از مخازن لباس در دنیا - 12

مخزن لباس

جای خالی مخازن کفش و لباس در سطح شهر | تصاویری از مخازن لباس در دنیا - 14

مخزن لباس

جای خالی مخازن کفش و لباس در سطح شهر | تصاویری از مخازن لباس در دنیا - 16

مخزن لباس

جای خالی مخازن کفش و لباس در سطح شهر | تصاویری از مخازن لباس در دنیا - 18

مخزن لباس

جای خالی مخازن کفش و لباس در سطح شهر | تصاویری از مخازن لباس در دنیا - 20

مخزن لباس

جای خالی مخازن کفش و لباس در سطح شهر | تصاویری از مخازن لباس در دنیا - 22

مخزن لباس

جای خالی مخازن کفش و لباس در سطح شهر | تصاویری از مخازن لباس در دنیا - 24

مخزن لباس

جای خالی مخازن کفش و لباس در سطح شهر | تصاویری از مخازن لباس در دنیا - 26

مخزن لباس کد خبر ۴۶۲۸۵۹

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بدون تعارف

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، جراح حاذقی که دو تا رکورد دارد یکی در تعداد جراحی هایش که به چند هزار تا میرسد و دومی در اخلاق و مرام است.

ادامه فعالیت سامانه بارشی در کشور

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
آقای امیر سرکرده در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: پیش بینی می‌شود امروز بر شدت بارش‌ها افزود شود. وی گفت: شدت بارش‌ها در استان‌های حاشیه زاگرس، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، نواحی غربی استان اصفهان و شمال استان فارس بیشتر خواهد شد. سرکرده افزود: پیش بینی می‌شود بالا آمدن آب رودخانه‌ها و آبگرفتگی معابر را در این استان‌ها داشته باشیم. کارشناس هواشناسی گفت: امروز در استان‌های غربی کشور از جمله آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام و همچنین در بوشهر بارش خواهیم داشت. آقای سرکرده افزود: به تدریج این سامانه روز دوشنبه از نواحی غربی عبور و کشور را ترک می‌کند، اما سامانه بارشی جدیدی از جنوب و جنوب غرب، وارد کشور می‌شود که روز دوشنبه و سه شنبه کل نیمه جنوبی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

مسابقه فرشتگان و ستارگان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فرشتگان ارمغان با نتیجه ۶ بر ۵ ستارگان هنر را بردند و بعد از پیروزی با پرچم ایران دور افتخار زدند، سجده شکر گذاشتند و گریه کردند برای ایران. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداو سیما؛ امروز یکسری فرشته با یکسری ستاره مسابقه داشتند، یکی از این فرشته‌ها اسمش محمد است که به سندروم دان مبتلاست و هرکدام از آنها یک نوع معلولیت داشتند ولی برای اینکه خودشان را نشان دهند، حسابی گرم کردند. در نتیجه فرشتگان ارمغان با نتیجه ۶ بر ۵ ستارگان هنر را بردند و لحظات زیبایی را بعد از این بازی به نمایش گذاشتند و بعد از پیروزی با پرچم ایران دور افتخار زدند، سجده شکر گذاشتند و گریه کردند برای ایران.

بهره برداری از بزرگراه شهید نجفی رستگار

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
مرحله‌ی نخست این طرح بزرگراه امام رضا را به آزادگان متصل و بار ترافیکی مناطق ۱۵ و ۲۰ را روان می‌کند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرحله دوم این بزرگراه به مسافت چهارکیلومتر پایان امسال به بهره برداری می‌رسد.

شگرد‌های جدید کلاهبرداری در فضای مجازی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، پلیس فتا می‌گوید: کلاهبرداری‌های فضای مجازی همیشه در حال تغییر شکل است، یعنی هر روز به یک روشی اقدام به خالی کردن حساب‌ها می‌کنند. حالا کلاهبرداران در اقدامی تازه، با رصد کردن مباحث داغ جامعه، با یک روش هشداری در خصوص طرح بسته معیشتی به مردم پیامک می‌زنند که شما در حال حذف شدن از این بسته هستید و لطفا به این سایت مراجعه کنید. در روش دوم کلاهبرداران می‌گویند: چنانچه در بسته طرح معیشتی قرار نگرفته‌اید به این صفحه مراجعه کنید و بعد هم حساب طرف را خالی می‌کنند. پلیس فتا می‌گوید: مردم برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانند به پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا به نشانی www. cyberpolice. ir مراجعه کنند.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
مومنی با بیان اینکه ۶۶ درصد از جمعیت کشور و ۶۸ درصد بانوان برای پیشگیری از اعتیاد اعلام آمادگی کرده‌اند، گفت: بخشی از دانش آموزان اعلام کردند که به دلیل رد نکردن پیشنهاد مصرف مواد، معتاد شده‌اند، اما مقاومت زنان در برابر پیشنهاد مصرف مواد مخدر ۳ برابر است. وی افزود: باید تلاش گسترده‌تری در حوزه اعتیاد بانوان انجام دهیم و در هر استانی که ظرفیت آن را داشته باشیم، مراکز درمانی بانوان معتاد را تأسیس خواهیم کرد. معصومه ابتکار در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری میان این نهاد و ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در حوزه اعتیاد بانوان؛ مهم‌ترین رویکرد، پیشگیری و تلاش برای افزایش تاب آوری اجتماعی است. وی گفت: وزارت علوم، آموزش پرورش، رسانه ملی، تشکل‌های غیر دولتی و دیگر دستگاه با ما در این طرح همکاری داشته‌اند. موضوع این تفاهم نامه کار‌های پیشگیرانه در حوزه اعتیاد زنان و ارتقای خدمات درمانی و بازتوانی بانوان معتاد بوده و طول مدت آن نیز دو سال است.

نظرها

اخبار بیشتر