تأمین منافع ملی در پی مقاومت و مبارزه با فساد/ بدخواهان به کمپین مبارزه با فساد قوه قضائیه اقرار کردند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین

تأمین منافع ملی در پی مقاومت و مبارزه با فساد/ بدخواهان به کمپین مبارزه با فساد قوه قضائیه اقرار کردند

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- کمپین مبارزه با فساد قوه قضائیه نیز اقرار بدخواهان و دشمنان را در پی داشته است؛ فرایندی که تا زمان رسیدن به چشم‌انداز‌های مدنظر نظام اسلامی، دچار توقف، تطور و دگرگونی نخواهد شد. تاریخ انتشار: 08:48 - 27 آبان 1398 - کد خبر: ۵۶۸۷۷۶

تأمین منافع ملی در پی مقاومت و مبارزه با فساد/ بدخواهان به کمپین مبارزه با فساد قوه قضائیه اقرار کردند - 1

به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، به نقل از روزنامه حمایت، فرهنگ مقاومت و مبارزه در انقلاب اسلامی، امری نهادینه‌شده و آرمانی است و با مفهوم مقدس «جهاد» برابری می‌کند. این مقاومت جهادگونه برخلاف آنچه آمریکا و متحدانش در پی جلوه دادن آن هستند، با احساسات و تفکرات سطحی ارتباطی ندارد، بلکه از پشتوانه منطقی، عقلی و مبتنی بر تجارب تاریخی برخوردار است. این واژه از سوی دشمنان جمهوری اسلامی در حالی موردانتقاد و هجمه قرارگرفته است که در فرهنگ غربی، واژگان مترادف با آن را بسیار می‌توان دید که «جنگیدن برای هدف»، «مبارزه برای آرمان و ارزش» و … بخشی از آن به شمار می‌رود. بر این مبنا، مقابله و مواجهه جمهوری اسلامی را می‌توان و باید رکنی از ارکان ارزشی انقلاب به شمار آورد که از نحوه سوگیری و رویکرد منظومه غرب، حقانیت و درستی مسیری که ایران در حال پیمایش آن است، مشخص می‌شود.

برای مقابله با این سیاست غیرقابل خدشه، کاخ سفید به‌ویژه در سه سال گذشته طی دو مقطع کوشید تا مقاومت ایران را در هم شکسته و جمهوری اسلامی را به‌زعم خود وادار به کوتاه آمدن در برابر مطالبات نامشروع خود کند. اولین مقطع، به تحریم‌های شدید و بی‌سابقه و دومین مورد، به پروپاگاندای گسترده برای هجمه نظامی بازمی‌گردد. واشنگتن در هر دو مقطع با ناکامی مواجه شد، چراکه ایران، خواسته آمریکا برای آمدن پای میز مذاکره که منظور از همه این تدابیر بود را با قاطعیت و به‌دفعات مکرر، رد کرده است. واشنگتن از طریق واسطه‌های اروپایی بار‌ها به ایران پیغام فرستاد که بر سر مؤلفه‌های نظامی و منطقه‌ای گفتگو کند، اما منظور آن‌ها از طرح این موضوع، تنها این دو مؤلفه نبود، بلکه زدن «منافع ملی» و «قدرت» جمهوری اسلامی را مطمح نظر داشتند.

قدرتی که ایران اسلامی بدون تکیه‌بر قدرت‌های جهانی کسب کرده، به سطحی رسیده که آمریکایی‌ها را به اقرار در خصوص بی‌رمق شدن و رنگ باختن توان بازدارندگی آن‌ها در برابر کشورمان واداشته است. تردیدی نیست که هژمونی واشنگتن بر اثر آمریکاستیزی و بسط فرهنگ مقاومت، جایگاه خود را ازدست‌داده و سیاستمداران این کشور را به اقراری دردناک مجبور کرده است. «لیندسی گراهام» سناتور برجسته آمریکایی، پس از سردرگمی ترامپ در پاسخ به ایران در یادداشتی توئیتری نوشت: «وقتی صحبت از ایران می‌شود، بازدارندگی‌مان را ازدست‌داده‌ایم.» این حقیقتی تلخ است که واشنگتن از قله اقتدار نظامی به دریوزگی برای مذاکره رسیده و این اتفاق علاوه بر اینکه نمایانگر دست برتر ایران است، نشان‌دهنده افول و هزیمت مؤلفه‌های قدرت آمریکا نیز هست. کشور‌های ضعیف، قربانی عرصه‌های جنگ نظامی یا نبرد‌های دیپلماتیک می‌شوند و نکته اینجاست که آمریکا در طول چند دهه گذشته و به‌ویژه چند سال اخیر، در هر دوی این عرصه‌ها شکست‌خورده است. منظور از قدرت، صرفا قدرت نظامی یا حتی اقتصادی نیست، اگرچه این دو عامل نقش مهمی ایفا می‌کنند، اما قدرت سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و … در کنار «عمق راهبردی» و «جذابیت گفتمانی» ازجمله مؤلفه‌های کلیدی در حوزه قدرت به شمار می‌روند. تردیدی نیست که فرهنگ مقاومت و مبارزه با استکبار، رشد شاخصه‌های توانمندی جمهوری اسلامی را موجب شده و اگر مذاکره و عدول از آرمان‌ها، مبنای عمل قرار می‌گرفت، قطعا کشورمان در چنین جایگاهی قرار نداشت.

رسیدگی به‌حساب قدرت‌های استعمارگر نوین در عرصه منطقه‌ای و جهانی موجب نشده تا انقلاب اسلامی، رتق و فتق امور داخلی و زدن حشو و زوائد عوامل رشد را دستور کار قرار ندهد. آنچه این روز‌ها در عرصه داخلی بیش از هر چیز موردتوجه مردم و حاکمیت قرار دارد، عبارت است از مبارزه با فساد. برپایی قسط و عدل در زمره مأموریت‌های انقلاب و نیرو‌های انقلابی است و در تداول ایام، با شدت و ضعف رو به رو بوده، اما در حال حاضر، مبارزه با فساد به‌منظور تحقق این هدف، بارقه امید را در دل مردم روشن کرده است. نکته اینجاست که این فرایند دلگرم‌کننده، یکی از مهم‌ترین شائبه‌ها و تشکیکات علیه شاکله انقلاب اسلامی را زدود و به محاق برد. تبلیغ می‌شد که فساد سیستمی در کشور نهادینه‌شده، حال آنکه محاکمه قاطعانه و بدون ملاحظه دانه‌درشت‌ها و برخورد با عناصر خاطی در درون قوه قضائیه، با این ادعا مغایرت دارد. عدلیه حتی حیطه برخورد خود را گسترش داده و بنا دارد تبعات تصمیمات کلان اتخاذشده را موردبررسی و پیگرد قرار دهد. به‌این‌ترتیب، هیچ مسئولی نمی‌تواند از زیر بار پیامد‌های تصمیمات خود شانه خالی کرده و برای خود مصونیت قائل شود. به همین دلیل و به تعبیر رئیس قوه قضائیه در دیدار با «شیخ نعیم قاسم»، قائم‌مقام دبیر کل حزب‌الله لبنان، «هاضمه انقلاب اسلامی، فسادپذیر نیست.»

اساسا زمانی نهاد‌ها و سازمان‌ها می‌توانند محور مبارزه با فساد باشند که این مبارزه را از نزدیکان و سازمان متبوع خود آغاز کنند و این رویه اکنون در قوه قضائیه، ساری و جاری است. علاوه بر این، اگر هماهنگی میان سایر اجزا و ارکان حاکمیت در مبارزه با فساد سرعت بیشتری پیدا کند، طبعا نتایج این برخورد، شیرین‌تر خواهد بود، چراکه قوه قضائیه مسئول مبارزه با فساد است، اما ریشه فساد عمدتا در دستگاه‌های مرتبط با اقتصاد نهفته است. به‌بیان‌دیگر، درصورتی‌که اقدام اساسی برای خشکاندن مفاسد اقتصادی صورت نگیرد، زمینه‌های ارتکاب آن همچنان فراهم خواهد بود.

از طرفی، همراهی با دستگاه قضا برای شفافیت و خشکاندن ریشه مفاسد، علاوه بر اینکه باعث افزایش اعتبار جریان‌ها و گروه‌ها می‌شود، باعث تقویت وجاهت بین‌المللی ایران اسلامی نیز شده است. امروز، گروه‌هایی که از پیشگامی عدلیه در برخورد با متخلفین خرسندند، در چشم افکار عمومی ارج و قرب پیدا کرده‌اند، ضمن اینکه رتبه بین‌المللی ایران از منظر برخورداری از ساز و کار‌های سالم اداری و مالی، ارتقاء یافته است؛ و بالاخره اینکه ایران اسلامی با دو بال مقاومت در برابر جبهه خارجی و مبارزه با مفاسد و کژی‌های داخلی، در حال تقویت شاخصه‌های «قدرت» و «منافع ملی» است و این دو حرکت موازی، بازتاب فراوانی در خارج از مرز‌های کشورمان داشته است. کوتاه نیامدن انقلاب در برابر قدرت‌های خارجی، زبانزد رسانه‌ها و تحلیلگران خارجی است و کمپین مبارزه با فساد قوه قضائیه نیز اقرار بدخواهان و دشمنان را در پی داشته است؛ فرایندی که تا زمان رسیدن به چشم‌انداز‌های مدنظر نظام اسلامی، دچار توقف، تطور و دگرگونی نخواهد شد. بیشتر بخوانید:تحقیر حداکثری کدخدا

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسان‌های منتشر میشود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل
مدیرکل پزشکی قانونی مازندران با بیان اینکه از این تعداد فوتی ۳۴۰ نفر آقا و بقیه خانم بوده‌اند گفت: آمار جاده‌های درون شهری با ۱۲۵ نفر (۳۰ درصد افزایش) و جاده‌های برون شهری و راه روستایی با ۳۲۵ نفر (۲ درصد کاهش) فوتی به ثبت رسیده است. علی عباسی افزود: بر اساس این گزارش، بیشترین آمار فوتی‌های حوادث رانندگی مربوط به شهرستان‌های ساری و میاندرود با ۷۱، بابل با ۶۲، قائم شهر و سیمرغ با ۵۰ مورد بیشترین و شهرستان گلوگاه با ۵ مورد کمترین تعداد فوتی‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. مدیرکل پزشکی قانونی مازندران با بیان اینکه در این مدت ۱۰۷ عابر پیاده، ۹۲ سر نشین، ۸۸ موتور سوار، ۸۵ راننده و ۷ دوچرخه سوار جان خود را از دست داده‌اند گفت: ۱۰ هزار و ۳۹۰ مصدوم حوادث رانندگی هم به مراکز پزشکی قانونی شهرستان‌ها مراجعه کردند.

بسکتبال NBA؛ استقبال فوق العاده تورنتو رپترز از کوای لنارد و دادن حلقه قهرمانی به او

طرفداریطرفداری3 روز قبل
طرفداری- در جریان دیدار تورنتو رپترز و لس آنجلس کلیپرز، همانطور که انتظار می‌رفت استقبال بی نظیری از کوای لنرد شد و ستاره فصل گذشته رپترز، حلقه قهرمانی اش را از دست کایل لاوری دریافت کرد. یکی از جذاب‌ترین و خلاقانه‌ترین کارهای رپترز، ساختن صحنه‌ای فوق العاده از گیم وینر لنرد مقابل فیلادلفیا سونی سیکسرز بود.

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.

گل سلیم آمالا به آرسنال (استاندارد لیژ ۲-۰ آرسنال)

طرفداریطرفداری2 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر