پس لرزه‌های یک شکست بزرگ برای کاخ سفید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سیاسی

پس لرزه‌های یک شکست بزرگ برای کاخ سفید

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
شکست جمهوریخواهان در انتخابات دو ایالت کنتاکی و ویرجینیا و باخت نامزد جمهوریخواه فرمانداری ایالت لوئیزیانا به رقیب دموکرات فعلا جایی برای خوشبینی رئیس جمهور ایالات متحده و سران جمهوریخواه نسبت به آینده باقی نگذاشته است.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، ایالت «کنتاکی» در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶، به مانند ایالاتی مانند میشیگان، پنسیلوانیا، ویسکانسین و فلوریدا، به یکی از نمادهای پیروزی دونالد ترامپ بر هیلاری کلینتون و حزب دموکرات تبدیل شد. رئیس جمهور ایالات متحده هرگز تصور نمی‌کرد که سه سال پس از حضور وی در کاخ سفید، «کنتاکی» بر خلاف سال ۲۰۱۶، به زنگ خطری برای جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ تبدیل شود.

اگرچه ترامپ و همراهانش اکیدا تلاش دارند تا سخنی در خصوص شکست اخیر جمهوریخواهان در انتخابات فرمانداری‌های دو ایالت کنتاکی و ویرجینیا به میان نیاورند، اما پس لرزه‌های این شکست همچنان گریبانگیر حزب جمهوریخواه است. انتخابات فرمانداری‌ها در دو ایالت کنتاکی و ویرجینیا، فرصتی برای جمهوریخواهان بود تا نظرسنجی‌های صورت گرفته در دو سطح ایالتی و ملی را در ایالات متحده به چالش کشیده و دموکرات‌ها را نیز به لحاظ تبلیغاتی خلع سلاح کنند. اما پیروزی نامزدهای حزب دموکرات در این دو ایالت، همه رویاهای ترامپ و سران حزب جمهوریخواه را بر باد داده است. «اندی بیشر» نامزد دموکرات‌ها در ایالت کنتاکی هم اکنون به عنوان فرماندار جدید این ایالت انتخاب شده است. در ایالت ویرجینیا نیز دموکرات‌ها پس از ۲۶ سال توانسته‌اند کنترل هر دو مجلس ایالتی را در دست گرفته و جمهوریخواهان را به صورت مطلق به حاشیه برانند. به راستی چه اتفاقی در کنتاکی و ویرجینیا رخ داده است؟ به عبارت بهتر، چه پدیده خاصی در این انتخابات، منجر به تشدید نگرانی‌های ترامپ در قبال انتخابات ریاست جمهوری سال آینده شده است؟

نقش جمهوریخواهان ناراضی در شکست اخیر کاخ سفید

واقعیت امر این است که بسیاری از تحلیلگران آمریکایی، گردش آرای بخشی از آرای جمهوریخواهان ناراضی در سبد رای دموکرات‌ها را عامل اصلی شکست ترامپ در دو ایالت مذکور، خصوصا ایالت کنتاکی قلمداد می‌کنند. شکست در ایالات کنتاکی و ویرجینیا، منجر به تعبیر کابوس ترامپ در خصوص «رویگردانی جمهوریخواهان» از وی شده است. ترامپ در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶، از حمایت مطلق جمهوریخواهان برخوردار بود. با این حال آخرین نظرسنجی‌ها در ماه‌های گذشته، پیام‌های هشدار آمیزی را در خصوص از بین رفتن جایگاه وی در نزد هم حزبی‌هایش مخابره می‌کرد، خوشبینانه‌ترین نظرسنجی‌های صورت گرفته در آمریکا نشان می‌دهد که ۱۸ درصد از جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آینده قصد ندارند آرای خود را به سود ترامپ به گردش در آورند. البته این به معنای گردش آرای تمامی این جمهوریخواهان ناراضی در سبد رای دموکرات‌ها نیست، اما در نهایت این بازی به سود رقبای ترامپ تمام خواهد شد. در برخی نظرسنجی‌ها، اوضاع خطرناک‌تر از برآوردهای اولیه ترامپ است. تا قبل از افشای ماجرای اوکراین گیت، حدود ۱۳ درصد از جمهوریخواهان با سیاست‌های ترامپ مخالف بودند اما در نظرسنجی‌های اخیر مشخص شده است که حداقل، تعداد جمهوریخواهان ناراضی به میزان ۵ درصد رشد داشته است.

بدترین خبر ممکن برای ترامپ

برگزاری انتخابات فرمانداری در ایالت کنتاکی به خوبی نشان می‌دهد که بخشی از آرای جمهوریخواهان ناراضی در این ایالت، مستقیما به سود نامزد حزب دموکرات یعنی «اندی بیشر» به گردش در آمده است. این بدترین خبر ممکن برای رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود. بازی جایی پیچیده‌تر می‌شود که ترامپ به آرای جمهوریخواهان در ایالاتی خاکستری و تعیین کننده مانند اوهایو، پنسیلوانیا، ویسکانسین، میشیگان و فلوریدا نیاز دارد. اگرچه کنتاکی از جمله ایالات کم اهمیت (به لحاظ دارا بودن میزان رای الکترال) در آمریکا محسوب می‌شود، اما نباید فراموش کرد اگر ماجرای انتخابات فرمانداری ایالت کنتاکی، در مقیاسی وسیع‌تر و در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ (در ایالات مهم با آرای الکترال بیشتر) تکرار شود، ترامپ شانسی برای بقا در مسند ریاست جمهوری نخواهد داشت. یک محاسبه ساده نشان می‌دهد که اگر ترامپ تنها در سه ایالت ویسکانسین، پنسیلوانیا و میشیگان به واسطه رویگردانی جمهوریخواهان ناراضی، در مقابل نامزد نهایی دموکرات‌ها بازی را ببازد، دیگر باید با مسند ریاست جمهوری آمریکا خداحافظی کند. در این صورت، حتی تکرار پیروزی وی در ایالات اوهایو و فلوریدا نیز تاثیری در جلوگیری از شکست وی نخواهد داشت. لازم به ذکر است که دموکرات‌ها در انتخابات میاندوره‌ای کنگره (سال ۲۰۱۸) توانستند هر دو کرسی سنا و مجلس نمایندگان را در سه ایالت مذکور فتح کنند. ضمن اینکه افشای ماجرای اوکراین گیت و ناکامی ترامپ در هدایت مناقشه‌های سیاست خارجی آمریکا، منجر به تشدید نارضایتی عمومی از رئیس جمهور جنجالی ایالات متحده شده است.

عدم خوشبینی ترامپ به آینده

تنها اقدامی که ترامپ می‌تواند در راستای جلوگیری از تاثیر منفی آرای جمهوریخواهان ناراضی بر سبد رای خود انجام دهد، خنثی سازی آرای آنها با آرای اقلیت دموکرات طرفدار خود است. با این حال میانگین نظرسنجی‌ها طی ماه‌های اخیر نشان می‌دهد که تنها حدود ۷ درصد از رای دهندگان دموکرات، حاضر به حمایت از ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ هستند. به عبارت بهتر، لشکر شکست خورده ۷ درصدی دموکرات‌های طرفدار ترامپ، توان خنثی سازی رای منفی ۱۸ درصدی جمهوریخواهان ناراضی به وی را نخواهد داشت. فراتر از آن، با توجه به اقبال بسیاری از رای دهندگان مستقل به موضوع استیضاح ترامپ (که در نظرسنجی‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته است)، ترامپ امید چندانی نسبت به گردش موثر آرای رای دهندگان مستقل به سود خود و حزب جمهوریخواه ندارد. در چنین شرایطی ترامپ مسیر بسیار سخت و دشواری برای تغییر معادلات بازی در ایالات متحده و خصوصا ایالت خاکستری و سرنوشت ساز خواهد داشت. شکست جمهوریخواهان در انتخابات دو ایالت کنتاکی و ویرجینیا، فعلا جایی برای خوشبینی رئیس جمهور ایالات متحده و سران جمهوریخواه نسبت به آینده باقی نگذاشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تابناکتابناک19 ساعت قبل
تهدید علنی و مستقیم وزیر امور خارجه اسرائیل به حمله به خاک ایران و موشک باران ایران، در حالی است که اخیرا اسرائیل اقدام به یک آزمایش موشکی بالستیک کرده که گفته می‌شود، یک آزمایش هسته‌ای بوده است. تهدید علنی اسرائیل برای حمله به ایران، پس از آزمایش هسته‌ای؛ وزیر امور خارجه یسرائیل کاتز (از حزب لیکود) در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی Corriere della Sera گفته: حمله اسرائیل به ایران، امری محتمل است که در حال بحث و بررسی است. وزیر امور خارجه اسرائیل، به شکلی جالب توجه و با تهدید علنی به موشک باران ایران، و آوردن نام عربستان و امارات متحده عربی گفته، ایران باید از عواقب کلیه فعالیت‌های خود آگاه باشد. کاتز فاش کرده که اسرائیل و عربستان سعودی همکاری نزدیکی دارند، اما ترجیح داده که در این باره توضیح ندهند. وزیر امور خارجه اسرائیل گفته: تهدید ایران تنها علیه اسرائیل یا عربستان سعودی نیست.

اصلاحات بن سلمان شکاف جامعه سعودی را بر ملا کرد

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه‎؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مقاله‌ای نوشت تغییراتی که محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی به بهانه اصلاحات و در پیش گرفتن سیاست باز در مقابل جهان اعمال کرده است, شکاف‌ها و تناقض‌های موجود در جامعه سعودی را بر ملا می‌کند. با بررسی تغییراتی که بن سلمان اعمال کرده است، تناقض‌ها و شکاف‌های بزرگی در جامعه سعودی آشکار می‌شود. این روزنامه نوشت پیشتر نیز برخی در جامعه سعودی خواستار تغییرات مشابهی بودند هرچند احتمال خشمگین شدن مردم آنان را نگران می‌کرد. گاردین در این مقاله به گزارش ماه گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر درباره افزایش سرکوب و تجاوزات از زمان روی کار آمدن بن سلمان بر سر قدرت اشاره کرده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که اصلاحات واهی بن سلمان با گسترش بازداشت‌ها و شکنجه مخالفان سیاست‌های او، هزینه سنگینی داشته است.

فیلم| دفاع روحانی از قطع اینترنت جهانی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات!

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز16 ساعت قبل
در جریان اعترضات بنزینی، دسترسی ایرانیان به اینترنت جهانی قطع شده بودرییس جمهور گفت: در زمینه این که بتوانیم شبکه ملی اطلاعات داخلی را آنچنان تقویت کنیم که مردم بتوانند برای نیازمندی‌های خود نیازی به خارج نداشته باشند و اخیرا هم رهبر معظم انقلاب در این زمینه دستوری دادند که در شورای عالی فضای مجاری آن را دنبال می‌کنیم مردم شرایط بهتری را لمس خواهند کرد. به گزارش آفتاب‌نیوز؛ در جریان اعترض مردم به گرانی بنزین، دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی قطع و بعد از یک هفته به مرور اینترنت وصل شد؛ به گونه‌ای که اینترنت استان سیستان و بلوچستان در هفته اخیر وصل شده است.
قدس آنلاینقدس آنلاین9 ساعت قبل
به گزارش قدس آنلاین، یک کارآگاه بازنشسته آمریکایی در مصاحبه‌ای گفت «بیل کلینتون» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا بارها سوار جت شخصی «جفری اپستین» قاچاقچی دختران زیر سن قانونی در آمریکا شده است. فیستن در این مصاحبه گفت، در حین تحقیقاتش در این پرونده، با کمک‌خلبان جت شخصی اپستین صحبت کرده بود. وی به نقل از این کمک‌خلبان گفت بیل کلینتون «چندین بار» سوار این جت شخصی شده بود، «فکر می‌کنم ۲۶ بار». این پلیس بازنشسته افزود: «هیلاری [کلینتون] (همسر بیل کلینتون) هرگز به این هواپیما سوار نشده بود». تیر ماه امسال بیل کلینتون دوستی با اپستین و سوار شدن به جت شخصی او را رد کرد.
مهرمهر18 ساعت قبل
بصیری ادامه داد: ثبت نام از داوطلبان در ۹ فرمانداری حوزه انتخابیه اصلی استان کرمان برای ۱۰ کرسی انجام شد. وی مجموع افرادی که برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان کرمان ثبت نام قطعی کرده‌اند را ۳۵۷ نفر ذکر کرد و گفت: از این تعداد ۳۱۲ نفر مرد و ۴۵ زن هستند. رئیس ستاد انتخابات استان کرمان ابراز داشت: از نظر ترکیب سنی بین ۳۰ تا ۷۵ سال در نظر گرفته شده است که میانگین سن جوانان نسبت به دوره قبل افزایش یافته است. بصیری ادامه داد: بررسی صلاحیت داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در هیئت‌های اجرایی بعد از اتمام ثبت نام به مدت ۱۰ روز از ۱۷ تا ۲۶ آذر انجام می‌شود. رئیس ستاد انتخابات استان کرمان گفت: حسین امیری خامکانی نماینده فعلی مردم زرند و کوهبنان برای این دوره از انتخابات ثبت نام نکرد و مابقی نمایندگان فعلی استان کرمان ثبت نام کرده‌اند.

فیلم| آتش‌سوزی مهیب در «دهلی نو»، دستکم ۴۳ کشته برجای گذاشت

فارسفارس20 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌‌الملل خبرگزاری فارس، در آتش‌سوزی مهیب در ساختمان کارخانه‌ای در «دهلی نو»، دستکم ۴۳ نفر جان خود را از دست دادند. بنا به گزارش شبکه روسی «راشاتودی»، در حادثه آتش‌سوزی در ساختمان یک کارخانه در پایتخت هند، دهها کارگر به دام افتادند و جان خود را از دست دادند. حادثه‌ آتش‌سوزی در اوایل ساعات امروز (یکشنبه) در حدود ساعت ۰۵:۳۰ به وقت محلی به وقوع پیوست و به سرعت تمامی ساختمان را فراگرفت. در زمان وقوع حادثه، دهها کارگر درون ساختمان کارخانه در «آناج ماندی» در نزدیکی مرکز شهر دهلی نو در خواب بودند. روزنامه «تایمز آو ایندیا» به نقل از معاون رئیس اداره آتش‌نشانی دهلی نو نوشت: «آتش‌سوزی در زمینی به مسافت ۶۰۰ فوت مربع به وقوع پیوست. داخل ساختمان بسیار تاریک است.

نظرها

اخبار بیشتر