«توئیتر»؛ ابزار حمله ترامپ به منتقدان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. بین‌المللی
«توئیتر»؛ ابزار حمله ترامپ به منتقدان

«توئیتر»؛ ابزار حمله ترامپ به منتقدان

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
امروزه بسیاری از سیاستمداران جهان با حضور در شبکه‌های اجتماعی و از جمله توئیتر تلاش دارند تا از این ظرفیت برای بیان دیدگاه‌های خود درباره موضوع‌های مختلف نهایت استفاده را ببرند اما رئیس جمهوری امریکا را شاید بتوان از برخی جهات یک سیاستمدار رکوردشکن در توئیتر دانست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، نیویورک تایمز در یگ گزارش مفصل با تحلیل توئیت‌های «دونالد ترامپ» به این نتیجه رسیده که وی بسیاری از این رکوردها را از زمان مطرح شدن موضوع استیضاح، به خود اختصاص داده است. ترامپ همچنین از نظر خودستایی، حمله به دیگران و انتشار اخبار جعلی توئیتری نیز رکوردهایی را در اختیار دارد و حتی گفته می‌شود در بخشی از توئیت‌های ترامپ، نشانه هایی از جاسوسی، توطئه و نژادپرستی هویداست.

۱۲هزار توئیت ریاست جمهوری

دونالد ترامپ حساب توئیتری خود را در مارس ۲۰۰۹ باز کرد و از آن زمان تاکنون بیش از ۴۵هزار توئیت انجام داده که البته برخی از آنها ریتوئیت (RTs) بوده است ولی طبق گزارش نیویورک تایمز، تعداد توئیت‌های اوریجینال ترامپ تا ۱۲ اوت ۲۰۱۹ حدود ۳۴هزار و ۷۳۲عدد بوده است.

«کارن یوریش» یکی از روزنامه نگاران نیویورک تایمز در گزارش خود به تحلیل توئیت‌های ترامپ از زمان ورود وی به کاخ سفید یعنی ۲۰ژانویه ۲۰۱۷ تاکنون پرداخته و نوشته است: ترامپ در مدتی بیشتر از ۳۳ماه بیش از ۱۲هزار توئیت انجام داده است و البته اگر بازه رقابت وی برای ورود به کاخ سفید را هم در نظر بگیریم این تعداد به بیش از ۱۷هزار توئیت می‌رسد. این روزنامه نگار با آنالیز دیتای اکانت توئیتری ترامپ، به آمارهای جالبی درباره وی دست یافته است. طبق این گزارش، دونالد ترامپ در میان رؤسای جمهور جهان بیشترین میزان استفاده از توئیتر را در بازه زمانی ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ داشته و جالب اینجاست که وی برای انجام توئیت‌های رسمی‌اش هیچ تیمی هم ندارد و شخصا توئیت‌ها را انجام می‌دهد درحالی که باراک اوباما رئیس جمهوری سابق امریکا در زمان ریاست جمهوری خود برای توئیت‌هایش از یک تیم ویژه کمک می‌گرفت. همچنین این گزارش نشان می‌دهد رئیس جمهوری امریکا ۶۶میلیون فالوئر دارد درحالی که تعداد فالوئرهای اوباما هم‌اکنون بیش از ۱۱۰میلیون نفر است و به این ترتیب پرفالوئرترین اکانت توئیتی را به خود اختصاص داده است. وی که تاکنون ۱۵هزار و ۶۸۵توئیت انجام داده، از این ظرفیت بیشتر برای قانونگذاری و بیان سیاست‌های خود و همچنین پاسخ به مطالبات عمومی درباره اقتصاد و اشتغال استفاده کرده است.

هر روز ۳۶ توئیت

یکی از موضوع‌های جالب دیگری که در تحلیل روزنامه نیویورک تایمز مورد توجه قرار گرفته، متوسط تعداد توئیت‌های روزانه ترامپ است درحالی که ترامپ در روزهای آغازین ریاست جمهوری اش روزانه ۹توئیت انجام می‌داد ولی به تدریج این رقم افزایش پیدا کرد.

طبق این گزارش، از زمانی که موضوع استیضاح به میان آمده، تحرک توئیتری ترامپ بیش از همیشه شده است چرا که قبل از کلید خوردن ماجرای استیضاح، وی به طور متوسط روزانه ۱۸بار توئیت می‌کرد ولی حالا این تعداد دوبرابر شده و ترامپ اکنون به طور متوسط روزانه ۳۶توئیت انجام می‌دهد. طبق این تحلیل، ۵روز بعد از کلید خوردن استیضاح یعنی ۲۹ سپتامبر، تعداد توئیت و ریتوئیت‌های روزانه ترامپ رکورد زد و حتی به ۴۸ توئیت در یک روز رسید. یکی دیگر از رکوردهای ترامپ، انجام ۳۳توئیت تنها در ۲۰ دقیقه است.

دموکرات‌ها در تیررس ترامپ

در گزارش نیویورک تایمز رفتار توئیتری ترامپ مورد بررسی قرار گرفته و درآن آمده است که حدود نیمی از پست‌های توئیتری این رئیس جمهوری در سیاست خارجی، حمله به یک فرد، گروه، شهر یا موضوع بوده است. طبق این گزارش، ترامپ نخستین حمله توئیتری را روز سوم ریاست جمهوری اش در کاخ سفید انجام داد و عملا به معترضان به انتخاب وی حمله کرد. وی در سال نخست ریاست جمهوری اش با ۱۱۵۰ توئیت به دیگران حمله کرد و انتظار می‌رود در سال آینده نیز با همین تعداد توئیت به مخالفانش حمله کند. بیشترین اهداف وی را دموکرات‌ها، رسانه‌های خبری و کسانی تشکیل می‌دهند که در تحقیق و تفحص پروژه‌های مربوط به روسیه دخالت دارند. ترامپ در ۵هزار و ۸۸۹ توئیت به اهدافی همچون Federal Reserve (یک گروه که درباره نقش روسیه در انتخابات امریکا و پیروزی دونالد ترامپ تحقیق می‌کرد) حمله کرده است. همچنین این گزارش نشان می‌دهد شهرهایی که ساکنان آن بیشتر طرفدار دموکرات‌ها بوده‌اند هدف حمله توئیتری ترامپ قرار گرفته‌اند.

تاکنون ترامپ۴هزار و ۴۹۶ حمله توئیتری علیه دموکرات‌ها، رسانه‌ها و مؤسسات تحقیق و تفحص انجام داده است. به‌عنوان مثال ترامپ به ۴ نماینده کنگره به‌دلیل رنگ پوست‌شان توهین کرد و البته این اولین بار نیست که از توئیتر برای حمله به گروه‌های اقلیت استفاده کرده و آخرین بار هم نخواهد بود چراکه تاکنون ۸۵۱ حمله به گروه‌های اقلیت در کشور امریکا، کنگره و … داشته است. وی همچنین در ۳۶ توئیت رسانه‌ها را «دشمن مردم» خوانده و «جف بزوس» مدیرعامل آمازون و مالک واشنگتن پست را بارها در توئیت‌های خود مورد حمله قرار داده است. ترامپ همچنین تاکنون در ۵۷۰ توئیت به مهاجران حمله کرده و تعداد حمله‌های توئیتری وی به کشورهای دیگر ۲۳۳ مورد بوده است.

بخشی دیگر از توئیت‌های وی به خودستایی یا تعریف از یک شخص یا شیء مربوط می‌شود. وی تاکنون ۲۰۲۶ بار در توئیت‌ها از خودش تعریف کرده و در ۲۶ توئیت خودش را رئیس جمهوری محبوب خوانده و ۱۳۲بار دیکتاتورها را ستایش کرده است.

توئیت‌های دروغ ترامپ

گزارش نیویورک تایمز نشان می‌دهد که ترامپ در زمینه انتشار توئیتری اخبار جعلی یا ادعاهای دروغ نیز در میان سیاستمداران یکه تاز است. وی حالا بیش از همیشه اخبار و ادعای توئیتری غلط منتشر می‌کند و تعداد آن روزانه به ۱۴عدد رسیده است.

وی با نزدیک شدن به هزارمین روز از حضورش در دفتر ریاست جمهوری یعنی تا ۹ اکتبر مصادف با ۹۹۳امین روز حضورش در دفتر ریاست جمهوری ۱۳هزار و ۴۳۵ ادعای غلط یا گمراه‌کننده توئیتری داشته است که بسیاری از این ادعاهای توئیتری به «جو بایدن»، رقیب اصلی وی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ و همچنین ماجرای اوکراین بازمی گردد. وی از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۲۰۴ ادعای توئیتری دروغ با مضمون «امروز امریکا بهترین اقتصاد تاریخ کشور را دارد»، داشته است.

طبق این گزارش، ترامپ برای ریتوئیت کردن نیز هیچ تلاشی برای شناسایی اکانت‌های حقیقی از فیک انجام نمی‌دهد و درمجموع مطالب ۲۱۷ اکانت که توسط توئیتر تأیید نشده را ریتوئیت کرده که حداقل ۱۴۵مورد از این اکانت‌ها حاوی مطالب افراط‌گرایی و توطئه‌آمیز بوده است. یکی دیگر از موارد این گزارش، تعداد بالای فالوئرهای تقلبی ترامپ است. در اکتبر ۲۰۱۸ مشخص شد که ۶۱ درصد فالوئرهای ترامپ روبات، اسپم، اکانت‌های غیرفعال و تبلیغات هستند که از آنها با نام فالوئرهای فیک یاد می‌شود و این رقم تاکنون نسبت به همه سیاستمداران امریکایی در توئیتر بالاتر بوده است. جالب است بدانید در جولای ۲۰۱۸، توئیتر مقابله با روبات‌های فعال در توئیتر را آغاز کرد. این روبات‌ها به طور اتومات ریتوئیت انجام می‌دهند یا برخی توئیت‌ها را لایک می‌کنند. با این اقدام توئیتر بسیاری از کاربران به‌صورت میلیونی کاربران خود را از دست دادند که ترامپ هم جزو همین افراد بود.

توئیتر ترامپ نسبت به سایر سیاستمداران امریکا، درصد بالاتری روبات داشته و حاوی اخبار جعلی بیشتری است چراکه در انتخابات ۲۰۱۶ روبات‌های مرتبط با اکانت‌های توئیتری روسی، توئیت‌های ترامپ را در روزهای سرنوشت ساز منتهی به انتخابات ۵۰۰ هزار بار ریتوئیت کردند درحالی که توئیت‌های هیلاری کلینتون در همین بازه زمانی تنها ۵۰ هزار بار ریتوئیت شدند. همچنین گفتنی است که سیاستمدارانی با درصد بالای فالوئر فیک پس از ترامپ «جری براون» با ۵۰ درصد، هیلاری کلینتون با ۴۳٫۸ درصد، مایک پنس با ۴۱٫۵ درصد، ال گور با ۴۱ و باراک اوباما با ۴۰٫۹ درصد هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف4 ساعت قبل
البته طبق همین قانون اساسی یک مهلت ۱۵ روزه به او داده شد تا گزینه جدید نخست وزیری را به پارلمان عراق معرفی کند. نکته بعدی در روند انتخاب نخست وزیر عراق٬ پیشنهاد گزینه برای تصدی این سمت است. همچنین «نسیم عبدالله»، عضو این ائتلاف در پارلمان عراق دیشب اعلام کرد که فراکسیون‌های پارلمانی عراق بر سر نامزدی دو فرد جهت تصدی منصب نخست‌وزیری عراق به توافق رسیده‌اند؛ البته او از افشای نام دو فرد مذکور خودداری کرد. در صورت شناسایی و معرفی نامزد یا نامزدهای نخست‌وزیری، پارلمان عراق در اسرع وقت برای رأی‌گیری در این خصوص، تشکیل جلسه خواهد داد. البته نباید نقش مرجعیت عراق را در مدیریت این بحران نادیده گرفت.

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

فراروفرارو12 ساعت قبل
هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن استجزییات ماجراسخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده‌اند. واکنش نخست وزیر عراقعادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد. به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است. تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده‌اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده‌ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
بر اثر آتش سوزی در ناو هواپیمابر آدمیرال کوزنتسف روسیه که تنها ناو هواپیمابر این کشور و در حال تعمیر است یک نفر مصدوم و سه نفر هم مفقود شدند. حریق در ابتدا محدوده‌ای به وسعت ۲۰ متر مربع را در برگفت و سپس تا محدوده ۶۰۰ متر مربع گسترش یافت. در زمان حاضر چندین واحد آتش نشانی برای اطفاء حریق در ناو آدمیرال کوزنتسف تلاش می‌کنند. ناو هواپیمابر ادمیرال کوزنتسف از دو سال پیش در حال تعمیر است و ۴۰۰ نفر برای تعمیر و نوسازی آن کار می‌کنند. آدمیرال کوزنتسف تنها ناو هواپیمابر روسیه ساخته شده در زمان اتحاد جماهیر شوروی می‌باشد و سال ۱۹۹۱ همزمان با فروپاشی کار خود را آغاز کرد و در عملیات ضدتروریستی روسیه در سوریه هم که در مهر ماه سال ۱۳۹۴ آغاز و دو سال جریان یافت، شرکت داشت.
تسنیمتسنیم21 ساعت قبل
یادداشت دیپلماتیک مربوط رسما به «گزه‌ آندرهاس‌ فون گایر» سفیر آلمان در مسکو که امروز در همین رابطه به وزارت امور خارجه روسیه احضار شده بود، تحویل داده شد. در اوایل ماه دسامبر دولت آلمان دو دیپلمات روس را «عنصر نامطلوب» اعلام کرده و از این کشور اخراج کرد. در آن زمان «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان اعلام کرده بود که برلین این حق را برای خود محفوظ می‌داند که اقدامات بعدی علیه روسیه، از جمله اعمال تحریم را در نظر بگیرد. وزارت امور خارجه روسیه نیز در واکنش به این مسئله هشدار داده بود که در حال بررسی مجموعه‌ای از اقدامات تلافی جویانه در رابطه با اخراج دو مقام سفارت روسیه در آلمان است. در بیانیه وزارت خارجه روسیه تاکید شده بود که اظهارات طرف آلمانی درباره علت اخراج دیپلماتهای روسی از برلین کاملا بی اساس و اقدامی غیردوستانه ارزیابی می‌شود.
رکنارکنا1 روز قبل
این‌ها چنین افرادی هستند به همین خاطر می‌گویم استقلال از چاله به چاه نیفتد. حالا آقایان شده‌اند غمخوار استقلال و جواد زرینچه. ‌نمی‌خواست قهرمان آسیا شودصراحتا در خبرورزشی می‌گویم فتح‌ا … زاده نمی‌خواست استقلال با حجازی قهرمان آسیا شود. در اردو برای سهراب بختیاری‌زاده و چند بازیکن دیگر حرف درآوردند و جو تیم را برهم ریختند تا استقلال قهرمان آسیا نشود. فتح‌ا … زاده نمی‌خواست و نگذاشت استقلال با حجازی قهرمان آسیا شود. قهرمانی آسیااستقلال می‌تواند قهرمان آسیا شود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- انتخابات پارلمانی زود هنگام در انگلیس از ساعت ۷ صبح روز پنجشنبه به وقت لندن آغاز شده و تا ساعت ۲۲ ادامه خواهد داشت. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ انتخابات پارلمانی زودهنگام در انگلیس از ساعت ۷ صبح روز پنجشنبه به وقت لندن آغاز شده است. بیشتر بخوانید: «بوریس جانسون»، نخست وزیر انگلیس از رای دهندگان درخواست کرده تا در این انتخابات به حزب محافظه‌کار رای دهند. چالش‌ها بر سر نحوه خروجج انگلیس از اتحادیه اروپا پیش از این سبب سرنگونی کابینه‌های «دیوید کامرون» و «ترزا می» شد. مقامات و تحلیلگران، این انتخابات را که به نوعی نحوه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را نیز تعیین خواهد کرد، بسیار سرنوشت‌ساز توصیف کرده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر